Syv kampe, fire mål og fem assists.
Club Brugge-fansene må have svært ved at tro deres egne øjne, når de ser den start, Andreas Skov Olsen har fået i den belgiske klub. Danskeren skiftede fra italienske Bologna i januar, og det kørte bestemt ikke for ham i støvlelandet, men det har det gjort fra dag ét i Belgien.
Hovedpersonen selv mener, at den simple forklaring er, at han passer bedre ind på Club Brugge-mandskabet, end han gjorde i Bologna, hvor han ikke spillede sin favoritposition.
– Vi har bolden meget mere, så jeg skal arbejde mindre defensivt. Selvfølgelig skal jeg gøre min del af arbejdet, som alle andre også skal, og jeg må sige, at jeg er blevet en mere komplet spiller takket være Italien, siger Andreas Skov Olsen til La Derniére Heure og tilføjer:
– Før det (skiftet til Italien, red.) arbejdede jeg slet ikke defensivt. Nu har jeg et godt fundament, og jeg er altid klar til at bidrage offensivt. Når vi har bolden, er jeg mest kantspiller, og træneren vil have mig i feltet, så jeg kan komme i skudposition. I Italien var jeg ofte ikke i nærheden af feltet.
Det er ikke kun de belgiske tilhængere, Andreas Skov Olsen har taget med storm. Det samme gælder landets sportspresse.
– Efter den seneste uge er alle lidt overraskede. “Wow, han er virkelig god”, siger folk. Han sammenlignes jo med Tajon Buchanan, da de kostede det samme. Men hvor han var lidt på et sidespor i Italien, kom Tajon Buchanan som en stor stjerne. Inden vinterpausen ventede fans og analytikere på Buchanan, ikke Skov Olsen, sagde Het Nieuwsblad-journalist og Club Brugge-følger Junior Verbeeke til Tipsbladet tidligere på ugen.
Andreas Skov Olsen skal forsøge at fortsætte de fine takter, når Club Brugge møder KV Oostende senere lørdag.
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
TOPNYHED
