Sebastian Hausner vendte denne sommer noget overraskende tilbage til barndomsklubben AC Horsens.
Forsvarsspilleren forlod Horsens i en ung alder til fordel for AGF i jagten på drømmen om at blive professionel fodboldspiller. Drømmen blev til virkelighed for Hausner, der i 2023 skiftede videre til den svenske klub IFK Göteborg, hvor forsvarsspilleren havde rimelig succes.
Alligevel kunne det storsatsende AC Horsens denne sommer lokke den store stopper til 1. Division, selvom han umiddelbart spillede på et højere niveau i Sverige.
– Det var ikke meget betænkningstid, jeg skulle bruge. Jeg kunne godt se mig selv i projektet og ambitionerne. Jeg kendte Retov fra min tid i AGFs ungdomsafdeling, så jeg vidste, hvad det var for en træner, og hvilken type fodbold jeg kom ind til.
– Det var noget, jeg syntes passede perfekt til, hvordan jeg gerne vil udvikle mig i fremtiden som spiller.
AC Horsens gik i den grad transferamok denne sommer, hvor de hentede intet mindre end 16 spillere til førsteholdstruppen, heriblandt store navne fra et Horsens-perspektiv såsom Mikkel Kallesøe, Marvin Egho, Emil Frederiksen og Sebastian Hausner selv.
Den østjyske klub har derfor skullet bruge noget tid på at finde hinanden på og udenfor banen.
– Man har godt kunnet mærke, at der har været mange nye på holdet, som man skulle lære at kende. Jeg synes, vi er kommet godt efter det.
– Ærlig talt er vi et af de to bedste hold i 1. Division lige nu.
Efter denne weekend er man midtvejs i 1. Divisions grundspil. OB er stukket af i toppen af rækken og skal kigge sig langt over skulderen, hvis de vil have øje på AC Horsens, der befinder sig på ligaens femteplads, fire point efter FC Fredericia, som lige nu har sat sig på den anden oprykningsplads.
Sebastian Hausner er fortsat overbevist om, at AC Horsens kan opnå ambitionen om at spille sig i Superligaen i løbet af denne sæson.
– Det er klart, at det eneste fokus er, at vi gerne vil rykke op. Men der er ikke nogen gratis kampe, fordi niveauet i rækken er blevet så højt.
– Med den trup og det niveau vi viser nu, så tror jeg klart, at det er muligt for os at rykke op, hvis vi gør det godt hver weekend.
Lørdag har AC Horsens muligheden for at hale ind i oprykningskampen, når de skal en tur til Fredericia.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Arsenal-træner er rasende
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen