For knap to uger siden blev Amin Younes degraderet til reserveholdet i Ajax, efter at han angiveligt nægtede at blive indskiftet. Det var meningen, at han skulle tilbage i førsteholdstruppen efter to uger på reserveholdet, men det kommer ikke til at ske alligevel.
Ajax’ træner, Erik ten Hag, og sportsdirektør, Marc Overmars, føler ikke, at tyskeren er fuldt ud foksueret på klubben og lader ham træne med reserverne sæsonen ud. Det fortæller de til klubbens hjemmeside.
– Vi skal stadig spille seks kampe endnu, og jeg vil kun have spillere, der er 100% motiverede. Der er sket meget omkring Amin i løbet af sæsonen, som utvivlsomt spiller en rolle, men han giver os ikke følelsen af, at han er fuldt ud fokuseret på Ajax. Marc (Overmars, red.) og jeg fortalte ham i dag, at han skal træne med Jong Ajax (reserveholdet, red.) resten af sæsonen, forklarer ten Hag.
24-årige Younes har været sat i forbindelse med et skifte til Napoli, når hans kontrakt udløber til sommer.
Kantaspilleren har spillet 17 kampe for Ajax i denne sæson og har scoret to mål. Ajax ligger i øjeblikket på andenpladsen i den hollandske liga.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
