Bombe i Anderlecht: ‘Brian var Jespers hånddukke’

Ifølge Tom Mangelinckx, der er dybt involveret i Anderlechts fanmiljø, er det positivt, at Brian Riemer nu er fortid i Anderlecht. Han kommer også med nogle opsigtsvækkende påstande fra fanmiljøet i dette interview med Tipsbladet.



Torsdag landede en bombe i Bruxelles, da Anderlecht valgte at fyre cheftræner Brian Riemer efter blot et enkelt nederlag i ni kampe i den nye sæson.

Dermed nåede den 45-årige dansker lige knap to år i spidsen for Anderlecht, som blev slået på målstregen af Club Brugge i kampen om mesterskabet i sidste sæson.

Tom Mangelinckx, som er dybt involveret i fanmiljøet i Anderlecht og repræsenterer flere af klubbens fangrupper – herunder Vlaamse Ardennen/Denderstreek og De Mauve Berkes – er ikke overrasket over, at Brian Riemer nu er fortid.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Det er bedre, det sker nu. Vi går en vigtig måned i møde, hvor vi skal spille Europa League og har afgørende kampe i den hjemlige liga. Det er bedre nu, da alle har indset, at der skulle ske noget.

274389

Foto: Alamy

I første omgang tager klubbens U18-cheftræner David Hubert over, mens danske Jan Michaelsen fortsætter som assistenttræner. Alt imens pågår arbejdet i kulissen med at finde en afløser, hvilket ligger på fodbolddirektør, Jesper Fredbergs, bord.

– Det er bedst, hvis det er en, som kender turneringsstrukturen. Jeg kan ikke pege på et navn, men jeg mener ikke, det bedste vil være endnu en dansker, da Jesper var for meget involveret, da Brian var cheftræner.

– Ifølge mange fans var Brian Jespers hånddukke, da han havde rigtig meget at sige. Vi ved ikke, om det samme vil ske med en ny dansker, så jeg tænker, det er bedst, hvis der sker noget andet.

Tipsbladet har rettet henvendelse til Jesper Fredberg, som ikke er vendt tilbage med et svar på påstandende.

274389

Foto: Alamy

I belgiske medier spekuleres der allerede i, at Kasper Hjulmand kan være en mulig afløser til Brian Riemer, men Tom Mangelinckx ønsker ikke at gå alt for meget ind i konkrete navne.

Han ønsker i stedet at sende en sidste hilsen i retning af Brian Riemer, som ifølge Tom Mangelinckx gjorde rigtig mange gode ting for Anderlecht.

– Jeg mener, Brian var god til mandskabspleje, behagelig, venlig og åben overfor fans. Han har en andel i genopbygningen af vores klub, men taktisk var han for begrænset. Jeg bemærkede, han var emotionel, da vi snakkede sammen senest, så jeg ønsker ham og familien alt det bedste.

Da Brian Riemer overtog Anderlecht lå den hæderkronede klub og rodede rundt midt i Jupiler Pro League. Halvandet år senere sikrede man sig bronze, men efter et nederlag i ni kampe til at begynde denne sæson på er det altså slut for den tidligere Brentford-assistent.



Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Nu er han gratis – på vej til OB?

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Brøndby IF – FC Fredericia

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

FC København-handling går verden rundt 

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand