Ung Silkeborg-midtstopper vil spille i topligaerne

En drøm er gået i opfyldelse for Silkeborgs Frederik Alves med debut i 3F Superligaen i denne sæson, men den unge midtstopper er ikke færdig med at drømme.



I sidste sæson rykkede Silkeborg ned i NordicBet Ligaen som 3F Superligaens bundprop, men klubbens unge midtstopper Frederik Alves har ambitioner om meget mere end dansk fodbold i sin karriere.

Det fortæller han i et interview med Spillerforeningen.

Den 20-årige midtstopper har fået debut for Silkeborg i 3F Superligaen i denne sæson, men i fremtiden vil han gerne til udlandet og spille i nogle af de bedste ligaer i Europa.

–  Jeg vil gerne udvikle mig, så jeg kan spille i en top 5-liga og på et internationalt niveau. Man lever kun én gang. Det handler om at få det meste ud af det, siger Alves.

Allerede i sin debutsæson i den bedste danske fodboldrække har Alves lært meget. Den unge midtstopper har blandt andet erfaret, at der er stor forskel fra at spille i NordicBet Ligaen til at spille i 3F Superligaen.

– Jo højere op, man kommer i niveau, jo mere lærer man fysisk, taktisk og teknisk. Jeg har lært meget af at stå overfor spillere som Kamil Wilczek og Sander Svendsen – to meget forskellige spillere. Og så har jeg lært meget af tempoet i Superligaen, der er hurtige end i 1. division.

Alves har spillet 22 kampe og scoret ét mål i 3F Superligaen i denne sæson. Derudover er det også blevet til to kampe i Sydbank Pokalen, hvor Silkeborg røg ud i kvartfinalen efter straffesparkskonkurrence mod AC Horsens.

Fredag var den 20-årige dansker atter i aktion i Silkeborgs 1-3-sejr over SønderjyskE i en træningskamp, som forberedelse frem mod den nye sæson i NordicBet Ligaen. Her begynder holdet ude mod FC Helsingør den 11. september.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Marcondes afviser tilbud, men…

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Flere Superliga-kamp rykkes

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tunesien – Japan

Ecuador – Curacao

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Vil smadre transferrekord

Uruguay – Kap Verde

Tæt på at købe FC København-spiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

New Zealand – Egypten