Vildt! Dansk klub er taget til drug lords hjemby

1. divisionsklubben Vendsyssel FF har valgt, at deres træningslejr denne vinter skal foregå i Medellín i Colombia.



Spanien, Portugal eller Tyrkiet?

De tre lande plejer at være dem, hvor de danske professionelle fodboldklubber vælger at afholde deres træningslejr. Men i Vendsyssel FF har man valgt at gå en helt anden retning. Klubben er nemlig taget til Medellín i Colombia.

Byen er nok mest kendt for at være det sted, hvor Pablo Escobar slog sine folder i 1980’erne og 1990’erne, hvilket gjorde den til en af verdens farligste byer at opholde sig i, da narkokrigen var på sit højeste.

Her skabte narkobaronen stor utryghed blandt de lokale i jagten på rigdom, hvilket afspejlede sig i, at han syv år i streg var med på Forbes’ liste over milliardærer, mens de lokale til tider måtte forholde sig til valget mellem plomo o plata (bly eller sølv, red.), med hentydning til, at man enten kunne acceptere bestikkelsen og tie eller blive dræbt af kartellet.

I dag er historien en helt anden, og Medellín er blevet et populært og hipt rejsemål for turister.

Forklaringen på, at 1. divisionsklubben er rejst til Sydamerika fremfor mere almindelige destinationer, skal formentlig findes i deres nye ejerkreds, som inkluderer den kendte colombianske rapper Blessd. Selvom det lyder som en meget interessant tur, tager Vendsyssel af sted for at vende tilbage styrket og med spillere i topform. Det forklarer sportsdirektør Christian Larsen i podcasten Vendsyssel FF Podcast.

– Jamen, det skal de (i form, red.), og så kan man sige, at det, der er specielt ved den her tur, er, at fodbolden selvfølgelig er i første række, når vi er afsted. Men vi får også muligheden for at give spillerne en oplevelse sammen, som de kommer til at snakke om og tage med sig på den videre rejse.

– Jeg håber, det kan give noget til sådan en gruppe her, hvor vi gerne vil opnå noget i foråret, og senere hen også. Jeg håber, at det er noget, der ryger i banken som en form for teambuilding og gruppeoplevelse, som man kan bruge til meget.

I Colombia skal Vendsyssel spille mod Atlético Nacional, Envigado og Rionegro Águilas. Alle tre hold spiller i den bedste række i landet. Atlético Nacional vandt ligaen i sidste sæson for 18. gang i klubbens historie, så der kommer klubben fra Hjørring på en stor opgave.





LIVE

LIVE: Stort medie fremhæver dansker

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Markant transfermelding om Højlund

AaB-krisen fortsætter

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Peter Kjær: Her er min bekymring

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Manchester United – Aston Villa

Brøndby i transfer-kovending?

Fem bud på David Nielsens afløser

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Farzam: En gave for FC København

Barcelona – Sevilla

Ekspert i svime over FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCK-boss melder klar målsætning ud

Frimann uenig – Det er en tendens

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Tilbage efter lang pause

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning