• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Tipsbladet.dk .

Vendsyssel ophæver med cheftræner: Erik Rasmussen ny mand i spidsen

Vendsyssel ophæver med cheftræner: Erik Rasmussen ny mand i spidsen

Vendsyssel FF har valgt at ophæve samarbejdet med cheftræner Joakim Matsson for i stedet at vælge Erik Rasmussen.

Af Tipsbladet.dk .

Vendsyssel FF har haft et rigtig flot forår i 1. division. Med 31 points i 19 kampe er holdet at finde på en aktuel andenplads i landets næstbedste række, og holder den placering, skal klubben spille om oprykning til Alka Superligaen i foråret. 

Mandag kunne Vendsyssel dog meddele, at man trods succesen ophæver med cheftræner Joakim Matsson. Det sker efter ønske om nye tiltag i klubben, og ind i stedet kommer nu rutinerede Erik Rasmussen, der indtil nu har været klubbens assistenttræner:

- Det har været en meget svær beslutning, da Joakim er et dejligt menneske og en fantastisk dygtig træner, som har arbejdet hårdt for klubben siden han tiltrådte, siger bestyrelsesformand Jacob Andersen til klubbens hjemmeside og fortsætter:  

- Joakim har været gennemført professionel og har altid arbejdet meget målrettet med opgaverne, men vi har vurderet, at vores muligheder for at opfylde vores nye målsætning vil blive forbedret, ved at finde en anden træner med nye og andre ideer – og som også vil passe bedre til vores nye måde at rekruttere, udvikle og sælge spillere på, lyder det fra klubben.

Teknisk direktør Jacob Krüger overtager rollen som assistenttrænere indtil videre. Klubben arbejder dog på en anden løsning på assistentposten.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Mere Superliga

Fokus