Vild situation: ‘Det lyder fuldstændigt åndssvagt’

AC Horsens blev faktisk slået en smule ud af deres rytme, da de kom foran efter 10 sekunder mod Hobro, lød det fra David Nielsen efter debuten mod Hobro.



David Nielsen-effekten kom i spil øjeblikkeligt, da den tidligere AGF- og Lyngby-boss i dag debuterede som AC Horsens-træner.

Blot 10 sekunder skulle AC Horsens bruge på at bringe sig foran, selvom det var hjemmeholdet Hobro, der gav bolden op. Og den chokerende start bragte faktisk også gæsterne en smule ud af balance i en periode, lød det efter 3-1-sejren fra David Nielsen i et interview med Viaplay.

– Vi bliver faktisk slået ud af vores rytme og vores kampplan, da vi scorer et mål. Det lyder fuldstændigt åndssvagt. Men man står ikke som træner og planlægger efter, at vi skal score efter 10 sekunder. Men vi starter kampen med at score tidligt, og så afgiver vi initiativet en smule mere, end vi gerne ville, til Hobro i den periode.

– Anden halvleg er langt bedre, med god kontrol, synes jeg. Vi bliver hjulpet af, at vi scorer til 3-1. Sanders spiller fantastisk. Det var en fin kamp. Det var en svær kamp for os, for jeg synes, at Hobro så rigtigt gode ud nede i Odense sidst, og vi ændrer selvfølgelig også på vores formation, så det var også meget at tage ind på en uge for spillerne, men det tog de godt, lød det fra David Nielsen i interviewet med Viaplay.

AC Horsens-træneren talte i særdeles rosende vendinger om midtbanespilleren Sanders Ngabo, der blev dobbelt målscorer, mens også angriberen Sebastian Pingel, der scorede efter få sekunder, blev fremhævet.

– I ni ud af 10 tilfælde, når en angriber kommer alene igennem efter 10 sekunder, så brænder han. Det er der ingen grund til at grine ad. Det er ufatteligt skarpt ad Sebastian Pingel, det her, lød det fra David Nielsen.

Med sejren over Hobro er AC Horsens i den grad stemplet ind i kampen om oprykning.

David Nielsens tropper er nemlig nu oppe på 37 point, akkurat ligesom FC Fredericia, der holder fast i andenpladsen i kraft af en bedre målscore. Med en sejr over Hvidovre søndag kan også Esbjerg komme op på 37 point, så der er maksimal spænding i oprykningsdysten i øjeblikket.





Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FC København sælger Nathan Trott

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag