Vil hjem til Danmark: Flirter med denne klub

Sebastian John fortæller til Tipsbladet, at han har valgt at forlade færøske 07 Vestur. Planen er at finde en dansk klub, hvor han specielt har et godt øje til én bestemt klub.



En stor profil siger farvel til 07 Vestur. 

Danske Sebastian John blev nemlig kåret som årets spiller i den færøske klub, men nu takker danskeren af. 

– Vestur er på mange måder en lille klub på Færøerne. Vi var langt fra det mål, som vi havde sat os, og det var at konkurrere med de bedste. Det mislykkedes desværre. Der er nogle grunde til, at jeg stopper i Vestur. Jeg har haft en kanon sæson, hvor jeg blev årets spiller, men der er dog et stykke op til det niveau, som jeg kender.

– Der var tre-fire måneder, hvor det var lidt tungt mentalt at være klar til kamp. Jeg lykkedes godt med det og havde nogle gode kampe, men jeg kunne hurtigt mærke, at det ville være svært at se mig selv fortsætte.

– Den snak tog jeg relativt tidligt med træneren. Jeg ville ikke smække med døren, men jeg var klar over, at jeg ikke skulle fortsætte, fortæller Sebastian John til Tipsbladet. 

Den store plan er at vende tilbage til dansk fodbold, og han flirter lige nu med en 2. divisionsklub. 

Målmanden er dog åben for det meste. 

– Jeg føler stadig, at jeg har niveauet til at kunne bidrage med. Jeg håber, at der kommer et projekt, som jeg kan se mig selv i det. Jeg bor meget tæt på Aarhus Fremad, og jeg trænede også med, inden jeg tog til Færøerne. Jeg synes, at det er et vildt spændende projekt. Intet kommer gratis, og jeg er åben for at træne med nogle steder.

– Jeg er på en måde overrasket over, hvor dygtige spillere de har i Aarhus Fremad. Det er et højt niveau. Det var meget positivt. Dengang var timingen der ikke, men der kan være, at vi skal genoptage dialogen.

Danskeren nåede at stå 28 kampe for 07 Vestur og lukke 65 mål ind. 

John kom til klubben i februar efter et ophold i HB Køge. 

Han har tidligere spillet 43 kampe i NordicBet Ligaen.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

SlĂĄr fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord pĂĄ vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – sĂĄ lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Historisk finale! Han er verdens bedste

17 minutter for United – nu skal han til VM

Beijmo: ‘FCK var bedre pĂĄ alle parametre’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nye ledere pĂĄ landsholdet? ‘Mange gode bud’

Spurs-stjerne tager pis pĂĄ Arsenal

Superliga-stjerne inviteret med pĂĄ landsholdet

– Neestrup kan blive næste landstræner

De er interesseret i Christian Eriksen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stage ĂĄbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

SL-spiller i skifte? ‘Vil pĂĄ landsholdet igen’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er færdige i 1. division

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær