– Uden de amerikanske ejere kunne EfB ikke fungere

Direktøren i Esbjerg lovpriser klubbens ellers udskældte ejere.



Jens Hammer Sørensen, der er administrerende direktør i Esbjerg fB, understreger, at den vestjyske klub er afhængige af de udenlandske ejere, og han forsikrer, at de kun vil klubben det bedste. 

I et stort interview med NordicBet fortæller den tidligere Hobro-boss om den turbulente start i Esbjerg, som har haft et svingende efterår. 

Her kommer han blandt andet ind på forholdet til den amerikanske ejerkreds med bestyrelsesmedlemmerne Paul Conway og Michael Kalt i spidsen, der særligt i starten af denne sæson modtog stor kritik, fordi de holdt hånden over den kontroversielle træner Peter Hyballa. 

Jens Hammer Sørensen indrømmer, at problemerne i Esbjerg er selvskabte, men samtidig understreger han, at klubben har formået at skabe ro igen, og at de udenlandske ejere kun ønsker det bedste for EfB. 

– Det var en uheldig sommer på mange områder. Det skal jeg være den første til at sige. Der var nogle ting, som EfB gjorde forkert i sommer, og jeg siger til alle, der gider at lytte, at EfB’s problemer er skabt af EfB selv. Det er selvskabte problemer, men jeg tror også, at vi selv kan komme ud af det ved at klubben bliver mere åben, transparent og nærværende overfor vores by, siger han og fortsætter. 

– Vi vil meget gerne sende spillere og trænere ud til samarbejdspartnere, skoler og virksomheder og komme tættere på byen og området. Jeg tror, at det kan være med til at ændre den dårlige stemning, der har været her. Vi skal ændre omverdenens syn på vores ejere, for de har faktisk været gode for os. Uden dem havde jeg ikke siddet her. Uden dem havde EfB ikke kunne fungere på det her niveau, siger han. 

Esbjerg er i skrivende stund placeret på en ottendeplads i 1. Division. 

Klubbens nuværende cheftræner er tyskeren Roland Vrabec.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bombe på vej i Real Madrid?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’