AC Horsens med fusionsplaner uden held

AC Horsens har sonderet mulighederne for at indgå i en fusion med en eliteklub, men det er ikke lykkedes at finde en partner.



Som flere andre klubber er AC Horsens i disse år presset på økonomien, og klubbens nedrykning til Superligaen i sidste sæson har ikke gjort situationen lettere. I det hele taget er det svært for AC Horsens at drive et Superliga-hold, når der er stor konkurrence fra hold som Silkeborg, Vejle og AGF i det østjyske, hvor klubben holder til. Derfor har AC Horsens sonderet mulighederne for at indgå i en fusion med en anden klub – indtil videre uden held. Det skriver Horsens Folkeblad. 

Tirsdag aften var der generalforsamling i AC Horsens, og her løftede bestyrelsesformand Ole Simonsen sløret for overvejelserne omkring at indgå i en fusion. Planerne er dog foreløbig skrinlagt, fordi det er ikke er lykkedes at finde en fusionspartner. 

– Jeg kan naturligvis ikke nævne navne, men vi har sonderet terrænnet for et elitesamarbejde i området, og vi taler ikke om en danmarksserieklub eller lignende. Der er nogle naturlige steder at rette blikket hen, men efter at have lyttet på vandrørene kan jeg også konstatere, at det ikke har gang på jord lige nu, siger Ole Simonsen til Horsens Folkeblad.

– Vi er placeret lige i midten, så alle kunne i princippet fri til os, men vi må konstatere, at mulighederne ikke er til stede nu, så det er ikke den vej, vi skal gå for at komme ud af vores økonomiske dødvande, tilføjer han. 

I Østjylland har der senest været et samarbejde mellem Kolding IF og Vejle Boldklub, ligesom der i flere omgange har været debat om en fusion mellem de to klubber og FC Fredericia. AC Horsens er i forvejen et produkt af en fusion mellem Horsens fS og FC Horsens, og indtil videre ser det altså ud til, at der ikke kommer flere partnere ind i det ægteskab. 

AC Horsens er imidlertid økonomisk afhængig af at rykke op i Superligaen, og mislykkes projektet, kan det betyde, at klubben må skrue ned for blusset og leve en mere stille tilværelse i en periode, hvor midterplaceringer i den næstbedste række er sandsynlige scenarier., at man kommer til at arbejde med et andet set-up, hvis oprykningen til Superligaen kikser.





LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Storklubber kæmper om danskers underskrift

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her kan du se Argentina mod Østrig

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Norge – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Argentina – Østrig

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Dame N’Doye scorer nyt job

Sender opfordring til Superliga-træner

Jordan – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Portugal – Usbekistan