Vejle Boldklub har længe ledt efter en stærk pengemand, og nu sker der noget.
Klubben fra landets næstbedste række har netop i en pressemeddelelse fortalt, at Andrei Zolotko har overtaget aktiemajoritetet i Vejle Alliancen A/S – selskabet bag Vejle Boldklub. Den resterende aktieandel ejes af Klaus Eskildsen Holding ApS.
Aktuelt er kun syv spillere på kontrakt i Vejle, og nu kan det store arbejde så begynde med at få formet holdet.
– Det har taget den nødvendige tid at træffe den rigtige beslutning om VB’s fremtid. Der er tale om en helhedsløsning, der bidrager til etablering af en solid forretningsmodel. Andrei Zolotko bidrager således ikke kun med økonomi, men i særdeleshed også med fodboldfaglig kompetence, et internationalt netværk, og vigtigst af alt – med vilje og lyst til at fremtidssikre udviklingen af Vejle Boldklub, står der i pressemeddelelsen, hvor det også fremgår, at der nu skal styr på klubben og klubbens økonomi:
– Det er aktionærernes fælles mål at skabe en fodboldklub, hvor der er balance mellem indtægter og udgifter. Derfor vil der indledningsvis være fokus på at skabe en robust op optimeret organisation med en tydelig rolle- og ansvarsfordeling og med klare prioriteringer for Vejle Boldklubs kortsigtede og langsigtede mål. Realistisk set drejer det sig om at etablere et nyt, sundt og bæredygtigt set up i 1. division, står der videre.
Vejle satsede på oprykning denne sæson, men glippede, og nu begynder næste kapitel i den traditionsrige klub så.
Andrei Zolotko er blot 30 år og kommer fra Moldova, og han kommer i klubbens bestyrelse sammen med Flemming Jensen (formand), Klaus Eskildsen, advokat Gert Eg og Zolotkos samarbejdspartner Jin Chang. Zolotko er bosat i London, men kommer til at bo i Vejle i perioder fremover.
Klubben fortæller videre, at der arbejdes på at sikre den sportslige fremtid på den korte bane: Med andre ord arbejdes der på at finde en træner og spillere til truppen.
LIVE
Superliga-LIVE: FCM-stjerne igen vraget
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
Afslører Brøndbys transferplaner
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
INTERVIEW
– Mange var søde, og så var der også lidt buhråb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
