Divisionsforeningen vil have ansigtsgenkendelse

Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, ser ansigtsgenkendelse som et godt stadionsikkerhedsredskab.



Oven på de skandaløse hændelser, der udspillede sig inden det københavnske derby søndag, vil direktøren for Divisionsforeningen, Claus Thomsen, have ansigtsgenkendelse på alle stadioner i Superligaen i næste sæson.

Det siger han i et interview til fodboldmediet Bold.

– Vi er i gang med en proces, hvor vi håber at kunne udrulle ansigtsgenkendelse på alle stadioner i Superligaen fra den kommende sæson. Men det er et langt, sejt træk, fordi det kræver godkendelser fra Datatilsynet, siger Thomsen til Bold.

Brøndby IF er indtil videre den eneste klub i Superligaen, der bruger ansigtsgenkendelse ved indgangen til stadion. Klubben indførte det i 2019.

– Ansigtsgodkendelse er et rigtig godt redskab til at holde dem ude, som ikke har noget at gøre til fodboldkampe, siger Thomsen.

Ansigtsgenkendelse skal bruges til at fange de fans, som er pålagt karantæne fra stadion.

Meldingen fra Claus Thomsen kommer, efter at justitsminister Peter Hummelgaard (S) også er gået ind i sagen om fanuroligheder.

Efter søndagens opgør, hvor Brøndby tog imod gæsterne fra FC København, udtalte Hummelgaard til DR, at myndighederne vil hjælpe klubberne med at øge stadionsikkerheden.

– Et væsentligt skridt er, at vi fra myndighedernes side hjælper klubberne i hele Superligaen med at få installeret ansigtsgenkendelse på stadioner rundt omkring, sagde Hummelgaard.

Allerede aftenen før opgøret var de to fangrupperinger kommet i karambolage i Glostrup, men en times tid før kampstart opstod der tumult på selve stadion, da en gruppe brøndbyfans løb ned mod udebaneafsnittet.

Der blev kastet romerlys mod FCK-fansene, og udefansene kvitterede med at kaste romerlys den anden vej. Politiet måtte dæmpe gemytterne, og kampens startfløjt blev udsat med 15 minutter.

Divisionsforeningen håber, at en udrulning af ansigtsgenkendelse på stadionerne i Superligaen kan forhindre, at lignende episoder udspiller sig igen, men det er en proces, der tager tid.

I april 2024 ansøgte FC København om at få lov til at benytte ansigtsgenkendelse i Parken, men den ansøgning ligger endnu på Datatilsynets bord.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Bekræfter kæmpebud

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Trist: Marios Oikonomou er død



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Næste sæson skal vi i Europa

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Stopper karrieren



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring