Udlejet AGF’er under pres: Sådan har det næsten altid været for mig

Magnus Kaastrup har kun få måneder til at levere varen i Viborg FF, men han har altid haft stort pres på sine skuldre, så det er business as usual for den udlejede AGF-kant.



Hvis Magnus Kaastrup skal gøre et varigt indtryk i Viborg FF, skal han gøre det hurtigt. For han har kun et par måneder til at imponere, men det gør ham ikke noget, siger han til Viborg Stifts Folkeblad. Den slags forventningspres har han spillet under i årevis.

Viborg lejede Kaastrup på transfervinduets sidste spilledag, den 5. oktober, og den lejeaftale udløber allerede til nytår. Så han har kun lidt over to måneder og 11 kampe til at gøre en forskel.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

– Sådan har det næsten altid været for mig. Lige siden jeg begyndte at få minutter for AGF i Superligaen. Der er altid blevet lagt et forholdsvist stort pres på mine skuldre -så det har jeg arbejdet under i mange år. Så det har jeg det fint med, siger Magnus Kaastrup til Viborg Stifts Folkeblad.

Forventningspresset i AGF hænger sammen med, at Kaastrup i 2017 blev klubbens yngste Superliga-debutant i historien. Han var bare 16 år og 198 dage gammel, da han debuterede mod AC Horsens.

Læs også:Skal have spilletid: AGF udlejer ung kantspiller til 1. divisionsklub

Kaastrup formåede dog aldrig at etablere sig på AGF’s førstehold, og i seneste sæson var han udlejet til Borussia Dortmunds andethold under ledelse af Mike Tullberg. Han er tidligere U19-træner i AGF.

Foreløbig har den nu 19-årige Kaastrup kun fået syv minutters indhop for Viborg FF; det var i 1. divisionskampen mod Fremad Amager. Han har ni kampe tilbage af efteråret til at vise sit værd – enten over for Viborg, AGF eller en tredje klub. Kaastrups kontrakt med AGF udløber nemlig også til nytår.

Læs også:AGF-talent åbner op om sin karriere med diagnoser
Læs også:Efter godt år i Dortmund: Talent tror på spilletid i AGF




Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer




LIVE

TransferLIVE: Her er FC Københavns nye spiller

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris



LIVE

Superliga-LIVE: Derfor blev han taget ud i pausen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er den nye Superliga-juvel!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

OB – Sønderjyske

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Speakman om transfer: En unik situation

Dansker scorer mod Barcelona

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Stor ændring i AGF?

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Lindstrøm skifter til Schalke

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!