VEJLE (Tipsbladet)
Vejle Boldklub-Odense Boldklub 3-2 (1-1)
0-1 Max Fenger (11')
1-1 Musa Juwara (12')
2-1 German Onugkha (72')
3-1 Dimitris Emmanouilidis (82')
3-2 Luca Kjerrumgaard (96')
Kampens bedste:
Vejle Boldklub
Han havde det meget, meget svært i Odense, hvor han slet ikke fik et ben til jorden i Superliga-truppen.
I juni valgte OB, at lejeaftalen skulle slutte seks måneder før tid, en måned senere var Juwara så i Superligaen igen med Vejle, og selv om han ikke kan kaldes nogen måljæger endnu, lagde han flot ud, scorede en vigtig udligning for Vejle, og var i det hele taget en pestilens for OB's midterforsvar, der hverken vinder over 10 eller 100 meter mod den tidligere ungdomsspiller i Bologna.
Et herligt oplæg til det vitale mål til 2-1 trækker yderligere op – det var bare gennemført flot og stærkt af Juwara og VB, netop som mareridtet i form af en tidlig OB-scoring indfandt sig.
Odense Boldklub
Viljar Myhra leverede gode redninger, men der var masser af appel, bevægelse og initiativ i Max Fenger i en kamp, der ikke skriver sig ind blandt OB's bedste, heller i sæsonen, men som trods alt heller ikke var i nærheden af de dårligste, på trods af, at OB nu er under nedrykningsstregen med nederlaget.
Fenger fik scoret og bragte sig i positioner flere gange, og det udmærker ham.
Kampens værste:
Amen kæreste venner i OB-forsvaret, altså.
I kommer foran 1-0 efter en flot indledning på kampen, hvor I er klart bedst.
Og så skal der ikke mere end en diagonalbold op på kanten af feltet til, at Musa Juwara med en enkelt station er fri til at score på en prisgivet Viljar Myhra?
78 sekunder gik der. Jeg gentager: 78 sekunder, fra Max Fengers afslutning krydsede stregen bag Nathan Trott, til Juwara havde udlignet.
Det er barsk kost at ligge i bunden af en ben- og stenhård Superliga, men det kan altså ikke nytte noget at Superligaens mest ufarlige mandskab får lov at give bolden op tilbage til Raúl Albentosa, der triller den ud til sidelinjen, hvor Oliver Provstgaard så får sin assist over 50 meter.
Serier og film om fodbold er som regel elendige til at lave troværdige scener med fodboldspil, og det her var som taget fra en Hollywood-producer, der hurtigt skulle have flikket noget sammen om et hold i modgang.
OB var begyndt flot, og det er den her type defensive koks, der er sket igen og igen i sæsonen, og nu altså har sendt fynboerne under stregen med fire runder tilbage efter det, der endte i et skydetelt af chancer til Superligaens mest målfattige mandskab, der burde have lukket det før OB's sene reducering.
Kampens detalje:
Bjørn Paulsen varmede op en stor af kampen, og kort efter Vejles mål til 2-1 bragte Paulsen sig selv i spil ved, ganske mod reglerne, at løbe på banen og ekspedere en bold ind til et Nathan Trott-målspark.
Den var vejlenserne ikke imponerede over, men dommergruppen lod (heldigvis) den mestendels sjove episode passere.
Og så skal Vejle-fansene have et anerkendende nik for deres hilsen på et stort banner til Denis Kolinger i 1. halvleg, efter han for nylig blev udsat for helt igennem urimelige og uacceptable trusler.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu