Afsløring: Priske tæt på fyring – afløser lurer

Brian Priske er dead man walking i Feyenoord, der er nået langt med en afløser om jobbet som cheftræner. Det kan Tipsbladet afsløre.



Brian Priske er tæt på at blive fyret i Feyenoord, og hans afløser kan meget vel være hollandsk-kroatiske Marino Pusic, som klubben er nået langt med om jobbet som cheftræner.

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger tyder alt på, at det er lige meget, hvordan det går i aftenens Champions League-kamp mod Bayern München. 

Beslutningen om en fyring af Brian Priske synes nemlig taget i bestyrelseslokalet.

Marino Pusic er tidligere assistenttræner og meget vellidt i Feyenoord. Han er i dag cheftræner for Shakhtar Donetsk, hvor det ikke går ret godt.

Den ubestridte storklub i Ukraine ligger kun nummer tre i hjemlandet, og i Champions League ligger man skidt til med kun en sejr i seks kampe. 

Men Feyenoord ser altså et lys i ham.  

Tipsbladets kilder tæt på Feyenoord fortæller også, at Brian Priske i sidste uge havde møde med ledelsen i klubben, fordi Priske havde diagnosticeret nogle problemer, og han derfor ønskede ændringer i klubbens stab, men det afviste Feyenoords topledelse at gøre.

Nu er det ham selv, der er ‘dead man walking’ og så meget på vippen, at det ikke ser ud til at kunne reddes. 

Feyenoord hyrede Brian Priske på en treårig kontrakt før denne sæson som afløser for succesfulde Arne Slot, der tog til Liverpool, og især aftalens længde til sommeren 2027 skulle vise, at man har stor tillid til ham, da Feyenoord traditionelt ikke giver mere end to år til deres trænere.  

Den danske cheftræner har foreløbig fået 19 kampe i Æresdivisionen for klubben med det resultat, at man ligger på en utilfredsstillende fjerdeplads.

I Champions League kan en sejr over Bayern München få holdet helt op i den sjove ende af tabellen, men løbet for Brian Priske er med al sandsynlighed kørt.  





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norge – England

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Scorer heftig lønstigning

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Hylder kæmpe FCM-transfer

Uventet transferdrejning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Belgien knuser USA

Norges kronprins rejser til USA