Vejle henter ny spiller med alenlang klubhistorik

Vejle Boldklub har præsenteret en ny spiller i klubben onsdag formiddag.



Richard Sukuta-Pasu er ny spiller i Vejle Boldklub, der i næste sæson tørner ud i 1. division.

Det bekræfter klubben i en pressemeddelelse.

Den 31-årige tyske angriber kommer til den danske klub på en fri transfer, og han har skrevet under på en toårig kontrakt med Vejle Boldklub.

– Jeg er virkelig glad for at have min fremtid på plads her i Vejle Boldklub. Mit førstehåndsindtryk af klubben, dens faciliteter og set-up er rigtig godt, og jeg er klar til at påtage mig den rolle, som klubben har udset mig til at spille, siger Richard Sukuta-Pasu.

– Jeg er ikke bange for presset, og muligheden for at kunne spille en stor rolle i at bringe Vejle Boldklub tilbage i den bedste række er en stor motivationsfaktor for mig. Arbejdet begynder nu, og jeg er klar til at gøre mit.

Ifølge sportschefen i Vejle Boldklub, Marius Adrian Nicolae, så er aftalen et eksempel på et perfekt match.

– En central opgave i indeværende transfervindue er at genskabe en sund og kompetitiv balance i alle kæder, og i den henseende passer Richard Sukuta-Pasu perfekt ind i vores strategiske ambitioner, fortæller sportschefen.

– Som angrebsprofil er Richard gennemprøvet, han har spillet i ligaer og lande, som er sammenlignelige med danske forhold, hvilket minimerer hans integrationstid i Vejle, og jeg er tilfreds med at også han kan se sig selv som et aktiv i vores projekt og i vores bestræbelser på at vende hurtigt tilbage til Superligaen. Han ankommer med en masse erfaring fra meget konkurrencedygtige ligaer og har i en lang periode formået at score mål.

Richard Sukuta-Pasu kommer til Vejle Boldklub efter en kort periode i den tyske klub SV Meppen, der spiller i den tredje bedste tyske fodboldrække. Her har han spillet siden oktober.

I denne sæson har angriberen scoret fem mål i 21 kampe for sin tyske klub, men nu gælder det altså en tilværelse i Danmark.

Richard Sukuta-Pasu har fået sin fodboldopdragelse i den tyske storklub Bayer Leverkusen.

Siden da har tyskeren været på en række klubadresser i karrieren – heriblandt ophold i østrigsk, belgisk, kinesisk og koreansk fodbold.

I alt har Richard Sukuta-Pasu været forbi 12 klubber i karrieren.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Diant Ramaj skal videre



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Sætter klar målsætning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

FCK misser landsholdsspiller

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil