Udlejet AGF’er under pres: Sådan har det næsten altid været for mig

Magnus Kaastrup har kun få måneder til at levere varen i Viborg FF, men han har altid haft stort pres på sine skuldre, så det er business as usual for den udlejede AGF-kant.



Hvis Magnus Kaastrup skal gøre et varigt indtryk i Viborg FF, skal han gøre det hurtigt. For han har kun et par måneder til at imponere, men det gør ham ikke noget, siger han til Viborg Stifts Folkeblad. Den slags forventningspres har han spillet under i årevis.

Viborg lejede Kaastrup på transfervinduets sidste spilledag, den 5. oktober, og den lejeaftale udløber allerede til nytår. Så han har kun lidt over to måneder og 11 kampe til at gøre en forskel.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

– Sådan har det næsten altid været for mig. Lige siden jeg begyndte at få minutter for AGF i Superligaen. Der er altid blevet lagt et forholdsvist stort pres på mine skuldre -så det har jeg arbejdet under i mange år. Så det har jeg det fint med, siger Magnus Kaastrup til Viborg Stifts Folkeblad.

Forventningspresset i AGF hænger sammen med, at Kaastrup i 2017 blev klubbens yngste Superliga-debutant i historien. Han var bare 16 år og 198 dage gammel, da han debuterede mod AC Horsens.

Læs også:Skal have spilletid: AGF udlejer ung kantspiller til 1. divisionsklub

Kaastrup formåede dog aldrig at etablere sig på AGF’s førstehold, og i seneste sæson var han udlejet til Borussia Dortmunds andethold under ledelse af Mike Tullberg. Han er tidligere U19-træner i AGF.

Foreløbig har den nu 19-årige Kaastrup kun fået syv minutters indhop for Viborg FF; det var i 1. divisionskampen mod Fremad Amager. Han har ni kampe tilbage af efteråret til at vise sit værd – enten over for Viborg, AGF eller en tredje klub. Kaastrups kontrakt med AGF udløber nemlig også til nytår.

Læs også:AGF-talent åbner op om sin karriere med diagnoser
Læs også:Efter godt år i Dortmund: Talent tror på spilletid i AGF






LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op



Kæmpekøb retur til FC København?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FC Nordsjælland – AGF

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis