Englænderne elsker bøger om fodbold, og hvert år udkommer flere hundrede bøger om spillere, klubber og turneringer både med afsæt i nutiden eller set i historisk perspektiv. Men de helt store fodboldstjerner sælger næsten intet mere.
Eksempelvis har Wayne Rooneys “My Story So Far” kun solgt lidt over 50.000 eksemplarer. Vidunderdrengen har kontrakt på fem bøger med forlaget HarperCollins, som betaler Wayne Rooney 11 mio. kroner pr. bog. Formentlig har forlaget ikke engang fået en femtedel af det beløb tilbage endnu.
Rooneys bogsalg står dermed i skærende kontrast til det danske marked for fodboldbøger. Eksempelvis har DR-journalisten Lars Steen Pedersens bog “No regrets” om den danske fodboldspiller Stig Tøfting her hjemme solgt over 90.000 eksemplarer.
Tøfting er også milevidt foran andre engelske stjerner, der udgav bøger sidste år. Bogen med Chelsea-backen Ashley Coles erindringer, “My Defence”, der særligt fokuserede på Arsenals manglende evner til at opfylde hans økonomiske lønkrav, har været et decideret megaflop. Forlaget Headline betalte Cole 2,75 mio. kroner for bogen, der kun har solgt i sølle 5.000 eksemplarer.
Også Frank Lampards “Totally Frank” har kikset fælt med 25.000 solgte eksemplarer, mens Manchester Uniteds Rio Ferdinand med “Rio: My Story” har solgt endnu dårligere. Både Ferdinand og Lampard menes at have fået forskud lidt under Rooneys.
Kun Steven Gerrards “My Autobiography” har været et nogenlunde hit og solgt over 100.000 eksemplarer. Bogen er da også blandt de nominerede til dette års British Book Awards, som uddeles på onsdag, sammen med bogen om Brasiliens bedste fodboldspiller gennem tiderne, “Pele: The Autobiography”.
I den engelske bogbranche har man diskuteret, hvorfor de store stjerner flopper. En af hovedårsagerne menes at være landsholdets fiasko ved VM, men også, at stjernerne egentlig ikke er særlig interessante. Blandt engelske anmeldere er man ikke i tvivl om, at Steven Gerrards bog er den bedste. Ikke bare fordi den er den mest velskrevne – men muligvis også den mest ærlige.
“Det handler om loyalitet. Gerrard har altid været klubmand, og han er en vaskeægte drengehelt i Liverpool,” sagde Rio Ferdinands forlægger, David Wilson, for nylig til avisen The Times.
Andre peger på, at spillerne lever et liv, der er for langt fra deres læseres, der for manges vedkommende opfatter spillerne som selvoptagede og grådige.
“Alle bøgerne lider under, at de er om unge mænd, der egentlig ikke har opnået ret meget, især ikke med det engelske landshold, og som har meget lidt at sige, som vi ikke allerede ved i forvejen,” som en anonym forlægger siger til The Times.
Det er også symptomatisk, at ingen af de prominente stjerners bøger er blandt de nominerede til British Sports Book Awards, som uddeles tirsdag i næste uge. Her menes bogen “Back From the Brink” om den tidligere irske landsholdsspiller Paul McGraths næsten Paul Gascoigne-agtige vej tilbage til en normal tilværelse, at være favorit i kategorien bedste fodboldbog.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Her trækkes der lod til VM
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
Sikrer historisk VM-plads
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark