Arnesens klub snørret af agent: Snedigt af ham

Frank Arnesens klub, Feyenoord, mistede sin største stjerne til sin største rival. Det skete efter et snedigt træk fra spillerens agent, den berygtede Mino Raiola, siger Arnesen.



Hvis man spurgte Feyenoord-fans for en måned siden, hvad deres værste mareridt var, ville en del nok svare, at det var at miste Steven Berghuis. Måske især til Ajax. Det var ikke desto mindre, hvad der skete for bare to uger siden.

Berghuis var den store stjerne på Feyenoords mandskab, men skiftede til rivalerne fra Amsterdam. Klubbens danske tekniske direktør, Frank Arnesen, mener dog ikke, at Feyenoord kunne have gjort noget anderledes.

Ifølge ham havde Berghuis en frikøbsklausul i sin kontrakt, som Feyenoord var nødt til at give ham, da han seneste forlængede sin kontrakt. Ellers var han bare forsvundet tidligere.

– Han udnyttede klausulen i sin kontrakt. Hans agent, Mino Raiola, var snedig på daværende tidspunkt. Hvad kunne Feyenoord have gjort anderledes? Knægten var så vigtig for klubben. At miste ham dengang ville have været en katastrofe. Det er op til ham, at han nu vælger Ajax, siger Frank Arnesen til Voetbal International.

Avisen De Telegraaf har kaldt Steven Berghuis’ skifte for “den mest kontroversielle Eredivisie-transfer i dette århundrede”. På sociale medier har der været videoer af, at Feyenoord-tilhængere afbrænder trøjer med hans navn. Senest er et banner, der mest af alt kan tolkes som en dødstrussel, også blevet delt.

Det måtte Feyenoord offentligt tage afstand fra.





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder Lindstrøm helt færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Martin Jørgensen lander nyt job

Tottenham jagter choktransfer

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse