I slutningen af maj blev det offentliggjort, at Brian Priske skiftede cheftrænerstolen i FC Midtjylland ud med samme sæde i den belgiske klub Royal Antwerp.
Fredag talte han for første gang om skiftet til det belgiske medie Sporza.
Her lagde han ikke skjul på, at han forlod FC Midtjylland, fordi han har store ambitioner.
– Jeg har gerne ville til udlandet længe. Den belgiske liga er et skridt fremad for en dansk træner. Jeg kender Belgien på grund af min fortid her (som spiller, red.). Jeg har altid fulgt ligaen. Der er masser af kvalitet og masser af passion for fodbolden.
Brian Priske tørnede i sin aktive karriere ud for de to belgiske klubber Genk og Club Brugge, og nu venter den tredje belgiske klub.
– Jeg er glad for at være her, og jeg ser frem til at begynde arbejdet. Jeg har de seneste uger sammensat mit hold. Jeg ved, jeg får brug for et godt hold og gode spillere for at opnå mit mål.
– Mine forgængere har lagt et solidt fundament her. Det respekterer jeg. Jeg ser frem til at bygge videre på det. Forhåbentlig kan vi få fans tilbage på stadion næste sæson, for de er fantastiske her, og de kan hjælpe og videre.
Antwerpens daglige leder Sven Jacques forklarede også, hvorfor valget var faldet på netop Brian Priske.
– Det var vigtigt for os at finde en træner, der ligesom sine forgængere har viljen til at vinde og passionen til at gå efter sejrene. det har Priske. Brian kender ligaen godt, og han er meget velforberedt. Han vil tage klubben det næste skridt, selvom det ikke bliver nemt efter fire gode år. Presset er der, men Priske tør at tage udfordringen op, lyder det.
Siden Royal Antwerp rykkede op i den bedste belgiske række i 2017 og på de fire år, der er gået, har klubben udviklet sig og sidste sæson blev det til en tredjeplads.
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
Jess Thorup indlagt
Færdig: Nu er han rejst til København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
