Vejle-direktør om Superliga-retur: Ambitionen er at overleve

De nyoprykkede Vejle Boldklubs primære ambition er overlevelse i den kommende sæson. Noget, klubbens direktør kalder for en stor opgave.



Det tog en coronapause på flere måneder og en nærmest historisk sen sæsonafslutning i juli, men nu kan de igen kalde sig Superliga-deltagere i Vejle Boldklub.

Det betyder, at klubben, der sidste år rykkede ned i 1. division, nu kan begynde at kigge frem mod atter at være en del af det fornemste danske fodboldselskab, når den næste sæson starter til september. Det er klubben rustet til, siger Vejle Boldklubs direktør, men lægger alligevel ikke skjul på, at der venter en masse arbejde forud.

– Som organisation er vi på Superliga-niveau. Den store opgave er, at vi sportsligt skal være i stand til at være kompetitive i Superligaen. Det bliver en massiv opgave. Det er klart, at det bliver en stor opgave med en ny struktur og 11 andre stærke hold, siger Vejle Boldklub-direktør Henrik Tønder til Tipsbladet.dk efter oprykningen, der kom i hus tirsdag aften.

– Superligaen er “different league”. En ting er at være dygtig i 1. division, noget andet er at være kompetitiv i Superligaen over et helt år. Det er en stor opgave, tilføjer Henrik Tønder.

Nu venter der en sommerferie inden arbejdet på at blive helt Superliga-klar går i gang.

– Vi kan gøre vores inden for de rammer, vi har. Det vil sige at prøve at lave nogle tilføjelser til truppen og i øvrigt at holde fast i de gode ting, vi har gjort, siger Henrik Tønder.

Adspurgt om målet for Superliga-sæsonen lyder det fra direktøren:

– Ambitionen er at overleve, og det er en rigelig stor opgave i sig selv. Det er det, vi arbejder for, kigger hen imod og prøver at forberede os på.

Med oprykningen er Vejle tilbage i den bedste danske række, hvor klubben fra Nørreskoven har stolte fodboldminder, der blandt andet inkluderer fem mesterskaber, hvoraf det seneste kom i 1984.

– Det er så glædeligt for byen, klubben og alle de trofaste fans, sæsonkortholdere og sponsorer. De har fortjent det, for de har vist, at Vejle er en Superliga-by, så jeg kan kun glæde mig, siger Henrik Tønder.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC Nordsjælland – AGF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen