Mohamed Daramy skiftede i sommer fra FC København til Ajax, og her spår hollændernes anfører, Dusan Tadic, at den danske kantspiller går en stor fremtid i møde.
Hidtil har Ajax haft en forrygende sæson, hvor især offensiven har sprudlet med utrolige 35 mål på otte kampe, hvoraf syv er blevet vundet. Det giver et snit på over fire mål per kamp, og ovenpå den sæsonstart storroser anfører Dusan Tadic adskillige af sine holdkammerater i offensiven.
Ikke mindst fremhæves Mohamed Daramy, der hidtil står noteret for et mål i klubben, som fremtidens mand.
– Ajax skal ikke være en ‘one trick pony’. Vi skal være i stand til at angribe fra alle sider. Vi har mange forskellige våben. Med Sebastien Haller har vi nu en fysisk stærk angriber. Steven Berghuis bringer kvalitet på bolden og erfaring. Jeg forstår, hvis folk tænker på Hakim Ziyech (tidligere Ajax-stjerne, der nu spiller i Chelsea, red.), når de ser Berghuis spille: Skuddene, afleveringerne, venstrebenet. Det er rart, at han nu er Ajax-spiller.
– Og så har vi stadig en masse fart og driblere på kanterne med Antony, David Neres og Mohamed Daramy. Daramy er kun lige kommet til os, men han er ung, talentfuld og åben over for sine medspillere. Han vil hjælpe os meget i fremtiden, siger Dusan Tadic ifølge Het Parool.
19-årige Mohamed Daramy har fået en femårig aftale hos Ajax og står hidtil noteret for en enkelt scoring og en assist. Han kan få mere spilletid tirsdag aften, når klubben møder Besiktas i Champions League.
Se Mohamed Daramys første mål i Ajax i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW
