Tirsdag aften kunne de lade champagnepropperne spring i Vejle, der rykker op i Superligaen. Det betyder samtidig, at Viborg FF må tage til takke med andenpladsen, der giver en ny sæson i den næstbedste række.
Det er med den nuværende strukturændring kun førstepladsen, der sikrer oprykning, men til næste år er det igen de to øverste placeringer, der skal en tur op i Superligaen. En andenplads vil altså være rigeligt for Viborg til næste år, men ikke i denne ombæring.
– Ja, det ville vi gerne have haft. Vi må vende den om og sige, at næste vil den give oprykning. Vi har vist, at vi kan være med i toppen 1. division. Vi er vidende om, at det bliver en stærk 1. division næste år, siger Viborg FF-sportschef Jesper Fredberg til TV3 Sport.
Fredberg er fortrøstningfuld frem mod næste sæson, hvor det foreløbigt står klart, at Esbjerg fB og Silkeborg IF kommer ned fra Superligaen, mens FC Helsingør kommer op fra 2. division.
– Niveauet må nok være det højeste, vi nogensinde har set i 1. division, med de hold, der kommer ned og de hold, der forsvinder. Jeg synes, vi står godt rustet. Vi har en stærk stamme med unge spillere, der banker på. Vi har en spillestil, der bliver bedre og bedre. Jeg er rimelig fortrøstningsfuld, men vi anerkender også, at der kommer nogle klubber ned, der har nogle økonomiske muskler, hvor vi ikke kan være med. Vi skal være skarpe på nogle af de andre punkter, siger Fredberg til TV3 Sport.
Han anerkender, at Vejle er den rigtige oprykker:
– Ja, det må man sige. Tillykke til Vejle. De har været mere stabile og skrabet de point ind, som der skulle til for at rykke op. Cadeau til dem og så tager vi revanche næste år.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
