Torsdag landede en bombe i Bruxelles, da Anderlecht valgte at fyre cheftræner Brian Riemer efter blot et enkelt nederlag i ni kampe i den nye sæson.
Dermed nåede den 45-årige dansker lige knap to år i spidsen for Anderlecht, som blev slået på målstregen af Club Brugge i kampen om mesterskabet i sidste sæson.
Tom Mangelinckx, som er dybt involveret i fanmiljøet i Anderlecht og repræsenterer flere af klubbens fangrupper – herunder Vlaamse Ardennen/Denderstreek og De Mauve Berkes – er ikke overrasket over, at Brian Riemer nu er fortid.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– Det er bedre, det sker nu. Vi går en vigtig måned i møde, hvor vi skal spille Europa League og har afgørende kampe i den hjemlige liga. Det er bedre nu, da alle har indset, at der skulle ske noget.

I første omgang tager klubbens U18-cheftræner David Hubert over, mens danske Jan Michaelsen fortsætter som assistenttræner. Alt imens pågår arbejdet i kulissen med at finde en afløser, hvilket ligger på fodbolddirektør, Jesper Fredbergs, bord.
– Det er bedst, hvis det er en, som kender turneringsstrukturen. Jeg kan ikke pege på et navn, men jeg mener ikke, det bedste vil være endnu en dansker, da Jesper var for meget involveret, da Brian var cheftræner.
– Ifølge mange fans var Brian Jespers hånddukke, da han havde rigtig meget at sige. Vi ved ikke, om det samme vil ske med en ny dansker, så jeg tænker, det er bedst, hvis der sker noget andet.
Tipsbladet har rettet henvendelse til Jesper Fredberg, som ikke er vendt tilbage med et svar på påstandende.

I belgiske medier spekuleres der allerede i, at Kasper Hjulmand kan være en mulig afløser til Brian Riemer, men Tom Mangelinckx ønsker ikke at gå alt for meget ind i konkrete navne.
Han ønsker i stedet at sende en sidste hilsen i retning af Brian Riemer, som ifølge Tom Mangelinckx gjorde rigtig mange gode ting for Anderlecht.
– Jeg mener, Brian var god til mandskabspleje, behagelig, venlig og åben overfor fans. Han har en andel i genopbygningen af vores klub, men taktisk var han for begrænset. Jeg bemærkede, han var emotionel, da vi snakkede sammen senest, så jeg ønsker ham og familien alt det bedste.
Da Brian Riemer overtog Anderlecht lå den hæderkronede klub og rodede rundt midt i Jupiler Pro League. Halvandet år senere sikrede man sig bronze, men efter et nederlag i ni kampe til at begynde denne sæson på er det altså slut for den tidligere Brentford-assistent.
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
NYHEDER
Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Vil have Jonas Wind til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
NYHEDER
Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub