I efteråret var det blot de mest profilerede kampe fra NordicBet Ligaen, som man af og til kunne overvære på dansk fjernsyn, men når forårssæsonen til februar skydes i gang, bliver der endnu bedre muligheder for at se kampene fra den næstbedste, danske række.
Rent faktisk får man mulighed for at se samtlige kampe.
Det er streamingtjenesten Viaplay, der til foråret står for at producere og sende kampene fra NordicBet Ligaen. Samtidig vil der ugentligt blive vist én kamp på TV3 Sport, som det altså også var tilfældet i efteråret.
– Kampen om sejren og oprykningspladserne i NordicBet Liga har været meget intens de seneste par sæsoner, og i den kommende sæson får kvaliteten og intensiteten endnu et nøk opad, når turneringsformatet i NordicBet Liga bliver det samme som i 3F Superliga med grundspil og slutspil.
– Derfor er vi enormt begejstrede over at kunne præsentere fans og andre fodboldelskere for alle NordicBet Liga kampe i broadcast kvalitet på Viaplay, når sæsonen går i gang igen sidst i februar, lyder det i en pressemeddelelse fra Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen.
Hos NENT Group glæder man sig samtidig over at få aftalen på plads i samarbejde med klubberne og Divisionsforeningen.
– Det er en dejlig nyhed, at vi nu kan udvide vores i forvejen flotte portefølje af fodbold til også at omfatte samtlige kampe fra NordicBet Ligaen. Vi har i de senere år set en professionalisering i landets næstbedste række, hvor der er oprustet både sportsligt og på faciliteterne, uddyber Kim Mikkelsen, Group Head of Sport hos Nordic Entertainment Group.
– Der er øget konkurrence og øget kvalitet hele vejen rundt, og det er glædeligt, at vi nu i et godt samarbejde med klubberne og Divisionsforeningen har fået en aftale på plads, som muliggør, at fansene kan få adgang til samtlige kampe på Viaplay.
Det bliver fortsat NENT Group, der beslutter hvilken kamp, der skal vises på TV3 Sport.
LIVE
LIVE: FCK-fans stikker til Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
OPTAKT
Brighton – Manchester United
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
