Det tynder ud i danskere i den belgiske storklub Anderlecht.
Først blev Brian Riemer fyret som cheftræner, så smuttede akademidirektør Mikkel Hemmersam, og nu siger den øverste chef, fodbolddirektør Jesper Fredberg, farvel.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er danskeren blevet enig med Anderlecht om at ophæve samarbejdet i en fælles beslutning.
Bruddet kommer cirka to år efter, at Jesper Fredberg overtog kontrollen i Anderlecht, som på daværende tidspunkt var ét stort kaos.
Storklubben stod dengang i en situation, hvor det brændte både inden- og uden for murene, for mens resultaterne var uhørt dårlige, og krisen i klubben var total, gik fansene også amok og skabte uroligheder, så man blev taberdømt, og balladen førte også til, at tilhængerne i et åbent brev krævede præsidentens afgang.
Anderlecht var simpelthen i frit fald, da Jesper Fredberg trådte ind ad døren, og alligevel fik han ikke bare slukket ildebrande, men også bygget op og skabt en efterhånden solid klub.

Danskeren har selv åbent fortalt, hvordan opgaven sågar skulle løses med forringet budgetter, men ikke desto mindre løftede holdet sig på den korte tid fra at være med i bundstriden i Belgien til i sommer at være yderst tæt på mesterskabet.
Samtidig kom klubben tilbage på sporet økonomisk, hvilket ikke mindst skyldtes, at klubben kort efter Jesper Fredbergs tiltræden satte reservekeeper Bart Verbruggen på holdet for blot et halvt år efter at sælge ham til Premier League for et rekordbeløb – 20 millioner euro, 150 millioner kroner.
Den massive fremgang gjorde, at Jesper Fredberg for et år siden blev belønnet med en tidsubestemt og forbedret aftale i Anderlecht.
I denne sæson har holdet så ramt noget modgang, da det er blevet til tre nederlag i de første 12 runder, så Anderlecht er hægtet en del af i topstriden, og klubben har altså allerede skilt sig af med Brian Riemer som træner.
Til gengæld går det forrygende i Europa League, hvor de lilla har gjort rent bord med tre sejre ud af tre mulige. Det har kun Lazio og Tottenham præsteret mage.
Men nu skal det altså være slut med en dansk fodbolddirektør til at lede projektet.
Jesper Fredberg stopper i Anderlecht efter gensidig forståelse.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT