Syv kampe, fire mål og fem assists.
Club Brugge-fansene må have svært ved at tro deres egne øjne, når de ser den start, Andreas Skov Olsen har fået i den belgiske klub. Danskeren skiftede fra italienske Bologna i januar, og det kørte bestemt ikke for ham i støvlelandet, men det har det gjort fra dag ét i Belgien.
Hovedpersonen selv mener, at den simple forklaring er, at han passer bedre ind på Club Brugge-mandskabet, end han gjorde i Bologna, hvor han ikke spillede sin favoritposition.
– Vi har bolden meget mere, så jeg skal arbejde mindre defensivt. Selvfølgelig skal jeg gøre min del af arbejdet, som alle andre også skal, og jeg må sige, at jeg er blevet en mere komplet spiller takket være Italien, siger Andreas Skov Olsen til La Derniére Heure og tilføjer:
– Før det (skiftet til Italien, red.) arbejdede jeg slet ikke defensivt. Nu har jeg et godt fundament, og jeg er altid klar til at bidrage offensivt. Når vi har bolden, er jeg mest kantspiller, og træneren vil have mig i feltet, så jeg kan komme i skudposition. I Italien var jeg ofte ikke i nærheden af feltet.
Det er ikke kun de belgiske tilhængere, Andreas Skov Olsen har taget med storm. Det samme gælder landets sportspresse.
– Efter den seneste uge er alle lidt overraskede. “Wow, han er virkelig god”, siger folk. Han sammenlignes jo med Tajon Buchanan, da de kostede det samme. Men hvor han var lidt på et sidespor i Italien, kom Tajon Buchanan som en stor stjerne. Inden vinterpausen ventede fans og analytikere på Buchanan, ikke Skov Olsen, sagde Het Nieuwsblad-journalist og Club Brugge-følger Junior Verbeeke til Tipsbladet tidligere på ugen.
Andreas Skov Olsen skal forsøge at fortsætte de fine takter, når Club Brugge møder KV Oostende senere lørdag.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
