Ajax-kaptajn roser Daramy: Han vil hjælpe os meget

Mohamed Daramy får ros fra holdkammerat, der har store forventninger til danskeren.



Mohamed Daramy skiftede i sommer fra FC København til Ajax, og her spår hollændernes anfører, Dusan Tadic, at den danske kantspiller går en stor fremtid i møde.

Hidtil har Ajax haft en forrygende sæson, hvor især offensiven har sprudlet med utrolige 35 mål på otte kampe, hvoraf syv er blevet vundet. Det giver et snit på over fire mål per kamp, og ovenpå den sæsonstart storroser anfører Dusan Tadic adskillige af sine holdkammerater i offensiven.

Ikke mindst fremhæves Mohamed Daramy, der hidtil står noteret for et mål i klubben, som fremtidens mand.  

– Ajax skal ikke være en ‘one trick pony’. Vi skal være i stand til at angribe fra alle sider. Vi har mange forskellige våben. Med Sebastien Haller har vi nu en fysisk stærk angriber. Steven Berghuis bringer kvalitet på bolden og erfaring. Jeg forstår, hvis folk tænker på Hakim Ziyech (tidligere Ajax-stjerne, der nu spiller i Chelsea, red.), når de ser Berghuis spille: Skuddene, afleveringerne, venstrebenet. Det er rart, at han nu er Ajax-spiller.

– Og så har vi stadig en masse fart og driblere på kanterne med Antony, David Neres og Mohamed Daramy. Daramy er kun lige kommet til os, men han er ung, talentfuld og åben over for sine medspillere. Han vil hjælpe os meget i fremtiden, siger Dusan Tadic ifølge Het Parool.

19-årige Mohamed Daramy har fået en femårig aftale hos Ajax og står hidtil noteret for en enkelt scoring og en assist. Han kan få mere spilletid tirsdag aften, når klubben møder Besiktas i Champions League.

Se Mohamed Daramys første mål i Ajax i videoafspilleren øverst i artiklen.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-klub tæt på FCK’er

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Holland – Marokko

Kryptisk transfermelding

Tyskland – Paraguay

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Elfenbenskysten – Norge

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

FC København-farvel rykker nærmere

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Storroser 18-årig FCK-spiller