– Nu stopper du, din abekat!
Tilråbet kom fra en tilskuer på Sundby Idrætspark i forbindelse med kampen mellem Fremad Amager og Esbjerg fB i den danske 2.division.
Ordene var rettet mod EfB-spiller Steven Simpson, der dog ikke hørte de racistiske tilråb. Det gjorde til gengæld holdkammerat Leonel Montano, der prompte reagerede på episoden. Han befandt sig tættest på sidelinjen, hvorfra tilråbene kom fra. Lamslået og chokeret kiggede han op på tribunen og svarede igen.
– Man kan da ikke snakke sådan der! Hvad er det for noget at sige?, lød det fra Montano, mens han nærmest opgivende gestikulerede med armene ud mod lægterne.
Imens betragtede kampens dommer, Niclas Gomes, hvad der foregik.
Det kan Tipsbladet afsløre.
I det 82.spilleminut – umiddelbart efter episoden – afbrød dommeren kampen. Og han ville først fløjte kampen i gang igen, når stadionspeakeren havde annonceret, at tilråbene skulle stoppe øjeblikkeligt. Først flere minutter senere blev opgøret genoptaget.
Tipsbladet er kommet i besiddelse af videomateriale, som afslører og dokumenterer de chokerende ord fra tribunen.
Billederne viser også, at flere af hjemmeholdets egne spillere forsøgte at appelere til hjemmepublikummet, at tilråbene skulle stoppe.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har dommer Niclas Gomes sendt en indberetning af episoden ind til disciplinærinstansen, hvor han bekræfter, at der blev råbt "abekat" mod EfB-spiller Steven Simpson.
Fodboldens Disciplinærinstans bekræfter overfor Tipsbladet, at de har modtaget indberetningen, men vil ikke kommentere, hvornår man kan forvente en endelig afklaring i sagen.
EfB var hurtig til at tage afstand fra episoden i en officiel udtalelse efter kampen.
Tipsbladet har talt med administrerende direktør i Esbjerg fB, Jens Hammer Sørensen, der fortæller, at både Steven Simpson og Leonel Montano stadig er påvirkede af episoden.
– De er selvfølgelig meget kede af, hvad der er sket. De er oprevede, siger EfB-direktøren, der i samme ombæring giver ros til dommerens ageren i situation:
– Vi oplever en dygtig dommer, det må jeg bare sige. Han afbrød kampen, da han hørte det. Han fortalte, at hvis det skete én gang til, så stoppede han kampen helt. Så han har også hørt det. Jeg hørte det ikke selv, men jeg har hørt optagelser af det – og jeg er ikke i tvivl.
Optagelser, der er af så grov en karakter, at EfB-direktøren knap nok kan tro, hvad han hører.
– Man kan tydeligt høre, at en tilskuer råber… ej, jeg kan ikke engang få mig selv til at gentage, hvad der bliver råbt. Men det er hundrede procent sikkert, hvad der bliver råbt.
Tipsbladet har ligeledes været i kontakt med Fremad Amager, der også arbejder på at komme til bunds i sagen.
– Der er ingen tvivl om at en tilskuer råbte racistiske bemærkninger. Vores sikkerhedschef er derfor i kontakt med disciplinærinstansen, og vi arbejder på at identificere tilskueren, så vi i fællesskab kan tage de fornødne skridt. Fremad Amager accepterer ikke racistiske tilråb – og det skal stoppes.
Det er da heller ikke længe siden, at Fremad Amager mærkede racistiske tilråb på egen krop.
– Vi ved selv hvor ubehageligt det kan være med racistiske bemærkninger, da flere af Fremad Amagers spillere blev udsat for det i en kamp mod FA 2000 for ganske få uger siden, afslutter ejer, Lars Hein.
EfB vandt opgøret med 1-0 og fører 2.division med ni point ned til nærmeste forfølger fra Middelfart.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
I chok: Har aldrig set lignende
Vil have ham væk fra FC København
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Neestrup chokerer med sin startopstilling
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
Højlund står til at slå personlige rekorder
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Her kan du se Viborg FF mod FC København
FCM ansætter ny topboss
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?