Andreas Skov Olsen hyldes: En vidunderlig aktion

Andreas Skov Olsen får ros efter søndagens topkamp i Belgien, hvor ingen af de to hold dog ramte topniveauet.



Der var danskerduel i Belgien søndag aften, hvor Kasper Schmeichel debuterede for Anderlecht i topkampen mod Club Brugge. 

Her blev Kasper Dolberg kampen første målscorer, da Anderlecht-danskeren fandt vej til netmaskerne få minutter før pausen.

I de efterfølgende minutter var heldet dog ikke med hjemmeholdet, da både Dolberg og Thomas Delaney udgik med skader, og midtvejs i anden halvleg var det så en anden dansk stjerne, der fik en hovedrolle. 

Her tog Andreas Skov Olsen nemlig et træk ind i banen, hvorefter den danske offensivspiller på flot vis sendte bolden forbi Kasper Schmeichel med et lumsk spark. Den aktion har efterfølgende medført ros fra den tidligere belgiske landsholdsprofil Michel Preud'homme, der dog generelt ikke var imponeret over gæsterne. 

– Målet til 1-1 er en vidunderlig individuel aktion af Skov Olsen, men det her var ikke et godt Club Brugge-hold. Onyedika gjorde sig godt bemærket, og de to midterforsvarere løste også deres opgaver, lød det, ifølge Voetbal Primeur, fra Preud'homme. 

Den tidligere landsholdsmålmand var heller ikke imponeret over Brian Riemers Anderlecht-mandskab. 

– Anderlecht var ikke i stand til at levere det, de leverede før landskampspausen, nemlig passion, ambition og intensitet. Jeg tror, at Riemer besluttede, efter skaderne til Dolberg og især Delaney, at holdet skulle stå langt tilbage og satse på kontraangreb, som aldrig kom, siger Preud'homme.

Efter søndagens pointdeling ligger Anderlecht på andenpladsen i den belgiske liga, mens Club Brugge ligger nummer tre. 





Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: DBU-boss stopper

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

I dialog om Albert Grønbæk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub