Er bekymret for Jeppe Kjær: Det går ikke så godt

Den danske kantspiller, 17 år, har haft det svært i AFC Ajax.



Jeppe Kjær debuterede i Superligaen på sin 16 års fødselsdag, og resten af foråret 2020 viste han, at han var god nok til at spille med de voksne.

Han spillede ni Superliga-kampe og fik såmænd også scoret et enkelt mål, og da sæsonen var forbi, tog alle det for givet, at det store talent skulle til udlandet. Det skete også. I august 2020 blev han solgt til Ajax.

Den 17-årige playmaker har nu spillet halvandet år i Holland, men hans udvikling er ikke gået helt som ønsket.

– Det går ikke så godt, hvis jeg skal være ærlig. Han ankom med høje forventninger, men han havde problemer med at vænne sig til akademiet. Jeg talte med hans agent og med folk i klubben, og de sagde alle, at han skulle vænne sig til tempoet. Og han kom fra en lille klub, så han var ikke vant til at være i en så dominerende klub, der altid angreb. Lige nu er han ikke fast starter på U/18, siger Thijs Zwagerman, redaktør på mediet Ajax Showtime, til Tipsbladet.

– Det er svært at forklare, for nogle gange er han fremragende, og alle kan se, at han er et stort talent. Han burde træde ud af sin skygge og vise sig frem som en af de vigtigste spillere på holdet. Han har kvaliteterne til det, men den seneste måned har han mere siddet på bænken end spillet, og i UEFA Youth League har han ikke vist sig frem som det talent, han er. Ajax forventer mere af ham. Han er meget langt fra førsteholdet, siger Thijs Zwagerman.

Jeppe Kjær er en af fem danskere i Ajax. De andre er Victor Jensen, Mohamed Daramy, Christian Rasmussen og Eskild Dall.





LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



Optakt til Viborg FF - FC Midtjylland LIVE

Superliga-LIVE: SL-klub udlejer udlænding

Siger op: Superliga-ekspert stopper

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København afviser millionbud

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København bekræfter transfer

Anton Gaaei-handel meldes død

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul