Om mindre end et år er Lasse Schönes tid som fodboldspiller ovre.
Meget tyder på, at den tidligere danske landsholdsspiller afslutter karrieren på bænken i sin hollandske klub, NEC Nijmegen. I slutningen af sidste sæson mistede han sin plads på den centrale midtbane, og han har heller ikke været en del af den foretrukne midtbanekonstellation i optakten til den nye sæson.
Det vil dog ikke gøre Schöne noget at lægge støvlerne på hylden som reservespiller, om end han heller ikke har opgivet at spille sig tilbage på holdet. Det fortæller han i et stort interview med de Gelderlander.
– Det vil ikke være en skamplet på min karriere, hvis jeg bruger meget tid på bænken i min sidste sæson. Hvis man stadig kan spille på dette niveau i en alder af 38 år, kan man ikke tale om det. Selvfølgelig er jeg realistisk, og jeg kommer ikke til at spille hele tiden, men jeg ved, at jeg stadig kan have stor værdi for dette hold. Det beviste jeg også i sidste sæson.
– Jeg har haft masser af tilbageslag i min karriere. Jeg var for eksempel også på bænken i Ajax i en periode. Men hver gang kæmpede jeg mig tilbage, og jeg vil gøre mit ypperste for at gøre det igen. Holdet kan gøre brug af min erfaring, mit blik for spillet og mine standardsituationer. Heldigivs kigger træneren ikke på alderen, men han spiller med de bedste elleve.
"Fodboldens udvikling går ikke i den rigtige retning"
Lasse Schöne har tidligere givet udtryk for, at han har stor interesse for modeverden og overvejer at gå i den retning, når han stopper som fodboldspiller.
Under sommerens EM-slutrunde fik Schöne ellers mulighed for at prøve kræfter med TV, da han på hollandske NOS var ekspert til Danmarks opgør mod Serbien. Men det var ikke nogen succes.
– Redaktionen spurgte mig, om jeg havde et godt klip at vise i udsendelsen. Jeg sagde "men gutter, der skete ikke noget." Det var dejligt at være med i sådan et studie, men det var en virkelig forfærdelig kamp – ligesom mange andre kampe ved EM.
– Jeg kommer 100 procent til at savne kampene, men efter min romantiske opfattelse går fodboldens udvikling ikke i den rigtige retning. Den har mistet lidt af sin charme. At løbe hurtigt og hoppe højt er blevet vigtigere end at spille bolden til den rigtige farve. Det, synes jeg, er en skam.
Schöne kan af den grund heller ikke se sig selv gå trænervejen.
– Efter sæsonen vil jeg gerne væk fra fodbold i et stykke tid. Måske kommer jeg til at savne det på et tidspunkt. Jeg kan i hvert fald ikke se mig selv blive træner. Jeg har aldrig haft den ambition.
– Når jeg ser, hvor meget tid vores træner lægger i det, begynder jeg at få åndenød. Lige nu ser jeg næsten ikke nogen kampe, og så skal jeg til at se fodbold syv dage om ugen. Det vil være godt for mig ikke at være involveret i fodbold i et stykke tid.
Lasse Schöne har i løbet af sin karriere været forbi Heerenveen, De Graafschap, NEC Nijmegen, Ajax og Genoa.
LIVE
TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
David Moyes griner over gult kort for jubel
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
AVIS