,

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Bo Henriksen og Mikkel Jespersen har kendt hinanden en del år og svinger godt, selvom de er forskellige typer.



De er to helt forskellige typer.

Men alligevel er samarbejdet mellem Bo Henriksen og Mikkel Jespersen gået godt.

Og det er der en særlig grund til, fortæller sidstnævnte i podcasten Transferguru, der bliver lavet af Podimo og Tipsbladet.

De to har senest arbejdet sammen i Mainz, hvor det dog blev til et farvel tilbage i starten af december på grund af for dårlige resultater.

– Det falder helt tilbage til min tid i Horsens, hvor jeg var spiller under ham. Det Bo faldt for ved mig – og det har han også indrømmet overfor mig – er at jeg var hudløst ærlig, siger Mikkel Jespersen og tilføjer:

– Det var faktisk ikke fordi, jeg spillede allermest under ham. Der var nogle gange med hans dispositioner, hvor jeg var inde at spørge, hvorfor f…. vi lige gjorde sådan her.

Det var også andre færdigheder end det fodboldtekniske, han vandt på hos sin daværende træner.

– Jeg tror, han så, jeg havde et godt fodboldhoved. At evnerne måske ikke altid sad i fødderne men mere i hovedet. Og på den måde siden da så har vi jo opbygget et venskab, hvor vi har diskuteret fodbold, og jeg har selvfølgelig været inspireret af mange af de ting især på hans ledermæssige kvaliteter. Der har jeg set meget op til ham, siger Mikkel Jespersen, der i december 2025 kom til Lyngby Boldklub.

Han blev ansat som assistenttræner for Bo Henriksen i Mainz tilbage i sommeren 2024. Her kom han til fra Kolding IF. Og det var stort for ham at komme til den bedste tyske fodboldrække.

– Det var en kæmpe oplevelse. Jeg lærte så meget både om mig selv og at være i udlandet. En anden kultur og hvor meget man egentlig lærer af det. Man gør tingene på en anderledes måde, og det åbner op for ens verden, hvor jeg nogle gange grinte for mig selv af måden, tyskere er på. Det var mega fedt, de stadions der er dernede… det er en kæmpe oplevelse, fortæller han.

I dag deler Mikkel Jespersen cheftrænerposten i Lyngby med Andreas Bjelland.

Bo Henriksen har endnu ikke fundet et nyt cheftrænerjob, men han er dog ikke arbejdsløs. I starten af marts oplyste TV 2 Sport nemlig, at han blev en del af programmet Tirsdagstrænerne.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

LIVE: Slutfløjt i Parken

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Pokalhelt knækker FC København

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Transferfri stjerne i København