Brian Priske er tæt på at blive fyret i Feyenoord, og hans afløser kan meget vel være hollandsk-kroatiske Marino Pusic, som klubben er nået langt med om jobbet som cheftræner.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger tyder alt på, at det er lige meget, hvordan det går i aftenens Champions League-kamp mod Bayern München.
Beslutningen om en fyring af Brian Priske synes nemlig taget i bestyrelseslokalet.
Marino Pusic er tidligere assistenttræner og meget vellidt i Feyenoord. Han er i dag cheftræner for Shakhtar Donetsk, hvor det ikke går ret godt.
Den ubestridte storklub i Ukraine ligger kun nummer tre i hjemlandet, og i Champions League ligger man skidt til med kun en sejr i seks kampe.
Men Feyenoord ser altså et lys i ham.
Tipsbladets kilder tæt på Feyenoord fortæller også, at Brian Priske i sidste uge havde møde med ledelsen i klubben, fordi Priske havde diagnosticeret nogle problemer, og han derfor ønskede ændringer i klubbens stab, men det afviste Feyenoords topledelse at gøre.

Nu er det ham selv, der er ‘dead man walking’ og så meget på vippen, at det ikke ser ud til at kunne reddes.
Feyenoord hyrede Brian Priske på en treårig kontrakt før denne sæson som afløser for succesfulde Arne Slot, der tog til Liverpool, og især aftalens længde til sommeren 2027 skulle vise, at man har stor tillid til ham, da Feyenoord traditionelt ikke giver mere end to år til deres trænere.
Den danske cheftræner har foreløbig fået 19 kampe i Æresdivisionen for klubben med det resultat, at man ligger på en utilfredsstillende fjerdeplads.
I Champions League kan en sejr over Bayern München få holdet helt op i den sjove ende af tabellen, men løbet for Brian Priske er med al sandsynlighed kørt.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Fin lodtrækning for FCK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Han er VM’s bedste spiller
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT