– Nu stopper du, din abekat!
Tilråbet kom fra en tilskuer på Sundby Idrætspark i forbindelse med kampen mellem Fremad Amager og Esbjerg fB i den danske 2.division.
Ordene var rettet mod EfB-spiller Steven Simpson, der dog ikke hørte de racistiske tilråb. Det gjorde til gengæld holdkammerat Leonel Montano, der prompte reagerede på episoden. Han befandt sig tættest på sidelinjen, hvorfra tilråbene kom fra. Lamslået og chokeret kiggede han op på tribunen og svarede igen.
– Man kan da ikke snakke sådan der! Hvad er det for noget at sige?, lød det fra Montano, mens han nærmest opgivende gestikulerede med armene ud mod lægterne.
Imens betragtede kampens dommer, Niclas Gomes, hvad der foregik.
Det kan Tipsbladet afsløre.
I det 82.spilleminut – umiddelbart efter episoden – afbrød dommeren kampen. Og han ville først fløjte kampen i gang igen, når stadionspeakeren havde annonceret, at tilråbene skulle stoppe øjeblikkeligt. Først flere minutter senere blev opgøret genoptaget.
Tipsbladet er kommet i besiddelse af videomateriale, som afslører og dokumenterer de chokerende ord fra tribunen.
Billederne viser også, at flere af hjemmeholdets egne spillere forsøgte at appelere til hjemmepublikummet, at tilråbene skulle stoppe.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har dommer Niclas Gomes sendt en indberetning af episoden ind til disciplinærinstansen, hvor han bekræfter, at der blev råbt "abekat" mod EfB-spiller Steven Simpson.
Fodboldens Disciplinærinstans bekræfter overfor Tipsbladet, at de har modtaget indberetningen, men vil ikke kommentere, hvornår man kan forvente en endelig afklaring i sagen.
EfB var hurtig til at tage afstand fra episoden i en officiel udtalelse efter kampen.
Tipsbladet har talt med administrerende direktør i Esbjerg fB, Jens Hammer Sørensen, der fortæller, at både Steven Simpson og Leonel Montano stadig er påvirkede af episoden.
– De er selvfølgelig meget kede af, hvad der er sket. De er oprevede, siger EfB-direktøren, der i samme ombæring giver ros til dommerens ageren i situation:
– Vi oplever en dygtig dommer, det må jeg bare sige. Han afbrød kampen, da han hørte det. Han fortalte, at hvis det skete én gang til, så stoppede han kampen helt. Så han har også hørt det. Jeg hørte det ikke selv, men jeg har hørt optagelser af det – og jeg er ikke i tvivl.
Optagelser, der er af så grov en karakter, at EfB-direktøren knap nok kan tro, hvad han hører.
– Man kan tydeligt høre, at en tilskuer råber… ej, jeg kan ikke engang få mig selv til at gentage, hvad der bliver råbt. Men det er hundrede procent sikkert, hvad der bliver råbt.
Tipsbladet har ligeledes været i kontakt med Fremad Amager, der også arbejder på at komme til bunds i sagen.
– Der er ingen tvivl om at en tilskuer råbte racistiske bemærkninger. Vores sikkerhedschef er derfor i kontakt med disciplinærinstansen, og vi arbejder på at identificere tilskueren, så vi i fællesskab kan tage de fornødne skridt. Fremad Amager accepterer ikke racistiske tilråb – og det skal stoppes.
Det er da heller ikke længe siden, at Fremad Amager mærkede racistiske tilråb på egen krop.
– Vi ved selv hvor ubehageligt det kan være med racistiske bemærkninger, da flere af Fremad Amagers spillere blev udsat for det i en kamp mod FA 2000 for ganske få uger siden, afslutter ejer, Lars Hein.
EfB vandt opgøret med 1-0 og fører 2.division med ni point ned til nærmeste forfølger fra Middelfart.
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
KOMMENTAR
Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
– En humørdræber
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER