• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Ole Hoffskov

Ung EfB-træner sendt væk af Peter Hyballa

Foto: Getty Images

Esbjergs transitionstræner Patrick Harboe er i øjeblikket ikke på træningsbanen i den vestjyske klub. Han er blevet sendt væk af Peter Hyballa.

Af Ole Hoffskov

Det blæser ofte på Vestkysten, hvor Esbjerg fB holder til. Lige nu er det en strid modvind, der suser over 1. divisionsklubben.

Flere danske medier har den seneste uges tid beskrevet, hvordan klubbens nye cheftræner, Peter Hyballa, spreder skræk og rædsel i spillertruppen og blandt sine øvrige kollegaer med sin hårde ledelsesstil, og tipsbladet.dk er ligeledes bekendt med flere historier fra træningsbanen i Esbjerg fB.

Tipsbladet.dk kender blandt andet til, at klubbens 28-årige transitionstræner Patrick Harboe i øjeblikket ikke er på træningsbanen i Esbjerg. Han er blevet sendt væk af Peter Hyballa med ordene, at han er en slange. 

Det skete på én af Peter Hyballas allerførste arbejdsdage i Esbjerg, og behandlingen af Patrick Harboe har efterladt folk i fodboldmiljøet målløse over cheftrænerens ageren. Det fortæller kilder, som tipsbladet.dk har talt med. Det fremstår uklart, hvorfor Hyballa ikke ville arbejde sammen med Harboe. 

Esbjergs sportslige ledelse har i forlængelse af Peter Hyballas beslutning valgt at sende Patrick Harboe hjem med fuld løn. Parterne skal senere finde ud af en plan for fremtiden. 

Ekstra Bladet har belyst i flere artikler, at Peter Hyballa fysisk har afstraffet enkelte spillere i Esbjerg, og at han har nedgjort og mobbet dem på træningsbanen. Det har skabt et arbejdsklima, som har efterladt mange ansatte i EfB i chok. 

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Patrick Harboe, der ikke vil bidrage til artiklen. 

Peter Hyballa ønsker ikke at stille op til interview, oplyser Esbjerg fB's kommunikationsafdeling. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020