Jeppe Kjær debuterede i Superligaen på sin 16 års fødselsdag, og resten af foråret 2020 viste han, at han var god nok til at spille med de voksne.
Han spillede ni Superliga-kampe og fik såmænd også scoret et enkelt mål, og da sæsonen var forbi, tog alle det for givet, at det store talent skulle til udlandet. Det skete også. I august 2020 blev han solgt til Ajax.
Den 17-årige playmaker har nu spillet halvandet år i Holland, men hans udvikling er ikke gået helt som ønsket.
– Det går ikke så godt, hvis jeg skal være ærlig. Han ankom med høje forventninger, men han havde problemer med at vænne sig til akademiet. Jeg talte med hans agent og med folk i klubben, og de sagde alle, at han skulle vænne sig til tempoet. Og han kom fra en lille klub, så han var ikke vant til at være i en så dominerende klub, der altid angreb. Lige nu er han ikke fast starter på U/18, siger Thijs Zwagerman, redaktør på mediet Ajax Showtime, til Tipsbladet.
– Det er svært at forklare, for nogle gange er han fremragende, og alle kan se, at han er et stort talent. Han burde træde ud af sin skygge og vise sig frem som en af de vigtigste spillere på holdet. Han har kvaliteterne til det, men den seneste måned har han mere siddet på bænken end spillet, og i UEFA Youth League har han ikke vist sig frem som det talent, han er. Ajax forventer mere af ham. Han er meget langt fra førsteholdet, siger Thijs Zwagerman.
Jeppe Kjær er en af fem danskere i Ajax. De andre er Victor Jensen, Mohamed Daramy, Christian Rasmussen og Eskild Dall.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!