Det tynder ud i danskere i den belgiske storklub Anderlecht.
Først blev Brian Riemer fyret som cheftræner, så smuttede akademidirektør Mikkel Hemmersam, og nu siger den øverste chef, fodbolddirektør Jesper Fredberg, farvel.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er danskeren blevet enig med Anderlecht om at ophæve samarbejdet i en fælles beslutning.
Bruddet kommer cirka to år efter, at Jesper Fredberg overtog kontrollen i Anderlecht, som på daværende tidspunkt var ét stort kaos.
Storklubben stod dengang i en situation, hvor det brændte både inden- og uden for murene, for mens resultaterne var uhørt dårlige, og krisen i klubben var total, gik fansene også amok og skabte uroligheder, så man blev taberdømt, og balladen førte også til, at tilhængerne i et åbent brev krævede præsidentens afgang.
Anderlecht var simpelthen i frit fald, da Jesper Fredberg trådte ind ad døren, og alligevel fik han ikke bare slukket ildebrande, men også bygget op og skabt en efterhånden solid klub.

Danskeren har selv åbent fortalt, hvordan opgaven sågar skulle løses med forringet budgetter, men ikke desto mindre løftede holdet sig på den korte tid fra at være med i bundstriden i Belgien til i sommer at være yderst tæt på mesterskabet.
Samtidig kom klubben tilbage på sporet økonomisk, hvilket ikke mindst skyldtes, at klubben kort efter Jesper Fredbergs tiltræden satte reservekeeper Bart Verbruggen på holdet for blot et halvt år efter at sælge ham til Premier League for et rekordbeløb – 20 millioner euro, 150 millioner kroner.
Den massive fremgang gjorde, at Jesper Fredberg for et år siden blev belønnet med en tidsubestemt og forbedret aftale i Anderlecht.
I denne sæson har holdet så ramt noget modgang, da det er blevet til tre nederlag i de første 12 runder, så Anderlecht er hægtet en del af i topstriden, og klubben har altså allerede skilt sig af med Brian Riemer som træner.
Til gengæld går det forrygende i Europa League, hvor de lilla har gjort rent bord med tre sejre ud af tre mulige. Det har kun Lazio og Tottenham præsteret mage.
Men nu skal det altså være slut med en dansk fodbolddirektør til at lede projektet.
Jesper Fredberg stopper i Anderlecht efter gensidig forståelse.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT