Vil hjem til Danmark: Flirter med denne klub

Sebastian John fortæller til Tipsbladet, at han har valgt at forlade færøske 07 Vestur. Planen er at finde en dansk klub, hvor han specielt har et godt øje til én bestemt klub.



En stor profil siger farvel til 07 Vestur. 

Danske Sebastian John blev nemlig kåret som årets spiller i den færøske klub, men nu takker danskeren af. 

– Vestur er på mange måder en lille klub på Færøerne. Vi var langt fra det mål, som vi havde sat os, og det var at konkurrere med de bedste. Det mislykkedes desværre. Der er nogle grunde til, at jeg stopper i Vestur. Jeg har haft en kanon sæson, hvor jeg blev årets spiller, men der er dog et stykke op til det niveau, som jeg kender.

– Der var tre-fire måneder, hvor det var lidt tungt mentalt at være klar til kamp. Jeg lykkedes godt med det og havde nogle gode kampe, men jeg kunne hurtigt mærke, at det ville være svært at se mig selv fortsætte.

– Den snak tog jeg relativt tidligt med træneren. Jeg ville ikke smække med døren, men jeg var klar over, at jeg ikke skulle fortsætte, fortæller Sebastian John til Tipsbladet. 

Den store plan er at vende tilbage til dansk fodbold, og han flirter lige nu med en 2. divisionsklub. 

Målmanden er dog åben for det meste. 

– Jeg føler stadig, at jeg har niveauet til at kunne bidrage med. Jeg håber, at der kommer et projekt, som jeg kan se mig selv i det. Jeg bor meget tæt på Aarhus Fremad, og jeg trænede også med, inden jeg tog til Færøerne. Jeg synes, at det er et vildt spændende projekt. Intet kommer gratis, og jeg er åben for at træne med nogle steder.

– Jeg er på en måde overrasket over, hvor dygtige spillere de har i Aarhus Fremad. Det er et højt niveau. Det var meget positivt. Dengang var timingen der ikke, men der kan være, at vi skal genoptage dialogen.

Danskeren nåede at stå 28 kampe for 07 Vestur og lukke 65 mål ind. 

John kom til klubben i februar efter et ophold i HB Køge. 

Han har tidligere spillet 43 kampe i NordicBet Ligaen.






Bekymrende transfermelding for Superliga-klub




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Benhård kritik af Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Liverpool præsenterer succestræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub