Transfernyt: AC Horsens sælger profil til udlandet

AC Horsens sælger en af deres profiler efter nedrykningen.



AC Horsens skal i den kommende sæson spille i NordicBet Ligaen, men det skal højre back Jacob Buus ikke.

Efter et enkelt år i AC Horsens er han nu blevet solgte til Waasland-Beveren, der gør sig i den næstbedste række i Beligen. Det oplyser AC Horsens på sin hjemmeside, hvor de også skriver, at Jacob Buus får en toårig aftale i den belgiske klub.

Niels Erik Søndergård, sportschef i AC Horsens, forklarer, at de tjener fint på højrebacken.  

– Jacob Buus kom til AC Horsens for et år siden på en fri transfer, og han var i første omgang tiltænkt som en spiller, der skulle vænne sig til superligafodbold efter god skoling i OB og mange kampe i 1. division for FC Fredericia, men han tog eksplosive skridt i foråret, og vi husker vel alle Lyngby-kampen og hans mål. 

– Hans præstationer har skabt interesse fra udlandet, og selv om vi ud fra et sportsligt perspektiv er ærgerlige over at sige farvel til en dygtig og vellidt spiller, så er det en del af vores forretning at udvikle og sælge spillere, og det giver en unik mulighed for et udlandseventyr til Buus. Vi får en god transfer for ham og viser endnu engang, at vi formår at udvikle en ung spiller og sælge ham til en udenlandsk klub, fortæller Niels Erik Søndergård.

Jacob Buus nåede 27 kampe og to mål for AC Horsens. Tidligere har han spillet i OB og FC Fredericia. 

I Waasland-Beveren bliver danskeren holdkammerat med en anden tidligere AC Horsens-spiller i form af norske Sivert Heltne Nilsen. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

OB – Silkeborg IF

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Et markant problem for Silkeborg

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Emre Mor færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand