Anderlecht præsenterer afløseren for Brian Riemer

Assistenten David Hubert overtager permanent jobbet som cheftræner.



David Hubert passede butikken, da klubben ledte efter en permanent afløser for Brian Riemer, der fik sparket, og nu har Anderlecht så præsenteret David Hubert som ny cheftræner.

Efter at have ledt ekstern er valget altså faldet på en intern løsning.

Den tidligere U18- og assistent-træner i Anderlecht skal altså forsøge at Anderlecht til tops i den belgiske række, hvor man aktuelt er nummer fire med 17 point efter de første syv runder.

Huberts tid som midlertidig cheftræner kastede fem point af sig i tre kampe i Jupiler League, og så vandt han og holdet begge kampe i Europa League-gruppespillet.

– De sidste uger har vi set positive tegn og en ny dynamik i førsteholdet. Det er derfor, vi ønsker at give David chancen for at fortsætte det arbejde. David er en ung træner, der har vist sig værdig til udfordringen, og det passer også med vores filosofi at arbejde med talentfulde, moderne trænere.

– Han har vores fulde opbakning, og vi ser frem til en sæson, hvor der fortsat er meget at spille for – både i ligaen, cuppen og Europa League, siger Anderlechts danske direktør Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.

Den nye cheftræner er glad for at få jobbet.

– Jeg er virkelig beæret og stolt over, at jeg får denne mulighed af klubben. Jeg er rigtig glad for, at vi kan arbejde videre med det positive momentum, vi har skabt i de seneste uger.

– Jeg er lige nu kun fokuseret på én ting: Jeg ønsker at se en forberdring fra dag til dag, uge til uge, måned til måned. Dette har altid været min tilgang, og troen er der på, at vi sammen er i stand til at skabe noget stort, siger David Hubert.

Klubben har i de sidste par uger holdt samtale rmed mange mulige emner, men man valgte altså at pege på David Hubert.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Magiske Messi slår til igen

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ruben Amorim favorit til dette job

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Fredericia er nærmest rykket ned



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Monstersalg: FC København-boss jubler

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK kørte Silkeborg over

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup