Det tog en coronapause på flere måneder og en nærmest historisk sen sæsonafslutning i juli, men nu kan de igen kalde sig Superliga-deltagere i Vejle Boldklub.
Det betyder, at klubben, der sidste år rykkede ned i 1. division, nu kan begynde at kigge frem mod atter at være en del af det fornemste danske fodboldselskab, når den næste sæson starter til september. Det er klubben rustet til, siger Vejle Boldklubs direktør, men lægger alligevel ikke skjul på, at der venter en masse arbejde forud.
– Som organisation er vi på Superliga-niveau. Den store opgave er, at vi sportsligt skal være i stand til at være kompetitive i Superligaen. Det bliver en massiv opgave. Det er klart, at det bliver en stor opgave med en ny struktur og 11 andre stærke hold, siger Vejle Boldklub-direktør Henrik Tønder til Tipsbladet.dk efter oprykningen, der kom i hus tirsdag aften.
– Superligaen er “different league”. En ting er at være dygtig i 1. division, noget andet er at være kompetitiv i Superligaen over et helt år. Det er en stor opgave, tilføjer Henrik Tønder.
Nu venter der en sommerferie inden arbejdet på at blive helt Superliga-klar går i gang.
– Vi kan gøre vores inden for de rammer, vi har. Det vil sige at prøve at lave nogle tilføjelser til truppen og i øvrigt at holde fast i de gode ting, vi har gjort, siger Henrik Tønder.
Adspurgt om målet for Superliga-sæsonen lyder det fra direktøren:
– Ambitionen er at overleve, og det er en rigelig stor opgave i sig selv. Det er det, vi arbejder for, kigger hen imod og prøver at forberede os på.
Med oprykningen er Vejle tilbage i den bedste danske række, hvor klubben fra Nørreskoven har stolte fodboldminder, der blandt andet inkluderer fem mesterskaber, hvoraf det seneste kom i 1984.
– Det er så glædeligt for byen, klubben og alle de trofaste fans, sæsonkortholdere og sponsorer. De har fortjent det, for de har vist, at Vejle er en Superliga-by, så jeg kan kun glæde mig, siger Henrik Tønder.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
