Afsløring: Priske tæt på fyring – afløser lurer

Brian Priske er dead man walking i Feyenoord, der er nået langt med en afløser om jobbet som cheftræner. Det kan Tipsbladet afsløre.



Brian Priske er tæt på at blive fyret i Feyenoord, og hans afløser kan meget vel være hollandsk-kroatiske Marino Pusic, som klubben er nået langt med om jobbet som cheftræner.

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger tyder alt på, at det er lige meget, hvordan det går i aftenens Champions League-kamp mod Bayern München. 

Beslutningen om en fyring af Brian Priske synes nemlig taget i bestyrelseslokalet.

Marino Pusic er tidligere assistenttræner og meget vellidt i Feyenoord. Han er i dag cheftræner for Shakhtar Donetsk, hvor det ikke går ret godt.

Den ubestridte storklub i Ukraine ligger kun nummer tre i hjemlandet, og i Champions League ligger man skidt til med kun en sejr i seks kampe. 

Men Feyenoord ser altså et lys i ham.  

Tipsbladets kilder tæt på Feyenoord fortæller også, at Brian Priske i sidste uge havde møde med ledelsen i klubben, fordi Priske havde diagnosticeret nogle problemer, og han derfor ønskede ændringer i klubbens stab, men det afviste Feyenoords topledelse at gøre.

Nu er det ham selv, der er ‘dead man walking’ og så meget på vippen, at det ikke ser ud til at kunne reddes. 

Feyenoord hyrede Brian Priske på en treårig kontrakt før denne sæson som afløser for succesfulde Arne Slot, der tog til Liverpool, og især aftalens længde til sommeren 2027 skulle vise, at man har stor tillid til ham, da Feyenoord traditionelt ikke giver mere end to år til deres trænere.  

Den danske cheftræner har foreløbig fået 19 kampe i Æresdivisionen for klubben med det resultat, at man ligger på en utilfredsstillende fjerdeplads.

I Champions League kan en sejr over Bayern München få holdet helt op i den sjove ende af tabellen, men løbet for Brian Priske er med al sandsynlighed kørt.  





TransferLIVE: Her er Lewandowskis nye klub




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sydafrika – Canada

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Stopper efter VM-nedtur

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Meldes tæt på storklub

Markant ændring i Silkeborg