Kasper Dolberg er brandvarm i Anderlecht i øjeblikket, men den belgiske klub kommer næppe til at råde over den danske bomber efter vinterens transfervindue, hvis han fortsætter sin aktuelle form.
Sådan lyder vurderingen fra Danmarks landstræner Brian Riemer, der i et interview med Het Nieuwsblad glæder sig over Kasper Dolbergs store succes i den belgiske liga.
– Jeg er glad for, at Kasper igen har fundet vej til målet i Anderlecht. Jeg har sagt fra starten af, at Dolberg er en spiller, hvis niveau er for højt til den belgiske liga. I starten af sæsonen kom han ikke frem til så mange målchancer, men han var også en smule uheldig.
– Men hvis Kasper fortsætter med at score mål, som han gør nu, så vil det overraske mig, hvis han stadig spiller for Anderlecht efter vinteren.
Het Nieuwsblad skriver, at klubber som Southampton og Atalanta fulgte Kasper Dolberg i sommer og peger på, at disse klubber måske kan genoptage interessen til januar. Ifølge avisen er Dolbergs markedsværdi nu steget til at ligge et sted mellem 75 og 110 millioner kroner.
Hvad der mere konkret kan være af interesse for Kasper Dolberg, ønsker Brian Riemer ikke at forholde sig til. Landstræneren peger blot på, at den 27-årige angriber har kvaliteter, der er meget efterspurgte rundt omkring i de store europæiske ligaer.
– Jeg siger blot, at enhver klub i Europa er på jagt efter en angriber, der har nemt ved at score, og Kasper har bevist, at han har de kvaliteter. For mig som dansk landstræner er det ikke afgørende. Jeg ønsker bare, at Dolberg er glad, og han føler sig helt sikkert godt tilpas i Bruxelles.
– Hvis Anderlecht nogensinde sælger ham, så bliver det for et stort beløb. Det vil også gøre Wouter (klubpræsident Wouter Vandenhaute, red.) og bestyrelsen glad, ikke?, lyder det fra Brian Riemer.
Her til aften har Kasper Dolberg fortsat sin vilde målform, da Anderlecht bankede Gent med 6-0.
Her blev Dolberg dobbelt målscorer, og den danske skarpretter har nu scoret hele 10 mål i sine seneste fem kampe for Anderlecht.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Forhandler med storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER