• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Mads Aagurd

Vildt tvist i Fremad Amager: Sportsdirektør bliver assistenttræner

Foto: Fremad Amager

Den tidligere sportsdirektør, russiske Timur Daguev, skal fremover være assistenttræner for 1. divisionsmandskabet.

Af Mads Aagurd

Til den nye NordicBet Ligaen har Fremad Amager gang i den helt store omstrukturering omkring førsteholdet. De har hentet Olof Mellberg ind som manager, mens den tidligere sportsdirektør, Timur Daguev, nu skal være assistenttræner. Det glæder klubbens direktør.

- Timurs helt store interesse ligger på trænergerningen, og resten af staben har ønsket at få en mand ind, som i forvejen kender både spillerne, arbejdsrutinerne, spilsystemerne og klubbens filosofi, siger Michael Jahn til klubbens hjemmeside.

Mens Olof Mellberg skal være manager, er Azrudin Valentic first team coach, så Daguev er den tredje i trænerhierarkiet. Selv er han begejstret for at indtage den rolle. Han mener, at holdet står stærkere til den kommende sæson og håber, at de kan forbedre sidste sæsons femteplads.

I sidste sæson var Fremad Amager en del af den meget tætte strid om rækkens tredjeplads, som blev afgjort i sidste spillerunde til Lyngbys fordel.

Indtil nu har målmandstræner Jesper Christiansen også varetaget assistenttrænerrollen.

Superliga

Mere Superliga

Fokus