Spillere fra Superligaen har før taget skridtet til hollandsk fodbold, og de næste kan allerede være klar i kulissen til at tage springet fra Danmark til Holland.
Men det er ikke sikkert, at de kommer til Feyenoord i fremtiden. Som de heller ikke har gjort det de senere år. Ikke siden Nicolai Jørgensens skifte har Feyenoord handlet i Superligaen – det er nu seks år siden.
For Frank Arnesen, der er teknisk direktør i klubben, fortæller til Tipsbladet, at der er en årsag til, at spillere ikke går fra Superligaen til Feyenoord. Priserne på spillere fra Superligaen er store. Også for store.
– Det danske marked er interessant, men klubberne vil have for mange penge i forhold til kvaliteten. Klubberne i Danmark er fantastiske til at sælge, men det er ikke altid, spillerne bliver til noget, når de kommer ud.
– Min konklusion har derfor været at lade de andre klubber købe dyrt i Danmark, og så kigger jeg mod Sverige og Norge, hvor jeg kan få den samme kvalitet billigere. Priserne på selv 16-årige spillere har nået svimlende højder. Ajax køber dem for over tre millioner euro (22,5 millioner kroner, red.), og det er fint, men det har vi slet ikke pondus til, siger Frank Arnesen, der i den nuværende trup råder over de to norske landsholdsspillere, Fredrik Aursnes og Marcus Holmgren Pedersen, og den svenske U21-landsholdsspiller Patrik Wålemark.
Arnesen og Feyenoord har faktisk en enkelt dansker i klubben – det er 17-årige Levi Skyum, der spiller på U18-holdet i klubben.
Onsdag aften står Arnesen og Feyenoord i en europæisk finale, når man møder AS Roma i Conference League-finalen.
Du kan onsdag læse Tipsbladets store interview med Frank Arnesen.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
‘Rødt kort er svært at vurdere’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
