I sidste sæson rykkede Silkeborg ned i NordicBet Ligaen som 3F Superligaens bundprop, men klubbens unge midtstopper Frederik Alves har ambitioner om meget mere end dansk fodbold i sin karriere.
Det fortæller han i et interview med Spillerforeningen.
Den 20-årige midtstopper har fået debut for Silkeborg i 3F Superligaen i denne sæson, men i fremtiden vil han gerne til udlandet og spille i nogle af de bedste ligaer i Europa.
– Jeg vil gerne udvikle mig, så jeg kan spille i en top 5-liga og på et internationalt niveau. Man lever kun én gang. Det handler om at få det meste ud af det, siger Alves.
Allerede i sin debutsæson i den bedste danske fodboldrække har Alves lært meget. Den unge midtstopper har blandt andet erfaret, at der er stor forskel fra at spille i NordicBet Ligaen til at spille i 3F Superligaen.
– Jo højere op, man kommer i niveau, jo mere lærer man fysisk, taktisk og teknisk. Jeg har lært meget af at stå overfor spillere som Kamil Wilczek og Sander Svendsen – to meget forskellige spillere. Og så har jeg lært meget af tempoet i Superligaen, der er hurtige end i 1. division.
Alves har spillet 22 kampe og scoret ét mål i 3F Superligaen i denne sæson. Derudover er det også blevet til to kampe i Sydbank Pokalen, hvor Silkeborg røg ud i kvartfinalen efter straffesparkskonkurrence mod AC Horsens.
Fredag var den 20-årige dansker atter i aktion i Silkeborgs 1-3-sejr over SønderjyskE i en træningskamp, som forberedelse frem mod den nye sæson i NordicBet Ligaen. Her begynder holdet ude mod FC Helsingør den 11. september.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Napoli-chok på vej
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
AVIS
