Viborg-chef anerkender stærke Vejle: Vi tager revanche næste år

Jesper Fredberg anerkender, at Vejle er fortjente oprykkere fra NordicBet Ligaen er fortrøstningsfuld for Viborgs chancer fremadrettet.



Tirsdag aften kunne de lade champagnepropperne spring i Vejle, der rykker op i Superligaen. Det betyder samtidig, at Viborg FF må tage til takke med andenpladsen, der giver en ny sæson i den næstbedste række.

Det er med den nuværende strukturændring kun førstepladsen, der sikrer oprykning, men til næste år er det igen de to øverste placeringer, der skal en tur op i Superligaen. En andenplads vil altså være rigeligt for Viborg til næste år, men ikke i denne ombæring.

– Ja, det ville vi gerne have haft. Vi må vende den om og sige, at næste vil den give oprykning. Vi har vist, at vi kan være med i toppen 1. division. Vi er vidende om, at det bliver en stærk 1. division næste år, siger Viborg FF-sportschef Jesper Fredberg til TV3 Sport.

Fredberg er fortrøstningfuld frem mod næste sæson, hvor det foreløbigt står klart, at Esbjerg fB og Silkeborg IF kommer ned fra Superligaen, mens FC Helsingør kommer op fra 2. division.

– Niveauet må nok være det højeste, vi nogensinde har set i 1. division, med de hold, der kommer ned og de hold, der forsvinder. Jeg synes, vi står godt rustet. Vi har en stærk stamme med unge spillere, der banker på. Vi har en spillestil, der bliver bedre og bedre. Jeg er rimelig fortrøstningsfuld, men vi anerkender også, at der kommer nogle klubber ned, der har nogle økonomiske muskler, hvor vi ikke kan være med. Vi skal være skarpe på nogle af de andre punkter, siger Fredberg til TV3 Sport.

Han anerkender, at Vejle er den rigtige oprykker:

– Ja, det må man sige. Tillykke til Vejle. De har været mere stabile og skrabet de point ind, som der skulle til for at rykke op. Cadeau til dem og så tager vi revanche næste år. 





LIVE

VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Schweiz – Algeriet

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De tager ikke med FC København på træningslejr

Chelsea henter back til 375 mio.