Kasper Dolberg er brandvarm i Anderlecht i øjeblikket, men den belgiske klub kommer næppe til at råde over den danske bomber efter vinterens transfervindue, hvis han fortsætter sin aktuelle form.
Sådan lyder vurderingen fra Danmarks landstræner Brian Riemer, der i et interview med Het Nieuwsblad glæder sig over Kasper Dolbergs store succes i den belgiske liga.
– Jeg er glad for, at Kasper igen har fundet vej til målet i Anderlecht. Jeg har sagt fra starten af, at Dolberg er en spiller, hvis niveau er for højt til den belgiske liga. I starten af sæsonen kom han ikke frem til så mange målchancer, men han var også en smule uheldig.
– Men hvis Kasper fortsætter med at score mål, som han gør nu, så vil det overraske mig, hvis han stadig spiller for Anderlecht efter vinteren.
Het Nieuwsblad skriver, at klubber som Southampton og Atalanta fulgte Kasper Dolberg i sommer og peger på, at disse klubber måske kan genoptage interessen til januar. Ifølge avisen er Dolbergs markedsværdi nu steget til at ligge et sted mellem 75 og 110 millioner kroner.
Hvad der mere konkret kan være af interesse for Kasper Dolberg, ønsker Brian Riemer ikke at forholde sig til. Landstræneren peger blot på, at den 27-årige angriber har kvaliteter, der er meget efterspurgte rundt omkring i de store europæiske ligaer.
– Jeg siger blot, at enhver klub i Europa er på jagt efter en angriber, der har nemt ved at score, og Kasper har bevist, at han har de kvaliteter. For mig som dansk landstræner er det ikke afgørende. Jeg ønsker bare, at Dolberg er glad, og han føler sig helt sikkert godt tilpas i Bruxelles.
– Hvis Anderlecht nogensinde sælger ham, så bliver det for et stort beløb. Det vil også gøre Wouter (klubpræsident Wouter Vandenhaute, red.) og bestyrelsen glad, ikke?, lyder det fra Brian Riemer.
Her til aften har Kasper Dolberg fortsat sin vilde målform, da Anderlecht bankede Gent med 6-0.
Her blev Dolberg dobbelt målscorer, og den danske skarpretter har nu scoret hele 10 mål i sine seneste fem kampe for Anderlecht.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT