David Hubert passede butikken, da klubben ledte efter en permanent afløser for Brian Riemer, der fik sparket, og nu har Anderlecht så præsenteret David Hubert som ny cheftræner.
Efter at have ledt ekstern er valget altså faldet på en intern løsning.
Den tidligere U18- og assistent-træner i Anderlecht skal altså forsøge at Anderlecht til tops i den belgiske række, hvor man aktuelt er nummer fire med 17 point efter de første syv runder.
Huberts tid som midlertidig cheftræner kastede fem point af sig i tre kampe i Jupiler League, og så vandt han og holdet begge kampe i Europa League-gruppespillet.
– De sidste uger har vi set positive tegn og en ny dynamik i førsteholdet. Det er derfor, vi ønsker at give David chancen for at fortsætte det arbejde. David er en ung træner, der har vist sig værdig til udfordringen, og det passer også med vores filosofi at arbejde med talentfulde, moderne trænere.
– Han har vores fulde opbakning, og vi ser frem til en sæson, hvor der fortsat er meget at spille for – både i ligaen, cuppen og Europa League, siger Anderlechts danske direktør Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.
Den nye cheftræner er glad for at få jobbet.
– Jeg er virkelig beæret og stolt over, at jeg får denne mulighed af klubben. Jeg er rigtig glad for, at vi kan arbejde videre med det positive momentum, vi har skabt i de seneste uger.
– Jeg er lige nu kun fokuseret på én ting: Jeg ønsker at se en forberdring fra dag til dag, uge til uge, måned til måned. Dette har altid været min tilgang, og troen er der på, at vi sammen er i stand til at skabe noget stort, siger David Hubert.
Klubben har i de sidste par uger holdt samtale rmed mange mulige emner, men man valgte altså at pege på David Hubert.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT