Anderlecht præsenterer afløseren for Brian Riemer

Assistenten David Hubert overtager permanent jobbet som cheftræner.



David Hubert passede butikken, da klubben ledte efter en permanent afløser for Brian Riemer, der fik sparket, og nu har Anderlecht så præsenteret David Hubert som ny cheftræner.

Efter at have ledt ekstern er valget altså faldet på en intern løsning.

Den tidligere U18- og assistent-træner i Anderlecht skal altså forsøge at Anderlecht til tops i den belgiske række, hvor man aktuelt er nummer fire med 17 point efter de første syv runder.

Huberts tid som midlertidig cheftræner kastede fem point af sig i tre kampe i Jupiler League, og så vandt han og holdet begge kampe i Europa League-gruppespillet.

– De sidste uger har vi set positive tegn og en ny dynamik i førsteholdet. Det er derfor, vi ønsker at give David chancen for at fortsætte det arbejde. David er en ung træner, der har vist sig værdig til udfordringen, og det passer også med vores filosofi at arbejde med talentfulde, moderne trænere.

– Han har vores fulde opbakning, og vi ser frem til en sæson, hvor der fortsat er meget at spille for – både i ligaen, cuppen og Europa League, siger Anderlechts danske direktør Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.

Den nye cheftræner er glad for at få jobbet.

– Jeg er virkelig beæret og stolt over, at jeg får denne mulighed af klubben. Jeg er rigtig glad for, at vi kan arbejde videre med det positive momentum, vi har skabt i de seneste uger.

– Jeg er lige nu kun fokuseret på én ting: Jeg ønsker at se en forberdring fra dag til dag, uge til uge, måned til måned. Dette har altid været min tilgang, og troen er der på, at vi sammen er i stand til at skabe noget stort, siger David Hubert.

Klubben har i de sidste par uger holdt samtale rmed mange mulige emner, men man valgte altså at pege på David Hubert.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Målfattig mandagskamp i New York

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

De jagter Henrik Meister

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’