Ajax-tysker degraderet: Træner med reserverne sæsonen ud

Ajax’ tyske kantspiller, Amin Younes, har formentlig spillet sin sidste førsteholdskamp for klubben. Han skal træne med reserverne, indtil hans kontrakt udløber til sommer.



For knap to uger siden blev Amin Younes degraderet til reserveholdet i Ajax, efter at han angiveligt nægtede at blive indskiftet. Det var meningen, at han skulle tilbage i førsteholdstruppen efter to uger på reserveholdet, men det kommer ikke til at ske alligevel.

Ajax’ træner, Erik ten Hag, og sportsdirektør, Marc Overmars, føler ikke, at tyskeren er fuldt ud foksueret på klubben og lader ham træne med reserverne sæsonen ud. Det fortæller de til klubbens hjemmeside.

– Vi skal stadig spille seks kampe endnu, og jeg vil kun have spillere, der er 100% motiverede. Der er sket meget omkring Amin i løbet af sæsonen, som utvivlsomt spiller en rolle, men han giver os ikke følelsen af, at han er fuldt ud fokuseret på Ajax. Marc (Overmars, red.) og jeg fortalte ham i dag, at han skal træne med Jong Ajax (reserveholdet, red.) resten af sæsonen, forklarer ten Hag. 

24-årige Younes har været sat i forbindelse med et skifte til Napoli, når hans kontrakt udløber til sommer.

Kantaspilleren har spillet 17 kampe for Ajax i denne sæson og har scoret to mål. Ajax ligger i øjeblikket på andenpladsen i den hollandske liga. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’




LIVE

LIVE: Forstår ikke Roony-beslutning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent

Neestrup jagtes af storklub

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig: Nu er han rejst til København