– Vi er et af de to bedste hold i ligaen

Sebastian Hausner vil tilbage i Superligaen med AC Horsens.



Sebastian Hausner vendte denne sommer noget overraskende tilbage til barndomsklubben AC Horsens.

Forsvarsspilleren forlod Horsens i en ung alder til fordel for AGF i jagten på drømmen om at blive professionel fodboldspiller. Drømmen blev til virkelighed for Hausner, der i 2023 skiftede videre til den svenske klub IFK Göteborg, hvor forsvarsspilleren havde rimelig succes.

Alligevel kunne det storsatsende AC Horsens denne sommer lokke den store stopper til 1. Division, selvom han umiddelbart spillede på et højere niveau i Sverige.

– Det var ikke meget betænkningstid, jeg skulle bruge. Jeg kunne godt se mig selv i projektet og ambitionerne. Jeg kendte Retov fra min tid i AGFs ungdomsafdeling, så jeg vidste, hvad det var for en træner, og hvilken type fodbold jeg kom ind til.

– Det var noget, jeg syntes passede perfekt til, hvordan jeg gerne vil udvikle mig i fremtiden som spiller.

AC Horsens gik i den grad transferamok denne sommer, hvor de hentede intet mindre end 16 spillere til førsteholdstruppen, heriblandt store navne fra et Horsens-perspektiv såsom Mikkel Kallesøe, Marvin Egho, Emil Frederiksen og Sebastian Hausner selv.

Den østjyske klub har derfor skullet bruge noget tid på at finde hinanden på og udenfor banen.

– Man har godt kunnet mærke, at der har været mange nye på holdet, som man skulle lære at kende. Jeg synes, vi er kommet godt efter det.

– Ærlig talt er vi et af de to bedste hold i 1. Division lige nu.

Efter denne weekend er man midtvejs i 1. Divisions grundspil. OB er stukket af i toppen af rækken og skal kigge sig langt over skulderen, hvis de vil have øje på AC Horsens, der befinder sig på ligaens femteplads, fire point efter FC Fredericia, som lige nu har sat sig på den anden oprykningsplads.

Sebastian Hausner er fortsat overbevist om, at AC Horsens kan opnå ambitionen om at spille sig i Superligaen i løbet af denne sæson.

– Det er klart, at det eneste fokus er, at vi gerne vil rykke op. Men der er ikke nogen gratis kampe, fordi niveauet i rækken er blevet så højt.

– Med den trup og det niveau vi viser nu, så tror jeg klart, at det er muligt for os at rykke op, hvis vi gør det godt hver weekend.

Lørdag har AC Horsens muligheden for at hale ind i oprykningskampen, når de skal en tur til Fredericia.





Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller ĂĄben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De fĂĄr debut

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Superliga-boss reagerer pĂĄ Eriksen-rygte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Meldes færdig – Jens Stryger pĂĄ vej til Danmark?

AtlĂ©tico lurer pĂĄ angriber – koster 1,1 mia.

Udskiftning: Comeback pĂĄ landsholdet efter to ĂĄr

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Fatter intet af Brøndby-bombe

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool