Vildt! Dansk klub er taget til drug lords hjemby

1. divisionsklubben Vendsyssel FF har valgt, at deres træningslejr denne vinter skal foregå i Medellín i Colombia.



Spanien, Portugal eller Tyrkiet?

De tre lande plejer at være dem, hvor de danske professionelle fodboldklubber vælger at afholde deres træningslejr. Men i Vendsyssel FF har man valgt at gå en helt anden retning. Klubben er nemlig taget til Medellín i Colombia.

Byen er nok mest kendt for at være det sted, hvor Pablo Escobar slog sine folder i 1980’erne og 1990’erne, hvilket gjorde den til en af verdens farligste byer at opholde sig i, da narkokrigen var på sit højeste.

Her skabte narkobaronen stor utryghed blandt de lokale i jagten på rigdom, hvilket afspejlede sig i, at han syv år i streg var med på Forbes’ liste over milliardærer, mens de lokale til tider måtte forholde sig til valget mellem plomo o plata (bly eller sølv, red.), med hentydning til, at man enten kunne acceptere bestikkelsen og tie eller blive dræbt af kartellet.

I dag er historien en helt anden, og Medellín er blevet et populært og hipt rejsemål for turister.

Forklaringen på, at 1. divisionsklubben er rejst til Sydamerika fremfor mere almindelige destinationer, skal formentlig findes i deres nye ejerkreds, som inkluderer den kendte colombianske rapper Blessd. Selvom det lyder som en meget interessant tur, tager Vendsyssel af sted for at vende tilbage styrket og med spillere i topform. Det forklarer sportsdirektør Christian Larsen i podcasten Vendsyssel FF Podcast.

– Jamen, det skal de (i form, red.), og så kan man sige, at det, der er specielt ved den her tur, er, at fodbolden selvfølgelig er i første række, når vi er afsted. Men vi får også muligheden for at give spillerne en oplevelse sammen, som de kommer til at snakke om og tage med sig på den videre rejse.

– Jeg håber, det kan give noget til sådan en gruppe her, hvor vi gerne vil opnå noget i foråret, og senere hen også. Jeg håber, at det er noget, der ryger i banken som en form for teambuilding og gruppeoplevelse, som man kan bruge til meget.

I Colombia skal Vendsyssel spille mod Atlético Nacional, Envigado og Rionegro Águilas. Alle tre hold spiller i den bedste række i landet. Atlético Nacional vandt ligaen i sidste sæson for 18. gang i klubbens historie, så der kommer klubben fra Hjørring på en stor opgave.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Peter Schmeichel taget på sengen

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Raser over Rasmus Højlund-episode

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Dansk bomber med vildt mål i England

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Arsenal ansætter dansk toptræner

Går langt ned i løn

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Bach Bak i svime over Uhre

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Neestrup reagerer på brudt aftale

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Storklub vil have Filip Jörgensen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke