De to tidligere Vendsyssel-spillere Fabian Ehmann og Muhammed Cham Saracevic har via deres agenter sendt et brev til Spillerforenings formand, Thomas Lindrup. I brevet skulle det være beskrevet, at de to spillere, der begge er fra Østrig, mangler en god portion af deres løn for juni måned. Det skriver TV2 Nord.
Begges spillere kontrakt udløb i juni.
Den nuværende ejer af Vendsyssel, Jacob Andersen har for nylig købt klubben tilbage fra Ahmet Schäfer. Schäfer ejer den franske klub Clermont Foot, hvor Muhammed Cham Saracevic blev lånt fra sidste efterår. Derudover er Ahmet Schäfer en af hovedmændene bag det schweiziske selskab Core Sports Capital ifølge TV2 Nord.
Klubejer Jacob Andersen afviser på det kraftigste, at de to spillere ikke skulle være betalt for deres arbejde.
– Det har absolut intet på sig – og er endnu et forsøg på en smædekampagne fra CSC’s (Core Sports Capital, red.) side af. Jeg står med lønsedlerne her, og jeg kan se, at alt er kørt, fuldstændig som det skal. Da vi overtog, gjorde vi endda spillerne opmærksomme på, at de skulle give os besked, hvis pengene ikke gik ind, siger han til TV2 Nord.
Han undrer sig over, at agenterne ikke har henvendt sig til klubben, før de er gået til spillernes fagforening, Spillerforeningen. Han forklarer, at det er under de forhenværende ejere, at spillernes lønsedler blev dannet, og dermed også udbetalingsgrundlaget.
– Jeg har bare sørget for at få dem eksekveret og betalt, da de som bekendt ikke kunne, siger Jacob Andersen til TV2 Nord.
Uenighederne har været mange, siden Jacob Andersen købte fodboldklubben tilbage. I et tidligere interview har Ahmet Schaefer kaldt Vendsyssel for en smuk brud, der slet ikke var kvinde.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
OB henter finsk landsholdsspiller
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Knuser transferrekord
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TIPSBLADET SPECIAL
