Andrew Hjulsager glad i Belgien: Spiller som i Brøndby

Den tidligere Brøndby-spiller nyder godt af den nye Oostende-træners filosofi.



Andrew Hjulsager er for nylig gået i gang med sin anden sæson hos KV Oostende i belgisk fodbold, og hidtil har han haft gang i en flot sæson. I løbet af sæsonens første seks kampe har han nemligt lagt op til tre mål.

Selvom hans første sæson i Belgien ikke var dårlig, føler Hjulsager sig nu markant bedre tilpas. Det fortæller han i et interview med klubbens hjemmeside.

Læs også:Officielt: Jess Thorup er ny cheftræner i KRC Genk

Det skyldes dels, at han har spillet hele opstarten med holdet, mens klubben også har skiftet ud på trænerposten, hvor tyske Alexander Blessin er blevet hyret. Den tyske træner er nemlig kommet med en spillestil, der minder om den, Andrew Hjulsager kender fra Brøndby, hvor han spillede indtil 2018.

– Sidste sæson deltog jeg ikke i hele opstarten, og jeg kæmpede hurtigt med en muskelskade. Jeg havde problemer resten af sæsonen, selvom der også var smukke øjeblikke som de to sejre mod Anderlecht, siger Andrew Hjulsager og tilføjer:

Læs også:Frimann om Thorups kommende klub: Mindre styret af hovsa-løsninger

– Nu føler jeg mig i topform, og følelsen i spillertruppen er også anderledes end sidste sæson. Vi er opmærksomme på vores kvaliteter og det system, som træneren bruger, passer mig godt. Jeg spillede sådan før i Brøndby IF. Vi lagde også et højt pres der, og som en kreativ spiller fik jeg meget ansvar og frihed. Jeg har gode minder fra den periode, og den positive følelse vender nu tilbage her. Lad os fortsætte det mandag mod Genk. Vi har bestemt ikke set det sidste fra denne unge gruppe.

Andrew Hjulsager og kompagni skal som sagt i aktion mod KRC Genk mandag aften, og det vil være Jess Thorups debut som cheftræner for Genk. Han blev hyret torsdag.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Sætter klar målsætning

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-retur?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Diant Ramaj skal videre

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Rodri er blevet opereret i ryggen

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK misser landsholdsspiller

Han er ny landstræner for Italien

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez