Andrew Hjulsager er for nylig gået i gang med sin anden sæson hos KV Oostende i belgisk fodbold, og hidtil har han haft gang i en flot sæson. I løbet af sæsonens første seks kampe har han nemligt lagt op til tre mål.
Selvom hans første sæson i Belgien ikke var dårlig, føler Hjulsager sig nu markant bedre tilpas. Det fortæller han i et interview med klubbens hjemmeside.
Læs også:Officielt: Jess Thorup er ny cheftræner i KRC Genk
Det skyldes dels, at han har spillet hele opstarten med holdet, mens klubben også har skiftet ud på trænerposten, hvor tyske Alexander Blessin er blevet hyret. Den tyske træner er nemlig kommet med en spillestil, der minder om den, Andrew Hjulsager kender fra Brøndby, hvor han spillede indtil 2018.
– Sidste sæson deltog jeg ikke i hele opstarten, og jeg kæmpede hurtigt med en muskelskade. Jeg havde problemer resten af sæsonen, selvom der også var smukke øjeblikke som de to sejre mod Anderlecht, siger Andrew Hjulsager og tilføjer:
Læs også:Frimann om Thorups kommende klub: Mindre styret af hovsa-løsninger
– Nu føler jeg mig i topform, og følelsen i spillertruppen er også anderledes end sidste sæson. Vi er opmærksomme på vores kvaliteter og det system, som træneren bruger, passer mig godt. Jeg spillede sådan før i Brøndby IF. Vi lagde også et højt pres der, og som en kreativ spiller fik jeg meget ansvar og frihed. Jeg har gode minder fra den periode, og den positive følelse vender nu tilbage her. Lad os fortsætte det mandag mod Genk. Vi har bestemt ikke set det sidste fra denne unge gruppe.
Andrew Hjulsager og kompagni skal som sagt i aktion mod KRC Genk mandag aften, og det vil være Jess Thorups debut som cheftræner for Genk. Han blev hyret torsdag.
LIVE
LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
