Arnesens klub snørret af agent: Snedigt af ham

Frank Arnesens klub, Feyenoord, mistede sin største stjerne til sin største rival. Det skete efter et snedigt træk fra spillerens agent, den berygtede Mino Raiola, siger Arnesen.



Hvis man spurgte Feyenoord-fans for en måned siden, hvad deres værste mareridt var, ville en del nok svare, at det var at miste Steven Berghuis. Måske især til Ajax. Det var ikke desto mindre, hvad der skete for bare to uger siden.

Berghuis var den store stjerne på Feyenoords mandskab, men skiftede til rivalerne fra Amsterdam. Klubbens danske tekniske direktør, Frank Arnesen, mener dog ikke, at Feyenoord kunne have gjort noget anderledes.

Ifølge ham havde Berghuis en frikøbsklausul i sin kontrakt, som Feyenoord var nødt til at give ham, da han seneste forlængede sin kontrakt. Ellers var han bare forsvundet tidligere.

– Han udnyttede klausulen i sin kontrakt. Hans agent, Mino Raiola, var snedig på daværende tidspunkt. Hvad kunne Feyenoord have gjort anderledes? Knægten var så vigtig for klubben. At miste ham dengang ville have været en katastrofe. Det er op til ham, at han nu vælger Ajax, siger Frank Arnesen til Voetbal International.

Avisen De Telegraaf har kaldt Steven Berghuis’ skifte for “den mest kontroversielle Eredivisie-transfer i dette århundrede”. På sociale medier har der været videoer af, at Feyenoord-tilhængere afbrænder trøjer med hans navn. Senest er et banner, der mest af alt kan tolkes som en dødstrussel, også blevet delt.

Det måtte Feyenoord offentligt tage afstand fra.





Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her er FC Københavns vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

FC Midtjylland er ude



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Er de også færdige i OB?

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

John Stones tager sydpå

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tottenham-flop i stor transfer

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De vil have Jelert

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet