Slagter Zanka efter fiasko

Mathias Zanka Jørgensen kastes under bussen af belgiske medier efter Anderlechts chokerende nederlag fredag aften.



David Hubert kunne nok ikke have forestillet sig en værre start som permanent Anderlecht-træner, end den han fik fredag aften.

På skuffende vis tabte den belgiske storklub 2-1 til den absolutte bundprop Beerschot VA, der inden kampen havde hentet sølle to point efter sæsonens første ti runder. En fiasko af dimensioner, og efterfølgede har belgiske medier da også savet Anderlecht midtover for den skuffende indsats. 

Her går det særligt udover Mathias Zanka Jørgensen, som ifølge flere medier spillede en rigtig sløj kamp. 

Eksempelvis scorer han karakteren tre ud af ti hos La Derniére Heure, der kalder Zanka for "dramatisk". 

Samme karakter scorer han hos Het Nieuwsblad med begrundelsen: 

– Han var bedre offensivt end defensivt, og det er ikke godt for en forsvarsspiller. Han forsvarer alt for afslappet, lyder det fra mediet, som i også i kamprapporten var nådesløs: 

– Det er meget svært at tro, at denne spiller spillede Premier League i sidste sæson. Hvor længe vil det her vare? Teenageren Amando Lapage er måske et bedre alternativ, skriver de.

SudPresse er også nådesløse i vurderingen af den danske midtstopper, der ifølge dem var den dårligste Anderlecht-spiller på banen: 

– Efter nederlaget mod Genk sammenlignede vi Zanka med Wesley Hoedt. Vi må undskylde over for Hoedt: Zanka er endnu værre, lyder den hårde kritik.

Statistikmediet WhoScored giver Zanka karakteren 6,1, hvilket er den laveste score af alle Anderlechts markspillere. 

Nederlaget var Anderlechts første siden midten af september.

Mathias Zanka har været fast mand for Anderlecht, siden han stødte til i sommer. Han har spillet fuldtid i 12 kampe.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Åbner for flere Brøndby-salg

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

PSG meldes enig med Barca-profil

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Superligaen er knækket

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Argentina – Schweiz

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Pressede på for FC København-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Norsk ekspert håner Danmark

Uventet transferdrejning

‘Et kæmpestort skifte’