Superliga-bejler henter bomber hjem fra Kina

Viborg FF henter den tidligere Superliga-angriber tilbage til klubben.



Serge Deble er tilbage i dansk fodbold. Den ivorianske angriber skifter tilbage til Viborg FF på en kontrakt, der gælder for resten af sæsonen.

Det oplyser Viborg FF.

Den 31-årige angriber har senest været på kontrakt i klubber i Kina og Hong Kong, men har på det seneste stået uden kontrakt, og Viborg FF har set en unik mulighed i at hente ham hjem. Sådan lyder det fra sportschefen.  

– Jeg taler nok på vegne af mange mennesker i Viborg, når jeg siger, at vi er meget glade for at have Serge Deble tilbage i klubben. Det lå ikke umiddelbart i kortene, at han skulle retur til Viborg, men der opstod en unik mulighed, som vi har valgt at gribe.

– Vi får en kampafgørende spiller, der virkelig vil Viborg, og forhåbentlig kan han blive vores joker i de tætte kampe, der venter i foråret. Han kan dække alle tre positioner i angrebet, han er hurtig og driblestærk med et rigtig godt offensivt flair, og så har han tidligere vist, at han kan være en afgørende faktor i en oprykning. Med tilgangen af Deble har vi både en meget stærk og meget bred offensiv, der giver os mange forskellige muligheder.

-Vi har flere forskellige typer til at dække de tre angrebspositioner, så det gør os fleksible både fra kamp til kamp, men også i de enkelte kampe, siger sportschef Jesper Fredberg.

Tidligere har Serge Deble optrådt i tre sæsoner for netop Viborg FF mellem 2014 og 2017 med 85 kampe, 27 scoringer og 15 oplæg til følge. 

Senest har han været en stor profil i Hong Kongs bedste række med 12 mål og fem oplæg på 13 kampe for klubben R&F. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Forventer rekord i Superliga-klub

‘Sort uheld’ i Viborg

Smadrer transferrekord

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

– Han har en “grim” side

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”