Ajax-stjerne bekræfter snarligt exit

Andre Onana er snart færdig i Ajax.



Efter ni måneders dopingkarantæne for at indtage stoffet Furosemide gjorde målmand Andre Onana comeback for Ajax onsdag aften.

Han fik således pladsen i målet for den hollandske storklub i Champions League-kampen mod Besiktas, men til trods for det er den 25-årige camerouner ikke fremtidens løsning på posten hos Ajax.

Andre Onana bekræfter således efter kampen, at han forlader Ajax efter den indeværende sæson, når hans kontrakt udløber.

– Hvordan skal jeg sige det? Hvis du åbner en dør, skal du lukke den en dag. Måske er tiden kommet til, at jeg skal skifte. Jeg gjorde mit bedste for denne klub, og jeg gjorde alt. Vi har opnået meget. Og når jeg ser tilbage på Europa League-succesen (i 2017, red.), tror jeg, at jeg er den eneste, der stadig er her.

– Nogle gange siger jeg til mig selv: Wow, det var en fantastisk sæson. Men især efter det, der er sket, er det godt at starte på en frisk og se fremad. Jeg er glad for at være her, men det har heller ikke været let, så jeg vil lukke dette kapitel nu og komme videre. Vi får se, hvad der sker, siger Andre Onana ifølge Voetbal Primeur.

Tilbage i september forklarede sportsdirektør Marc Overmars ligeledes, at målmanden nok ikke ville forlænge sin aftale.

Der har været gentagne rygter om, at Andre Onana skifter til Inter på en fri transfer efter denne sæson. Endnu er intet dog endegyldigt bekræftet.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

FCK lurer på landsholdsspiller

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest