I sidste sæson rykkede Silkeborg ned i NordicBet Ligaen som 3F Superligaens bundprop, men klubbens unge midtstopper Frederik Alves har ambitioner om meget mere end dansk fodbold i sin karriere.
Det fortæller han i et interview med Spillerforeningen.
Den 20-årige midtstopper har fået debut for Silkeborg i 3F Superligaen i denne sæson, men i fremtiden vil han gerne til udlandet og spille i nogle af de bedste ligaer i Europa.
– Jeg vil gerne udvikle mig, så jeg kan spille i en top 5-liga og på et internationalt niveau. Man lever kun én gang. Det handler om at få det meste ud af det, siger Alves.
Allerede i sin debutsæson i den bedste danske fodboldrække har Alves lært meget. Den unge midtstopper har blandt andet erfaret, at der er stor forskel fra at spille i NordicBet Ligaen til at spille i 3F Superligaen.
– Jo højere op, man kommer i niveau, jo mere lærer man fysisk, taktisk og teknisk. Jeg har lært meget af at stå overfor spillere som Kamil Wilczek og Sander Svendsen – to meget forskellige spillere. Og så har jeg lært meget af tempoet i Superligaen, der er hurtige end i 1. division.
Alves har spillet 22 kampe og scoret ét mål i 3F Superligaen i denne sæson. Derudover er det også blevet til to kampe i Sydbank Pokalen, hvor Silkeborg røg ud i kvartfinalen efter straffesparkskonkurrence mod AC Horsens.
Fredag var den 20-årige dansker atter i aktion i Silkeborgs 1-3-sejr over SønderjyskE i en træningskamp, som forberedelse frem mod den nye sæson i NordicBet Ligaen. Her begynder holdet ude mod FC Helsingør den 11. september.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
New Zealand – Belgien
