Vildt! Dansk klub er taget til drug lords hjemby

1. divisionsklubben Vendsyssel FF har valgt, at deres træningslejr denne vinter skal foregå i Medellín i Colombia.



Spanien, Portugal eller Tyrkiet?

De tre lande plejer at være dem, hvor de danske professionelle fodboldklubber vælger at afholde deres træningslejr. Men i Vendsyssel FF har man valgt at gå en helt anden retning. Klubben er nemlig taget til Medellín i Colombia.

Byen er nok mest kendt for at være det sted, hvor Pablo Escobar slog sine folder i 1980’erne og 1990’erne, hvilket gjorde den til en af verdens farligste byer at opholde sig i, da narkokrigen var på sit højeste.

Her skabte narkobaronen stor utryghed blandt de lokale i jagten på rigdom, hvilket afspejlede sig i, at han syv år i streg var med på Forbes’ liste over milliardærer, mens de lokale til tider måtte forholde sig til valget mellem plomo o plata (bly eller sølv, red.), med hentydning til, at man enten kunne acceptere bestikkelsen og tie eller blive dræbt af kartellet.

I dag er historien en helt anden, og Medellín er blevet et populært og hipt rejsemål for turister.

Forklaringen på, at 1. divisionsklubben er rejst til Sydamerika fremfor mere almindelige destinationer, skal formentlig findes i deres nye ejerkreds, som inkluderer den kendte colombianske rapper Blessd. Selvom det lyder som en meget interessant tur, tager Vendsyssel af sted for at vende tilbage styrket og med spillere i topform. Det forklarer sportsdirektør Christian Larsen i podcasten Vendsyssel FF Podcast.

– Jamen, det skal de (i form, red.), og så kan man sige, at det, der er specielt ved den her tur, er, at fodbolden selvfølgelig er i første række, når vi er afsted. Men vi får også muligheden for at give spillerne en oplevelse sammen, som de kommer til at snakke om og tage med sig på den videre rejse.

– Jeg håber, det kan give noget til sådan en gruppe her, hvor vi gerne vil opnå noget i foråret, og senere hen også. Jeg håber, at det er noget, der ryger i banken som en form for teambuilding og gruppeoplevelse, som man kan bruge til meget.

I Colombia skal Vendsyssel spille mod Atlético Nacional, Envigado og Rionegro Águilas. Alle tre hold spiller i den bedste række i landet. Atlético Nacional vandt ligaen i sidste sæson for 18. gang i klubbens historie, så der kommer klubben fra Hjørring på en stor opgave.





Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

Chokskifte på vej?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Ny bejler til dansk guldfugl

FC Barcelona køber VM-angriber

Åbner op for sommertransfer

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!