Bombe i Anderlecht: ‘Brian var Jespers hånddukke’

Ifølge Tom Mangelinckx, der er dybt involveret i Anderlechts fanmiljø, er det positivt, at Brian Riemer nu er fortid i Anderlecht. Han kommer også med nogle opsigtsvækkende påstande fra fanmiljøet i dette interview med Tipsbladet.



Torsdag landede en bombe i Bruxelles, da Anderlecht valgte at fyre cheftræner Brian Riemer efter blot et enkelt nederlag i ni kampe i den nye sæson.

Dermed nåede den 45-årige dansker lige knap to år i spidsen for Anderlecht, som blev slået på målstregen af Club Brugge i kampen om mesterskabet i sidste sæson.

Tom Mangelinckx, som er dybt involveret i fanmiljøet i Anderlecht og repræsenterer flere af klubbens fangrupper – herunder Vlaamse Ardennen/Denderstreek og De Mauve Berkes – er ikke overrasket over, at Brian Riemer nu er fortid.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Det er bedre, det sker nu. Vi går en vigtig måned i møde, hvor vi skal spille Europa League og har afgørende kampe i den hjemlige liga. Det er bedre nu, da alle har indset, at der skulle ske noget.

274389

Foto: Alamy

I første omgang tager klubbens U18-cheftræner David Hubert over, mens danske Jan Michaelsen fortsætter som assistenttræner. Alt imens pågår arbejdet i kulissen med at finde en afløser, hvilket ligger på fodbolddirektør, Jesper Fredbergs, bord.

– Det er bedst, hvis det er en, som kender turneringsstrukturen. Jeg kan ikke pege på et navn, men jeg mener ikke, det bedste vil være endnu en dansker, da Jesper var for meget involveret, da Brian var cheftræner.

– Ifølge mange fans var Brian Jespers hånddukke, da han havde rigtig meget at sige. Vi ved ikke, om det samme vil ske med en ny dansker, så jeg tænker, det er bedst, hvis der sker noget andet.

Tipsbladet har rettet henvendelse til Jesper Fredberg, som ikke er vendt tilbage med et svar på påstandende.

274389

Foto: Alamy

I belgiske medier spekuleres der allerede i, at Kasper Hjulmand kan være en mulig afløser til Brian Riemer, men Tom Mangelinckx ønsker ikke at gå alt for meget ind i konkrete navne.

Han ønsker i stedet at sende en sidste hilsen i retning af Brian Riemer, som ifølge Tom Mangelinckx gjorde rigtig mange gode ting for Anderlecht.

– Jeg mener, Brian var god til mandskabspleje, behagelig, venlig og åben overfor fans. Han har en andel i genopbygningen af vores klub, men taktisk var han for begrænset. Jeg bemærkede, han var emotionel, da vi snakkede sammen senest, så jeg ønsker ham og familien alt det bedste.

Da Brian Riemer overtog Anderlecht lå den hæderkronede klub og rodede rundt midt i Jupiler Pro League. Halvandet år senere sikrede man sig bronze, men efter et nederlag i ni kampe til at begynde denne sæson på er det altså slut for den tidligere Brentford-assistent.





Afslører detaljer om Brøndby-skifte




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Forventer klubskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medier jubler over USA’s nedtur



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

VM-Vækkeuret: Vildt VM-drama

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby