Vildt! Dansk klub er taget til drug lords hjemby

1. divisionsklubben Vendsyssel FF har valgt, at deres træningslejr denne vinter skal foregå i Medellín i Colombia.



Spanien, Portugal eller Tyrkiet?

De tre lande plejer at være dem, hvor de danske professionelle fodboldklubber vælger at afholde deres træningslejr. Men i Vendsyssel FF har man valgt at gå en helt anden retning. Klubben er nemlig taget til Medellín i Colombia.

Byen er nok mest kendt for at være det sted, hvor Pablo Escobar slog sine folder i 1980’erne og 1990’erne, hvilket gjorde den til en af verdens farligste byer at opholde sig i, da narkokrigen var på sit højeste.

Her skabte narkobaronen stor utryghed blandt de lokale i jagten på rigdom, hvilket afspejlede sig i, at han syv år i streg var med på Forbes’ liste over milliardærer, mens de lokale til tider måtte forholde sig til valget mellem plomo o plata (bly eller sølv, red.), med hentydning til, at man enten kunne acceptere bestikkelsen og tie eller blive dræbt af kartellet.

I dag er historien en helt anden, og Medellín er blevet et populært og hipt rejsemål for turister.

Forklaringen på, at 1. divisionsklubben er rejst til Sydamerika fremfor mere almindelige destinationer, skal formentlig findes i deres nye ejerkreds, som inkluderer den kendte colombianske rapper Blessd. Selvom det lyder som en meget interessant tur, tager Vendsyssel af sted for at vende tilbage styrket og med spillere i topform. Det forklarer sportsdirektør Christian Larsen i podcasten Vendsyssel FF Podcast.

– Jamen, det skal de (i form, red.), og så kan man sige, at det, der er specielt ved den her tur, er, at fodbolden selvfølgelig er i første række, når vi er afsted. Men vi får også muligheden for at give spillerne en oplevelse sammen, som de kommer til at snakke om og tage med sig på den videre rejse.

– Jeg håber, det kan give noget til sådan en gruppe her, hvor vi gerne vil opnå noget i foråret, og senere hen også. Jeg håber, at det er noget, der ryger i banken som en form for teambuilding og gruppeoplevelse, som man kan bruge til meget.

I Colombia skal Vendsyssel spille mod Atlético Nacional, Envigado og Rionegro Águilas. Alle tre hold spiller i den bedste række i landet. Atlético Nacional vandt ligaen i sidste sæson for 18. gang i klubbens historie, så der kommer klubben fra Hjørring på en stor opgave.





LIVE

LIVE: Av, Joachim Andersen!

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

I chok: Har aldrig set lignende

Kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

– Han har måske været lagt lidt på is



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Froholdt på tavlen i storkamp

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Var direkte fra træningsbanen

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

De danske kvinder tager førstepladsen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Narteys krav til ny kontrakt

Rasmus Højlund i massiv modvind

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Jonas Schwartz lander nyt job

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

FCM ansætter ny topboss



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mourinho tog røven på Zeca

Han er Eriksen og co’s nye træner

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Vil have ham væk fra FC København

Chido Obi nomineret til pris

Michelsen: Langt til Copacabana

Højlund står til at slå personlige rekorder

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!