AC Horsens med fusionsplaner uden held

AC Horsens har sonderet mulighederne for at indgå i en fusion med en eliteklub, men det er ikke lykkedes at finde en partner.



Som flere andre klubber er AC Horsens i disse år presset på økonomien, og klubbens nedrykning til Superligaen i sidste sæson har ikke gjort situationen lettere. I det hele taget er det svært for AC Horsens at drive et Superliga-hold, når der er stor konkurrence fra hold som Silkeborg, Vejle og AGF i det østjyske, hvor klubben holder til. Derfor har AC Horsens sonderet mulighederne for at indgå i en fusion med en anden klub – indtil videre uden held. Det skriver Horsens Folkeblad. 

Tirsdag aften var der generalforsamling i AC Horsens, og her løftede bestyrelsesformand Ole Simonsen sløret for overvejelserne omkring at indgå i en fusion. Planerne er dog foreløbig skrinlagt, fordi det er ikke er lykkedes at finde en fusionspartner. 

– Jeg kan naturligvis ikke nævne navne, men vi har sonderet terrænnet for et elitesamarbejde i området, og vi taler ikke om en danmarksserieklub eller lignende. Der er nogle naturlige steder at rette blikket hen, men efter at have lyttet på vandrørene kan jeg også konstatere, at det ikke har gang på jord lige nu, siger Ole Simonsen til Horsens Folkeblad.

– Vi er placeret lige i midten, så alle kunne i princippet fri til os, men vi må konstatere, at mulighederne ikke er til stede nu, så det er ikke den vej, vi skal gå for at komme ud af vores økonomiske dødvande, tilføjer han. 

I Østjylland har der senest været et samarbejde mellem Kolding IF og Vejle Boldklub, ligesom der i flere omgange har været debat om en fusion mellem de to klubber og FC Fredericia. AC Horsens er i forvejen et produkt af en fusion mellem Horsens fS og FC Horsens, og indtil videre ser det altså ud til, at der ikke kommer flere partnere ind i det ægteskab. 

AC Horsens er imidlertid økonomisk afhængig af at rykke op i Superligaen, og mislykkes projektet, kan det betyde, at klubben må skrue ned for blusset og leve en mere stille tilværelse i en periode, hvor midterplaceringer i den næstbedste række er sandsynlige scenarier., at man kommer til at arbejde med et andet set-up, hvis oprykningen til Superligaen kikser.







Åge Hareide er alvorligt syg


Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Skotland dummer sig i Grækenland

Ny kæmpeklub er interesseret

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Riemer giver Højlund-opdatering

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Peter Christiansen har fundet afløseren

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Aflyser pressemøde i Parken

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

GOG buldrer forbi bundhold

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Her kan du se Danmark mod Belarus

Landstræner uenig med Ronaldo

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark