AC Horsens med fusionsplaner uden held

AC Horsens har sonderet mulighederne for at indgå i en fusion med en eliteklub, men det er ikke lykkedes at finde en partner.



Som flere andre klubber er AC Horsens i disse år presset på økonomien, og klubbens nedrykning til Superligaen i sidste sæson har ikke gjort situationen lettere. I det hele taget er det svært for AC Horsens at drive et Superliga-hold, når der er stor konkurrence fra hold som Silkeborg, Vejle og AGF i det østjyske, hvor klubben holder til. Derfor har AC Horsens sonderet mulighederne for at indgå i en fusion med en anden klub – indtil videre uden held. Det skriver Horsens Folkeblad. 

Tirsdag aften var der generalforsamling i AC Horsens, og her løftede bestyrelsesformand Ole Simonsen sløret for overvejelserne omkring at indgå i en fusion. Planerne er dog foreløbig skrinlagt, fordi det er ikke er lykkedes at finde en fusionspartner. 

– Jeg kan naturligvis ikke nævne navne, men vi har sonderet terrænnet for et elitesamarbejde i området, og vi taler ikke om en danmarksserieklub eller lignende. Der er nogle naturlige steder at rette blikket hen, men efter at have lyttet på vandrørene kan jeg også konstatere, at det ikke har gang på jord lige nu, siger Ole Simonsen til Horsens Folkeblad.

– Vi er placeret lige i midten, så alle kunne i princippet fri til os, men vi må konstatere, at mulighederne ikke er til stede nu, så det er ikke den vej, vi skal gå for at komme ud af vores økonomiske dødvande, tilføjer han. 

I Østjylland har der senest været et samarbejde mellem Kolding IF og Vejle Boldklub, ligesom der i flere omgange har været debat om en fusion mellem de to klubber og FC Fredericia. AC Horsens er i forvejen et produkt af en fusion mellem Horsens fS og FC Horsens, og indtil videre ser det altså ud til, at der ikke kommer flere partnere ind i det ægteskab. 

AC Horsens er imidlertid økonomisk afhængig af at rykke op i Superligaen, og mislykkes projektet, kan det betyde, at klubben må skrue ned for blusset og leve en mere stille tilværelse i en periode, hvor midterplaceringer i den næstbedste række er sandsynlige scenarier., at man kommer til at arbejde med et andet set-up, hvis oprykningen til Superligaen kikser.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Bekræfter kæmpebud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Næste sæson skal vi i Europa



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Han vender hjem til FC København