Vildt! Dansk klub er taget til drug lords hjemby

1. divisionsklubben Vendsyssel FF har valgt, at deres træningslejr denne vinter skal foregå i Medellín i Colombia.



Spanien, Portugal eller Tyrkiet?

De tre lande plejer at være dem, hvor de danske professionelle fodboldklubber vælger at afholde deres træningslejr. Men i Vendsyssel FF har man valgt at gå en helt anden retning. Klubben er nemlig taget til Medellín i Colombia.

Byen er nok mest kendt for at være det sted, hvor Pablo Escobar slog sine folder i 1980’erne og 1990’erne, hvilket gjorde den til en af verdens farligste byer at opholde sig i, da narkokrigen var på sit højeste.

Her skabte narkobaronen stor utryghed blandt de lokale i jagten på rigdom, hvilket afspejlede sig i, at han syv år i streg var med på Forbes’ liste over milliardærer, mens de lokale til tider måtte forholde sig til valget mellem plomo o plata (bly eller sølv, red.), med hentydning til, at man enten kunne acceptere bestikkelsen og tie eller blive dræbt af kartellet.

I dag er historien en helt anden, og Medellín er blevet et populært og hipt rejsemål for turister.

Forklaringen på, at 1. divisionsklubben er rejst til Sydamerika fremfor mere almindelige destinationer, skal formentlig findes i deres nye ejerkreds, som inkluderer den kendte colombianske rapper Blessd. Selvom det lyder som en meget interessant tur, tager Vendsyssel af sted for at vende tilbage styrket og med spillere i topform. Det forklarer sportsdirektør Christian Larsen i podcasten Vendsyssel FF Podcast.

– Jamen, det skal de (i form, red.), og så kan man sige, at det, der er specielt ved den her tur, er, at fodbolden selvfølgelig er i første række, når vi er afsted. Men vi får også muligheden for at give spillerne en oplevelse sammen, som de kommer til at snakke om og tage med sig på den videre rejse.

– Jeg håber, det kan give noget til sådan en gruppe her, hvor vi gerne vil opnå noget i foråret, og senere hen også. Jeg håber, at det er noget, der ryger i banken som en form for teambuilding og gruppeoplevelse, som man kan bruge til meget.

I Colombia skal Vendsyssel spille mod Atlético Nacional, Envigado og Rionegro Águilas. Alle tre hold spiller i den bedste række i landet. Atlético Nacional vandt ligaen i sidste sæson for 18. gang i klubbens historie, så der kommer klubben fra Hjørring på en stor opgave.





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson med hård kritik



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

El Clásico kan afgøre det hele

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Færdig i Real Madrid