Jens Hammer Sørensen, der er administrerende direktør i Esbjerg fB, understreger, at den vestjyske klub er afhængige af de udenlandske ejere, og han forsikrer, at de kun vil klubben det bedste.
I et stort interview med NordicBet fortæller den tidligere Hobro-boss om den turbulente start i Esbjerg, som har haft et svingende efterår.
Her kommer han blandt andet ind på forholdet til den amerikanske ejerkreds med bestyrelsesmedlemmerne Paul Conway og Michael Kalt i spidsen, der særligt i starten af denne sæson modtog stor kritik, fordi de holdt hånden over den kontroversielle træner Peter Hyballa.
Jens Hammer Sørensen indrømmer, at problemerne i Esbjerg er selvskabte, men samtidig understreger han, at klubben har formået at skabe ro igen, og at de udenlandske ejere kun ønsker det bedste for EfB.
– Det var en uheldig sommer på mange områder. Det skal jeg være den første til at sige. Der var nogle ting, som EfB gjorde forkert i sommer, og jeg siger til alle, der gider at lytte, at EfB’s problemer er skabt af EfB selv. Det er selvskabte problemer, men jeg tror også, at vi selv kan komme ud af det ved at klubben bliver mere åben, transparent og nærværende overfor vores by, siger han og fortsætter.
– Vi vil meget gerne sende spillere og trænere ud til samarbejdspartnere, skoler og virksomheder og komme tættere på byen og området. Jeg tror, at det kan være med til at ændre den dårlige stemning, der har været her. Vi skal ændre omverdenens syn på vores ejere, for de har faktisk været gode for os. Uden dem havde jeg ikke siddet her. Uden dem havde EfB ikke kunne fungere på det her niveau, siger han.
Esbjerg er i skrivende stund placeret på en ottendeplads i 1. Division.
Klubbens nuværende cheftræner er tyskeren Roland Vrabec.
LIVE
VM-LIVE: Pause – Schweiz kan ikke finde muligheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
