– Danske klubber vil have for mange penge

Det danske marked er interessant for Feyenoord, men priserne er alt for høje, lyder det.



Spillere fra Superligaen har før taget skridtet til hollandsk fodbold, og de næste kan allerede være klar i kulissen til at tage springet fra Danmark til Holland.

Men det er ikke sikkert, at de kommer til Feyenoord i fremtiden. Som de heller ikke har gjort det de senere år. Ikke siden Nicolai Jørgensens skifte har Feyenoord handlet i Superligaen – det er nu seks år siden.

For Frank Arnesen, der er teknisk direktør i klubben, fortæller til Tipsbladet, at der er en årsag til, at spillere ikke går fra Superligaen til Feyenoord. Priserne på spillere fra Superligaen er store. Også for store.

– Det danske marked er interessant, men klubberne vil have for mange penge i forhold til kvaliteten. Klubberne i Danmark er fantastiske til at sælge, men det er ikke altid, spillerne bliver til noget, når de kommer ud.

– Min konklusion har derfor været at lade de andre klubber købe dyrt i Danmark, og så kigger jeg mod Sverige og Norge, hvor jeg kan få den samme kvalitet billigere. Priserne på selv 16-årige spillere har nået svimlende højder. Ajax køber dem for over tre millioner euro (22,5 millioner kroner, red.), og det er fint, men det har vi slet ikke pondus til, siger Frank Arnesen, der i den nuværende trup råder over de to norske landsholdsspillere, Fredrik Aursnes og Marcus Holmgren Pedersen, og den svenske U21-landsholdsspiller Patrik Wålemark.

Arnesen og Feyenoord har faktisk en enkelt dansker i klubben – det er 17-årige Levi Skyum, der spiller på U18-holdet i klubben.

Onsdag aften står Arnesen og Feyenoord i en europæisk finale, når man møder AS Roma i Conference League-finalen. 

Du kan onsdag læse Tipsbladets store interview med Frank Arnesen.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

FC Nordsjælland – Randers FC

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AaB spiller sig på førstepladsen

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Nærmer sig vild FCK-præstation

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Brøndby-boss teaser for transfer

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur