Bombe i Anderlecht: ‘Brian var Jespers hånddukke’

Ifølge Tom Mangelinckx, der er dybt involveret i Anderlechts fanmiljø, er det positivt, at Brian Riemer nu er fortid i Anderlecht. Han kommer også med nogle opsigtsvækkende påstande fra fanmiljøet i dette interview med Tipsbladet.



Torsdag landede en bombe i Bruxelles, da Anderlecht valgte at fyre cheftræner Brian Riemer efter blot et enkelt nederlag i ni kampe i den nye sæson.

Dermed nåede den 45-årige dansker lige knap to år i spidsen for Anderlecht, som blev slået på målstregen af Club Brugge i kampen om mesterskabet i sidste sæson.

Tom Mangelinckx, som er dybt involveret i fanmiljøet i Anderlecht og repræsenterer flere af klubbens fangrupper – herunder Vlaamse Ardennen/Denderstreek og De Mauve Berkes – er ikke overrasket over, at Brian Riemer nu er fortid.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Det er bedre, det sker nu. Vi går en vigtig måned i møde, hvor vi skal spille Europa League og har afgørende kampe i den hjemlige liga. Det er bedre nu, da alle har indset, at der skulle ske noget.

274389

Foto: Alamy

I første omgang tager klubbens U18-cheftræner David Hubert over, mens danske Jan Michaelsen fortsætter som assistenttræner. Alt imens pågår arbejdet i kulissen med at finde en afløser, hvilket ligger på fodbolddirektør, Jesper Fredbergs, bord.

– Det er bedst, hvis det er en, som kender turneringsstrukturen. Jeg kan ikke pege på et navn, men jeg mener ikke, det bedste vil være endnu en dansker, da Jesper var for meget involveret, da Brian var cheftræner.

– Ifølge mange fans var Brian Jespers hånddukke, da han havde rigtig meget at sige. Vi ved ikke, om det samme vil ske med en ny dansker, så jeg tænker, det er bedst, hvis der sker noget andet.

Tipsbladet har rettet henvendelse til Jesper Fredberg, som ikke er vendt tilbage med et svar på påstandende.

274389

Foto: Alamy

I belgiske medier spekuleres der allerede i, at Kasper Hjulmand kan være en mulig afløser til Brian Riemer, men Tom Mangelinckx ønsker ikke at gå alt for meget ind i konkrete navne.

Han ønsker i stedet at sende en sidste hilsen i retning af Brian Riemer, som ifølge Tom Mangelinckx gjorde rigtig mange gode ting for Anderlecht.

– Jeg mener, Brian var god til mandskabspleje, behagelig, venlig og åben overfor fans. Han har en andel i genopbygningen af vores klub, men taktisk var han for begrænset. Jeg bemærkede, han var emotionel, da vi snakkede sammen senest, så jeg ønsker ham og familien alt det bedste.

Da Brian Riemer overtog Anderlecht lå den hæderkronede klub og rodede rundt midt i Jupiler Pro League. Halvandet år senere sikrede man sig bronze, men efter et nederlag i ni kampe til at begynde denne sæson på er det altså slut for den tidligere Brentford-assistent.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

– Presset er på Danmark!



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Kan ryge 9 millioner ned i løn



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Glem 4-4-4-4-0

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Dansker drillet af Mourinho

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Alexander Lind blæst bagover

Topchef får nyt job i FCK

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Vender han retur? Lasse Schöne åben

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Josip Radošević på samtlige forsider

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Stiktosset – her er Delaneys svar

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Viser målform før vigtig landskamp

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag