Andreas Skov Olsen hyldes: En vidunderlig aktion

Andreas Skov Olsen får ros efter søndagens topkamp i Belgien, hvor ingen af de to hold dog ramte topniveauet.



Der var danskerduel i Belgien søndag aften, hvor Kasper Schmeichel debuterede for Anderlecht i topkampen mod Club Brugge. 

Her blev Kasper Dolberg kampen første målscorer, da Anderlecht-danskeren fandt vej til netmaskerne få minutter før pausen.

I de efterfølgende minutter var heldet dog ikke med hjemmeholdet, da både Dolberg og Thomas Delaney udgik med skader, og midtvejs i anden halvleg var det så en anden dansk stjerne, der fik en hovedrolle. 

Her tog Andreas Skov Olsen nemlig et træk ind i banen, hvorefter den danske offensivspiller på flot vis sendte bolden forbi Kasper Schmeichel med et lumsk spark. Den aktion har efterfølgende medført ros fra den tidligere belgiske landsholdsprofil Michel Preud'homme, der dog generelt ikke var imponeret over gæsterne. 

– Målet til 1-1 er en vidunderlig individuel aktion af Skov Olsen, men det her var ikke et godt Club Brugge-hold. Onyedika gjorde sig godt bemærket, og de to midterforsvarere løste også deres opgaver, lød det, ifølge Voetbal Primeur, fra Preud'homme. 

Den tidligere landsholdsmålmand var heller ikke imponeret over Brian Riemers Anderlecht-mandskab. 

– Anderlecht var ikke i stand til at levere det, de leverede før landskampspausen, nemlig passion, ambition og intensitet. Jeg tror, at Riemer besluttede, efter skaderne til Dolberg og især Delaney, at holdet skulle stå langt tilbage og satse på kontraangreb, som aldrig kom, siger Preud'homme.

Efter søndagens pointdeling ligger Anderlecht på andenpladsen i den belgiske liga, mens Club Brugge ligger nummer tre. 






Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

England – DR Congo

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Frankrig – Sverige

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Kryptisk transfermelding

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er 16.-delsfinalerne til VM

USA – Bosnien-Hercegovina