Kæmpe krise! Det dufter af 1. Division, OB

Tipsbladet stiller skarpt på mandagens bundgyser mellem Vejle og OB.



VEJLE (Tipsbladet)

Vejle Boldklub-Odense Boldklub 3-2 (1-1)
0-1 Max Fenger (11')
1-1 Musa Juwara (12')
2-1 German Onugkha (72')
3-1 Dimitris Emmanouilidis (82')
3-2 Luca Kjerrumgaard (96')

Kampens bedste:


Vejle Boldklub
Han havde det meget, meget svært i Odense, hvor han slet ikke fik et ben til jorden i Superliga-truppen.

I juni valgte OB, at lejeaftalen skulle slutte seks måneder før tid, en måned senere var Juwara så i Superligaen igen med Vejle, og selv om han ikke kan kaldes nogen måljæger endnu, lagde han flot ud, scorede en vigtig udligning for Vejle, og var i det hele taget en pestilens for OB's midterforsvar, der hverken vinder over 10 eller 100 meter mod den tidligere ungdomsspiller i Bologna.

Et herligt oplæg til det vitale mål til 2-1 trækker yderligere op – det var bare gennemført flot og stærkt af Juwara og VB, netop som mareridtet i form af en tidlig OB-scoring indfandt sig.


Odense Boldklub
Viljar Myhra leverede gode redninger, men der var masser af appel, bevægelse og initiativ i Max Fenger i en kamp, der ikke skriver sig ind blandt OB's bedste, heller i sæsonen, men som trods alt heller ikke var i nærheden af de dårligste, på trods af, at OB nu er under nedrykningsstregen med nederlaget.
Fenger fik scoret og bragte sig i positioner flere gange, og det udmærker ham.

Kampens værste:

Amen kæreste venner i OB-forsvaret, altså.

I kommer foran 1-0 efter en flot indledning på kampen, hvor I er klart bedst.

Og så skal der ikke mere end en diagonalbold op på kanten af feltet til, at Musa Juwara med en enkelt station er fri til at score på en prisgivet Viljar Myhra?

78 sekunder gik der. Jeg gentager: 78 sekunder, fra Max Fengers afslutning krydsede stregen bag Nathan Trott, til Juwara havde udlignet.

Det er barsk kost at ligge i bunden af en ben- og stenhård Superliga, men det kan altså ikke nytte noget at Superligaens mest ufarlige mandskab får lov at give bolden op tilbage til Raúl Albentosa, der triller den ud til sidelinjen, hvor Oliver Provstgaard så får sin assist over 50 meter.

Serier og film om fodbold er som regel elendige til at lave troværdige scener med fodboldspil, og det her var som taget fra en Hollywood-producer, der hurtigt skulle have flikket noget sammen om et hold i modgang.

OB var begyndt flot, og det er den her type defensive koks, der er sket igen og igen i sæsonen, og nu altså har sendt fynboerne under stregen med fire runder tilbage efter det, der endte i et skydetelt af chancer til Superligaens mest målfattige mandskab, der burde have lukket det før OB's sene reducering.

Kampens detalje:

Bjørn Paulsen varmede op en stor af kampen, og kort efter Vejles mål til 2-1 bragte Paulsen sig selv i spil ved, ganske mod reglerne, at løbe på banen og ekspedere en bold ind til et Nathan Trott-målspark.

Den var vejlenserne ikke imponerede over, men dommergruppen lod (heldigvis) den mestendels sjove episode passere.

Og så skal Vejle-fansene have et anerkendende nik for deres hilsen på et stort banner til Denis Kolinger i 1. halvleg, efter han for nylig blev udsat for helt igennem urimelige og uacceptable trusler.





NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Alle storroser Dario Osorio

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

– Det er så ringe, begge dele!

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Riemer svarer på Tøftings kritik

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Her trækkes der lod til VM

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Storklub meldes interesseret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Skuffet Brian Riemer reagerer

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Dansk stjerne: Det er til grin!

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Her kan du se Skotland mod Danmark