• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Kristian Porse

- Uden de amerikanske ejere kunne EfB ikke fungere

Foto: Esbjerg fB

Direktøren i Esbjerg lovpriser klubbens ellers udskældte ejere.

Af Kristian Porse

Jens Hammer Sørensen, der er administrerende direktør i Esbjerg fB, understreger, at den vestjyske klub er afhængige af de udenlandske ejere, og han forsikrer, at de kun vil klubben det bedste. 

I et stort interview med NordicBet fortæller den tidligere Hobro-boss om den turbulente start i Esbjerg, som har haft et svingende efterår. 

Her kommer han blandt andet ind på forholdet til den amerikanske ejerkreds med bestyrelsesmedlemmerne Paul Conway og Michael Kalt i spidsen, der særligt i starten af denne sæson modtog stor kritik, fordi de holdt hånden over den kontroversielle træner Peter Hyballa. 

Jens Hammer Sørensen indrømmer, at problemerne i Esbjerg er selvskabte, men samtidig understreger han, at klubben har formået at skabe ro igen, og at de udenlandske ejere kun ønsker det bedste for EfB. 

- Det var en uheldig sommer på mange områder. Det skal jeg være den første til at sige. Der var nogle ting, som EfB gjorde forkert i sommer, og jeg siger til alle, der gider at lytte, at EfB’s problemer er skabt af EfB selv. Det er selvskabte problemer, men jeg tror også, at vi selv kan komme ud af det ved at klubben bliver mere åben, transparent og nærværende overfor vores by, siger han og fortsætter. 

- Vi vil meget gerne sende spillere og trænere ud til samarbejdspartnere, skoler og virksomheder og komme tættere på byen og området. Jeg tror, at det kan være med til at ændre den dårlige stemning, der har været her. Vi skal ændre omverdenens syn på vores ejere, for de har faktisk været gode for os. Uden dem havde jeg ikke siddet her. Uden dem havde EfB ikke kunne fungere på det her niveau, siger han. 

Esbjerg er i skrivende stund placeret på en ottendeplads i 1. Division. 

Klubbens nuværende cheftræner er tyskeren Roland Vrabec.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020