Andreas Skov Olsen hyldes: En vidunderlig aktion

Andreas Skov Olsen får ros efter søndagens topkamp i Belgien, hvor ingen af de to hold dog ramte topniveauet.



Der var danskerduel i Belgien søndag aften, hvor Kasper Schmeichel debuterede for Anderlecht i topkampen mod Club Brugge. 

Her blev Kasper Dolberg kampen første målscorer, da Anderlecht-danskeren fandt vej til netmaskerne få minutter før pausen.

I de efterfølgende minutter var heldet dog ikke med hjemmeholdet, da både Dolberg og Thomas Delaney udgik med skader, og midtvejs i anden halvleg var det så en anden dansk stjerne, der fik en hovedrolle. 

Her tog Andreas Skov Olsen nemlig et træk ind i banen, hvorefter den danske offensivspiller på flot vis sendte bolden forbi Kasper Schmeichel med et lumsk spark. Den aktion har efterfølgende medført ros fra den tidligere belgiske landsholdsprofil Michel Preud'homme, der dog generelt ikke var imponeret over gæsterne. 

– Målet til 1-1 er en vidunderlig individuel aktion af Skov Olsen, men det her var ikke et godt Club Brugge-hold. Onyedika gjorde sig godt bemærket, og de to midterforsvarere løste også deres opgaver, lød det, ifølge Voetbal Primeur, fra Preud'homme. 

Den tidligere landsholdsmålmand var heller ikke imponeret over Brian Riemers Anderlecht-mandskab. 

– Anderlecht var ikke i stand til at levere det, de leverede før landskampspausen, nemlig passion, ambition og intensitet. Jeg tror, at Riemer besluttede, efter skaderne til Dolberg og især Delaney, at holdet skulle stå langt tilbage og satse på kontraangreb, som aldrig kom, siger Preud'homme.

Efter søndagens pointdeling ligger Anderlecht på andenpladsen i den belgiske liga, mens Club Brugge ligger nummer tre. 





VM-LIVE: Stjerne-angriber tilbage for Belgien




LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Belgien – Iran

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Sender opfordring til Superliga-træner

Sunderland jagter dansk guldfugl

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Argentina – Østrig

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dialog med Steve Cooper