Ung EfB-træner sendt væk af Peter Hyballa

Esbjergs transitionstræner Patrick Harboe er i øjeblikket ikke på træningsbanen i den vestjyske klub. Han er blevet sendt væk af Peter Hyballa.



Det blæser ofte på Vestkysten, hvor Esbjerg fB holder til. Lige nu er det en strid modvind, der suser over 1. divisionsklubben.

Flere danske medier har den seneste uges tid beskrevet, hvordan klubbens nye cheftræner, Peter Hyballa, spreder skræk og rædsel i spillertruppen og blandt sine øvrige kollegaer med sin hårde ledelsesstil, og tipsbladet.dk er ligeledes bekendt med flere historier fra træningsbanen i Esbjerg fB.

Tipsbladet.dk kender blandt andet til, at klubbens 28-årige transitionstræner Patrick Harboe i øjeblikket ikke er på træningsbanen i Esbjerg. Han er blevet sendt væk af Peter Hyballa med ordene, at han er en slange. 

Det skete på én af Peter Hyballas allerførste arbejdsdage i Esbjerg, og behandlingen af Patrick Harboe har efterladt folk i fodboldmiljøet målløse over cheftrænerens ageren. Det fortæller kilder, som tipsbladet.dk har talt med. Det fremstår uklart, hvorfor Hyballa ikke ville arbejde sammen med Harboe. 

Esbjergs sportslige ledelse har i forlængelse af Peter Hyballas beslutning valgt at sende Patrick Harboe hjem med fuld løn. Parterne skal senere finde ud af en plan for fremtiden. 

Ekstra Bladet har belyst i flere artikler, at Peter Hyballa fysisk har afstraffet enkelte spillere i Esbjerg, og at han har nedgjort og mobbet dem på træningsbanen. Det har skabt et arbejdsklima, som har efterladt mange ansatte i EfB i chok. 

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Patrick Harboe, der ikke vil bidrage til artiklen. 

Peter Hyballa ønsker ikke at stille op til interview, oplyser Esbjerg fB’s kommunikationsafdeling. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Her er 1/8-finalerne ved VM

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Det er et angreb på FCK’

Dansker på blokken i ny storklub

Mexico – England

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Klapper i om stor Superliga-transfer

Storklub forhørte sig på FCK-boss