Andreas Skov Olsen reagerer på vanvittig start

Andreas Skov Olsen kunne ikke have drømt om en bedre start i Club Brugge. Nu kommer han med sit bud på, hvorfor det har fungeret fra dag ét i en ny klub.



Syv kampe, fire mål og fem assists.

Club Brugge-fansene må have svært ved at tro deres egne øjne, når de ser den start, Andreas Skov Olsen har fået i den belgiske klub. Danskeren skiftede fra italienske Bologna i januar, og det kørte bestemt ikke for ham i støvlelandet, men det har det gjort fra dag ét i Belgien.

Hovedpersonen selv mener, at den simple forklaring er, at han passer bedre ind på Club Brugge-mandskabet, end han gjorde i Bologna, hvor han ikke spillede sin favoritposition.

– Vi har bolden meget mere, så jeg skal arbejde mindre defensivt. Selvfølgelig skal jeg gøre min del af arbejdet, som alle andre også skal, og jeg må sige, at jeg er blevet en mere komplet spiller takket være Italien, siger Andreas Skov Olsen til La Derniére Heure og tilføjer:

– Før det (skiftet til Italien, red.) arbejdede jeg slet ikke defensivt. Nu har jeg et godt fundament, og jeg er altid klar til at bidrage offensivt. Når vi har bolden, er jeg mest kantspiller, og træneren vil have mig i feltet, så jeg kan komme i skudposition. I Italien var jeg ofte ikke i nærheden af feltet. 

Det er ikke kun de belgiske tilhængere, Andreas Skov Olsen har taget med storm. Det samme gælder landets sportspresse.

– Efter den seneste uge er alle lidt overraskede. “Wow, han er virkelig god”, siger folk. Han sammenlignes jo med Tajon Buchanan, da de kostede det samme. Men hvor han var lidt på et sidespor i Italien, kom Tajon Buchanan som en stor stjerne. Inden vinterpausen ventede fans og analytikere på Buchanan, ikke Skov Olsen, sagde Het Nieuwsblad-journalist og Club Brugge-følger Junior Verbeeke til Tipsbladet tidligere på ugen.

Andreas Skov Olsen skal forsøge at fortsætte de fine takter, når Club Brugge møder KV Oostende senere lørdag. 



Trækker overskrifter i Sydkorea

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

– Det har man nok aldrig set før

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

De er klar til at købe Mohamed Salah

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Her er alle VM-grupperne

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Her er alle VM-puljerne

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er Danmarks VM-gruppe

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Saver United-stjerne over

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

DBU giver fans fem års karantæne

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB