Videoklip afslører: Nu stopper du, din abekat!

Tipsbladet er kommet i besiddelse af videomateriale, der dokumenter, at racistiske tilråb fandt sted i forbindelse med 2.divisionskampen på Sundby Idrætspark mellem Fremad Amager og Esbjerg fB.



– Nu stopper du, din abekat!

Tilråbet kom fra en tilskuer på Sundby Idrætspark i forbindelse med kampen mellem Fremad Amager og Esbjerg fB i den danske 2.division.

Ordene var rettet mod EfB-spiller Steven Simpson, der dog ikke hørte de racistiske tilråb. Det gjorde til gengæld holdkammerat Leonel Montano, der prompte reagerede på episoden. Han befandt sig tættest på sidelinjen, hvorfra tilråbene kom fra. Lamslået og chokeret kiggede han op på tribunen og svarede igen. 

Man kan da ikke snakke sådan der! Hvad er det for noget at sige?, lød det fra Montano, mens han nærmest opgivende gestikulerede med armene ud mod lægterne.

Imens betragtede kampens dommer, Niclas Gomes, hvad der foregik.

Det kan Tipsbladet afsløre. 

I det 82.spilleminut – umiddelbart efter episoden – afbrød dommeren kampen. Og han ville først fløjte kampen i gang igen, når stadionspeakeren havde annonceret, at tilråbene skulle stoppe øjeblikkeligt. Først flere minutter senere blev opgøret genoptaget. 

Tipsbladet er kommet i besiddelse af videomateriale, som afslører og dokumenterer de chokerende ord fra tribunen.

Billederne viser også, at flere af hjemmeholdets egne spillere forsøgte at appelere til hjemmepublikummet, at tilråbene skulle stoppe. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har dommer Niclas Gomes sendt en indberetning af episoden ind til disciplinærinstansen, hvor han bekræfter, at der blev råbt "abekat" mod EfB-spiller Steven Simpson. 

Fodboldens Disciplinærinstans bekræfter overfor Tipsbladet, at de har modtaget indberetningen, men vil ikke kommentere, hvornår man kan forvente en endelig afklaring i sagen.

EfB var hurtig til at tage afstand fra episoden i en officiel udtalelse efter kampen.

Tipsbladet har talt med administrerende direktør i Esbjerg fB, Jens Hammer Sørensen, der fortæller, at både Steven Simpson og Leonel Montano stadig er påvirkede af episoden.

– De er selvfølgelig meget kede af, hvad der er sket. De er oprevede, siger EfB-direktøren, der i samme ombæring giver ros til dommerens ageren i situation:

– Vi oplever en dygtig dommer, det må jeg bare sige. Han afbrød kampen, da han hørte det. Han fortalte, at hvis det skete én gang til, så stoppede han kampen helt. Så han har også hørt det. Jeg hørte det ikke selv, men jeg har hørt optagelser af det – og jeg er ikke i tvivl.

Optagelser, der er af så grov en karakter, at EfB-direktøren knap nok kan tro, hvad han hører. 

– Man kan tydeligt høre, at en tilskuer råber… ej, jeg kan ikke engang få mig selv til at gentage, hvad der bliver råbt. Men det er hundrede procent sikkert, hvad der bliver råbt.

Tipsbladet har ligeledes været i kontakt med Fremad Amager, der også arbejder på at komme til bunds i sagen.

–  Der er ingen tvivl om at en tilskuer råbte racistiske bemærkninger. Vores sikkerhedschef er derfor i kontakt med disciplinærinstansen, og vi arbejder på at identificere tilskueren, så vi i fællesskab kan tage de fornødne skridt. Fremad Amager accepterer ikke racistiske tilråb – og det skal stoppes.

Det er da heller ikke længe siden, at Fremad Amager mærkede racistiske tilråb på egen krop.

– Vi ved selv hvor ubehageligt det kan være med racistiske bemærkninger, da flere af Fremad Amagers spillere blev udsat for det i en kamp mod FA 2000 for ganske få uger siden, afslutter ejer, Lars Hein. 

EfB vandt opgøret med 1-0 og fører 2.division med ni point ned til nærmeste forfølger fra Middelfart. 







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FC Midtjylland – Viborg FF

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass