– Vi er et af de to bedste hold i ligaen

Sebastian Hausner vil tilbage i Superligaen med AC Horsens.



Sebastian Hausner vendte denne sommer noget overraskende tilbage til barndomsklubben AC Horsens.

Forsvarsspilleren forlod Horsens i en ung alder til fordel for AGF i jagten på drømmen om at blive professionel fodboldspiller. Drømmen blev til virkelighed for Hausner, der i 2023 skiftede videre til den svenske klub IFK Göteborg, hvor forsvarsspilleren havde rimelig succes.

Alligevel kunne det storsatsende AC Horsens denne sommer lokke den store stopper til 1. Division, selvom han umiddelbart spillede på et højere niveau i Sverige.

– Det var ikke meget betænkningstid, jeg skulle bruge. Jeg kunne godt se mig selv i projektet og ambitionerne. Jeg kendte Retov fra min tid i AGFs ungdomsafdeling, så jeg vidste, hvad det var for en træner, og hvilken type fodbold jeg kom ind til.

– Det var noget, jeg syntes passede perfekt til, hvordan jeg gerne vil udvikle mig i fremtiden som spiller.

AC Horsens gik i den grad transferamok denne sommer, hvor de hentede intet mindre end 16 spillere til førsteholdstruppen, heriblandt store navne fra et Horsens-perspektiv såsom Mikkel Kallesøe, Marvin Egho, Emil Frederiksen og Sebastian Hausner selv.

Den østjyske klub har derfor skullet bruge noget tid på at finde hinanden på og udenfor banen.

– Man har godt kunnet mærke, at der har været mange nye på holdet, som man skulle lære at kende. Jeg synes, vi er kommet godt efter det.

– Ærlig talt er vi et af de to bedste hold i 1. Division lige nu.

Efter denne weekend er man midtvejs i 1. Divisions grundspil. OB er stukket af i toppen af rækken og skal kigge sig langt over skulderen, hvis de vil have øje på AC Horsens, der befinder sig på ligaens femteplads, fire point efter FC Fredericia, som lige nu har sat sig på den anden oprykningsplads.

Sebastian Hausner er fortsat overbevist om, at AC Horsens kan opnå ambitionen om at spille sig i Superligaen i løbet af denne sæson.

– Det er klart, at det eneste fokus er, at vi gerne vil rykke op. Men der er ikke nogen gratis kampe, fordi niveauet i rækken er blevet så højt.

– Med den trup og det niveau vi viser nu, så tror jeg klart, at det er muligt for os at rykke op, hvis vi gør det godt hver weekend.

Lørdag har AC Horsens muligheden for at hale ind i oprykningskampen, når de skal en tur til Fredericia.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Fredericia er nærmest rykket ned

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby IF – AGF

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby er uden tre spillere mod AGF



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Magiske Messi slår til igen

Randers FC – OB

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Daniel Wass stopper karrieren om et år



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

Iran kommer med krav før VM