Viborg-chef anerkender stærke Vejle: Vi tager revanche næste år

Jesper Fredberg anerkender, at Vejle er fortjente oprykkere fra NordicBet Ligaen er fortrøstningsfuld for Viborgs chancer fremadrettet.



Tirsdag aften kunne de lade champagnepropperne spring i Vejle, der rykker op i Superligaen. Det betyder samtidig, at Viborg FF må tage til takke med andenpladsen, der giver en ny sæson i den næstbedste række.

Det er med den nuværende strukturændring kun førstepladsen, der sikrer oprykning, men til næste år er det igen de to øverste placeringer, der skal en tur op i Superligaen. En andenplads vil altså være rigeligt for Viborg til næste år, men ikke i denne ombæring.

– Ja, det ville vi gerne have haft. Vi må vende den om og sige, at næste vil den give oprykning. Vi har vist, at vi kan være med i toppen 1. division. Vi er vidende om, at det bliver en stærk 1. division næste år, siger Viborg FF-sportschef Jesper Fredberg til TV3 Sport.

Fredberg er fortrøstningfuld frem mod næste sæson, hvor det foreløbigt står klart, at Esbjerg fB og Silkeborg IF kommer ned fra Superligaen, mens FC Helsingør kommer op fra 2. division.

– Niveauet må nok være det højeste, vi nogensinde har set i 1. division, med de hold, der kommer ned og de hold, der forsvinder. Jeg synes, vi står godt rustet. Vi har en stærk stamme med unge spillere, der banker på. Vi har en spillestil, der bliver bedre og bedre. Jeg er rimelig fortrøstningsfuld, men vi anerkender også, at der kommer nogle klubber ned, der har nogle økonomiske muskler, hvor vi ikke kan være med. Vi skal være skarpe på nogle af de andre punkter, siger Fredberg til TV3 Sport.

Han anerkender, at Vejle er den rigtige oprykker:

– Ja, det må man sige. Tillykke til Vejle. De har været mere stabile og skrabet de point ind, som der skulle til for at rykke op. Cadeau til dem og så tager vi revanche næste år. 





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Snød FC København for keeper

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

‘Horsens var et helvede’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han bestemmer det hele

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’