Dansk ikon stopper: Fodbold har mistet sin charme

Lasse Schöne lægger støvlerne på hylden efter sæsonen og vil gerne væk fra fodboldverden i en periode.



Om mindre end et år er Lasse Schönes tid som fodboldspiller ovre.

Meget tyder på, at den tidligere danske landsholdsspiller afslutter karrieren på bænken i sin hollandske klub, NEC Nijmegen. I slutningen af sidste sæson mistede han sin plads på den centrale midtbane, og han har heller ikke været en del af den foretrukne midtbanekonstellation i optakten til den nye sæson.

Det vil dog ikke gøre Schöne noget at lægge støvlerne på hylden som reservespiller, om end han heller ikke har opgivet at spille sig tilbage på holdet. Det fortæller han i et stort interview med de Gelderlander.

– Det vil ikke være en skamplet på min karriere, hvis jeg bruger meget tid på bænken i min sidste sæson. Hvis man stadig kan spille på dette niveau i en alder af 38 år, kan man ikke tale om det. Selvfølgelig er jeg realistisk, og jeg kommer ikke til at spille hele tiden, men jeg ved, at jeg stadig kan have stor værdi for dette hold. Det beviste jeg også i sidste sæson.

– Jeg har haft masser af tilbageslag i min karriere. Jeg var for eksempel også på bænken i Ajax i en periode. Men hver gang kæmpede jeg mig tilbage, og jeg vil gøre mit ypperste for at gøre det igen. Holdet kan gøre brug af min erfaring, mit blik for spillet og mine standardsituationer. Heldigivs kigger træneren ikke på alderen, men han spiller med de bedste elleve.

"Fodboldens udvikling går ikke i den rigtige retning"
Lasse Schöne har tidligere givet udtryk for, at han har stor interesse for modeverden og overvejer at gå i den retning, når han stopper som fodboldspiller.

Under sommerens EM-slutrunde fik Schöne ellers mulighed for at prøve kræfter med TV, da han på hollandske NOS var ekspert til Danmarks opgør mod Serbien. Men det var ikke nogen succes.

– Redaktionen spurgte mig, om jeg havde et godt klip at vise i udsendelsen. Jeg sagde "men gutter, der skete ikke noget." Det var dejligt at være med i sådan et studie, men det var en virkelig forfærdelig kamp – ligesom mange andre kampe ved EM.

– Jeg kommer 100 procent til at savne kampene, men efter min romantiske opfattelse går fodboldens udvikling ikke i den rigtige retning. Den har mistet lidt af sin charme. At løbe hurtigt og hoppe højt er blevet vigtigere end at spille bolden til den rigtige farve. Det, synes jeg, er en skam.

Schöne kan af den grund heller ikke se sig selv gå trænervejen.

– Efter sæsonen vil jeg gerne væk fra fodbold i et stykke tid. Måske kommer jeg til at savne det på et tidspunkt. Jeg kan i hvert fald ikke se mig selv blive træner. Jeg har aldrig haft den ambition.

– Når jeg ser, hvor meget tid vores træner lægger i det, begynder jeg at få åndenød. Lige nu ser jeg næsten ikke nogen kampe, og så skal jeg til at se fodbold syv dage om ugen. Det vil være godt for mig ikke at være involveret i fodbold i et stykke tid.

Lasse Schöne har i løbet af sin karriere været forbi Heerenveen, De Graafschap, NEC Nijmegen, Ajax og Genoa.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Jeg tror de vinder Superligaen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Silkeborg IF – Viborg FF



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

AGF – OB

Han er på vej væk fra AGF

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

FC Nordsjælland – Sønderjyske

“De havde det bedste transfervindue”

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Tottenham boykotter Viaplay



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Tæt på en falliterklæring, FCK

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Officielt: Karim Benzema skifter klub

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Stor mystik om Patrick Pentz

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Afviser kæmpebud

Brøndby afviser to danske klubber

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub