Vild situation: ‘Det lyder fuldstændigt åndssvagt’

AC Horsens blev faktisk slået en smule ud af deres rytme, da de kom foran efter 10 sekunder mod Hobro, lød det fra David Nielsen efter debuten mod Hobro.



David Nielsen-effekten kom i spil øjeblikkeligt, da den tidligere AGF- og Lyngby-boss i dag debuterede som AC Horsens-træner.

Blot 10 sekunder skulle AC Horsens bruge på at bringe sig foran, selvom det var hjemmeholdet Hobro, der gav bolden op. Og den chokerende start bragte faktisk også gæsterne en smule ud af balance i en periode, lød det efter 3-1-sejren fra David Nielsen i et interview med Viaplay.

– Vi bliver faktisk slået ud af vores rytme og vores kampplan, da vi scorer et mål. Det lyder fuldstændigt åndssvagt. Men man står ikke som træner og planlægger efter, at vi skal score efter 10 sekunder. Men vi starter kampen med at score tidligt, og så afgiver vi initiativet en smule mere, end vi gerne ville, til Hobro i den periode.

– Anden halvleg er langt bedre, med god kontrol, synes jeg. Vi bliver hjulpet af, at vi scorer til 3-1. Sanders spiller fantastisk. Det var en fin kamp. Det var en svær kamp for os, for jeg synes, at Hobro så rigtigt gode ud nede i Odense sidst, og vi ændrer selvfølgelig også på vores formation, så det var også meget at tage ind på en uge for spillerne, men det tog de godt, lød det fra David Nielsen i interviewet med Viaplay.

AC Horsens-træneren talte i særdeles rosende vendinger om midtbanespilleren Sanders Ngabo, der blev dobbelt målscorer, mens også angriberen Sebastian Pingel, der scorede efter få sekunder, blev fremhævet.

– I ni ud af 10 tilfælde, når en angriber kommer alene igennem efter 10 sekunder, så brænder han. Det er der ingen grund til at grine ad. Det er ufatteligt skarpt ad Sebastian Pingel, det her, lød det fra David Nielsen.

Med sejren over Hobro er AC Horsens i den grad stemplet ind i kampen om oprykning.

David Nielsens tropper er nemlig nu oppe på 37 point, akkurat ligesom FC Fredericia, der holder fast i andenpladsen i kraft af en bedre målscore. Med en sejr over Hvidovre søndag kan også Esbjerg komme op på 37 point, så der er maksimal spænding i oprykningsdysten i øjeblikket.





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Roy Keane slagter dansk stjerne

Chelsea – Tottenham