Slagter Zanka efter fiasko

Mathias Zanka Jørgensen kastes under bussen af belgiske medier efter Anderlechts chokerende nederlag fredag aften.



David Hubert kunne nok ikke have forestillet sig en værre start som permanent Anderlecht-træner, end den han fik fredag aften.

På skuffende vis tabte den belgiske storklub 2-1 til den absolutte bundprop Beerschot VA, der inden kampen havde hentet sølle to point efter sæsonens første ti runder. En fiasko af dimensioner, og efterfølgede har belgiske medier da også savet Anderlecht midtover for den skuffende indsats. 

Her går det særligt udover Mathias Zanka Jørgensen, som ifølge flere medier spillede en rigtig sløj kamp. 

Eksempelvis scorer han karakteren tre ud af ti hos La Derniére Heure, der kalder Zanka for "dramatisk". 

Samme karakter scorer han hos Het Nieuwsblad med begrundelsen: 

– Han var bedre offensivt end defensivt, og det er ikke godt for en forsvarsspiller. Han forsvarer alt for afslappet, lyder det fra mediet, som i også i kamprapporten var nådesløs: 

– Det er meget svært at tro, at denne spiller spillede Premier League i sidste sæson. Hvor længe vil det her vare? Teenageren Amando Lapage er måske et bedre alternativ, skriver de.

SudPresse er også nådesløse i vurderingen af den danske midtstopper, der ifølge dem var den dårligste Anderlecht-spiller på banen: 

– Efter nederlaget mod Genk sammenlignede vi Zanka med Wesley Hoedt. Vi må undskylde over for Hoedt: Zanka er endnu værre, lyder den hårde kritik.

Statistikmediet WhoScored giver Zanka karakteren 6,1, hvilket er den laveste score af alle Anderlechts markspillere. 

Nederlaget var Anderlechts første siden midten af september.

Mathias Zanka har været fast mand for Anderlecht, siden han stødte til i sommer. Han har spillet fuldtid i 12 kampe.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Canada kan vinde hjørneduellen

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Laudrup stopper på TV 2

Tullberg teaser for transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig