Vejle-direktør om Superliga-retur: Ambitionen er at overleve

De nyoprykkede Vejle Boldklubs primære ambition er overlevelse i den kommende sæson. Noget, klubbens direktør kalder for en stor opgave.



Det tog en coronapause på flere måneder og en nærmest historisk sen sæsonafslutning i juli, men nu kan de igen kalde sig Superliga-deltagere i Vejle Boldklub.

Det betyder, at klubben, der sidste år rykkede ned i 1. division, nu kan begynde at kigge frem mod atter at være en del af det fornemste danske fodboldselskab, når den næste sæson starter til september. Det er klubben rustet til, siger Vejle Boldklubs direktør, men lægger alligevel ikke skjul på, at der venter en masse arbejde forud.

– Som organisation er vi på Superliga-niveau. Den store opgave er, at vi sportsligt skal være i stand til at være kompetitive i Superligaen. Det bliver en massiv opgave. Det er klart, at det bliver en stor opgave med en ny struktur og 11 andre stærke hold, siger Vejle Boldklub-direktør Henrik Tønder til Tipsbladet.dk efter oprykningen, der kom i hus tirsdag aften.

– Superligaen er “different league”. En ting er at være dygtig i 1. division, noget andet er at være kompetitiv i Superligaen over et helt år. Det er en stor opgave, tilføjer Henrik Tønder.

Nu venter der en sommerferie inden arbejdet på at blive helt Superliga-klar går i gang.

– Vi kan gøre vores inden for de rammer, vi har. Det vil sige at prøve at lave nogle tilføjelser til truppen og i øvrigt at holde fast i de gode ting, vi har gjort, siger Henrik Tønder.

Adspurgt om målet for Superliga-sæsonen lyder det fra direktøren:

– Ambitionen er at overleve, og det er en rigelig stor opgave i sig selv. Det er det, vi arbejder for, kigger hen imod og prøver at forberede os på.

Med oprykningen er Vejle tilbage i den bedste danske række, hvor klubben fra Nørreskoven har stolte fodboldminder, der blandt andet inkluderer fem mesterskaber, hvoraf det seneste kom i 1984.

– Det er så glædeligt for byen, klubben og alle de trofaste fans, sæsonkortholdere og sponsorer. De har fortjent det, for de har vist, at Vejle er en Superliga-by, så jeg kan kun glæde mig, siger Henrik Tønder.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Forlader AGF – her er hans nye klub

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Kan sikre millioner til AGF

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

PSG genvinder Champions League

De er færdige i 1. division

Roony vil væk

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

– Ja, der var dialog med Brøndby

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’