Andrew Hjulsager er for nylig gået i gang med sin anden sæson hos KV Oostende i belgisk fodbold, og hidtil har han haft gang i en flot sæson. I løbet af sæsonens første seks kampe har han nemligt lagt op til tre mål.
Selvom hans første sæson i Belgien ikke var dårlig, føler Hjulsager sig nu markant bedre tilpas. Det fortæller han i et interview med klubbens hjemmeside.
Læs også:Officielt: Jess Thorup er ny cheftræner i KRC Genk
Det skyldes dels, at han har spillet hele opstarten med holdet, mens klubben også har skiftet ud på trænerposten, hvor tyske Alexander Blessin er blevet hyret. Den tyske træner er nemlig kommet med en spillestil, der minder om den, Andrew Hjulsager kender fra Brøndby, hvor han spillede indtil 2018.
– Sidste sæson deltog jeg ikke i hele opstarten, og jeg kæmpede hurtigt med en muskelskade. Jeg havde problemer resten af sæsonen, selvom der også var smukke øjeblikke som de to sejre mod Anderlecht, siger Andrew Hjulsager og tilføjer:
Læs også:Frimann om Thorups kommende klub: Mindre styret af hovsa-løsninger
– Nu føler jeg mig i topform, og følelsen i spillertruppen er også anderledes end sidste sæson. Vi er opmærksomme på vores kvaliteter og det system, som træneren bruger, passer mig godt. Jeg spillede sådan før i Brøndby IF. Vi lagde også et højt pres der, og som en kreativ spiller fik jeg meget ansvar og frihed. Jeg har gode minder fra den periode, og den positive følelse vender nu tilbage her. Lad os fortsætte det mandag mod Genk. Vi har bestemt ikke set det sidste fra denne unge gruppe.
Andrew Hjulsager og kompagni skal som sagt i aktion mod KRC Genk mandag aften, og det vil være Jess Thorups debut som cheftræner for Genk. Han blev hyret torsdag.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Så er det officielt
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
INTERVIEW
