I slutningen af maj blev det offentliggjort, at Brian Priske skiftede cheftrænerstolen i FC Midtjylland ud med samme sæde i den belgiske klub Royal Antwerp.
Fredag talte han for første gang om skiftet til det belgiske medie Sporza.
Her lagde han ikke skjul på, at han forlod FC Midtjylland, fordi han har store ambitioner.
– Jeg har gerne ville til udlandet længe. Den belgiske liga er et skridt fremad for en dansk træner. Jeg kender Belgien på grund af min fortid her (som spiller, red.). Jeg har altid fulgt ligaen. Der er masser af kvalitet og masser af passion for fodbolden.
Brian Priske tørnede i sin aktive karriere ud for de to belgiske klubber Genk og Club Brugge, og nu venter den tredje belgiske klub.
– Jeg er glad for at være her, og jeg ser frem til at begynde arbejdet. Jeg har de seneste uger sammensat mit hold. Jeg ved, jeg får brug for et godt hold og gode spillere for at opnå mit mål.
– Mine forgængere har lagt et solidt fundament her. Det respekterer jeg. Jeg ser frem til at bygge videre på det. Forhåbentlig kan vi få fans tilbage på stadion næste sæson, for de er fantastiske her, og de kan hjælpe og videre.
Antwerpens daglige leder Sven Jacques forklarede også, hvorfor valget var faldet på netop Brian Priske.
– Det var vigtigt for os at finde en træner, der ligesom sine forgængere har viljen til at vinde og passionen til at gå efter sejrene. det har Priske. Brian kender ligaen godt, og han er meget velforberedt. Han vil tage klubben det næste skridt, selvom det ikke bliver nemt efter fire gode år. Presset er der, men Priske tør at tage udfordringen op, lyder det.
Siden Royal Antwerp rykkede op i den bedste belgiske række i 2017 og på de fire år, der er gået, har klubben udviklet sig og sidste sæson blev det til en tredjeplads.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Knuser transferrekord
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medier jubler over USA’s nedtur
VM-spiller alvorligt skadet
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
