Viaplay viser samtlige NordicBet Liga-kampe i foråret

I foråret bliver der mulighed for at se samtlige kampe fra den næstbedste, danske række på streamingtjenesten Viaplay.



I efteråret var det blot de mest profilerede kampe fra NordicBet Ligaen, som man af og til kunne overvære på dansk fjernsyn, men når forårssæsonen til februar skydes i gang, bliver der endnu bedre muligheder for at se kampene fra den næstbedste, danske række.

Rent faktisk får man mulighed for at se samtlige kampe.

Det er streamingtjenesten Viaplay, der til foråret står for at producere og sende kampene fra NordicBet Ligaen. Samtidig vil der ugentligt blive vist én kamp på TV3 Sport, som det altså også var tilfældet i efteråret.

– Kampen om sejren og oprykningspladserne i NordicBet Liga har været meget intens de seneste par sæsoner, og i den kommende sæson får kvaliteten og intensiteten endnu et nøk opad, når turneringsformatet i NordicBet Liga bliver det samme som i 3F Superliga med grundspil og slutspil.

– Derfor er vi enormt begejstrede over at kunne præsentere fans og andre fodboldelskere for alle NordicBet Liga kampe i broadcast kvalitet på Viaplay, når sæsonen går i gang igen sidst i februar, lyder det i en pressemeddelelse fra Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen.

Hos NENT Group glæder man sig samtidig over at få aftalen på plads i samarbejde med klubberne og Divisionsforeningen.

– Det er en dejlig nyhed, at vi nu kan udvide vores i forvejen flotte portefølje af fodbold til også at omfatte samtlige kampe fra NordicBet Ligaen. Vi har i de senere år set en professionalisering i landets næstbedste række, hvor der er oprustet både sportsligt og på faciliteterne, uddyber Kim Mikkelsen, Group Head of Sport hos Nordic Entertainment Group.

– Der er øget konkurrence og øget kvalitet hele vejen rundt, og det er glædeligt, at vi nu i et godt samarbejde med klubberne og Divisionsforeningen har fået en aftale på plads, som muliggør, at fansene kan få adgang til samtlige kampe på Viaplay.

Det bliver fortsat NENT Group, der beslutter hvilken kamp, der skal vises på TV3 Sport.





Thomas Frank overrasker: De vinder VM




LIVE

TransferLIVE: I dialog med Alvaro Arbeloa

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

‘Det er slut’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Succestræner forlader Premier League-klub

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Optakt: Mexico – Sydafrika

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir