Videoklip afslører: Nu stopper du, din abekat!

Tipsbladet er kommet i besiddelse af videomateriale, der dokumenter, at racistiske tilråb fandt sted i forbindelse med 2.divisionskampen på Sundby Idrætspark mellem Fremad Amager og Esbjerg fB.



– Nu stopper du, din abekat!

Tilråbet kom fra en tilskuer på Sundby Idrætspark i forbindelse med kampen mellem Fremad Amager og Esbjerg fB i den danske 2.division.

Ordene var rettet mod EfB-spiller Steven Simpson, der dog ikke hørte de racistiske tilråb. Det gjorde til gengæld holdkammerat Leonel Montano, der prompte reagerede på episoden. Han befandt sig tættest på sidelinjen, hvorfra tilråbene kom fra. Lamslået og chokeret kiggede han op på tribunen og svarede igen. 

Man kan da ikke snakke sådan der! Hvad er det for noget at sige?, lød det fra Montano, mens han nærmest opgivende gestikulerede med armene ud mod lægterne.

Imens betragtede kampens dommer, Niclas Gomes, hvad der foregik.

Det kan Tipsbladet afsløre. 

I det 82.spilleminut – umiddelbart efter episoden – afbrød dommeren kampen. Og han ville først fløjte kampen i gang igen, når stadionspeakeren havde annonceret, at tilråbene skulle stoppe øjeblikkeligt. Først flere minutter senere blev opgøret genoptaget. 

Tipsbladet er kommet i besiddelse af videomateriale, som afslører og dokumenterer de chokerende ord fra tribunen.

Billederne viser også, at flere af hjemmeholdets egne spillere forsøgte at appelere til hjemmepublikummet, at tilråbene skulle stoppe. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har dommer Niclas Gomes sendt en indberetning af episoden ind til disciplinærinstansen, hvor han bekræfter, at der blev råbt "abekat" mod EfB-spiller Steven Simpson. 

Fodboldens Disciplinærinstans bekræfter overfor Tipsbladet, at de har modtaget indberetningen, men vil ikke kommentere, hvornår man kan forvente en endelig afklaring i sagen.

EfB var hurtig til at tage afstand fra episoden i en officiel udtalelse efter kampen.

Tipsbladet har talt med administrerende direktør i Esbjerg fB, Jens Hammer Sørensen, der fortæller, at både Steven Simpson og Leonel Montano stadig er påvirkede af episoden.

– De er selvfølgelig meget kede af, hvad der er sket. De er oprevede, siger EfB-direktøren, der i samme ombæring giver ros til dommerens ageren i situation:

– Vi oplever en dygtig dommer, det må jeg bare sige. Han afbrød kampen, da han hørte det. Han fortalte, at hvis det skete én gang til, så stoppede han kampen helt. Så han har også hørt det. Jeg hørte det ikke selv, men jeg har hørt optagelser af det – og jeg er ikke i tvivl.

Optagelser, der er af så grov en karakter, at EfB-direktøren knap nok kan tro, hvad han hører. 

– Man kan tydeligt høre, at en tilskuer råber… ej, jeg kan ikke engang få mig selv til at gentage, hvad der bliver råbt. Men det er hundrede procent sikkert, hvad der bliver råbt.

Tipsbladet har ligeledes været i kontakt med Fremad Amager, der også arbejder på at komme til bunds i sagen.

–  Der er ingen tvivl om at en tilskuer råbte racistiske bemærkninger. Vores sikkerhedschef er derfor i kontakt med disciplinærinstansen, og vi arbejder på at identificere tilskueren, så vi i fællesskab kan tage de fornødne skridt. Fremad Amager accepterer ikke racistiske tilråb – og det skal stoppes.

Det er da heller ikke længe siden, at Fremad Amager mærkede racistiske tilråb på egen krop.

– Vi ved selv hvor ubehageligt det kan være med racistiske bemærkninger, da flere af Fremad Amagers spillere blev udsat for det i en kamp mod FA 2000 for ganske få uger siden, afslutter ejer, Lars Hein. 

EfB vandt opgøret med 1-0 og fører 2.division med ni point ned til nærmeste forfølger fra Middelfart. 





Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering




LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Norwich har budt på stor dansk profil

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Brøndby vil holde på stjerne

Kommer til AGF efter monstersæson

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby har IKKE budt

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Storklub forhandler om Oscar Højlund



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Han skal væk fra FC Midtjylland 

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

FC København byder på kantspiller

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Højlund roser FC Københavns fans

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Brøndby forhandler om stor transfer

Dansker i ‘sensationel choktransfer’