Torsdag bliver en ny sæson af den næstbedste danske række sparket i gang, og det gør den med en kamp mellem Hobro IK og Viborg FF i det nordjyske.
Hobro er nye i 1. Division, efter at de rykkede ud af Superligaen i den forgangne sæson, mens Viborg FF i sidste sæson sluttede på andenpladsen i rækken. Det er altså to klubber, der bejler til en oprykningsplads, og Viborgs cheftræner, Jacob Neestrup, er heller ikke i tvivl om, at der venter en hård kamp.
Læs også:Officielt: Silkeborg køber Wessam Abou Ali i AaB
– Det bliver en svær kamp, og det er jo én blandt mange svære kampe i den sæson, der venter. Vi møder et fysisk stærkt hold, som måske har den start-11’er med mest erfaring. Vi ved, at det er et hold, der altid er svære at spille imod, de er godt organiseret og så har de dygtige individualister oppe foran.
– Selvom de har sagt farvel til nogle profiler, så har vi set i opstarten, at Enevoldsen, Hvilsom og Deedson er en meget potent offensiv, som vi skal kunne håndtere, siger Jacob Neestrup til Viborgs hjemmeside.
Cheftræneren påpeger også, at Hobro IK er dygtige på dødbolde, og alt i alt skal Viborg levere en stærk præstation, hvis de skal vinde.
– Så der er mange ting, vi skal lykkes med i morgen for at få tre point. Men når alt kommer til alt, så handler det om, at vi skal gøre det, vi ved, vi er gode til. Er vi den bedste udgave af os selv, så har vi en fair chance for at tage de tre point, og det er selvfølgelig det, vi går efter, fortæller han.
Kampen spilles torsdag klokken 19.00.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
FCK-direktør får job i West Ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT
