Vil hjem til Danmark: Flirter med denne klub

Sebastian John fortæller til Tipsbladet, at han har valgt at forlade færøske 07 Vestur. Planen er at finde en dansk klub, hvor han specielt har et godt øje til én bestemt klub.



En stor profil siger farvel til 07 Vestur. 

Danske Sebastian John blev nemlig kåret som årets spiller i den færøske klub, men nu takker danskeren af. 

– Vestur er på mange måder en lille klub på Færøerne. Vi var langt fra det mål, som vi havde sat os, og det var at konkurrere med de bedste. Det mislykkedes desværre. Der er nogle grunde til, at jeg stopper i Vestur. Jeg har haft en kanon sæson, hvor jeg blev årets spiller, men der er dog et stykke op til det niveau, som jeg kender.

– Der var tre-fire måneder, hvor det var lidt tungt mentalt at være klar til kamp. Jeg lykkedes godt med det og havde nogle gode kampe, men jeg kunne hurtigt mærke, at det ville være svært at se mig selv fortsætte.

– Den snak tog jeg relativt tidligt med træneren. Jeg ville ikke smække med døren, men jeg var klar over, at jeg ikke skulle fortsætte, fortæller Sebastian John til Tipsbladet. 

Den store plan er at vende tilbage til dansk fodbold, og han flirter lige nu med en 2. divisionsklub. 

Målmanden er dog åben for det meste. 

– Jeg føler stadig, at jeg har niveauet til at kunne bidrage med. Jeg håber, at der kommer et projekt, som jeg kan se mig selv i det. Jeg bor meget tæt på Aarhus Fremad, og jeg trænede også med, inden jeg tog til Færøerne. Jeg synes, at det er et vildt spændende projekt. Intet kommer gratis, og jeg er åben for at træne med nogle steder.

– Jeg er på en måde overrasket over, hvor dygtige spillere de har i Aarhus Fremad. Det er et højt niveau. Det var meget positivt. Dengang var timingen der ikke, men der kan være, at vi skal genoptage dialogen.

Danskeren nåede at stå 28 kampe for 07 Vestur og lukke 65 mål ind. 

John kom til klubben i februar efter et ophold i HB Køge. 

Han har tidligere spillet 43 kampe i NordicBet Ligaen.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Officielt: FC København sælger stjerne

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vejle dummer sig i premieren mod AB

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Supercomputer: De vinder Superligaen

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Køb, køb, køb!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen