Vil gentage succesen: Fedt at se Frendrup og Jobbe

Horsens-cheftræner Martin Retov har store forhåbninger om, hvad talentsatsningen i klubben en dag kan blive til.



HORSENS (Tipsbladet): AC Horsens er med al respekt ikke ligefrem kendt for at være nogen talentfabrik.

Mads Bech Sørensen og Jeppe Kjær er et par af de navne, der rager op fra det seneste årti, men generelt har investeringerne i ungdomsarbejdet ligget langt under, hvad de mere berømte naboer i AGF, Vejle, Silkeborg og FC Midtjylland har brugt på at forme dygtige teenagere.

Da nuværende Horsens-cheftræner Martin Retov var ved at forhandle sin aftrædelsesaftale med klubben på plads for ti år siden, var økonomien endda så dårlig, at talentarbejdet blev skåret helt ind til benet og nærmest væk, især sammenlignet med de investeringer, nærmest alle konkurrenterne samtidig lavede.

– Jeg kan ikke huske, om de nåede at nedlægge ungdomsafdelingen helt, eller hvor det endte. Det var i hvert fald tæt på. Der er vi også et helt andet sted nu, siger Martin Retov til Tipsbladet.

Anden verden
Og det er nemlig, hvad AC Horsens er efter Binnie-familiens køb af klubben for et år siden – et helt andet sted.

Der er oprustet med træningsfaciliteter, nye baner, trænere, og så henter AC Horsens også spillere direkte til U/19-holdet, hvor der er en lang række fuldtidsproffer, noget der havde været utænkeligt i ungdomsårene i en ikke så fjern Horsens-fortid.

Foto: Alamy

De mange udskiftninger og det at hente spillere direkte til ungdomsafdelingen har også skabt røre og utilfredshed undervejs i et år, hvor mange ting i Horsens er vendt på hovedet af de nye ejere.

Men at de bedste teenagere på U/19-holdet eksempelvis træner samtidig med førsteholdet, så Martin Retov kan have talenter med på skift og efter behov i førsteholdets træning, er noget, der også bemærkes i Superliga-klubber, og over tid tror Martin Retov meget på den satsning, Horsens har kastet sig ud i.

– Vi henter rent faktisk spillere til U/19-holdet og tror på, vi kan uddanne dem og få dem ind omkring førsteholdet. Det er et helt andet mindset nu i forhold til dengang. Som så også handler om midlerne, for de her ting kan ikke lade sig gøre uden midler, sådan er det bare, siger Martin Retov.

– Vi har spændende spillere på vores U/19-hold. Nogle er også på vej omkring førsteholdet eller spiller her allerede og gør det rigtig godt. Når man elsker fodbold, har man vel også det her urinstinkt, hvor det bare er fedt at se unge mennesker rykke op gennem holdene og ende på førsteholdet en dag. Jeg prøvede selv at nå et vist niveau som spiller efter at have drømt om at lykkes som ung, og det er vildt fedt at forsøge at hjælpe nogle unge mennesker til det samme, siger Martin Retov.

Horsens-ambassadører
Det er nok hverken i morgen eller næste år, men på sigt satser Retov og kollegerne benhårdt på, at deres talentarbejde og førstehold også kommer til at skabe store succeshistorier og gode ambassadører ude i langt større klubber i udlandet, som Retov selv har prøvet at være med til i arbejdet som træner i Brøndby.

– Frendrup, Mads Hermansen, Jobbe [Jesper Lindstrøm] og hvad de ellers hedder, dem havde jeg på U17-holdet i Brøndby, da jeg kom tilbage til Brøndby. Og nu render de rundt på store adresser. Det er jo bare mega fedt at se. Man er sammen med de drenge, når de er 16-17 år, og så se dem nu i første halvdel af 20'erne, hvor de klarer sig så flot. Det er sgu da fedt, siger Martin Retov.

Jesper Lindstrøm havde det svært i Napoli og er nu lejet til Everton. Den hurtige midtbanespiller havde stor succes i Eintracht Frankfurt efter skiftet fra Brøndby IF. Foto: Alamy

– Vi tror på, at vi om en årrække er oppe i Superligaen og gør det så godt, at vi forhåbentlig også får sendt spillere videre til enten større danske klubber eller udlandet,  siger Horsens-cheftræneren.

Retov er generelt imponeret over det arbejde, der bliver lavet i dansk fodbold, hvor der er langt flere fuldtidstrænere og bedre rammer til at lære at spille fodbold, end der var i Superligaen og 1. Division i Retovs år som spiller.

– Der er helt fantastiske rammer. Både stadions og faciliteterne. Prøv at se Midtjyllands anlæg. Vi synes, vores nye rammer er pæne og gode, men det er jo helt enormt, hvad de har. Det er Champions League-niveau.

Martin Retov (til højre) håber på, at talentsatsningen i AC Horsens kan kaste store resultater og salg af sig. Foto: AC Horsens

– Danmark har bevæget sig på nogle områder, hvor man nu befinder sig på øverste niveau i Europa. Også de spillere, topklubberne kan hente, budgetterne, det er bare fedt. Jeg er bare glad for at se den udvikling, dansk fodbold er inde i, og der gør det ikke megen forskel, om jeg er i Horsens eller Brøndby. Det er bare fedt at se, at vi er blevet ret dygtige, som jeg synes, vi er i Danmark, siger Martin Retov.

AC Horsens satser blandt andet benhårdt på at finde dygtige unge spillere i Vestafrika, hvor klubben har en række scouts ansat.

En af de spillere, man har haft held med, er Odilon Kouassi, en 19-årig midtbanespiller hentet i Elfenbenskysten i januar, som man i sommer fik et bud på til en værdi et godt stykke over 20 millioner kroner.

Læs også de to første historier fra vores store interview med Martin Retov, hvor Horsens-cheftræneren fortæller om, hvorfor han valgte at vende tilbage til AC Horsens nu, og hvordan han og holdet tackler en intens sæson med store forventninger efter et stort transfervindue i sommer.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

AGF – FC Nordsjælland

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Barcelona klager til UEFA

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Det er en katastrofe for Brøndby

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Hård kritik af FCM-profil

Nu er han tilbage for Brøndby

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

‘De har grinet deres røv i laser’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Robert trækker overskrifter i udlandet

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’