Divisionsforeningen vil have ansigtsgenkendelse

Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, ser ansigtsgenkendelse som et godt stadionsikkerhedsredskab.



Oven på de skandaløse hændelser, der udspillede sig inden det københavnske derby søndag, vil direktøren for Divisionsforeningen, Claus Thomsen, have ansigtsgenkendelse på alle stadioner i Superligaen i næste sæson.

Det siger han i et interview til fodboldmediet Bold.

– Vi er i gang med en proces, hvor vi håber at kunne udrulle ansigtsgenkendelse på alle stadioner i Superligaen fra den kommende sæson. Men det er et langt, sejt træk, fordi det kræver godkendelser fra Datatilsynet, siger Thomsen til Bold.

Brøndby IF er indtil videre den eneste klub i Superligaen, der bruger ansigtsgenkendelse ved indgangen til stadion. Klubben indførte det i 2019.

– Ansigtsgodkendelse er et rigtig godt redskab til at holde dem ude, som ikke har noget at gøre til fodboldkampe, siger Thomsen.

Ansigtsgenkendelse skal bruges til at fange de fans, som er pålagt karantæne fra stadion.

Meldingen fra Claus Thomsen kommer, efter at justitsminister Peter Hummelgaard (S) også er gået ind i sagen om fanuroligheder.

Efter søndagens opgør, hvor Brøndby tog imod gæsterne fra FC København, udtalte Hummelgaard til DR, at myndighederne vil hjælpe klubberne med at øge stadionsikkerheden.

– Et væsentligt skridt er, at vi fra myndighedernes side hjælper klubberne i hele Superligaen med at få installeret ansigtsgenkendelse på stadioner rundt omkring, sagde Hummelgaard.

Allerede aftenen før opgøret var de to fangrupperinger kommet i karambolage i Glostrup, men en times tid før kampstart opstod der tumult på selve stadion, da en gruppe brøndbyfans løb ned mod udebaneafsnittet.

Der blev kastet romerlys mod FCK-fansene, og udefansene kvitterede med at kaste romerlys den anden vej. Politiet måtte dæmpe gemytterne, og kampens startfløjt blev udsat med 15 minutter.

Divisionsforeningen håber, at en udrulning af ansigtsgenkendelse på stadionerne i Superligaen kan forhindre, at lignende episoder udspiller sig igen, men det er en proces, der tager tid.

I april 2024 ansøgte FC København om at få lov til at benytte ansigtsgenkendelse i Parken, men den ansøgning ligger endnu på Datatilsynets bord.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Pep Guardiola-erstatning på plads

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

‘Er den største Bournemouth-fan’

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Chelsea – Tottenham

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

Neymar er tilbage

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff