Efter ni måneders dopingkarantæne for at indtage stoffet Furosemide gjorde målmand Andre Onana comeback for Ajax onsdag aften.
Han fik således pladsen i målet for den hollandske storklub i Champions League-kampen mod Besiktas, men til trods for det er den 25-årige camerouner ikke fremtidens løsning på posten hos Ajax.
Andre Onana bekræfter således efter kampen, at han forlader Ajax efter den indeværende sæson, når hans kontrakt udløber.
– Hvordan skal jeg sige det? Hvis du åbner en dør, skal du lukke den en dag. Måske er tiden kommet til, at jeg skal skifte. Jeg gjorde mit bedste for denne klub, og jeg gjorde alt. Vi har opnået meget. Og når jeg ser tilbage på Europa League-succesen (i 2017, red.), tror jeg, at jeg er den eneste, der stadig er her.
– Nogle gange siger jeg til mig selv: Wow, det var en fantastisk sæson. Men især efter det, der er sket, er det godt at starte på en frisk og se fremad. Jeg er glad for at være her, men det har heller ikke været let, så jeg vil lukke dette kapitel nu og komme videre. Vi får se, hvad der sker, siger Andre Onana ifølge Voetbal Primeur.
Tilbage i september forklarede sportsdirektør Marc Overmars ligeledes, at målmanden nok ikke ville forlænge sin aftale.
Der har været gentagne rygter om, at Andre Onana skifter til Inter på en fri transfer efter denne sæson. Endnu er intet dog endegyldigt bekræftet.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
OPTAKT
Bayern – PSG
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
