Vendsyssel ophæver med cheftræner: Erik Rasmussen ny mand i spidsen

Vendsyssel FF har valgt at ophæve samarbejdet med cheftræner Joakim Matsson for i stedet at vælge Erik Rasmussen.



Vendsyssel FF har haft et rigtig flot forår i 1. division. Med 31 points i 19 kampe er holdet at finde på en aktuel andenplads i landets næstbedste række, og holder den placering, skal klubben spille om oprykning til Alka Superligaen i foråret. 

Mandag kunne Vendsyssel dog meddele, at man trods succesen ophæver med cheftræner Joakim Matsson. Det sker efter ønske om nye tiltag i klubben, og ind i stedet kommer nu rutinerede Erik Rasmussen, der indtil nu har været klubbens assistenttræner:

– Det har været en meget svær beslutning, da Joakim er et dejligt menneske og en fantastisk dygtig træner, som har arbejdet hårdt for klubben siden han tiltrådte, siger bestyrelsesformand Jacob Andersen til klubbens hjemmeside og fortsætter:  

– Joakim har været gennemført professionel og har altid arbejdet meget målrettet med opgaverne, men vi har vurderet, at vores muligheder for at opfylde vores nye målsætning vil blive forbedret, ved at finde en anden træner med nye og andre ideer – og som også vil passe bedre til vores nye måde at rekruttere, udvikle og sælge spillere på, lyder det fra klubben.

Teknisk direktør Jacob Krüger overtager rollen som assistenttrænere indtil videre. Klubben arbejder dog på en anden løsning på assistentposten.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

MAIF slår De Grønhvide

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Donald Trump bekræfter

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Brøndby tæt på ny forstærkning

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Messi sætter ord på vildt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Tuchel forsvarer sin taktik

Er han løsningen i AGF?

Dansk klub jagter én særlig forstærkning