Vejle-direktør om Superliga-retur: Ambitionen er at overleve

De nyoprykkede Vejle Boldklubs primære ambition er overlevelse i den kommende sæson. Noget, klubbens direktør kalder for en stor opgave.



Det tog en coronapause på flere måneder og en nærmest historisk sen sæsonafslutning i juli, men nu kan de igen kalde sig Superliga-deltagere i Vejle Boldklub.

Det betyder, at klubben, der sidste år rykkede ned i 1. division, nu kan begynde at kigge frem mod atter at være en del af det fornemste danske fodboldselskab, når den næste sæson starter til september. Det er klubben rustet til, siger Vejle Boldklubs direktør, men lægger alligevel ikke skjul på, at der venter en masse arbejde forud.

– Som organisation er vi på Superliga-niveau. Den store opgave er, at vi sportsligt skal være i stand til at være kompetitive i Superligaen. Det bliver en massiv opgave. Det er klart, at det bliver en stor opgave med en ny struktur og 11 andre stærke hold, siger Vejle Boldklub-direktør Henrik Tønder til Tipsbladet.dk efter oprykningen, der kom i hus tirsdag aften.

– Superligaen er “different league”. En ting er at være dygtig i 1. division, noget andet er at være kompetitiv i Superligaen over et helt år. Det er en stor opgave, tilføjer Henrik Tønder.

Nu venter der en sommerferie inden arbejdet på at blive helt Superliga-klar går i gang.

– Vi kan gøre vores inden for de rammer, vi har. Det vil sige at prøve at lave nogle tilføjelser til truppen og i øvrigt at holde fast i de gode ting, vi har gjort, siger Henrik Tønder.

Adspurgt om målet for Superliga-sæsonen lyder det fra direktøren:

– Ambitionen er at overleve, og det er en rigelig stor opgave i sig selv. Det er det, vi arbejder for, kigger hen imod og prøver at forberede os på.

Med oprykningen er Vejle tilbage i den bedste danske række, hvor klubben fra Nørreskoven har stolte fodboldminder, der blandt andet inkluderer fem mesterskaber, hvoraf det seneste kom i 1984.

– Det er så glædeligt for byen, klubben og alle de trofaste fans, sæsonkortholdere og sponsorer. De har fortjent det, for de har vist, at Vejle er en Superliga-by, så jeg kan kun glæde mig, siger Henrik Tønder.



Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

FCK starter op uden tre spillere

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Vil have stjernetræner til Tottenham

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘Usandsynlig genopstandelse’

Celtics krise forværres

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Philadelphia Union forhandler om dansker

Frederik Birk bryder tavsheden

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

På vej til storklub

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer