Ung EfB-træner sendt væk af Peter Hyballa

Esbjergs transitionstræner Patrick Harboe er i øjeblikket ikke på træningsbanen i den vestjyske klub. Han er blevet sendt væk af Peter Hyballa.



Det blæser ofte på Vestkysten, hvor Esbjerg fB holder til. Lige nu er det en strid modvind, der suser over 1. divisionsklubben.

Flere danske medier har den seneste uges tid beskrevet, hvordan klubbens nye cheftræner, Peter Hyballa, spreder skræk og rædsel i spillertruppen og blandt sine øvrige kollegaer med sin hårde ledelsesstil, og tipsbladet.dk er ligeledes bekendt med flere historier fra træningsbanen i Esbjerg fB.

Tipsbladet.dk kender blandt andet til, at klubbens 28-årige transitionstræner Patrick Harboe i øjeblikket ikke er på træningsbanen i Esbjerg. Han er blevet sendt væk af Peter Hyballa med ordene, at han er en slange. 

Det skete på én af Peter Hyballas allerførste arbejdsdage i Esbjerg, og behandlingen af Patrick Harboe har efterladt folk i fodboldmiljøet målløse over cheftrænerens ageren. Det fortæller kilder, som tipsbladet.dk har talt med. Det fremstår uklart, hvorfor Hyballa ikke ville arbejde sammen med Harboe. 

Esbjergs sportslige ledelse har i forlængelse af Peter Hyballas beslutning valgt at sende Patrick Harboe hjem med fuld løn. Parterne skal senere finde ud af en plan for fremtiden. 

Ekstra Bladet har belyst i flere artikler, at Peter Hyballa fysisk har afstraffet enkelte spillere i Esbjerg, og at han har nedgjort og mobbet dem på træningsbanen. Det har skabt et arbejdsklima, som har efterladt mange ansatte i EfB i chok. 

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Patrick Harboe, der ikke vil bidrage til artiklen. 

Peter Hyballa ønsker ikke at stille op til interview, oplyser Esbjerg fB’s kommunikationsafdeling. 







LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Randers FC – OB

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

De bliver monstersalg til sommer

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel