Jeppe Kjær debuterede i Superligaen på sin 16 års fødselsdag, og resten af foråret 2020 viste han, at han var god nok til at spille med de voksne.
Han spillede ni Superliga-kampe og fik såmænd også scoret et enkelt mål, og da sæsonen var forbi, tog alle det for givet, at det store talent skulle til udlandet. Det skete også. I august 2020 blev han solgt til Ajax.
Den 17-årige playmaker har nu spillet halvandet år i Holland, men hans udvikling er ikke gået helt som ønsket.
– Det går ikke så godt, hvis jeg skal være ærlig. Han ankom med høje forventninger, men han havde problemer med at vænne sig til akademiet. Jeg talte med hans agent og med folk i klubben, og de sagde alle, at han skulle vænne sig til tempoet. Og han kom fra en lille klub, så han var ikke vant til at være i en så dominerende klub, der altid angreb. Lige nu er han ikke fast starter på U/18, siger Thijs Zwagerman, redaktør på mediet Ajax Showtime, til Tipsbladet.
– Det er svært at forklare, for nogle gange er han fremragende, og alle kan se, at han er et stort talent. Han burde træde ud af sin skygge og vise sig frem som en af de vigtigste spillere på holdet. Han har kvaliteterne til det, men den seneste måned har han mere siddet på bænken end spillet, og i UEFA Youth League har han ikke vist sig frem som det talent, han er. Ajax forventer mere af ham. Han er meget langt fra førsteholdet, siger Thijs Zwagerman.
Jeppe Kjær er en af fem danskere i Ajax. De andre er Victor Jensen, Mohamed Daramy, Christian Rasmussen og Eskild Dall.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER