Afsløring: Brian Priske får tre år i Feyenoord

Brian Priskes store skifte til Feyenoord er nu en realitet. Han har underskrevet en kontrakt til sommeren 2027.



Brian Priske er ny cheftræner i Feyenoord.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har den danske cheftræner underskrevet en treårig kontrakt i den hollandske storklub, og det vil blive gjort officielt inden for de næste 48 timer.

Så lang en aftale er usædvanlig for den hollandske storklub, der har tradition for at have en kort lunte med sine trænere, men da man har betalt 11 millioner kroner for Priske, giver man ham også en længere aftale end normalt.

Dermed har hollænderne fundet en dansk afløser for Arne Slot, der er blevet solgt rigtig dyrt til Liverpool – han erstatter verdensstjernen Jürgen Klopp, og sådan fortsætter trænerkarrusellen.

For med Brian Priskes afgang i Sparta Prag får en anden dansker i Lars Friis også chancen i den tjekkiske mesterklub.

Det var Tipsbladet, som første gang for nu to uger siden kunne løfte sløret for, at Brian Priske var enormt tæt på lave dette store skifte til Holland.

Få dage efter tog Brian Priske til Rotterdam og fik sine personlige forhold på plads, og derfra var der kun tilbage, at Feyenoord og Sparta Prag skulle enes om en kompensation for at få ham fri.

Tipsbladet kunne fredag også løfte sløret for, at der i aftalen mellem Brian Priske og Sparta Prag lå en frikøbsklausul, men den ville Feyenoord ikke betale, og det endte med, at man gav tjekkerne en hård deadline på blot 24 timer til at beslutte sig for en handel, eller man ville gå videre med en ny kandidat.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Brian Priske selv presset hårdt på for at få dette drømmeskifte effektueret, og få timer efter Feyenoords ultimatum lykkedes det klubberne at blive enige.

Og nu har Brian Priske altså fået papir på, at han i de næste tre år er cheftræner i storklubben, så han er klar på sidelinjen 1. juli, når Feyenorrd begynder træningen mod næste sæson.

Den lange transfersaga er forbi, og den endte lykkeligt set med danske briller. 







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Færdig i Real Madrid

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

AGF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

OB – Silkeborg IF