Anderlecht præsenterer afløseren for Brian Riemer

Assistenten David Hubert overtager permanent jobbet som cheftræner.



David Hubert passede butikken, da klubben ledte efter en permanent afløser for Brian Riemer, der fik sparket, og nu har Anderlecht så præsenteret David Hubert som ny cheftræner.

Efter at have ledt ekstern er valget altså faldet på en intern løsning.

Den tidligere U18- og assistent-træner i Anderlecht skal altså forsøge at Anderlecht til tops i den belgiske række, hvor man aktuelt er nummer fire med 17 point efter de første syv runder.

Huberts tid som midlertidig cheftræner kastede fem point af sig i tre kampe i Jupiler League, og så vandt han og holdet begge kampe i Europa League-gruppespillet.

– De sidste uger har vi set positive tegn og en ny dynamik i førsteholdet. Det er derfor, vi ønsker at give David chancen for at fortsætte det arbejde. David er en ung træner, der har vist sig værdig til udfordringen, og det passer også med vores filosofi at arbejde med talentfulde, moderne trænere.

– Han har vores fulde opbakning, og vi ser frem til en sæson, hvor der fortsat er meget at spille for – både i ligaen, cuppen og Europa League, siger Anderlechts danske direktør Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.

Den nye cheftræner er glad for at få jobbet.

– Jeg er virkelig beæret og stolt over, at jeg får denne mulighed af klubben. Jeg er rigtig glad for, at vi kan arbejde videre med det positive momentum, vi har skabt i de seneste uger.

– Jeg er lige nu kun fokuseret på én ting: Jeg ønsker at se en forberdring fra dag til dag, uge til uge, måned til måned. Dette har altid været min tilgang, og troen er der på, at vi sammen er i stand til at skabe noget stort, siger David Hubert.

Klubben har i de sidste par uger holdt samtale rmed mange mulige emner, men man valgte altså at pege på David Hubert.





LIVE

LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Storkamp af Patrick Dorgu

Conte stopper i Napoli

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Topboss sviner Barça til

FC København kan få Jens Stage-millioner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner