Andrew Hjulsager er for nylig gået i gang med sin anden sæson hos KV Oostende i belgisk fodbold, og hidtil har han haft gang i en flot sæson. I løbet af sæsonens første seks kampe har han nemligt lagt op til tre mål.
Selvom hans første sæson i Belgien ikke var dårlig, føler Hjulsager sig nu markant bedre tilpas. Det fortæller han i et interview med klubbens hjemmeside.
Læs også:Officielt: Jess Thorup er ny cheftræner i KRC Genk
Det skyldes dels, at han har spillet hele opstarten med holdet, mens klubben også har skiftet ud på trænerposten, hvor tyske Alexander Blessin er blevet hyret. Den tyske træner er nemlig kommet med en spillestil, der minder om den, Andrew Hjulsager kender fra Brøndby, hvor han spillede indtil 2018.
– Sidste sæson deltog jeg ikke i hele opstarten, og jeg kæmpede hurtigt med en muskelskade. Jeg havde problemer resten af sæsonen, selvom der også var smukke øjeblikke som de to sejre mod Anderlecht, siger Andrew Hjulsager og tilføjer:
Læs også:Frimann om Thorups kommende klub: Mindre styret af hovsa-løsninger
– Nu føler jeg mig i topform, og følelsen i spillertruppen er også anderledes end sidste sæson. Vi er opmærksomme på vores kvaliteter og det system, som træneren bruger, passer mig godt. Jeg spillede sådan før i Brøndby IF. Vi lagde også et højt pres der, og som en kreativ spiller fik jeg meget ansvar og frihed. Jeg har gode minder fra den periode, og den positive følelse vender nu tilbage her. Lad os fortsætte det mandag mod Genk. Vi har bestemt ikke set det sidste fra denne unge gruppe.
Andrew Hjulsager og kompagni skal som sagt i aktion mod KRC Genk mandag aften, og det vil være Jess Thorups debut som cheftræner for Genk. Han blev hyret torsdag.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Bellingham og Kane sender England videre
Ustoppelige Haaland skaber miraklet
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
INTERVIEW
