Vejle Boldklub solgt til moldover

Vejle Boldklub har fået ny ejer.



Vejle Boldklub har længe ledt efter en stærk pengemand, og nu sker der noget.

Klubben fra landets næstbedste række har netop i en pressemeddelelse fortalt, at Andrei Zolotko har overtaget aktiemajoritetet i Vejle Alliancen A/S – selskabet bag Vejle Boldklub. Den resterende aktieandel ejes af Klaus Eskildsen Holding ApS.

Aktuelt er kun syv spillere på kontrakt i Vejle, og nu kan det store arbejde så begynde med at få formet holdet.

– Det har taget den nødvendige tid at træffe den rigtige beslutning om VB’s fremtid. Der er tale om en helhedsløsning, der bidrager til etablering af en solid forretningsmodel. Andrei Zolotko bidrager således ikke kun med økonomi, men i særdeleshed også med fodboldfaglig kompetence, et internationalt netværk, og vigtigst af alt – med vilje og lyst til at fremtidssikre udviklingen af Vejle Boldklub, står der i pressemeddelelsen, hvor det også fremgår, at der nu skal styr på klubben og klubbens økonomi:

– Det er aktionærernes fælles mål at skabe en fodboldklub, hvor der er balance mellem indtægter og udgifter. Derfor vil der indledningsvis være fokus på at skabe en robust op optimeret organisation med en tydelig rolle- og ansvarsfordeling og med klare prioriteringer for Vejle Boldklubs kortsigtede og langsigtede mål. Realistisk set drejer det sig om at etablere et nyt, sundt og bæredygtigt set up i 1. division, står der videre.

Vejle satsede på oprykning denne sæson, men glippede, og nu begynder næste kapitel i den traditionsrige klub så.

Andrei Zolotko er blot 30 år og kommer fra Moldova, og han kommer i klubbens bestyrelse sammen med Flemming Jensen (formand), Klaus Eskildsen, advokat Gert Eg og Zolotkos samarbejdspartner Jin Chang. Zolotko er bosat i London, men kommer til at bo i Vejle i perioder fremover.

Klubben fortæller videre, at der arbejdes på at sikre den sportslige fremtid på den korte bane: Med andre ord arbejdes der på at finde en træner og spillere til truppen.





Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris




LIVE

TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasiliansk VM-mavepuster

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk