David Hubert passede butikken, da klubben ledte efter en permanent afløser for Brian Riemer, der fik sparket, og nu har Anderlecht så præsenteret David Hubert som ny cheftræner.
Efter at have ledt ekstern er valget altså faldet på en intern løsning.
Den tidligere U18- og assistent-træner i Anderlecht skal altså forsøge at Anderlecht til tops i den belgiske række, hvor man aktuelt er nummer fire med 17 point efter de første syv runder.
Huberts tid som midlertidig cheftræner kastede fem point af sig i tre kampe i Jupiler League, og så vandt han og holdet begge kampe i Europa League-gruppespillet.
– De sidste uger har vi set positive tegn og en ny dynamik i førsteholdet. Det er derfor, vi ønsker at give David chancen for at fortsætte det arbejde. David er en ung træner, der har vist sig værdig til udfordringen, og det passer også med vores filosofi at arbejde med talentfulde, moderne trænere.
– Han har vores fulde opbakning, og vi ser frem til en sæson, hvor der fortsat er meget at spille for – både i ligaen, cuppen og Europa League, siger Anderlechts danske direktør Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.
Den nye cheftræner er glad for at få jobbet.
– Jeg er virkelig beæret og stolt over, at jeg får denne mulighed af klubben. Jeg er rigtig glad for, at vi kan arbejde videre med det positive momentum, vi har skabt i de seneste uger.
– Jeg er lige nu kun fokuseret på én ting: Jeg ønsker at se en forberdring fra dag til dag, uge til uge, måned til måned. Dette har altid været min tilgang, og troen er der på, at vi sammen er i stand til at skabe noget stort, siger David Hubert.
Klubben har i de sidste par uger holdt samtale rmed mange mulige emner, men man valgte altså at pege på David Hubert.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW