Vejle Boldklub har længe ledt efter en stærk pengemand, og nu sker der noget.
Klubben fra landets næstbedste række har netop i en pressemeddelelse fortalt, at Andrei Zolotko har overtaget aktiemajoritetet i Vejle Alliancen A/S – selskabet bag Vejle Boldklub. Den resterende aktieandel ejes af Klaus Eskildsen Holding ApS.
Aktuelt er kun syv spillere på kontrakt i Vejle, og nu kan det store arbejde så begynde med at få formet holdet.
– Det har taget den nødvendige tid at træffe den rigtige beslutning om VB’s fremtid. Der er tale om en helhedsløsning, der bidrager til etablering af en solid forretningsmodel. Andrei Zolotko bidrager således ikke kun med økonomi, men i særdeleshed også med fodboldfaglig kompetence, et internationalt netværk, og vigtigst af alt – med vilje og lyst til at fremtidssikre udviklingen af Vejle Boldklub, står der i pressemeddelelsen, hvor det også fremgår, at der nu skal styr på klubben og klubbens økonomi:
– Det er aktionærernes fælles mål at skabe en fodboldklub, hvor der er balance mellem indtægter og udgifter. Derfor vil der indledningsvis være fokus på at skabe en robust op optimeret organisation med en tydelig rolle- og ansvarsfordeling og med klare prioriteringer for Vejle Boldklubs kortsigtede og langsigtede mål. Realistisk set drejer det sig om at etablere et nyt, sundt og bæredygtigt set up i 1. division, står der videre.
Vejle satsede på oprykning denne sæson, men glippede, og nu begynder næste kapitel i den traditionsrige klub så.
Andrei Zolotko er blot 30 år og kommer fra Moldova, og han kommer i klubbens bestyrelse sammen med Flemming Jensen (formand), Klaus Eskildsen, advokat Gert Eg og Zolotkos samarbejdspartner Jin Chang. Zolotko er bosat i London, men kommer til at bo i Vejle i perioder fremover.
Klubben fortæller videre, at der arbejdes på at sikre den sportslige fremtid på den korte bane: Med andre ord arbejdes der på at finde en træner og spillere til truppen.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
