– Danske klubber vil have for mange penge

Det danske marked er interessant for Feyenoord, men priserne er alt for høje, lyder det.



Spillere fra Superligaen har før taget skridtet til hollandsk fodbold, og de næste kan allerede være klar i kulissen til at tage springet fra Danmark til Holland.

Men det er ikke sikkert, at de kommer til Feyenoord i fremtiden. Som de heller ikke har gjort det de senere år. Ikke siden Nicolai Jørgensens skifte har Feyenoord handlet i Superligaen – det er nu seks år siden.

For Frank Arnesen, der er teknisk direktør i klubben, fortæller til Tipsbladet, at der er en årsag til, at spillere ikke går fra Superligaen til Feyenoord. Priserne på spillere fra Superligaen er store. Også for store.

– Det danske marked er interessant, men klubberne vil have for mange penge i forhold til kvaliteten. Klubberne i Danmark er fantastiske til at sælge, men det er ikke altid, spillerne bliver til noget, når de kommer ud.

– Min konklusion har derfor været at lade de andre klubber købe dyrt i Danmark, og så kigger jeg mod Sverige og Norge, hvor jeg kan få den samme kvalitet billigere. Priserne på selv 16-årige spillere har nået svimlende højder. Ajax køber dem for over tre millioner euro (22,5 millioner kroner, red.), og det er fint, men det har vi slet ikke pondus til, siger Frank Arnesen, der i den nuværende trup råder over de to norske landsholdsspillere, Fredrik Aursnes og Marcus Holmgren Pedersen, og den svenske U21-landsholdsspiller Patrik Wålemark.

Arnesen og Feyenoord har faktisk en enkelt dansker i klubben – det er 17-årige Levi Skyum, der spiller på U18-holdet i klubben.

Onsdag aften står Arnesen og Feyenoord i en europæisk finale, når man møder AS Roma i Conference League-finalen. 

Du kan onsdag læse Tipsbladets store interview med Frank Arnesen.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Tagliafico sakser Saka i hadkamp

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FC København-transfer bremses af denne årsag

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

England – Argentina

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De har spurgt på Gustav Isaksen

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afslører kæmpe VM-chok

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’