Ajax-stjerne bekræfter snarligt exit

Andre Onana er snart færdig i Ajax.



Efter ni måneders dopingkarantæne for at indtage stoffet Furosemide gjorde målmand Andre Onana comeback for Ajax onsdag aften.

Han fik således pladsen i målet for den hollandske storklub i Champions League-kampen mod Besiktas, men til trods for det er den 25-årige camerouner ikke fremtidens løsning på posten hos Ajax.

Andre Onana bekræfter således efter kampen, at han forlader Ajax efter den indeværende sæson, når hans kontrakt udløber.

– Hvordan skal jeg sige det? Hvis du åbner en dør, skal du lukke den en dag. Måske er tiden kommet til, at jeg skal skifte. Jeg gjorde mit bedste for denne klub, og jeg gjorde alt. Vi har opnået meget. Og når jeg ser tilbage på Europa League-succesen (i 2017, red.), tror jeg, at jeg er den eneste, der stadig er her.

– Nogle gange siger jeg til mig selv: Wow, det var en fantastisk sæson. Men især efter det, der er sket, er det godt at starte på en frisk og se fremad. Jeg er glad for at være her, men det har heller ikke været let, så jeg vil lukke dette kapitel nu og komme videre. Vi får se, hvad der sker, siger Andre Onana ifølge Voetbal Primeur.

Tilbage i september forklarede sportsdirektør Marc Overmars ligeledes, at målmanden nok ikke ville forlænge sin aftale.

Der har været gentagne rygter om, at Andre Onana skifter til Inter på en fri transfer efter denne sæson. Endnu er intet dog endegyldigt bekræftet.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Schweiz sender Colombia ud af VM

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur