Kæmpe krise! Det dufter af 1. Division, OB

Tipsbladet stiller skarpt på mandagens bundgyser mellem Vejle og OB.



VEJLE (Tipsbladet)

Vejle Boldklub-Odense Boldklub 3-2 (1-1)
0-1 Max Fenger (11')
1-1 Musa Juwara (12')
2-1 German Onugkha (72')
3-1 Dimitris Emmanouilidis (82')
3-2 Luca Kjerrumgaard (96')

Kampens bedste:


Vejle Boldklub
Han havde det meget, meget svært i Odense, hvor han slet ikke fik et ben til jorden i Superliga-truppen.

I juni valgte OB, at lejeaftalen skulle slutte seks måneder før tid, en måned senere var Juwara så i Superligaen igen med Vejle, og selv om han ikke kan kaldes nogen måljæger endnu, lagde han flot ud, scorede en vigtig udligning for Vejle, og var i det hele taget en pestilens for OB's midterforsvar, der hverken vinder over 10 eller 100 meter mod den tidligere ungdomsspiller i Bologna.

Et herligt oplæg til det vitale mål til 2-1 trækker yderligere op – det var bare gennemført flot og stærkt af Juwara og VB, netop som mareridtet i form af en tidlig OB-scoring indfandt sig.


Odense Boldklub
Viljar Myhra leverede gode redninger, men der var masser af appel, bevægelse og initiativ i Max Fenger i en kamp, der ikke skriver sig ind blandt OB's bedste, heller i sæsonen, men som trods alt heller ikke var i nærheden af de dårligste, på trods af, at OB nu er under nedrykningsstregen med nederlaget.
Fenger fik scoret og bragte sig i positioner flere gange, og det udmærker ham.

Kampens værste:

Amen kæreste venner i OB-forsvaret, altså.

I kommer foran 1-0 efter en flot indledning på kampen, hvor I er klart bedst.

Og så skal der ikke mere end en diagonalbold op på kanten af feltet til, at Musa Juwara med en enkelt station er fri til at score på en prisgivet Viljar Myhra?

78 sekunder gik der. Jeg gentager: 78 sekunder, fra Max Fengers afslutning krydsede stregen bag Nathan Trott, til Juwara havde udlignet.

Det er barsk kost at ligge i bunden af en ben- og stenhård Superliga, men det kan altså ikke nytte noget at Superligaens mest ufarlige mandskab får lov at give bolden op tilbage til Raúl Albentosa, der triller den ud til sidelinjen, hvor Oliver Provstgaard så får sin assist over 50 meter.

Serier og film om fodbold er som regel elendige til at lave troværdige scener med fodboldspil, og det her var som taget fra en Hollywood-producer, der hurtigt skulle have flikket noget sammen om et hold i modgang.

OB var begyndt flot, og det er den her type defensive koks, der er sket igen og igen i sæsonen, og nu altså har sendt fynboerne under stregen med fire runder tilbage efter det, der endte i et skydetelt af chancer til Superligaens mest målfattige mandskab, der burde have lukket det før OB's sene reducering.

Kampens detalje:

Bjørn Paulsen varmede op en stor af kampen, og kort efter Vejles mål til 2-1 bragte Paulsen sig selv i spil ved, ganske mod reglerne, at løbe på banen og ekspedere en bold ind til et Nathan Trott-målspark.

Den var vejlenserne ikke imponerede over, men dommergruppen lod (heldigvis) den mestendels sjove episode passere.

Og så skal Vejle-fansene have et anerkendende nik for deres hilsen på et stort banner til Denis Kolinger i 1. halvleg, efter han for nylig blev udsat for helt igennem urimelige og uacceptable trusler.





LIVE

LIVE: Tidligere holdkammerat stikker til Grabara

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Hele holdet er trygge ved ham



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Det er en gave for Danmark’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Højbjerg overvejer stor beslutning

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Brian Riemer til pressen: Husk det!

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘FC København var en mulighed’

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde