Ny ballade i dansk klub: Spillere savner løn

Der er atter ballade i Vendsyssel FF, efter at to nu tidligere spillere i klubben påstår, de ikke har modtaget store dele af juni-lønnen.



De to tidligere Vendsyssel-spillere Fabian Ehmann og Muhammed Cham Saracevic har via deres agenter sendt et brev til Spillerforenings formand, Thomas Lindrup. I brevet skulle det være beskrevet, at de to spillere, der begge er fra Østrig, mangler en god portion af deres løn for juni måned. Det skriver TV2 Nord.

Begges spillere kontrakt udløb i juni.

Den nuværende ejer af Vendsyssel, Jacob Andersen har for nylig købt klubben tilbage fra Ahmet Schäfer. Schäfer ejer den franske klub Clermont Foot, hvor Muhammed Cham Saracevic blev lånt fra sidste efterår. Derudover er Ahmet Schäfer en af hovedmændene bag det schweiziske selskab Core Sports Capital ifølge TV2 Nord. 

Klubejer Jacob Andersen afviser på det kraftigste, at de to spillere ikke skulle være betalt for deres arbejde. 

– Det har absolut intet på sig – og er endnu et forsøg på en smædekampagne fra CSC’s (Core Sports Capital, red.) side af. Jeg står med lønsedlerne her, og jeg kan se, at alt er kørt, fuldstændig som det skal. Da vi overtog, gjorde vi endda spillerne opmærksomme på, at de skulle give os besked, hvis pengene ikke gik ind, siger han til TV2 Nord. 

Han undrer sig over, at agenterne ikke har henvendt sig til klubben, før de er gået til spillernes fagforening, Spillerforeningen. Han forklarer, at det er under de forhenværende ejere, at spillernes lønsedler blev dannet, og dermed også udbetalingsgrundlaget. 

– Jeg har bare sørget for at få dem eksekveret og betalt, da de som bekendt ikke kunne, siger Jacob Andersen til TV2 Nord. 

Uenighederne har været mange, siden Jacob Andersen købte fodboldklubben tilbage. I et tidligere interview har Ahmet Schaefer kaldt Vendsyssel for en smuk brud, der slet ikke var kvinde.





LIVE

TransferLIVE: SL-oprykker klar med ny handel

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

FCM-flop i chokskifte

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Historisk transfer – FC København tjener kassen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Åbner for flere Brøndby-salg

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Argentinsk træner kræver forbedringer

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

PSG meldes enig med Barca-profil

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Et kæmpestort skifte’

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Diant Ramaj forhandler om et skifte