Vejle-direktør om Superliga-retur: Ambitionen er at overleve

De nyoprykkede Vejle Boldklubs primære ambition er overlevelse i den kommende sæson. Noget, klubbens direktør kalder for en stor opgave.



Det tog en coronapause på flere måneder og en nærmest historisk sen sæsonafslutning i juli, men nu kan de igen kalde sig Superliga-deltagere i Vejle Boldklub.

Det betyder, at klubben, der sidste år rykkede ned i 1. division, nu kan begynde at kigge frem mod atter at være en del af det fornemste danske fodboldselskab, når den næste sæson starter til september. Det er klubben rustet til, siger Vejle Boldklubs direktør, men lægger alligevel ikke skjul på, at der venter en masse arbejde forud.

– Som organisation er vi på Superliga-niveau. Den store opgave er, at vi sportsligt skal være i stand til at være kompetitive i Superligaen. Det bliver en massiv opgave. Det er klart, at det bliver en stor opgave med en ny struktur og 11 andre stærke hold, siger Vejle Boldklub-direktør Henrik Tønder til Tipsbladet.dk efter oprykningen, der kom i hus tirsdag aften.

– Superligaen er “different league”. En ting er at være dygtig i 1. division, noget andet er at være kompetitiv i Superligaen over et helt år. Det er en stor opgave, tilføjer Henrik Tønder.

Nu venter der en sommerferie inden arbejdet på at blive helt Superliga-klar går i gang.

– Vi kan gøre vores inden for de rammer, vi har. Det vil sige at prøve at lave nogle tilføjelser til truppen og i øvrigt at holde fast i de gode ting, vi har gjort, siger Henrik Tønder.

Adspurgt om målet for Superliga-sæsonen lyder det fra direktøren:

– Ambitionen er at overleve, og det er en rigelig stor opgave i sig selv. Det er det, vi arbejder for, kigger hen imod og prøver at forberede os på.

Med oprykningen er Vejle tilbage i den bedste danske række, hvor klubben fra Nørreskoven har stolte fodboldminder, der blandt andet inkluderer fem mesterskaber, hvoraf det seneste kom i 1984.

– Det er så glædeligt for byen, klubben og alle de trofaste fans, sæsonkortholdere og sponsorer. De har fortjent det, for de har vist, at Vejle er en Superliga-by, så jeg kan kun glæde mig, siger Henrik Tønder.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Roser Superliga-klub: Godt set! 

De vil have Victor Nelsson

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Stolt over dansk transfer

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Chok – henter første VM-point nogensinde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Ny kontrakt før VM-åbner

Tyskland – Curacao

Australien – Tyrkiet

VM-vækkeuret: Han kan blive et KÆMPE salg

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sverige – Tunesien

Elfenbenskysten – Ecuador