Vild situation: ‘Det lyder fuldstændigt åndssvagt’

AC Horsens blev faktisk slået en smule ud af deres rytme, da de kom foran efter 10 sekunder mod Hobro, lød det fra David Nielsen efter debuten mod Hobro.



David Nielsen-effekten kom i spil øjeblikkeligt, da den tidligere AGF- og Lyngby-boss i dag debuterede som AC Horsens-træner.

Blot 10 sekunder skulle AC Horsens bruge på at bringe sig foran, selvom det var hjemmeholdet Hobro, der gav bolden op. Og den chokerende start bragte faktisk også gæsterne en smule ud af balance i en periode, lød det efter 3-1-sejren fra David Nielsen i et interview med Viaplay.

– Vi bliver faktisk slået ud af vores rytme og vores kampplan, da vi scorer et mål. Det lyder fuldstændigt åndssvagt. Men man står ikke som træner og planlægger efter, at vi skal score efter 10 sekunder. Men vi starter kampen med at score tidligt, og så afgiver vi initiativet en smule mere, end vi gerne ville, til Hobro i den periode.

– Anden halvleg er langt bedre, med god kontrol, synes jeg. Vi bliver hjulpet af, at vi scorer til 3-1. Sanders spiller fantastisk. Det var en fin kamp. Det var en svær kamp for os, for jeg synes, at Hobro så rigtigt gode ud nede i Odense sidst, og vi ændrer selvfølgelig også på vores formation, så det var også meget at tage ind på en uge for spillerne, men det tog de godt, lød det fra David Nielsen i interviewet med Viaplay.

AC Horsens-træneren talte i særdeles rosende vendinger om midtbanespilleren Sanders Ngabo, der blev dobbelt målscorer, mens også angriberen Sebastian Pingel, der scorede efter få sekunder, blev fremhævet.

– I ni ud af 10 tilfælde, når en angriber kommer alene igennem efter 10 sekunder, så brænder han. Det er der ingen grund til at grine ad. Det er ufatteligt skarpt ad Sebastian Pingel, det her, lød det fra David Nielsen.

Med sejren over Hobro er AC Horsens i den grad stemplet ind i kampen om oprykning.

David Nielsens tropper er nemlig nu oppe på 37 point, akkurat ligesom FC Fredericia, der holder fast i andenpladsen i kraft af en bedre målscore. Med en sejr over Hvidovre søndag kan også Esbjerg komme op på 37 point, så der er maksimal spænding i oprykningsdysten i øjeblikket.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

– Jeg tror de vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Silkeborg IF – Viborg FF

Han er på vej væk fra AGF



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

AGF – OB

“De havde det bedste transfervindue”

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Officielt: Karim Benzema skifter klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Tottenham boykotter Viaplay

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stor mystik om Patrick Pentz

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tæt på en falliterklæring, FCK

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Afviser kæmpebud

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub