• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Kenneth Jensen

Vejle Boldklub solgt til moldover

Vejle Boldklub solgt til moldover

Vejle Boldklub har fået ny ejer.

Af Kenneth Jensen

Vejle Boldklub har længe ledt efter en stærk pengemand, og nu sker der noget.

Klubben fra landets næstbedste række har netop i en pressemeddelelse fortalt, at Andrei Zolotko har overtaget aktiemajoritetet i Vejle Alliancen A/S - selskabet bag Vejle Boldklub. Den resterende aktieandel ejes af Klaus Eskildsen Holding ApS.

Aktuelt er kun syv spillere på kontrakt i Vejle, og nu kan det store arbejde så begynde med at få formet holdet.

- Det har taget den nødvendige tid at træffe den rigtige beslutning om VB’s fremtid. Der er tale om en helhedsløsning, der bidrager til etablering af en solid forretningsmodel. Andrei Zolotko bidrager således ikke kun med økonomi, men i særdeleshed også med fodboldfaglig kompetence, et internationalt netværk, og vigtigst af alt - med vilje og lyst til at fremtidssikre udviklingen af Vejle Boldklub, står der i pressemeddelelsen, hvor det også fremgår, at der nu skal styr på klubben og klubbens økonomi:

- Det er aktionærernes fælles mål at skabe en fodboldklub, hvor der er balance mellem indtægter og udgifter. Derfor vil der indledningsvis være fokus på at skabe en robust op optimeret organisation med en tydelig rolle- og ansvarsfordeling og med klare prioriteringer for Vejle Boldklubs kortsigtede og langsigtede mål. Realistisk set drejer det sig om at etablere et nyt, sundt og bæredygtigt set up i 1. division, står der videre.

Vejle satsede på oprykning denne sæson, men glippede, og nu begynder næste kapitel i den traditionsrige klub så.

Andrei Zolotko er blot 30 år og kommer fra Moldova, og han kommer i klubbens bestyrelse sammen med Flemming Jensen (formand), Klaus Eskildsen, advokat Gert Eg og Zolotkos samarbejdspartner Jin Chang. Zolotko er bosat i London, men kommer til at bo i Vejle i perioder fremover.

Klubben fortæller videre, at der arbejdes på at sikre den sportslige fremtid på den korte bane: Med andre ord arbejdes der på at finde en træner og spillere til truppen.