– Vi er et af de to bedste hold i ligaen

Sebastian Hausner vil tilbage i Superligaen med AC Horsens.



Sebastian Hausner vendte denne sommer noget overraskende tilbage til barndomsklubben AC Horsens.

Forsvarsspilleren forlod Horsens i en ung alder til fordel for AGF i jagten på drømmen om at blive professionel fodboldspiller. Drømmen blev til virkelighed for Hausner, der i 2023 skiftede videre til den svenske klub IFK Göteborg, hvor forsvarsspilleren havde rimelig succes.

Alligevel kunne det storsatsende AC Horsens denne sommer lokke den store stopper til 1. Division, selvom han umiddelbart spillede på et højere niveau i Sverige.

– Det var ikke meget betænkningstid, jeg skulle bruge. Jeg kunne godt se mig selv i projektet og ambitionerne. Jeg kendte Retov fra min tid i AGFs ungdomsafdeling, så jeg vidste, hvad det var for en træner, og hvilken type fodbold jeg kom ind til.

– Det var noget, jeg syntes passede perfekt til, hvordan jeg gerne vil udvikle mig i fremtiden som spiller.

AC Horsens gik i den grad transferamok denne sommer, hvor de hentede intet mindre end 16 spillere til førsteholdstruppen, heriblandt store navne fra et Horsens-perspektiv såsom Mikkel Kallesøe, Marvin Egho, Emil Frederiksen og Sebastian Hausner selv.

Den østjyske klub har derfor skullet bruge noget tid på at finde hinanden på og udenfor banen.

– Man har godt kunnet mærke, at der har været mange nye på holdet, som man skulle lære at kende. Jeg synes, vi er kommet godt efter det.

– Ærlig talt er vi et af de to bedste hold i 1. Division lige nu.

Efter denne weekend er man midtvejs i 1. Divisions grundspil. OB er stukket af i toppen af rækken og skal kigge sig langt over skulderen, hvis de vil have øje på AC Horsens, der befinder sig på ligaens femteplads, fire point efter FC Fredericia, som lige nu har sat sig på den anden oprykningsplads.

Sebastian Hausner er fortsat overbevist om, at AC Horsens kan opnå ambitionen om at spille sig i Superligaen i løbet af denne sæson.

– Det er klart, at det eneste fokus er, at vi gerne vil rykke op. Men der er ikke nogen gratis kampe, fordi niveauet i rækken er blevet så højt.

– Med den trup og det niveau vi viser nu, så tror jeg klart, at det er muligt for os at rykke op, hvis vi gør det godt hver weekend.

Lørdag har AC Horsens muligheden for at hale ind i oprykningskampen, når de skal en tur til Fredericia.







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Forhandler med storklub

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Her er FC Københavns vej i Europa

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Stor melding om Andreas Christensens fremtid