Ny ballade i dansk klub: Spillere savner løn

Der er atter ballade i Vendsyssel FF, efter at to nu tidligere spillere i klubben påstår, de ikke har modtaget store dele af juni-lønnen.



De to tidligere Vendsyssel-spillere Fabian Ehmann og Muhammed Cham Saracevic har via deres agenter sendt et brev til Spillerforenings formand, Thomas Lindrup. I brevet skulle det være beskrevet, at de to spillere, der begge er fra Østrig, mangler en god portion af deres løn for juni måned. Det skriver TV2 Nord.

Begges spillere kontrakt udløb i juni.

Den nuværende ejer af Vendsyssel, Jacob Andersen har for nylig købt klubben tilbage fra Ahmet Schäfer. Schäfer ejer den franske klub Clermont Foot, hvor Muhammed Cham Saracevic blev lånt fra sidste efterår. Derudover er Ahmet Schäfer en af hovedmændene bag det schweiziske selskab Core Sports Capital ifølge TV2 Nord. 

Klubejer Jacob Andersen afviser på det kraftigste, at de to spillere ikke skulle være betalt for deres arbejde. 

– Det har absolut intet på sig – og er endnu et forsøg på en smædekampagne fra CSC’s (Core Sports Capital, red.) side af. Jeg står med lønsedlerne her, og jeg kan se, at alt er kørt, fuldstændig som det skal. Da vi overtog, gjorde vi endda spillerne opmærksomme på, at de skulle give os besked, hvis pengene ikke gik ind, siger han til TV2 Nord. 

Han undrer sig over, at agenterne ikke har henvendt sig til klubben, før de er gået til spillernes fagforening, Spillerforeningen. Han forklarer, at det er under de forhenværende ejere, at spillernes lønsedler blev dannet, og dermed også udbetalingsgrundlaget. 

– Jeg har bare sørget for at få dem eksekveret og betalt, da de som bekendt ikke kunne, siger Jacob Andersen til TV2 Nord. 

Uenighederne har været mange, siden Jacob Andersen købte fodboldklubben tilbage. I et tidligere interview har Ahmet Schaefer kaldt Vendsyssel for en smuk brud, der slet ikke var kvinde.





Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Real Madrid

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

AGF – Sønderjyske

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer