Om mindre end et år er Lasse Schönes tid som fodboldspiller ovre.
Meget tyder på, at den tidligere danske landsholdsspiller afslutter karrieren på bænken i sin hollandske klub, NEC Nijmegen. I slutningen af sidste sæson mistede han sin plads på den centrale midtbane, og han har heller ikke været en del af den foretrukne midtbanekonstellation i optakten til den nye sæson.
Det vil dog ikke gøre Schöne noget at lægge støvlerne på hylden som reservespiller, om end han heller ikke har opgivet at spille sig tilbage på holdet. Det fortæller han i et stort interview med de Gelderlander.
– Det vil ikke være en skamplet på min karriere, hvis jeg bruger meget tid på bænken i min sidste sæson. Hvis man stadig kan spille på dette niveau i en alder af 38 år, kan man ikke tale om det. Selvfølgelig er jeg realistisk, og jeg kommer ikke til at spille hele tiden, men jeg ved, at jeg stadig kan have stor værdi for dette hold. Det beviste jeg også i sidste sæson.
– Jeg har haft masser af tilbageslag i min karriere. Jeg var for eksempel også på bænken i Ajax i en periode. Men hver gang kæmpede jeg mig tilbage, og jeg vil gøre mit ypperste for at gøre det igen. Holdet kan gøre brug af min erfaring, mit blik for spillet og mine standardsituationer. Heldigivs kigger træneren ikke på alderen, men han spiller med de bedste elleve.
"Fodboldens udvikling går ikke i den rigtige retning"
Lasse Schöne har tidligere givet udtryk for, at han har stor interesse for modeverden og overvejer at gå i den retning, når han stopper som fodboldspiller.
Under sommerens EM-slutrunde fik Schöne ellers mulighed for at prøve kræfter med TV, da han på hollandske NOS var ekspert til Danmarks opgør mod Serbien. Men det var ikke nogen succes.
– Redaktionen spurgte mig, om jeg havde et godt klip at vise i udsendelsen. Jeg sagde "men gutter, der skete ikke noget." Det var dejligt at være med i sådan et studie, men det var en virkelig forfærdelig kamp – ligesom mange andre kampe ved EM.
– Jeg kommer 100 procent til at savne kampene, men efter min romantiske opfattelse går fodboldens udvikling ikke i den rigtige retning. Den har mistet lidt af sin charme. At løbe hurtigt og hoppe højt er blevet vigtigere end at spille bolden til den rigtige farve. Det, synes jeg, er en skam.
Schöne kan af den grund heller ikke se sig selv gå trænervejen.
– Efter sæsonen vil jeg gerne væk fra fodbold i et stykke tid. Måske kommer jeg til at savne det på et tidspunkt. Jeg kan i hvert fald ikke se mig selv blive træner. Jeg har aldrig haft den ambition.
– Når jeg ser, hvor meget tid vores træner lægger i det, begynder jeg at få åndenød. Lige nu ser jeg næsten ikke nogen kampe, og så skal jeg til at se fodbold syv dage om ugen. Det vil være godt for mig ikke at være involveret i fodbold i et stykke tid.
Lasse Schöne har i løbet af sin karriere været forbi Heerenveen, De Graafschap, NEC Nijmegen, Ajax og Genoa.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
‘Schmedes er under pres’
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
TIPSBLADETS DOM