Divisionsforeningen vil have ansigtsgenkendelse

Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, ser ansigtsgenkendelse som et godt stadionsikkerhedsredskab.



Oven på de skandaløse hændelser, der udspillede sig inden det københavnske derby søndag, vil direktøren for Divisionsforeningen, Claus Thomsen, have ansigtsgenkendelse på alle stadioner i Superligaen i næste sæson.

Det siger han i et interview til fodboldmediet Bold.

– Vi er i gang med en proces, hvor vi håber at kunne udrulle ansigtsgenkendelse på alle stadioner i Superligaen fra den kommende sæson. Men det er et langt, sejt træk, fordi det kræver godkendelser fra Datatilsynet, siger Thomsen til Bold.

Brøndby IF er indtil videre den eneste klub i Superligaen, der bruger ansigtsgenkendelse ved indgangen til stadion. Klubben indførte det i 2019.

– Ansigtsgodkendelse er et rigtig godt redskab til at holde dem ude, som ikke har noget at gøre til fodboldkampe, siger Thomsen.

Ansigtsgenkendelse skal bruges til at fange de fans, som er pålagt karantæne fra stadion.

Meldingen fra Claus Thomsen kommer, efter at justitsminister Peter Hummelgaard (S) også er gået ind i sagen om fanuroligheder.

Efter søndagens opgør, hvor Brøndby tog imod gæsterne fra FC København, udtalte Hummelgaard til DR, at myndighederne vil hjælpe klubberne med at øge stadionsikkerheden.

– Et væsentligt skridt er, at vi fra myndighedernes side hjælper klubberne i hele Superligaen med at få installeret ansigtsgenkendelse på stadioner rundt omkring, sagde Hummelgaard.

Allerede aftenen før opgøret var de to fangrupperinger kommet i karambolage i Glostrup, men en times tid før kampstart opstod der tumult på selve stadion, da en gruppe brøndbyfans løb ned mod udebaneafsnittet.

Der blev kastet romerlys mod FCK-fansene, og udefansene kvitterede med at kaste romerlys den anden vej. Politiet måtte dæmpe gemytterne, og kampens startfløjt blev udsat med 15 minutter.

Divisionsforeningen håber, at en udrulning af ansigtsgenkendelse på stadionerne i Superligaen kan forhindre, at lignende episoder udspiller sig igen, men det er en proces, der tager tid.

I april 2024 ansøgte FC København om at få lov til at benytte ansigtsgenkendelse i Parken, men den ansøgning ligger endnu på Datatilsynets bord.

/ritzau/



Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

På vej til storklub

Storklub lurer på Mohamed Salah

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Stopper alle forhandlinger

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Jagtet af FCK – nu skifter han

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Frederik Birk bryder tavsheden

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Spøger i kæmpeklub

Lurer på dyr dansk stjerne

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Philadelphia Union forhandler om dansker

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Solgt for 285 millioner

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford