Andreas Skov Olsen hyldes: En vidunderlig aktion

Andreas Skov Olsen får ros efter søndagens topkamp i Belgien, hvor ingen af de to hold dog ramte topniveauet.



Der var danskerduel i Belgien søndag aften, hvor Kasper Schmeichel debuterede for Anderlecht i topkampen mod Club Brugge. 

Her blev Kasper Dolberg kampen første målscorer, da Anderlecht-danskeren fandt vej til netmaskerne få minutter før pausen.

I de efterfølgende minutter var heldet dog ikke med hjemmeholdet, da både Dolberg og Thomas Delaney udgik med skader, og midtvejs i anden halvleg var det så en anden dansk stjerne, der fik en hovedrolle. 

Her tog Andreas Skov Olsen nemlig et træk ind i banen, hvorefter den danske offensivspiller på flot vis sendte bolden forbi Kasper Schmeichel med et lumsk spark. Den aktion har efterfølgende medført ros fra den tidligere belgiske landsholdsprofil Michel Preud'homme, der dog generelt ikke var imponeret over gæsterne. 

– Målet til 1-1 er en vidunderlig individuel aktion af Skov Olsen, men det her var ikke et godt Club Brugge-hold. Onyedika gjorde sig godt bemærket, og de to midterforsvarere løste også deres opgaver, lød det, ifølge Voetbal Primeur, fra Preud'homme. 

Den tidligere landsholdsmålmand var heller ikke imponeret over Brian Riemers Anderlecht-mandskab. 

– Anderlecht var ikke i stand til at levere det, de leverede før landskampspausen, nemlig passion, ambition og intensitet. Jeg tror, at Riemer besluttede, efter skaderne til Dolberg og især Delaney, at holdet skulle stå langt tilbage og satse på kontraangreb, som aldrig kom, siger Preud'homme.

Efter søndagens pointdeling ligger Anderlecht på andenpladsen i den belgiske liga, mens Club Brugge ligger nummer tre. 





LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

New Zealand – Belgien

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ecuador – Tyskland

Ny bejler til dansk guldfugl