Det tynder ud i danskere i den belgiske storklub Anderlecht.
Først blev Brian Riemer fyret som cheftræner, så smuttede akademidirektør Mikkel Hemmersam, og nu siger den øverste chef, fodbolddirektør Jesper Fredberg, farvel.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er danskeren blevet enig med Anderlecht om at ophæve samarbejdet i en fælles beslutning.
Bruddet kommer cirka to år efter, at Jesper Fredberg overtog kontrollen i Anderlecht, som på daværende tidspunkt var ét stort kaos.
Storklubben stod dengang i en situation, hvor det brændte både inden- og uden for murene, for mens resultaterne var uhørt dårlige, og krisen i klubben var total, gik fansene også amok og skabte uroligheder, så man blev taberdømt, og balladen førte også til, at tilhængerne i et åbent brev krævede præsidentens afgang.
Anderlecht var simpelthen i frit fald, da Jesper Fredberg trådte ind ad døren, og alligevel fik han ikke bare slukket ildebrande, men også bygget op og skabt en efterhånden solid klub.

Danskeren har selv åbent fortalt, hvordan opgaven sågar skulle løses med forringet budgetter, men ikke desto mindre løftede holdet sig på den korte tid fra at være med i bundstriden i Belgien til i sommer at være yderst tæt på mesterskabet.
Samtidig kom klubben tilbage på sporet økonomisk, hvilket ikke mindst skyldtes, at klubben kort efter Jesper Fredbergs tiltræden satte reservekeeper Bart Verbruggen på holdet for blot et halvt år efter at sælge ham til Premier League for et rekordbeløb – 20 millioner euro, 150 millioner kroner.
Den massive fremgang gjorde, at Jesper Fredberg for et år siden blev belønnet med en tidsubestemt og forbedret aftale i Anderlecht.
I denne sæson har holdet så ramt noget modgang, da det er blevet til tre nederlag i de første 12 runder, så Anderlecht er hægtet en del af i topstriden, og klubben har altså allerede skilt sig af med Brian Riemer som træner.
Til gengæld går det forrygende i Europa League, hvor de lilla har gjort rent bord med tre sejre ud af tre mulige. Det har kun Lazio og Tottenham præsteret mage.
Men nu skal det altså være slut med en dansk fodbolddirektør til at lede projektet.
Jesper Fredberg stopper i Anderlecht efter gensidig forståelse.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADETS DOM