Vendsyssel ophæver med cheftræner: Erik Rasmussen ny mand i spidsen

Vendsyssel FF har valgt at ophæve samarbejdet med cheftræner Joakim Matsson for i stedet at vælge Erik Rasmussen.



Vendsyssel FF har haft et rigtig flot forår i 1. division. Med 31 points i 19 kampe er holdet at finde på en aktuel andenplads i landets næstbedste række, og holder den placering, skal klubben spille om oprykning til Alka Superligaen i foråret. 

Mandag kunne Vendsyssel dog meddele, at man trods succesen ophæver med cheftræner Joakim Matsson. Det sker efter ønske om nye tiltag i klubben, og ind i stedet kommer nu rutinerede Erik Rasmussen, der indtil nu har været klubbens assistenttræner:

– Det har været en meget svær beslutning, da Joakim er et dejligt menneske og en fantastisk dygtig træner, som har arbejdet hårdt for klubben siden han tiltrådte, siger bestyrelsesformand Jacob Andersen til klubbens hjemmeside og fortsætter:  

– Joakim har været gennemført professionel og har altid arbejdet meget målrettet med opgaverne, men vi har vurderet, at vores muligheder for at opfylde vores nye målsætning vil blive forbedret, ved at finde en anden træner med nye og andre ideer – og som også vil passe bedre til vores nye måde at rekruttere, udvikle og sælge spillere på, lyder det fra klubben.

Teknisk direktør Jacob Krüger overtager rollen som assistenttrænere indtil videre. Klubben arbejder dog på en anden løsning på assistentposten.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Napoli-chok på vej



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Arsenal vinder Premier League



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Snart sker det

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Nu vender han tilbage

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Fortryder FC Barcelona-transfer

Neymar er tilbage

Thomas Delaney teaser

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Freiburg – Aston Villa

Chelsea – Tottenham