De to tidligere Vendsyssel-spillere Fabian Ehmann og Muhammed Cham Saracevic har via deres agenter sendt et brev til Spillerforenings formand, Thomas Lindrup. I brevet skulle det være beskrevet, at de to spillere, der begge er fra Østrig, mangler en god portion af deres løn for juni måned. Det skriver TV2 Nord.
Begges spillere kontrakt udløb i juni.
Den nuværende ejer af Vendsyssel, Jacob Andersen har for nylig købt klubben tilbage fra Ahmet Schäfer. Schäfer ejer den franske klub Clermont Foot, hvor Muhammed Cham Saracevic blev lånt fra sidste efterår. Derudover er Ahmet Schäfer en af hovedmændene bag det schweiziske selskab Core Sports Capital ifølge TV2 Nord.
Klubejer Jacob Andersen afviser på det kraftigste, at de to spillere ikke skulle være betalt for deres arbejde.
– Det har absolut intet på sig – og er endnu et forsøg på en smædekampagne fra CSC’s (Core Sports Capital, red.) side af. Jeg står med lønsedlerne her, og jeg kan se, at alt er kørt, fuldstændig som det skal. Da vi overtog, gjorde vi endda spillerne opmærksomme på, at de skulle give os besked, hvis pengene ikke gik ind, siger han til TV2 Nord.
Han undrer sig over, at agenterne ikke har henvendt sig til klubben, før de er gået til spillernes fagforening, Spillerforeningen. Han forklarer, at det er under de forhenværende ejere, at spillernes lønsedler blev dannet, og dermed også udbetalingsgrundlaget.
– Jeg har bare sørget for at få dem eksekveret og betalt, da de som bekendt ikke kunne, siger Jacob Andersen til TV2 Nord.
Uenighederne har været mange, siden Jacob Andersen købte fodboldklubben tilbage. I et tidligere interview har Ahmet Schaefer kaldt Vendsyssel for en smuk brud, der slet ikke var kvinde.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
OPTAKT
Belgien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
