I slutningen af maj blev det offentliggjort, at Brian Priske skiftede cheftrænerstolen i FC Midtjylland ud med samme sæde i den belgiske klub Royal Antwerp.
Fredag talte han for første gang om skiftet til det belgiske medie Sporza.
Her lagde han ikke skjul på, at han forlod FC Midtjylland, fordi han har store ambitioner.
– Jeg har gerne ville til udlandet længe. Den belgiske liga er et skridt fremad for en dansk træner. Jeg kender Belgien på grund af min fortid her (som spiller, red.). Jeg har altid fulgt ligaen. Der er masser af kvalitet og masser af passion for fodbolden.
Brian Priske tørnede i sin aktive karriere ud for de to belgiske klubber Genk og Club Brugge, og nu venter den tredje belgiske klub.
– Jeg er glad for at være her, og jeg ser frem til at begynde arbejdet. Jeg har de seneste uger sammensat mit hold. Jeg ved, jeg får brug for et godt hold og gode spillere for at opnå mit mål.
– Mine forgængere har lagt et solidt fundament her. Det respekterer jeg. Jeg ser frem til at bygge videre på det. Forhåbentlig kan vi få fans tilbage på stadion næste sæson, for de er fantastiske her, og de kan hjælpe og videre.
Antwerpens daglige leder Sven Jacques forklarede også, hvorfor valget var faldet på netop Brian Priske.
– Det var vigtigt for os at finde en træner, der ligesom sine forgængere har viljen til at vinde og passionen til at gå efter sejrene. det har Priske. Brian kender ligaen godt, og han er meget velforberedt. Han vil tage klubben det næste skridt, selvom det ikke bliver nemt efter fire gode år. Presset er der, men Priske tør at tage udfordringen op, lyder det.
Siden Royal Antwerp rykkede op i den bedste belgiske række i 2017 og på de fire år, der er gået, har klubben udviklet sig og sidste sæson blev det til en tredjeplads.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
INTERVIEW
