Er bekymret for Jeppe Kjær: Det går ikke så godt

Den danske kantspiller, 17 år, har haft det svært i AFC Ajax.



Jeppe Kjær debuterede i Superligaen på sin 16 års fødselsdag, og resten af foråret 2020 viste han, at han var god nok til at spille med de voksne.

Han spillede ni Superliga-kampe og fik såmænd også scoret et enkelt mål, og da sæsonen var forbi, tog alle det for givet, at det store talent skulle til udlandet. Det skete også. I august 2020 blev han solgt til Ajax.

Den 17-årige playmaker har nu spillet halvandet år i Holland, men hans udvikling er ikke gået helt som ønsket.

– Det går ikke så godt, hvis jeg skal være ærlig. Han ankom med høje forventninger, men han havde problemer med at vænne sig til akademiet. Jeg talte med hans agent og med folk i klubben, og de sagde alle, at han skulle vænne sig til tempoet. Og han kom fra en lille klub, så han var ikke vant til at være i en så dominerende klub, der altid angreb. Lige nu er han ikke fast starter på U/18, siger Thijs Zwagerman, redaktør på mediet Ajax Showtime, til Tipsbladet.

– Det er svært at forklare, for nogle gange er han fremragende, og alle kan se, at han er et stort talent. Han burde træde ud af sin skygge og vise sig frem som en af de vigtigste spillere på holdet. Han har kvaliteterne til det, men den seneste måned har han mere siddet på bænken end spillet, og i UEFA Youth League har han ikke vist sig frem som det talent, han er. Ajax forventer mere af ham. Han er meget langt fra førsteholdet, siger Thijs Zwagerman.

Jeppe Kjær er en af fem danskere i Ajax. De andre er Victor Jensen, Mohamed Daramy, Christian Rasmussen og Eskild Dall.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

VM-spiller får fem karantænedage

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC Barcelona køber VM-angriber

Sydafrika – Sydkorea

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Marokko – Haiti

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Tjekkiet – Mexico



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Curaçao – Elfenbenskysten

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ecuador – Tyskland

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

FCK går på rov i Viborg

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM i tal: Så vildt har det været



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lufter vild Ronaldo-teori

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil