AC Horsens med fusionsplaner uden held
Illustration
Generelle

AC Horsens med fusionsplaner uden held

AC Horsens har sonderet mulighederne for at indgå i en fusion med en eliteklub, men det er ikke lykkedes at finde en partner.

Som flere andre klubber er AC Horsens i disse år presset på økonomien, og klubbens nedrykning til Superligaen i sidste sæson har ikke gjort situationen lettere. I det hele taget er det svært for AC Horsens at drive et Superliga-hold, når der er stor konkurrence fra hold som Silkeborg, Vejle og AGF i det østjyske, hvor klubben holder til. Derfor har AC Horsens sonderet mulighederne for at indgå i en fusion med en anden klub - indtil videre uden held. Det skriver Horsens Folkeblad. 

Tirsdag aften var der generalforsamling i AC Horsens, og her løftede bestyrelsesformand Ole Simonsen sløret for overvejelserne omkring at indgå i en fusion. Planerne er dog foreløbig skrinlagt, fordi det er ikke er lykkedes at finde en fusionspartner. 

- Jeg kan naturligvis ikke nævne navne, men vi har sonderet terrænnet for et elitesamarbejde i området, og vi taler ikke om en danmarksserieklub eller lignende. Der er nogle naturlige steder at rette blikket hen, men efter at have lyttet på vandrørene kan jeg også konstatere, at det ikke har gang på jord lige nu, siger Ole Simonsen til Horsens Folkeblad.

- Vi er placeret lige i midten, så alle kunne i princippet fri til os, men vi må konstatere, at mulighederne ikke er til stede nu, så det er ikke den vej, vi skal gå for at komme ud af vores økonomiske dødvande, tilføjer han. 

I Østjylland har der senest været et samarbejde mellem Kolding IF og Vejle Boldklub, ligesom der i flere omgange har været debat om en fusion mellem de to klubber og FC Fredericia. AC Horsens er i forvejen et produkt af en fusion mellem Horsens fS og FC Horsens, og indtil videre ser det altså ud til, at der ikke kommer flere partnere ind i det ægteskab. 

AC Horsens er imidlertid økonomisk afhængig af at rykke op i Superligaen, og mislykkes projektet, kan det betyde, at klubben må skrue ned for blusset og leve en mere stille tilværelse i en periode, hvor midterplaceringer i den næstbedste række er sandsynlige scenarier. Klubbens direktør Henrik Ravn har således tidligere udtalt til tipsbladet.dk, at man kommer til at arbejde med et andet set-up, hvis oprykningen til Superligaen kikser.