Brian Riemer spår januarskifte for dansk stjerne

Hvis Kasper Dolberg fortsætter sin nuværende form for Anderlecht, så spiller den danske landsholdsprofil næppe i den belgiske klub efter vinterens transfervindue, spår Danmarks landstræner.



Kasper Dolberg er brandvarm i Anderlecht i øjeblikket, men den belgiske klub kommer næppe til at råde over den danske bomber efter vinterens transfervindue, hvis han fortsætter sin aktuelle form. 

Sådan lyder vurderingen fra Danmarks landstræner Brian Riemer, der i et interview med Het Nieuwsblad glæder sig over Kasper Dolbergs store succes i den belgiske liga. 

– Jeg er glad for, at Kasper igen har fundet vej til målet i Anderlecht. Jeg har sagt fra starten af, at Dolberg er en spiller, hvis niveau er for højt til den belgiske liga. I starten af sæsonen kom han ikke frem til så mange målchancer, men han var også en smule uheldig. 

– Men hvis Kasper fortsætter med at score mål, som han gør nu, så vil det overraske mig, hvis han stadig spiller for Anderlecht efter vinteren. 

Het Nieuwsblad skriver, at klubber som Southampton og Atalanta fulgte Kasper Dolberg i sommer og peger på, at disse klubber måske kan genoptage interessen til januar. Ifølge avisen er Dolbergs markedsværdi nu steget til at ligge et sted mellem 75 og 110 millioner kroner. 

Hvad der mere konkret kan være af interesse for Kasper Dolberg, ønsker Brian Riemer ikke at forholde sig til. Landstræneren peger blot på, at den 27-årige angriber har kvaliteter, der er meget efterspurgte rundt omkring i de store europæiske ligaer.  

– Jeg siger blot, at enhver klub i Europa er på jagt efter en angriber, der har nemt ved at score, og Kasper har bevist, at han har de kvaliteter. For mig som dansk landstræner er det ikke afgørende. Jeg ønsker bare, at Dolberg er glad, og han føler sig helt sikkert godt tilpas i Bruxelles. 

– Hvis Anderlecht nogensinde sælger ham, så bliver det for et stort beløb. Det vil også gøre Wouter (klubpræsident Wouter Vandenhaute, red.) og bestyrelsen glad, ikke?, lyder det fra Brian Riemer. 

Her til aften har Kasper Dolberg fortsat sin vilde målform, da Anderlecht bankede Gent med 6-0. 

Her blev Dolberg dobbelt målscorer, og den danske skarpretter har nu scoret hele 10 mål i sine seneste fem kampe for Anderlecht. 



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Bo Henriksen fyret

Dybt skuffet og trist

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Freiburg nupper pokalsejr

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes