VEJLE (Tipsbladet)
Vejle Boldklub-Odense Boldklub 3-2 (1-1)
0-1 Max Fenger (11')
1-1 Musa Juwara (12')
2-1 German Onugkha (72')
3-1 Dimitris Emmanouilidis (82')
3-2 Luca Kjerrumgaard (96')
Kampens bedste:
Vejle Boldklub
Han havde det meget, meget svært i Odense, hvor han slet ikke fik et ben til jorden i Superliga-truppen.
I juni valgte OB, at lejeaftalen skulle slutte seks måneder før tid, en måned senere var Juwara så i Superligaen igen med Vejle, og selv om han ikke kan kaldes nogen måljæger endnu, lagde han flot ud, scorede en vigtig udligning for Vejle, og var i det hele taget en pestilens for OB's midterforsvar, der hverken vinder over 10 eller 100 meter mod den tidligere ungdomsspiller i Bologna.
Et herligt oplæg til det vitale mål til 2-1 trækker yderligere op – det var bare gennemført flot og stærkt af Juwara og VB, netop som mareridtet i form af en tidlig OB-scoring indfandt sig.
Odense Boldklub
Viljar Myhra leverede gode redninger, men der var masser af appel, bevægelse og initiativ i Max Fenger i en kamp, der ikke skriver sig ind blandt OB's bedste, heller i sæsonen, men som trods alt heller ikke var i nærheden af de dårligste, på trods af, at OB nu er under nedrykningsstregen med nederlaget.
Fenger fik scoret og bragte sig i positioner flere gange, og det udmærker ham.
Kampens værste:
Amen kæreste venner i OB-forsvaret, altså.
I kommer foran 1-0 efter en flot indledning på kampen, hvor I er klart bedst.
Og så skal der ikke mere end en diagonalbold op på kanten af feltet til, at Musa Juwara med en enkelt station er fri til at score på en prisgivet Viljar Myhra?
78 sekunder gik der. Jeg gentager: 78 sekunder, fra Max Fengers afslutning krydsede stregen bag Nathan Trott, til Juwara havde udlignet.
Det er barsk kost at ligge i bunden af en ben- og stenhård Superliga, men det kan altså ikke nytte noget at Superligaens mest ufarlige mandskab får lov at give bolden op tilbage til Raúl Albentosa, der triller den ud til sidelinjen, hvor Oliver Provstgaard så får sin assist over 50 meter.
Serier og film om fodbold er som regel elendige til at lave troværdige scener med fodboldspil, og det her var som taget fra en Hollywood-producer, der hurtigt skulle have flikket noget sammen om et hold i modgang.
OB var begyndt flot, og det er den her type defensive koks, der er sket igen og igen i sæsonen, og nu altså har sendt fynboerne under stregen med fire runder tilbage efter det, der endte i et skydetelt af chancer til Superligaens mest målfattige mandskab, der burde have lukket det før OB's sene reducering.
Kampens detalje:
Bjørn Paulsen varmede op en stor af kampen, og kort efter Vejles mål til 2-1 bragte Paulsen sig selv i spil ved, ganske mod reglerne, at løbe på banen og ekspedere en bold ind til et Nathan Trott-målspark.
Den var vejlenserne ikke imponerede over, men dommergruppen lod (heldigvis) den mestendels sjove episode passere.
Og så skal Vejle-fansene have et anerkendende nik for deres hilsen på et stort banner til Denis Kolinger i 1. halvleg, efter han for nylig blev udsat for helt igennem urimelige og uacceptable trusler.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
Tullberg tror på overraskelsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Sænker prisen mod Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
NYHEDER