– Danske klubber vil have for mange penge

Det danske marked er interessant for Feyenoord, men priserne er alt for høje, lyder det.



Spillere fra Superligaen har før taget skridtet til hollandsk fodbold, og de næste kan allerede være klar i kulissen til at tage springet fra Danmark til Holland.

Men det er ikke sikkert, at de kommer til Feyenoord i fremtiden. Som de heller ikke har gjort det de senere år. Ikke siden Nicolai Jørgensens skifte har Feyenoord handlet i Superligaen – det er nu seks år siden.

For Frank Arnesen, der er teknisk direktør i klubben, fortæller til Tipsbladet, at der er en årsag til, at spillere ikke går fra Superligaen til Feyenoord. Priserne på spillere fra Superligaen er store. Også for store.

– Det danske marked er interessant, men klubberne vil have for mange penge i forhold til kvaliteten. Klubberne i Danmark er fantastiske til at sælge, men det er ikke altid, spillerne bliver til noget, når de kommer ud.

– Min konklusion har derfor været at lade de andre klubber købe dyrt i Danmark, og så kigger jeg mod Sverige og Norge, hvor jeg kan få den samme kvalitet billigere. Priserne på selv 16-årige spillere har nået svimlende højder. Ajax køber dem for over tre millioner euro (22,5 millioner kroner, red.), og det er fint, men det har vi slet ikke pondus til, siger Frank Arnesen, der i den nuværende trup råder over de to norske landsholdsspillere, Fredrik Aursnes og Marcus Holmgren Pedersen, og den svenske U21-landsholdsspiller Patrik Wålemark.

Arnesen og Feyenoord har faktisk en enkelt dansker i klubben – det er 17-årige Levi Skyum, der spiller på U18-holdet i klubben.

Onsdag aften står Arnesen og Feyenoord i en europæisk finale, når man møder AS Roma i Conference League-finalen. 

Du kan onsdag læse Tipsbladets store interview med Frank Arnesen.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Mexico – Sydkorea

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Her er FCM’s Europa League-modstander

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Succestræner død af kræft

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Får afvist bud på dansk profil

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen