Vil hjem til Danmark: Flirter med denne klub

Sebastian John fortæller til Tipsbladet, at han har valgt at forlade færøske 07 Vestur. Planen er at finde en dansk klub, hvor han specielt har et godt øje til én bestemt klub.



En stor profil siger farvel til 07 Vestur. 

Danske Sebastian John blev nemlig kåret som årets spiller i den færøske klub, men nu takker danskeren af. 

– Vestur er på mange måder en lille klub på Færøerne. Vi var langt fra det mål, som vi havde sat os, og det var at konkurrere med de bedste. Det mislykkedes desværre. Der er nogle grunde til, at jeg stopper i Vestur. Jeg har haft en kanon sæson, hvor jeg blev årets spiller, men der er dog et stykke op til det niveau, som jeg kender.

– Der var tre-fire måneder, hvor det var lidt tungt mentalt at være klar til kamp. Jeg lykkedes godt med det og havde nogle gode kampe, men jeg kunne hurtigt mærke, at det ville være svært at se mig selv fortsætte.

– Den snak tog jeg relativt tidligt med træneren. Jeg ville ikke smække med døren, men jeg var klar over, at jeg ikke skulle fortsætte, fortæller Sebastian John til Tipsbladet. 

Den store plan er at vende tilbage til dansk fodbold, og han flirter lige nu med en 2. divisionsklub. 

Målmanden er dog åben for det meste. 

– Jeg føler stadig, at jeg har niveauet til at kunne bidrage med. Jeg håber, at der kommer et projekt, som jeg kan se mig selv i det. Jeg bor meget tæt på Aarhus Fremad, og jeg trænede også med, inden jeg tog til Færøerne. Jeg synes, at det er et vildt spændende projekt. Intet kommer gratis, og jeg er åben for at træne med nogle steder.

– Jeg er på en måde overrasket over, hvor dygtige spillere de har i Aarhus Fremad. Det er et højt niveau. Det var meget positivt. Dengang var timingen der ikke, men der kan være, at vi skal genoptage dialogen.

Danskeren nåede at stå 28 kampe for 07 Vestur og lukke 65 mål ind. 

John kom til klubben i februar efter et ophold i HB Køge. 

Han har tidligere spillet 43 kampe i NordicBet Ligaen.





Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’




LIVE

LIVE: Overrasket over Roony-beslutning

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Lyon forhandler med dansk profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Fortryder FC Barcelona-transfer

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Bayern – Stuttgart

Neestrup jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF jagter hollandsk talent

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen