– Vi er et af de to bedste hold i ligaen

Sebastian Hausner vil tilbage i Superligaen med AC Horsens.



Sebastian Hausner vendte denne sommer noget overraskende tilbage til barndomsklubben AC Horsens.

Forsvarsspilleren forlod Horsens i en ung alder til fordel for AGF i jagten på drømmen om at blive professionel fodboldspiller. Drømmen blev til virkelighed for Hausner, der i 2023 skiftede videre til den svenske klub IFK Göteborg, hvor forsvarsspilleren havde rimelig succes.

Alligevel kunne det storsatsende AC Horsens denne sommer lokke den store stopper til 1. Division, selvom han umiddelbart spillede på et højere niveau i Sverige.

– Det var ikke meget betænkningstid, jeg skulle bruge. Jeg kunne godt se mig selv i projektet og ambitionerne. Jeg kendte Retov fra min tid i AGFs ungdomsafdeling, så jeg vidste, hvad det var for en træner, og hvilken type fodbold jeg kom ind til.

– Det var noget, jeg syntes passede perfekt til, hvordan jeg gerne vil udvikle mig i fremtiden som spiller.

AC Horsens gik i den grad transferamok denne sommer, hvor de hentede intet mindre end 16 spillere til førsteholdstruppen, heriblandt store navne fra et Horsens-perspektiv såsom Mikkel Kallesøe, Marvin Egho, Emil Frederiksen og Sebastian Hausner selv.

Den østjyske klub har derfor skullet bruge noget tid på at finde hinanden på og udenfor banen.

– Man har godt kunnet mærke, at der har været mange nye på holdet, som man skulle lære at kende. Jeg synes, vi er kommet godt efter det.

– Ærlig talt er vi et af de to bedste hold i 1. Division lige nu.

Efter denne weekend er man midtvejs i 1. Divisions grundspil. OB er stukket af i toppen af rækken og skal kigge sig langt over skulderen, hvis de vil have øje på AC Horsens, der befinder sig på ligaens femteplads, fire point efter FC Fredericia, som lige nu har sat sig på den anden oprykningsplads.

Sebastian Hausner er fortsat overbevist om, at AC Horsens kan opnå ambitionen om at spille sig i Superligaen i løbet af denne sæson.

– Det er klart, at det eneste fokus er, at vi gerne vil rykke op. Men der er ikke nogen gratis kampe, fordi niveauet i rækken er blevet så højt.

– Med den trup og det niveau vi viser nu, så tror jeg klart, at det er muligt for os at rykke op, hvis vi gør det godt hver weekend.

Lørdag har AC Horsens muligheden for at hale ind i oprykningskampen, når de skal en tur til Fredericia.





Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Det var vanvittigt brutalt

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Smider Salah-bombe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej