Arnesens klub snørret af agent: Snedigt af ham

Frank Arnesens klub, Feyenoord, mistede sin største stjerne til sin største rival. Det skete efter et snedigt træk fra spillerens agent, den berygtede Mino Raiola, siger Arnesen.



Hvis man spurgte Feyenoord-fans for en måned siden, hvad deres værste mareridt var, ville en del nok svare, at det var at miste Steven Berghuis. Måske især til Ajax. Det var ikke desto mindre, hvad der skete for bare to uger siden.

Berghuis var den store stjerne på Feyenoords mandskab, men skiftede til rivalerne fra Amsterdam. Klubbens danske tekniske direktør, Frank Arnesen, mener dog ikke, at Feyenoord kunne have gjort noget anderledes.

Ifølge ham havde Berghuis en frikøbsklausul i sin kontrakt, som Feyenoord var nødt til at give ham, da han seneste forlængede sin kontrakt. Ellers var han bare forsvundet tidligere.

– Han udnyttede klausulen i sin kontrakt. Hans agent, Mino Raiola, var snedig på daværende tidspunkt. Hvad kunne Feyenoord have gjort anderledes? Knægten var så vigtig for klubben. At miste ham dengang ville have været en katastrofe. Det er op til ham, at han nu vælger Ajax, siger Frank Arnesen til Voetbal International.

Avisen De Telegraaf har kaldt Steven Berghuis’ skifte for “den mest kontroversielle Eredivisie-transfer i dette århundrede”. På sociale medier har der været videoer af, at Feyenoord-tilhængere afbrænder trøjer med hans navn. Senest er et banner, der mest af alt kan tolkes som en dødstrussel, også blevet delt.

Det måtte Feyenoord offentligt tage afstand fra.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Afsløring: De er færdige i Randers

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FC København revser Brøndby: Under al kritik!