Brian Priske afslører: Derfor forlod jeg FCM

Den nykårede Royal Antwerp-træner er ikke bleg for at indrømme, at han længe har ønsket at prøve sig af i en udenlandsk klub.



I slutningen af maj blev det offentliggjort, at Brian Priske skiftede cheftrænerstolen i FC Midtjylland ud med samme sæde i den belgiske klub Royal Antwerp.

Fredag talte han for første gang om skiftet til det belgiske medie Sporza.

Her lagde han ikke skjul på, at han forlod FC Midtjylland, fordi han har store ambitioner.

– Jeg har gerne ville til udlandet længe. Den belgiske liga er et skridt fremad for en dansk træner. Jeg kender Belgien på grund af min fortid her (som spiller, red.). Jeg har altid fulgt ligaen. Der er masser af kvalitet og masser af passion for fodbolden.

Brian Priske tørnede i sin aktive karriere ud for de to belgiske klubber Genk og Club Brugge, og nu venter den tredje belgiske klub.

– Jeg er glad for at være her, og jeg ser frem til at begynde arbejdet. Jeg har de seneste uger sammensat mit hold. Jeg ved, jeg får brug for et godt hold og gode spillere for at opnå mit mål.

– Mine forgængere har lagt et solidt fundament her. Det respekterer jeg. Jeg ser frem til at bygge videre på det. Forhåbentlig kan vi få fans tilbage på stadion næste sæson, for de er fantastiske her, og de kan hjælpe og videre.

Antwerpens daglige leder Sven Jacques forklarede også, hvorfor valget var faldet på netop Brian Priske.

– Det var vigtigt for os at finde en træner, der ligesom sine forgængere har viljen til at vinde og passionen til at gå efter sejrene. det har Priske. Brian kender ligaen godt, og han er meget velforberedt. Han vil tage klubben det næste skridt, selvom det ikke bliver nemt efter fire gode år. Presset er der, men Priske tør at tage udfordringen op, lyder det.

Siden Royal Antwerp rykkede op i den bedste belgiske række i 2017 og på de fire år, der er gået, har klubben udviklet sig og sidste sæson blev det til en tredjeplads.





VM-LIVE: Stjerne forlader VM-kamp i kørestol




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Irak – Norge

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Brøndby melder duo færdig og teaser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Japan overrasker mod Holland

Spanien – Kap Verde

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?