Ajax-stjerne bekræfter snarligt exit

Andre Onana er snart færdig i Ajax.



Efter ni måneders dopingkarantæne for at indtage stoffet Furosemide gjorde målmand Andre Onana comeback for Ajax onsdag aften.

Han fik således pladsen i målet for den hollandske storklub i Champions League-kampen mod Besiktas, men til trods for det er den 25-årige camerouner ikke fremtidens løsning på posten hos Ajax.

Andre Onana bekræfter således efter kampen, at han forlader Ajax efter den indeværende sæson, når hans kontrakt udløber.

– Hvordan skal jeg sige det? Hvis du åbner en dør, skal du lukke den en dag. Måske er tiden kommet til, at jeg skal skifte. Jeg gjorde mit bedste for denne klub, og jeg gjorde alt. Vi har opnået meget. Og når jeg ser tilbage på Europa League-succesen (i 2017, red.), tror jeg, at jeg er den eneste, der stadig er her.

– Nogle gange siger jeg til mig selv: Wow, det var en fantastisk sæson. Men især efter det, der er sket, er det godt at starte på en frisk og se fremad. Jeg er glad for at være her, men det har heller ikke været let, så jeg vil lukke dette kapitel nu og komme videre. Vi får se, hvad der sker, siger Andre Onana ifølge Voetbal Primeur.

Tilbage i september forklarede sportsdirektør Marc Overmars ligeledes, at målmanden nok ikke ville forlænge sin aftale.

Der har været gentagne rygter om, at Andre Onana skifter til Inter på en fri transfer efter denne sæson. Endnu er intet dog endegyldigt bekræftet.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Transferbombe i Manchester United

England – Argentina

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentinsk træner kræver forbedringer

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard