Udlejet AGF’er under pres: Sådan har det næsten altid været for mig

Magnus Kaastrup har kun få måneder til at levere varen i Viborg FF, men han har altid haft stort pres på sine skuldre, så det er business as usual for den udlejede AGF-kant.



Hvis Magnus Kaastrup skal gøre et varigt indtryk i Viborg FF, skal han gøre det hurtigt. For han har kun et par måneder til at imponere, men det gør ham ikke noget, siger han til Viborg Stifts Folkeblad. Den slags forventningspres har han spillet under i årevis.

Viborg lejede Kaastrup på transfervinduets sidste spilledag, den 5. oktober, og den lejeaftale udløber allerede til nytår. Så han har kun lidt over to måneder og 11 kampe til at gøre en forskel.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

– Sådan har det næsten altid været for mig. Lige siden jeg begyndte at få minutter for AGF i Superligaen. Der er altid blevet lagt et forholdsvist stort pres på mine skuldre -så det har jeg arbejdet under i mange år. Så det har jeg det fint med, siger Magnus Kaastrup til Viborg Stifts Folkeblad.

Forventningspresset i AGF hænger sammen med, at Kaastrup i 2017 blev klubbens yngste Superliga-debutant i historien. Han var bare 16 år og 198 dage gammel, da han debuterede mod AC Horsens.

Læs også:Skal have spilletid: AGF udlejer ung kantspiller til 1. divisionsklub

Kaastrup formåede dog aldrig at etablere sig på AGF’s førstehold, og i seneste sæson var han udlejet til Borussia Dortmunds andethold under ledelse af Mike Tullberg. Han er tidligere U19-træner i AGF.

Foreløbig har den nu 19-årige Kaastrup kun fået syv minutters indhop for Viborg FF; det var i 1. divisionskampen mod Fremad Amager. Han har ni kampe tilbage af efteråret til at vise sit værd – enten over for Viborg, AGF eller en tredje klub. Kaastrups kontrakt med AGF udløber nemlig også til nytår.

Læs også:AGF-talent åbner op om sin karriere med diagnoser
Læs også:Efter godt år i Dortmund: Talent tror på spilletid i AGF




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

De lurer på Vejle-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Tottenham henter Liverpool-profil

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

De jagter Henrik Meister

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen