Søndagens derby mellem Brøndby IF og FC København vil primært blive husket for de beskæmmende optøjer, der var inden kampen på Brøndby Stadion.
Her måtte politiet rykke massivt ind på banen for at dæmme op for hooligans, der skabte ballade, og de skandaløse scener er efterfølgende blevet fordømt vidt og bredt.
Blot få timer efter slutfløjtet meddelte Divisionsforeningen, at kommende derbies bliver uden udebanefans. Dette tiltag er uden tidsbegrænsning, og dermed kan vi i Danmark potentielt se ind i hollandske tilstande.
Her har udebanefans i derbyerne mellem Feyenoord og Ajax nemlig været forbudt siden 2009. Og det har haft en effekt, selvom alting langt fra er perfekt. Sådan lyder det fra den hollandske journalist Lucas Crox, der arbejder for Soccernews.nl.
– Antallet af episoder i 'De Klassieker' er blevet drastisk reduceret siden da. Alligevel går det stadig galt en gang imellem. For eksempel er det ofte sket, at der er blevet kastet med sten og fyrværkeri efter modstanderens spillerbus. Nu om dage er politiet massivt til stede for at begrænse uroen, siger Lucas Crox til Tipsbladet og fortsætter:
– Under kampene går det stadig galt nogle gange. I april 2023 blev Ajax' Davy Klaassen ramt i hovedet af en lighter, der blev kastet af Feyenoords fans.
Den mest famøse episode i det sidste århundrede fandt sted i 1997 og er kendt som 'Slaget ved Beverwijk'. Her blev fangrupper fra begge klubber enige om at mødes på en mark for at slås, og her endte det med, at en Ajax-fan døde.
Lucas CroxJournalist, Soccernews.nl
Anses forbuddet mod udebanefans som en succes i Holland?
– Som sagt har der været færre episoder, siden udebanefans blev gjort forbudt. Hele stadionet er fyldt med fans fra den ene klub, så der ikke er flere slåskampe eller lignende inde på stadion.
– Siden episoden med Davy Klaassen og lighteren har Feyenoord været nødt til at spille med store net rundt om banen, så fansene ikke kan kaste ting ind på banen. Så tingene går i den rigtige retning uden udebanefans, men det er stadig ikke perfekt, lyder det fra Lucas Crox.

Dødsfald
Det var ikke småting, der førte til, at man i 2009 valgte at forbyde udebanefans i derbyerne mellem Feyenoord og Ajax. I årtier inden forbuddet var der gang på gang grimme episoder i forbindelse med 'De Klassieker'.
– Stemningen var ret hadsk. Optøjer mellem de to rivaler begyndte helt tilbage i halvfjerdserne. Den mest famøse episode i det sidste århundrede fandt sted i 1997 og er kendt som 'Slaget ved Beverwijk'. Her blev fangrupper fra begge klubber enige om at mødes på en mark for at slås, og her endte det med, at en Ajax-fan døde.
– I 2004 gik det galt igen i forbindelse med en kamp mellem Jong Ajax og Jong Feyenoord, hvor de to klubbers fangrupper endte i sammenstød. I 2009 gik det igen galt i Amsterdam, da Feyenoord kom på besøg, og derefter kom forbuddet mod udebanefans, lyder det fra Lucas Crox.
Den hollandske journalist regner ikke med, at forbuddet mod udebanefans bliver ophævet lige foreløbigt.
– Forbuddet har været der i mere end 15 år nu og står stadig ved magt. Der er politikere, der presser på for at gøre det tilladt med udebanefans igen. Forventningen er dog, at der ikke bliver lavet om på tingene i den nærmeste fremtid.
– Episoden med Davy Klaassen og lighteren sidste år resulterede faktisk i yderligere sikkerhedsforanstaltninger, såsom net rundt om banen, så jeg tror bestemt ikke, at udebanefans bliver tilladt lige foreløbigt, lyder det afslutningsvist fra Lucas Crox.
I kølvandet på søndagens skandalekamp i Brøndby har Divisionsforeningen i dag meldt ud, at man ser ansigtsgenkendelse som et godt redskab til fremadrettet at øge sikkerheden på Superliga-stadioner.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Raser: Det er latterligt!