Richard Sukuta-Pasu er ny spiller i Vejle Boldklub, der i næste sæson tørner ud i 1. division.
Det bekræfter klubben i en pressemeddelelse.
Den 31-årige tyske angriber kommer til den danske klub på en fri transfer, og han har skrevet under på en toårig kontrakt med Vejle Boldklub.
– Jeg er virkelig glad for at have min fremtid på plads her i Vejle Boldklub. Mit førstehåndsindtryk af klubben, dens faciliteter og set-up er rigtig godt, og jeg er klar til at påtage mig den rolle, som klubben har udset mig til at spille, siger Richard Sukuta-Pasu.
– Jeg er ikke bange for presset, og muligheden for at kunne spille en stor rolle i at bringe Vejle Boldklub tilbage i den bedste række er en stor motivationsfaktor for mig. Arbejdet begynder nu, og jeg er klar til at gøre mit.
Ifølge sportschefen i Vejle Boldklub, Marius Adrian Nicolae, så er aftalen et eksempel på et perfekt match.
– En central opgave i indeværende transfervindue er at genskabe en sund og kompetitiv balance i alle kæder, og i den henseende passer Richard Sukuta-Pasu perfekt ind i vores strategiske ambitioner, fortæller sportschefen.
– Som angrebsprofil er Richard gennemprøvet, han har spillet i ligaer og lande, som er sammenlignelige med danske forhold, hvilket minimerer hans integrationstid i Vejle, og jeg er tilfreds med at også han kan se sig selv som et aktiv i vores projekt og i vores bestræbelser på at vende hurtigt tilbage til Superligaen. Han ankommer med en masse erfaring fra meget konkurrencedygtige ligaer og har i en lang periode formået at score mål.
Richard Sukuta-Pasu kommer til Vejle Boldklub efter en kort periode i den tyske klub SV Meppen, der spiller i den tredje bedste tyske fodboldrække. Her har han spillet siden oktober.
I denne sæson har angriberen scoret fem mål i 21 kampe for sin tyske klub, men nu gælder det altså en tilværelse i Danmark.
Richard Sukuta-Pasu har fået sin fodboldopdragelse i den tyske storklub Bayer Leverkusen.
Siden da har tyskeren været på en række klubadresser i karrieren – heriblandt ophold i østrigsk, belgisk, kinesisk og koreansk fodbold.
I alt har Richard Sukuta-Pasu været forbi 12 klubber i karrieren.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Belgien – Iran
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER