Kasper Dolberg er brandvarm i Anderlecht i øjeblikket, men den belgiske klub kommer næppe til at råde over den danske bomber efter vinterens transfervindue, hvis han fortsætter sin aktuelle form.
Sådan lyder vurderingen fra Danmarks landstræner Brian Riemer, der i et interview med Het Nieuwsblad glæder sig over Kasper Dolbergs store succes i den belgiske liga.
– Jeg er glad for, at Kasper igen har fundet vej til målet i Anderlecht. Jeg har sagt fra starten af, at Dolberg er en spiller, hvis niveau er for højt til den belgiske liga. I starten af sæsonen kom han ikke frem til så mange målchancer, men han var også en smule uheldig.
– Men hvis Kasper fortsætter med at score mål, som han gør nu, så vil det overraske mig, hvis han stadig spiller for Anderlecht efter vinteren.
Het Nieuwsblad skriver, at klubber som Southampton og Atalanta fulgte Kasper Dolberg i sommer og peger på, at disse klubber måske kan genoptage interessen til januar. Ifølge avisen er Dolbergs markedsværdi nu steget til at ligge et sted mellem 75 og 110 millioner kroner.
Hvad der mere konkret kan være af interesse for Kasper Dolberg, ønsker Brian Riemer ikke at forholde sig til. Landstræneren peger blot på, at den 27-årige angriber har kvaliteter, der er meget efterspurgte rundt omkring i de store europæiske ligaer.
– Jeg siger blot, at enhver klub i Europa er på jagt efter en angriber, der har nemt ved at score, og Kasper har bevist, at han har de kvaliteter. For mig som dansk landstræner er det ikke afgørende. Jeg ønsker bare, at Dolberg er glad, og han føler sig helt sikkert godt tilpas i Bruxelles.
– Hvis Anderlecht nogensinde sælger ham, så bliver det for et stort beløb. Det vil også gøre Wouter (klubpræsident Wouter Vandenhaute, red.) og bestyrelsen glad, ikke?, lyder det fra Brian Riemer.
Her til aften har Kasper Dolberg fortsat sin vilde målform, da Anderlecht bankede Gent med 6-0.
Her blev Dolberg dobbelt målscorer, og den danske skarpretter har nu scoret hele 10 mål i sine seneste fem kampe for Anderlecht.
LIVE
TransferLIVE: Chokstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus