Afsløring: Bombe – Fredberg stopper i Anderlecht

Den danske fodbolddirektør i Anderlecht, Jesper Fredberg, stopper i klubben efter gensidig aftale, kan Tipsbladet afsløre.



Det tynder ud i danskere i den belgiske storklub Anderlecht.

Først blev Brian Riemer fyret som cheftræner, så smuttede akademidirektør Mikkel Hemmersam, og nu siger den øverste chef, fodbolddirektør Jesper Fredberg, farvel.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er danskeren blevet enig med Anderlecht om at ophæve samarbejdet i en fælles beslutning.

Bruddet kommer cirka to år efter, at Jesper Fredberg overtog kontrollen i Anderlecht, som på daværende tidspunkt var ét stort kaos.

Storklubben stod dengang i en situation, hvor det brændte både inden- og uden for murene, for mens resultaterne var uhørt dårlige, og krisen i klubben var total, gik fansene også amok og skabte uroligheder, så man blev taberdømt, og balladen førte også til, at tilhængerne i et åbent brev krævede præsidentens afgang.

Anderlecht var simpelthen i frit fald, da Jesper Fredberg trådte ind ad døren, og alligevel fik han ikke bare slukket ildebrande, men også bygget op og skabt en efterhånden solid klub.

2WMK720

Foto: Alamy

Danskeren har selv åbent fortalt, hvordan opgaven sågar skulle løses med forringet budgetter, men ikke desto mindre løftede holdet sig på den korte tid fra at være med i bundstriden i Belgien til i sommer at være yderst tæt på mesterskabet.

Samtidig kom klubben tilbage på sporet økonomisk, hvilket ikke mindst skyldtes, at klubben kort efter Jesper Fredbergs tiltræden satte reservekeeper Bart Verbruggen på holdet for blot et halvt år efter at sælge ham til Premier League for et rekordbeløb – 20 millioner euro, 150 millioner kroner.

Den massive fremgang gjorde, at Jesper Fredberg for et år siden blev belønnet med en tidsubestemt og forbedret aftale i Anderlecht.

I denne sæson har holdet så ramt noget modgang, da det er blevet til tre nederlag i de første 12 runder, så Anderlecht er hægtet en del af i topstriden, og klubben har altså allerede skilt sig af med Brian Riemer som træner.

Til gengæld går det forrygende i Europa League, hvor de lilla har gjort rent bord med tre sejre ud af tre mulige. Det har kun Lazio og Tottenham præsteret mage.

Men nu skal det altså være slut med en dansk fodbolddirektør til at lede projektet.

Jesper Fredberg stopper i Anderlecht efter gensidig forståelse.



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

FC København scorer 16 millioner kroner

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Belønnes af FC København

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Spørger på Jonas Wind

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år