Om mindre end et år er Lasse Schönes tid som fodboldspiller ovre.
Meget tyder på, at den tidligere danske landsholdsspiller afslutter karrieren på bænken i sin hollandske klub, NEC Nijmegen. I slutningen af sidste sæson mistede han sin plads på den centrale midtbane, og han har heller ikke været en del af den foretrukne midtbanekonstellation i optakten til den nye sæson.
Det vil dog ikke gøre Schöne noget at lægge støvlerne på hylden som reservespiller, om end han heller ikke har opgivet at spille sig tilbage på holdet. Det fortæller han i et stort interview med de Gelderlander.
– Det vil ikke være en skamplet på min karriere, hvis jeg bruger meget tid på bænken i min sidste sæson. Hvis man stadig kan spille på dette niveau i en alder af 38 år, kan man ikke tale om det. Selvfølgelig er jeg realistisk, og jeg kommer ikke til at spille hele tiden, men jeg ved, at jeg stadig kan have stor værdi for dette hold. Det beviste jeg også i sidste sæson.
– Jeg har haft masser af tilbageslag i min karriere. Jeg var for eksempel også på bænken i Ajax i en periode. Men hver gang kæmpede jeg mig tilbage, og jeg vil gøre mit ypperste for at gøre det igen. Holdet kan gøre brug af min erfaring, mit blik for spillet og mine standardsituationer. Heldigivs kigger træneren ikke på alderen, men han spiller med de bedste elleve.
"Fodboldens udvikling går ikke i den rigtige retning"
Lasse Schöne har tidligere givet udtryk for, at han har stor interesse for modeverden og overvejer at gå i den retning, når han stopper som fodboldspiller.
Under sommerens EM-slutrunde fik Schöne ellers mulighed for at prøve kræfter med TV, da han på hollandske NOS var ekspert til Danmarks opgør mod Serbien. Men det var ikke nogen succes.
– Redaktionen spurgte mig, om jeg havde et godt klip at vise i udsendelsen. Jeg sagde "men gutter, der skete ikke noget." Det var dejligt at være med i sådan et studie, men det var en virkelig forfærdelig kamp – ligesom mange andre kampe ved EM.
– Jeg kommer 100 procent til at savne kampene, men efter min romantiske opfattelse går fodboldens udvikling ikke i den rigtige retning. Den har mistet lidt af sin charme. At løbe hurtigt og hoppe højt er blevet vigtigere end at spille bolden til den rigtige farve. Det, synes jeg, er en skam.
Schöne kan af den grund heller ikke se sig selv gå trænervejen.
– Efter sæsonen vil jeg gerne væk fra fodbold i et stykke tid. Måske kommer jeg til at savne det på et tidspunkt. Jeg kan i hvert fald ikke se mig selv blive træner. Jeg har aldrig haft den ambition.
– Når jeg ser, hvor meget tid vores træner lægger i det, begynder jeg at få åndenød. Lige nu ser jeg næsten ikke nogen kampe, og så skal jeg til at se fodbold syv dage om ugen. Det vil være godt for mig ikke at være involveret i fodbold i et stykke tid.
Lasse Schöne har i løbet af sin karriere været forbi Heerenveen, De Graafschap, NEC Nijmegen, Ajax og Genoa.
LIVE
LIVE: Jensen og Tingager med skadesopdateringer
Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien
Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’
Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes
‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’
FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
BIZART
Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’
Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen
NYHEDER
– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?
NYHEDER
Osula får comeback i stor Newcastle-skuffelse
TIPSBLADETS DOM
Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
NYHEDER
Trækker overskrifter: ‘Viser sin dårlige side’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’
TOPNYHED
Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen
Revser Man Utd: ‘Nu har vi set nok til de to!’
NYHEDER
Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’
INTERVIEW
Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien
TIPSBLADETS DOM
Et sort hul for FC København – fornærmende ringe
TOPNYHED
Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Det ødelægger holdet’
AVIS
På rov i FC Nordsjælland?
NYHEDER
– Helt særlig situation med Dolberg
– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!
TOPNYHED
Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller
Haaland: ‘Jeg er så stolt’
INTERVIEW
Ude af FCK-truppen: ‘Han kom for sent til træning’
TOPNYHED
FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt
INTERVIEW
Legende anbefalede Superligaen og Aarhus
TOPNYHED
Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’
NYHEDER