Det tynder ud i danskere i den belgiske storklub Anderlecht.
Først blev Brian Riemer fyret som cheftræner, så smuttede akademidirektør Mikkel Hemmersam, og nu siger den øverste chef, fodbolddirektør Jesper Fredberg, farvel.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er danskeren blevet enig med Anderlecht om at ophæve samarbejdet i en fælles beslutning.
Bruddet kommer cirka to år efter, at Jesper Fredberg overtog kontrollen i Anderlecht, som på daværende tidspunkt var ét stort kaos.
Storklubben stod dengang i en situation, hvor det brændte både inden- og uden for murene, for mens resultaterne var uhørt dårlige, og krisen i klubben var total, gik fansene også amok og skabte uroligheder, så man blev taberdømt, og balladen førte også til, at tilhængerne i et åbent brev krævede præsidentens afgang.
Anderlecht var simpelthen i frit fald, da Jesper Fredberg trådte ind ad døren, og alligevel fik han ikke bare slukket ildebrande, men også bygget op og skabt en efterhånden solid klub.

Danskeren har selv åbent fortalt, hvordan opgaven sågar skulle løses med forringet budgetter, men ikke desto mindre løftede holdet sig på den korte tid fra at være med i bundstriden i Belgien til i sommer at være yderst tæt på mesterskabet.
Samtidig kom klubben tilbage på sporet økonomisk, hvilket ikke mindst skyldtes, at klubben kort efter Jesper Fredbergs tiltræden satte reservekeeper Bart Verbruggen på holdet for blot et halvt år efter at sælge ham til Premier League for et rekordbeløb – 20 millioner euro, 150 millioner kroner.
Den massive fremgang gjorde, at Jesper Fredberg for et år siden blev belønnet med en tidsubestemt og forbedret aftale i Anderlecht.
I denne sæson har holdet så ramt noget modgang, da det er blevet til tre nederlag i de første 12 runder, så Anderlecht er hægtet en del af i topstriden, og klubben har altså allerede skilt sig af med Brian Riemer som træner.
Til gengæld går det forrygende i Europa League, hvor de lilla har gjort rent bord med tre sejre ud af tre mulige. Det har kun Lazio og Tottenham præsteret mage.
Men nu skal det altså være slut med en dansk fodbolddirektør til at lede projektet.
Jesper Fredberg stopper i Anderlecht efter gensidig forståelse.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’