David Hubert kunne nok ikke have forestillet sig en værre start som permanent Anderlecht-træner, end den han fik fredag aften.
På skuffende vis tabte den belgiske storklub 2-1 til den absolutte bundprop Beerschot VA, der inden kampen havde hentet sølle to point efter sæsonens første ti runder. En fiasko af dimensioner, og efterfølgede har belgiske medier da også savet Anderlecht midtover for den skuffende indsats.
Her går det særligt udover Mathias Zanka Jørgensen, som ifølge flere medier spillede en rigtig sløj kamp.
Eksempelvis scorer han karakteren tre ud af ti hos La Derniére Heure, der kalder Zanka for "dramatisk".
Samme karakter scorer han hos Het Nieuwsblad med begrundelsen:
– Han var bedre offensivt end defensivt, og det er ikke godt for en forsvarsspiller. Han forsvarer alt for afslappet, lyder det fra mediet, som i også i kamprapporten var nådesløs:
– Det er meget svært at tro, at denne spiller spillede Premier League i sidste sæson. Hvor længe vil det her vare? Teenageren Amando Lapage er måske et bedre alternativ, skriver de.
SudPresse er også nådesløse i vurderingen af den danske midtstopper, der ifølge dem var den dårligste Anderlecht-spiller på banen:
– Efter nederlaget mod Genk sammenlignede vi Zanka med Wesley Hoedt. Vi må undskylde over for Hoedt: Zanka er endnu værre, lyder den hårde kritik.
Statistikmediet WhoScored giver Zanka karakteren 6,1, hvilket er den laveste score af alle Anderlechts markspillere.
Nederlaget var Anderlechts første siden midten af september.
Mathias Zanka har været fast mand for Anderlecht, siden han stødte til i sommer. Han har spillet fuldtid i 12 kampe.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
LIGE NU