Ajax-kaptajn roser Daramy: Han vil hjælpe os meget

Mohamed Daramy får ros fra holdkammerat, der har store forventninger til danskeren.



Mohamed Daramy skiftede i sommer fra FC København til Ajax, og her spår hollændernes anfører, Dusan Tadic, at den danske kantspiller går en stor fremtid i møde.

Hidtil har Ajax haft en forrygende sæson, hvor især offensiven har sprudlet med utrolige 35 mål på otte kampe, hvoraf syv er blevet vundet. Det giver et snit på over fire mål per kamp, og ovenpå den sæsonstart storroser anfører Dusan Tadic adskillige af sine holdkammerater i offensiven.

Ikke mindst fremhæves Mohamed Daramy, der hidtil står noteret for et mål i klubben, som fremtidens mand.  

– Ajax skal ikke være en ‘one trick pony’. Vi skal være i stand til at angribe fra alle sider. Vi har mange forskellige våben. Med Sebastien Haller har vi nu en fysisk stærk angriber. Steven Berghuis bringer kvalitet på bolden og erfaring. Jeg forstår, hvis folk tænker på Hakim Ziyech (tidligere Ajax-stjerne, der nu spiller i Chelsea, red.), når de ser Berghuis spille: Skuddene, afleveringerne, venstrebenet. Det er rart, at han nu er Ajax-spiller.

– Og så har vi stadig en masse fart og driblere på kanterne med Antony, David Neres og Mohamed Daramy. Daramy er kun lige kommet til os, men han er ung, talentfuld og åben over for sine medspillere. Han vil hjælpe os meget i fremtiden, siger Dusan Tadic ifølge Het Parool.

19-årige Mohamed Daramy har fået en femårig aftale hos Ajax og står hidtil noteret for en enkelt scoring og en assist. Han kan få mere spilletid tirsdag aften, når klubben møder Besiktas i Champions League.

Se Mohamed Daramys første mål i Ajax i videoafspilleren øverst i artiklen.





FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen




LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Rundens hold – VM

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tæt på at købe FC København-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tjekkiet – Sydafrika

Jonas Lössl stopper karrieren

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Brasilien – Haiti

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s Champions League-modstander

Superliga-spiller åben for transfer