Oven på de skandaløse hændelser, der udspillede sig inden det københavnske derby søndag, vil direktøren for Divisionsforeningen, Claus Thomsen, have ansigtsgenkendelse på alle stadioner i Superligaen i næste sæson.
Det siger han i et interview til fodboldmediet Bold.
– Vi er i gang med en proces, hvor vi håber at kunne udrulle ansigtsgenkendelse på alle stadioner i Superligaen fra den kommende sæson. Men det er et langt, sejt træk, fordi det kræver godkendelser fra Datatilsynet, siger Thomsen til Bold.
Brøndby IF er indtil videre den eneste klub i Superligaen, der bruger ansigtsgenkendelse ved indgangen til stadion. Klubben indførte det i 2019.
– Ansigtsgodkendelse er et rigtig godt redskab til at holde dem ude, som ikke har noget at gøre til fodboldkampe, siger Thomsen.
Ansigtsgenkendelse skal bruges til at fange de fans, som er pålagt karantæne fra stadion.
Meldingen fra Claus Thomsen kommer, efter at justitsminister Peter Hummelgaard (S) også er gået ind i sagen om fanuroligheder.
Efter søndagens opgør, hvor Brøndby tog imod gæsterne fra FC København, udtalte Hummelgaard til DR, at myndighederne vil hjælpe klubberne med at øge stadionsikkerheden.
– Et væsentligt skridt er, at vi fra myndighedernes side hjælper klubberne i hele Superligaen med at få installeret ansigtsgenkendelse på stadioner rundt omkring, sagde Hummelgaard.
Allerede aftenen før opgøret var de to fangrupperinger kommet i karambolage i Glostrup, men en times tid før kampstart opstod der tumult på selve stadion, da en gruppe brøndbyfans løb ned mod udebaneafsnittet.
Der blev kastet romerlys mod FCK-fansene, og udefansene kvitterede med at kaste romerlys den anden vej. Politiet måtte dæmpe gemytterne, og kampens startfløjt blev udsat med 15 minutter.
Divisionsforeningen håber, at en udrulning af ansigtsgenkendelse på stadionerne i Superligaen kan forhindre, at lignende episoder udspiller sig igen, men det er en proces, der tager tid.
I april 2024 ansøgte FC København om at få lov til at benytte ansigtsgenkendelse i Parken, men den ansøgning ligger endnu på Datatilsynets bord.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
DAGENS SPILFORSLAG
Få scoringer i Stockholm
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE