Vender hjem til Danmark: Vil brænde ligaen af

Zean Dalügge har stor succes under lejeopholdet i færøske B36 Tórshavn, men nu skal danskeren snart tilbage til Vendsyssel FF. Angriberen håber, at han kan brage igennem i NordicBet Ligaen.



En målfarlig angriber kan man altid bruge. 

Sådan må NordicBet Liga-klubben Vendyssel tænke, når de retter blikket mod Færøerne.

Siden februar har 21-årige Zean Dalügge været udlejet fra Vendsyssel FF til færøske B36 Tórshavn, og hele 13 mål er det blevet til for den farlige dansker. 

– Vi har to kampe tilbage, hvor vi har en pokalfinale d. 2. november. Det er den sidste kamp. Derefter tager jeg hjem og tager til Vendsyssel og træner med d. 5. november. Så kan jeg holde mig i gang og vise, hvad jeg har lært.

– Planen er 100 procent at komme tilbage til Vendsyssel, så jeg kan vise mig frem. Jeg vil gerne starte inde og brænde ligaen af så meget som muligt, som man kan, siger Dalügge til Tipsbladet. 

Danskeren synes, at opholdet på Færøerne har været en succes på grund af noget helt specielt. 

– Jeg blev solgt til projektet om, at vi skal være en topklub, og det synes jeg, at vi er. Vi spillede rigtig godt i starten, og så fik vi nogle skader i forsvaret. Det gjorde det sværere for os. Offensivt og personligt har det været meget godt. Jeg har spillet en hel sæson. Jeg har været i gang, og jeg har fået gang i målene. Jeg synes, at jeg har spillet en meget stabil sæson. Det har været meget fint.

– Det har givet mig meget. Når man kommer som en af de eneste fuldtidsspillere, så skulle man gerne være en af de bedste. Jeg har skullet hjælpe holdet, og jeg håber, at jeg kan tage det med hjem.

Artiklen fortsætter under billedet.

1e77176a-d41d-48d1-9224-7ac5af8d2851

Foto: Lyngby Boldklub

Store ambitioner
Selvtilliden fejler ikke noget hos den unge dansker efter opholdet i Tórshavn. 

– Mine ambitioner er meget høje. Jeg vil gerne spille 1. division det næste halvandet år måske og derefter blive solgt og tage næste skridt. Jeg håber, at jeg kan komme til en af de helt store ligaer. Det er mit mål. Jeg er stadig okay ung, siger danskeren til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg er en okay stor angriber, og jeg er stadig hurtig. Jeg afslutter godt, og jeg er god med ryggen til målet. Derudover er mit et-mod-et-spil rykket sig markant, og det er også en af mine styrker.

Dalügge kan skrive en enkelt Superliga-kamp på CV'et for Lyngby. 

B36 Törshavn er nummer fem i den bedste række.





Tuchel føler “den største smerte af alle”




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Superliga-stjerne i transfer denne sommer?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – England

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Spanien har et ekstra øje på Messi

Dansk klub har lagt hele strategien om

Smadrer transferrekord