Tirsdag aften kunne de lade champagnepropperne spring i Vejle, der rykker op i Superligaen. Det betyder samtidig, at Viborg FF må tage til takke med andenpladsen, der giver en ny sæson i den næstbedste række.
Det er med den nuværende strukturændring kun førstepladsen, der sikrer oprykning, men til næste år er det igen de to øverste placeringer, der skal en tur op i Superligaen. En andenplads vil altså være rigeligt for Viborg til næste år, men ikke i denne ombæring.
– Ja, det ville vi gerne have haft. Vi må vende den om og sige, at næste vil den give oprykning. Vi har vist, at vi kan være med i toppen 1. division. Vi er vidende om, at det bliver en stærk 1. division næste år, siger Viborg FF-sportschef Jesper Fredberg til TV3 Sport.
Fredberg er fortrøstningfuld frem mod næste sæson, hvor det foreløbigt står klart, at Esbjerg fB og Silkeborg IF kommer ned fra Superligaen, mens FC Helsingør kommer op fra 2. division.
– Niveauet må nok være det højeste, vi nogensinde har set i 1. division, med de hold, der kommer ned og de hold, der forsvinder. Jeg synes, vi står godt rustet. Vi har en stærk stamme med unge spillere, der banker på. Vi har en spillestil, der bliver bedre og bedre. Jeg er rimelig fortrøstningsfuld, men vi anerkender også, at der kommer nogle klubber ned, der har nogle økonomiske muskler, hvor vi ikke kan være med. Vi skal være skarpe på nogle af de andre punkter, siger Fredberg til TV3 Sport.
Han anerkender, at Vejle er den rigtige oprykker:
– Ja, det må man sige. Tillykke til Vejle. De har været mere stabile og skrabet de point ind, som der skulle til for at rykke op. Cadeau til dem og så tager vi revanche næste år.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TRANSFER
Spændende melding
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
