Kasper Dolberg er brandvarm i Anderlecht i øjeblikket, men den belgiske klub kommer næppe til at råde over den danske bomber efter vinterens transfervindue, hvis han fortsætter sin aktuelle form.
Sådan lyder vurderingen fra Danmarks landstræner Brian Riemer, der i et interview med Het Nieuwsblad glæder sig over Kasper Dolbergs store succes i den belgiske liga.
– Jeg er glad for, at Kasper igen har fundet vej til målet i Anderlecht. Jeg har sagt fra starten af, at Dolberg er en spiller, hvis niveau er for højt til den belgiske liga. I starten af sæsonen kom han ikke frem til så mange målchancer, men han var også en smule uheldig.
– Men hvis Kasper fortsætter med at score mål, som han gør nu, så vil det overraske mig, hvis han stadig spiller for Anderlecht efter vinteren.
Het Nieuwsblad skriver, at klubber som Southampton og Atalanta fulgte Kasper Dolberg i sommer og peger på, at disse klubber måske kan genoptage interessen til januar. Ifølge avisen er Dolbergs markedsværdi nu steget til at ligge et sted mellem 75 og 110 millioner kroner.
Hvad der mere konkret kan være af interesse for Kasper Dolberg, ønsker Brian Riemer ikke at forholde sig til. Landstræneren peger blot på, at den 27-årige angriber har kvaliteter, der er meget efterspurgte rundt omkring i de store europæiske ligaer.
– Jeg siger blot, at enhver klub i Europa er på jagt efter en angriber, der har nemt ved at score, og Kasper har bevist, at han har de kvaliteter. For mig som dansk landstræner er det ikke afgørende. Jeg ønsker bare, at Dolberg er glad, og han føler sig helt sikkert godt tilpas i Bruxelles.
– Hvis Anderlecht nogensinde sælger ham, så bliver det for et stort beløb. Det vil også gøre Wouter (klubpræsident Wouter Vandenhaute, red.) og bestyrelsen glad, ikke?, lyder det fra Brian Riemer.
Her til aften har Kasper Dolberg fortsat sin vilde målform, da Anderlecht bankede Gent med 6-0.
Her blev Dolberg dobbelt målscorer, og den danske skarpretter har nu scoret hele 10 mål i sine seneste fem kampe for Anderlecht.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
EKSKLUSIVT