Arnesens klub snørret af agent: Snedigt af ham

Frank Arnesens klub, Feyenoord, mistede sin største stjerne til sin største rival. Det skete efter et snedigt træk fra spillerens agent, den berygtede Mino Raiola, siger Arnesen.



Hvis man spurgte Feyenoord-fans for en måned siden, hvad deres værste mareridt var, ville en del nok svare, at det var at miste Steven Berghuis. Måske især til Ajax. Det var ikke desto mindre, hvad der skete for bare to uger siden.

Berghuis var den store stjerne på Feyenoords mandskab, men skiftede til rivalerne fra Amsterdam. Klubbens danske tekniske direktør, Frank Arnesen, mener dog ikke, at Feyenoord kunne have gjort noget anderledes.

Ifølge ham havde Berghuis en frikøbsklausul i sin kontrakt, som Feyenoord var nødt til at give ham, da han seneste forlængede sin kontrakt. Ellers var han bare forsvundet tidligere.

– Han udnyttede klausulen i sin kontrakt. Hans agent, Mino Raiola, var snedig på daværende tidspunkt. Hvad kunne Feyenoord have gjort anderledes? Knægten var så vigtig for klubben. At miste ham dengang ville have været en katastrofe. Det er op til ham, at han nu vælger Ajax, siger Frank Arnesen til Voetbal International.

Avisen De Telegraaf har kaldt Steven Berghuis’ skifte for “den mest kontroversielle Eredivisie-transfer i dette århundrede”. På sociale medier har der været videoer af, at Feyenoord-tilhængere afbrænder trøjer med hans navn. Senest er et banner, der mest af alt kan tolkes som en dødstrussel, også blevet delt.

Det måtte Feyenoord offentligt tage afstand fra.





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Barcelona – Real Madrid

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

FC København sælger Nathan Trott

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte