Brian Riemer spår januarskifte for dansk stjerne

Hvis Kasper Dolberg fortsætter sin nuværende form for Anderlecht, så spiller den danske landsholdsprofil næppe i den belgiske klub efter vinterens transfervindue, spår Danmarks landstræner.



Kasper Dolberg er brandvarm i Anderlecht i øjeblikket, men den belgiske klub kommer næppe til at råde over den danske bomber efter vinterens transfervindue, hvis han fortsætter sin aktuelle form. 

Sådan lyder vurderingen fra Danmarks landstræner Brian Riemer, der i et interview med Het Nieuwsblad glæder sig over Kasper Dolbergs store succes i den belgiske liga. 

– Jeg er glad for, at Kasper igen har fundet vej til målet i Anderlecht. Jeg har sagt fra starten af, at Dolberg er en spiller, hvis niveau er for højt til den belgiske liga. I starten af sæsonen kom han ikke frem til så mange målchancer, men han var også en smule uheldig. 

– Men hvis Kasper fortsætter med at score mål, som han gør nu, så vil det overraske mig, hvis han stadig spiller for Anderlecht efter vinteren. 

Het Nieuwsblad skriver, at klubber som Southampton og Atalanta fulgte Kasper Dolberg i sommer og peger på, at disse klubber måske kan genoptage interessen til januar. Ifølge avisen er Dolbergs markedsværdi nu steget til at ligge et sted mellem 75 og 110 millioner kroner. 

Hvad der mere konkret kan være af interesse for Kasper Dolberg, ønsker Brian Riemer ikke at forholde sig til. Landstræneren peger blot på, at den 27-årige angriber har kvaliteter, der er meget efterspurgte rundt omkring i de store europæiske ligaer.  

– Jeg siger blot, at enhver klub i Europa er på jagt efter en angriber, der har nemt ved at score, og Kasper har bevist, at han har de kvaliteter. For mig som dansk landstræner er det ikke afgørende. Jeg ønsker bare, at Dolberg er glad, og han føler sig helt sikkert godt tilpas i Bruxelles. 

– Hvis Anderlecht nogensinde sælger ham, så bliver det for et stort beløb. Det vil også gøre Wouter (klubpræsident Wouter Vandenhaute, red.) og bestyrelsen glad, ikke?, lyder det fra Brian Riemer. 

Her til aften har Kasper Dolberg fortsat sin vilde målform, da Anderlecht bankede Gent med 6-0. 

Her blev Dolberg dobbelt målscorer, og den danske skarpretter har nu scoret hele 10 mål i sine seneste fem kampe for Anderlecht. 





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Færdig? Manchester City har udset afløser

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Benhård Brian Riemer-melding

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Det kommer formentlig til at ske

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Håber på FC København-exit

Brighton – Liverpool

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Stjerner rammer eksklusiv klub

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Langgaber mellem Blå og Blå

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Barcelona – Rayo Vallecano

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’