Vejle Boldklub solgt til moldover

Vejle Boldklub har fået ny ejer.



Vejle Boldklub har længe ledt efter en stærk pengemand, og nu sker der noget.

Klubben fra landets næstbedste række har netop i en pressemeddelelse fortalt, at Andrei Zolotko har overtaget aktiemajoritetet i Vejle Alliancen A/S – selskabet bag Vejle Boldklub. Den resterende aktieandel ejes af Klaus Eskildsen Holding ApS.

Aktuelt er kun syv spillere på kontrakt i Vejle, og nu kan det store arbejde så begynde med at få formet holdet.

– Det har taget den nødvendige tid at træffe den rigtige beslutning om VB’s fremtid. Der er tale om en helhedsløsning, der bidrager til etablering af en solid forretningsmodel. Andrei Zolotko bidrager således ikke kun med økonomi, men i særdeleshed også med fodboldfaglig kompetence, et internationalt netværk, og vigtigst af alt – med vilje og lyst til at fremtidssikre udviklingen af Vejle Boldklub, står der i pressemeddelelsen, hvor det også fremgår, at der nu skal styr på klubben og klubbens økonomi:

– Det er aktionærernes fælles mål at skabe en fodboldklub, hvor der er balance mellem indtægter og udgifter. Derfor vil der indledningsvis være fokus på at skabe en robust op optimeret organisation med en tydelig rolle- og ansvarsfordeling og med klare prioriteringer for Vejle Boldklubs kortsigtede og langsigtede mål. Realistisk set drejer det sig om at etablere et nyt, sundt og bæredygtigt set up i 1. division, står der videre.

Vejle satsede på oprykning denne sæson, men glippede, og nu begynder næste kapitel i den traditionsrige klub så.

Andrei Zolotko er blot 30 år og kommer fra Moldova, og han kommer i klubbens bestyrelse sammen med Flemming Jensen (formand), Klaus Eskildsen, advokat Gert Eg og Zolotkos samarbejdspartner Jin Chang. Zolotko er bosat i London, men kommer til at bo i Vejle i perioder fremover.

Klubben fortæller videre, at der arbejdes på at sikre den sportslige fremtid på den korte bane: Med andre ord arbejdes der på at finde en træner og spillere til truppen.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Kan sikre millioner til AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Forlader AGF – her er hans nye klub

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

FC Barcelona præsenterer stjerne

Mæhle kan hentes for spotpris

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’