Det tynder ud i danskere i den belgiske storklub Anderlecht.
Først blev Brian Riemer fyret som cheftræner, så smuttede akademidirektør Mikkel Hemmersam, og nu siger den øverste chef, fodbolddirektør Jesper Fredberg, farvel.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er danskeren blevet enig med Anderlecht om at ophæve samarbejdet i en fælles beslutning.
Bruddet kommer cirka to år efter, at Jesper Fredberg overtog kontrollen i Anderlecht, som på daværende tidspunkt var ét stort kaos.
Storklubben stod dengang i en situation, hvor det brændte både inden- og uden for murene, for mens resultaterne var uhørt dårlige, og krisen i klubben var total, gik fansene også amok og skabte uroligheder, så man blev taberdømt, og balladen førte også til, at tilhængerne i et åbent brev krævede præsidentens afgang.
Anderlecht var simpelthen i frit fald, da Jesper Fredberg trådte ind ad døren, og alligevel fik han ikke bare slukket ildebrande, men også bygget op og skabt en efterhånden solid klub.

Danskeren har selv åbent fortalt, hvordan opgaven sågar skulle løses med forringet budgetter, men ikke desto mindre løftede holdet sig på den korte tid fra at være med i bundstriden i Belgien til i sommer at være yderst tæt på mesterskabet.
Samtidig kom klubben tilbage på sporet økonomisk, hvilket ikke mindst skyldtes, at klubben kort efter Jesper Fredbergs tiltræden satte reservekeeper Bart Verbruggen på holdet for blot et halvt år efter at sælge ham til Premier League for et rekordbeløb – 20 millioner euro, 150 millioner kroner.
Den massive fremgang gjorde, at Jesper Fredberg for et år siden blev belønnet med en tidsubestemt og forbedret aftale i Anderlecht.
I denne sæson har holdet så ramt noget modgang, da det er blevet til tre nederlag i de første 12 runder, så Anderlecht er hægtet en del af i topstriden, og klubben har altså allerede skilt sig af med Brian Riemer som træner.
Til gengæld går det forrygende i Europa League, hvor de lilla har gjort rent bord med tre sejre ud af tre mulige. Det har kun Lazio og Tottenham præsteret mage.
Men nu skal det altså være slut med en dansk fodbolddirektør til at lede projektet.
Jesper Fredberg stopper i Anderlecht efter gensidig forståelse.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Norge – Senegal
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TOPNYHED