AC Horsens med fusionsplaner uden held

AC Horsens har sonderet mulighederne for at indgå i en fusion med en eliteklub, men det er ikke lykkedes at finde en partner.



Som flere andre klubber er AC Horsens i disse år presset på økonomien, og klubbens nedrykning til Superligaen i sidste sæson har ikke gjort situationen lettere. I det hele taget er det svært for AC Horsens at drive et Superliga-hold, når der er stor konkurrence fra hold som Silkeborg, Vejle og AGF i det østjyske, hvor klubben holder til. Derfor har AC Horsens sonderet mulighederne for at indgå i en fusion med en anden klub – indtil videre uden held. Det skriver Horsens Folkeblad. 

Tirsdag aften var der generalforsamling i AC Horsens, og her løftede bestyrelsesformand Ole Simonsen sløret for overvejelserne omkring at indgå i en fusion. Planerne er dog foreløbig skrinlagt, fordi det er ikke er lykkedes at finde en fusionspartner. 

– Jeg kan naturligvis ikke nævne navne, men vi har sonderet terrænnet for et elitesamarbejde i området, og vi taler ikke om en danmarksserieklub eller lignende. Der er nogle naturlige steder at rette blikket hen, men efter at have lyttet på vandrørene kan jeg også konstatere, at det ikke har gang på jord lige nu, siger Ole Simonsen til Horsens Folkeblad.

– Vi er placeret lige i midten, så alle kunne i princippet fri til os, men vi må konstatere, at mulighederne ikke er til stede nu, så det er ikke den vej, vi skal gå for at komme ud af vores økonomiske dødvande, tilføjer han. 

I Østjylland har der senest været et samarbejde mellem Kolding IF og Vejle Boldklub, ligesom der i flere omgange har været debat om en fusion mellem de to klubber og FC Fredericia. AC Horsens er i forvejen et produkt af en fusion mellem Horsens fS og FC Horsens, og indtil videre ser det altså ud til, at der ikke kommer flere partnere ind i det ægteskab. 

AC Horsens er imidlertid økonomisk afhængig af at rykke op i Superligaen, og mislykkes projektet, kan det betyde, at klubben må skrue ned for blusset og leve en mere stille tilværelse i en periode, hvor midterplaceringer i den næstbedste række er sandsynlige scenarier., at man kommer til at arbejde med et andet set-up, hvis oprykningen til Superligaen kikser.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Den største genistreg i Superligaen?

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske