Superliga-bejler henter bomber hjem fra Kina

Viborg FF henter den tidligere Superliga-angriber tilbage til klubben.



Serge Deble er tilbage i dansk fodbold. Den ivorianske angriber skifter tilbage til Viborg FF på en kontrakt, der gælder for resten af sæsonen.

Det oplyser Viborg FF.

Den 31-årige angriber har senest været på kontrakt i klubber i Kina og Hong Kong, men har på det seneste stået uden kontrakt, og Viborg FF har set en unik mulighed i at hente ham hjem. Sådan lyder det fra sportschefen.  

– Jeg taler nok på vegne af mange mennesker i Viborg, når jeg siger, at vi er meget glade for at have Serge Deble tilbage i klubben. Det lå ikke umiddelbart i kortene, at han skulle retur til Viborg, men der opstod en unik mulighed, som vi har valgt at gribe.

– Vi får en kampafgørende spiller, der virkelig vil Viborg, og forhåbentlig kan han blive vores joker i de tætte kampe, der venter i foråret. Han kan dække alle tre positioner i angrebet, han er hurtig og driblestærk med et rigtig godt offensivt flair, og så har han tidligere vist, at han kan være en afgørende faktor i en oprykning. Med tilgangen af Deble har vi både en meget stærk og meget bred offensiv, der giver os mange forskellige muligheder.

-Vi har flere forskellige typer til at dække de tre angrebspositioner, så det gør os fleksible både fra kamp til kamp, men også i de enkelte kampe, siger sportschef Jesper Fredberg.

Tidligere har Serge Deble optrådt i tre sæsoner for netop Viborg FF mellem 2014 og 2017 med 85 kampe, 27 scoringer og 15 oplæg til følge. 

Senest har han været en stor profil i Hong Kongs bedste række med 12 mål og fem oplæg på 13 kampe for klubben R&F. 





Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Vil have dansk stjerne til Brøndby

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Andreas Christensen afviser tilbud

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Den største genistreg i Superligaen?