Torsdag landede en bombe i Bruxelles, da Anderlecht valgte at fyre cheftræner Brian Riemer efter blot et enkelt nederlag i ni kampe i den nye sæson.
Dermed nåede den 45-årige dansker lige knap to år i spidsen for Anderlecht, som blev slået på målstregen af Club Brugge i kampen om mesterskabet i sidste sæson.
Tom Mangelinckx, som er dybt involveret i fanmiljøet i Anderlecht og repræsenterer flere af klubbens fangrupper – herunder Vlaamse Ardennen/Denderstreek og De Mauve Berkes – er ikke overrasket over, at Brian Riemer nu er fortid.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– Det er bedre, det sker nu. Vi går en vigtig måned i møde, hvor vi skal spille Europa League og har afgørende kampe i den hjemlige liga. Det er bedre nu, da alle har indset, at der skulle ske noget.

I første omgang tager klubbens U18-cheftræner David Hubert over, mens danske Jan Michaelsen fortsætter som assistenttræner. Alt imens pågår arbejdet i kulissen med at finde en afløser, hvilket ligger på fodbolddirektør, Jesper Fredbergs, bord.
– Det er bedst, hvis det er en, som kender turneringsstrukturen. Jeg kan ikke pege på et navn, men jeg mener ikke, det bedste vil være endnu en dansker, da Jesper var for meget involveret, da Brian var cheftræner.
– Ifølge mange fans var Brian Jespers hånddukke, da han havde rigtig meget at sige. Vi ved ikke, om det samme vil ske med en ny dansker, så jeg tænker, det er bedst, hvis der sker noget andet.
Tipsbladet har rettet henvendelse til Jesper Fredberg, som ikke er vendt tilbage med et svar på påstandende.

I belgiske medier spekuleres der allerede i, at Kasper Hjulmand kan være en mulig afløser til Brian Riemer, men Tom Mangelinckx ønsker ikke at gå alt for meget ind i konkrete navne.
Han ønsker i stedet at sende en sidste hilsen i retning af Brian Riemer, som ifølge Tom Mangelinckx gjorde rigtig mange gode ting for Anderlecht.
– Jeg mener, Brian var god til mandskabspleje, behagelig, venlig og åben overfor fans. Han har en andel i genopbygningen af vores klub, men taktisk var han for begrænset. Jeg bemærkede, han var emotionel, da vi snakkede sammen senest, så jeg ønsker ham og familien alt det bedste.
Da Brian Riemer overtog Anderlecht lå den hæderkronede klub og rodede rundt midt i Jupiler Pro League. Halvandet år senere sikrede man sig bronze, men efter et nederlag i ni kampe til at begynde denne sæson på er det altså slut for den tidligere Brentford-assistent.
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED