Slagter Zanka efter fiasko

Mathias Zanka Jørgensen kastes under bussen af belgiske medier efter Anderlechts chokerende nederlag fredag aften.



David Hubert kunne nok ikke have forestillet sig en værre start som permanent Anderlecht-træner, end den han fik fredag aften.

På skuffende vis tabte den belgiske storklub 2-1 til den absolutte bundprop Beerschot VA, der inden kampen havde hentet sølle to point efter sæsonens første ti runder. En fiasko af dimensioner, og efterfølgede har belgiske medier da også savet Anderlecht midtover for den skuffende indsats. 

Her går det særligt udover Mathias Zanka Jørgensen, som ifølge flere medier spillede en rigtig sløj kamp. 

Eksempelvis scorer han karakteren tre ud af ti hos La Derniére Heure, der kalder Zanka for "dramatisk". 

Samme karakter scorer han hos Het Nieuwsblad med begrundelsen: 

– Han var bedre offensivt end defensivt, og det er ikke godt for en forsvarsspiller. Han forsvarer alt for afslappet, lyder det fra mediet, som i også i kamprapporten var nådesløs: 

– Det er meget svært at tro, at denne spiller spillede Premier League i sidste sæson. Hvor længe vil det her vare? Teenageren Amando Lapage er måske et bedre alternativ, skriver de.

SudPresse er også nådesløse i vurderingen af den danske midtstopper, der ifølge dem var den dårligste Anderlecht-spiller på banen: 

– Efter nederlaget mod Genk sammenlignede vi Zanka med Wesley Hoedt. Vi må undskylde over for Hoedt: Zanka er endnu værre, lyder den hårde kritik.

Statistikmediet WhoScored giver Zanka karakteren 6,1, hvilket er den laveste score af alle Anderlechts markspillere. 

Nederlaget var Anderlechts første siden midten af september.

Mathias Zanka har været fast mand for Anderlecht, siden han stødte til i sommer. Han har spillet fuldtid i 12 kampe.






TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.




LIVE

VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag

VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Argentina – Egypten

Enig med FC Midtjylland-angriber

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Schweiz – Colombia

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Scorer vanvittig løn i Premier League

Belgien knuser USA

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb