Slagter Zanka efter fiasko

Mathias Zanka Jørgensen kastes under bussen af belgiske medier efter Anderlechts chokerende nederlag fredag aften.



David Hubert kunne nok ikke have forestillet sig en værre start som permanent Anderlecht-træner, end den han fik fredag aften.

På skuffende vis tabte den belgiske storklub 2-1 til den absolutte bundprop Beerschot VA, der inden kampen havde hentet sølle to point efter sæsonens første ti runder. En fiasko af dimensioner, og efterfølgede har belgiske medier da også savet Anderlecht midtover for den skuffende indsats. 

Her går det særligt udover Mathias Zanka Jørgensen, som ifølge flere medier spillede en rigtig sløj kamp. 

Eksempelvis scorer han karakteren tre ud af ti hos La Derniére Heure, der kalder Zanka for "dramatisk". 

Samme karakter scorer han hos Het Nieuwsblad med begrundelsen: 

– Han var bedre offensivt end defensivt, og det er ikke godt for en forsvarsspiller. Han forsvarer alt for afslappet, lyder det fra mediet, som i også i kamprapporten var nådesløs: 

– Det er meget svært at tro, at denne spiller spillede Premier League i sidste sæson. Hvor længe vil det her vare? Teenageren Amando Lapage er måske et bedre alternativ, skriver de.

SudPresse er også nådesløse i vurderingen af den danske midtstopper, der ifølge dem var den dårligste Anderlecht-spiller på banen: 

– Efter nederlaget mod Genk sammenlignede vi Zanka med Wesley Hoedt. Vi må undskylde over for Hoedt: Zanka er endnu værre, lyder den hårde kritik.

Statistikmediet WhoScored giver Zanka karakteren 6,1, hvilket er den laveste score af alle Anderlechts markspillere. 

Nederlaget var Anderlechts første siden midten af september.

Mathias Zanka har været fast mand for Anderlecht, siden han stødte til i sommer. Han har spillet fuldtid i 12 kampe.





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

FC Midtjylland – Viborg FF

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF – Sønderjyske

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’