Oven på de skandaløse hændelser, der udspillede sig inden det københavnske derby søndag, vil direktøren for Divisionsforeningen, Claus Thomsen, have ansigtsgenkendelse på alle stadioner i Superligaen i næste sæson.
Det siger han i et interview til fodboldmediet Bold.
– Vi er i gang med en proces, hvor vi håber at kunne udrulle ansigtsgenkendelse på alle stadioner i Superligaen fra den kommende sæson. Men det er et langt, sejt træk, fordi det kræver godkendelser fra Datatilsynet, siger Thomsen til Bold.
Brøndby IF er indtil videre den eneste klub i Superligaen, der bruger ansigtsgenkendelse ved indgangen til stadion. Klubben indførte det i 2019.
– Ansigtsgodkendelse er et rigtig godt redskab til at holde dem ude, som ikke har noget at gøre til fodboldkampe, siger Thomsen.
Ansigtsgenkendelse skal bruges til at fange de fans, som er pålagt karantæne fra stadion.
Meldingen fra Claus Thomsen kommer, efter at justitsminister Peter Hummelgaard (S) også er gået ind i sagen om fanuroligheder.
Efter søndagens opgør, hvor Brøndby tog imod gæsterne fra FC København, udtalte Hummelgaard til DR, at myndighederne vil hjælpe klubberne med at øge stadionsikkerheden.
– Et væsentligt skridt er, at vi fra myndighedernes side hjælper klubberne i hele Superligaen med at få installeret ansigtsgenkendelse på stadioner rundt omkring, sagde Hummelgaard.
Allerede aftenen før opgøret var de to fangrupperinger kommet i karambolage i Glostrup, men en times tid før kampstart opstod der tumult på selve stadion, da en gruppe brøndbyfans løb ned mod udebaneafsnittet.
Der blev kastet romerlys mod FCK-fansene, og udefansene kvitterede med at kaste romerlys den anden vej. Politiet måtte dæmpe gemytterne, og kampens startfløjt blev udsat med 15 minutter.
Divisionsforeningen håber, at en udrulning af ansigtsgenkendelse på stadionerne i Superligaen kan forhindre, at lignende episoder udspiller sig igen, men det er en proces, der tager tid.
I april 2024 ansøgte FC København om at få lov til at benytte ansigtsgenkendelse i Parken, men den ansøgning ligger endnu på Datatilsynets bord.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT