Dansk ikon stopper: Fodbold har mistet sin charme

Lasse Schöne lægger støvlerne på hylden efter sæsonen og vil gerne væk fra fodboldverden i en periode.



Om mindre end et år er Lasse Schönes tid som fodboldspiller ovre.

Meget tyder på, at den tidligere danske landsholdsspiller afslutter karrieren på bænken i sin hollandske klub, NEC Nijmegen. I slutningen af sidste sæson mistede han sin plads på den centrale midtbane, og han har heller ikke været en del af den foretrukne midtbanekonstellation i optakten til den nye sæson.

Det vil dog ikke gøre Schöne noget at lægge støvlerne på hylden som reservespiller, om end han heller ikke har opgivet at spille sig tilbage på holdet. Det fortæller han i et stort interview med de Gelderlander.

– Det vil ikke være en skamplet på min karriere, hvis jeg bruger meget tid på bænken i min sidste sæson. Hvis man stadig kan spille på dette niveau i en alder af 38 år, kan man ikke tale om det. Selvfølgelig er jeg realistisk, og jeg kommer ikke til at spille hele tiden, men jeg ved, at jeg stadig kan have stor værdi for dette hold. Det beviste jeg også i sidste sæson.

– Jeg har haft masser af tilbageslag i min karriere. Jeg var for eksempel også på bænken i Ajax i en periode. Men hver gang kæmpede jeg mig tilbage, og jeg vil gøre mit ypperste for at gøre det igen. Holdet kan gøre brug af min erfaring, mit blik for spillet og mine standardsituationer. Heldigivs kigger træneren ikke på alderen, men han spiller med de bedste elleve.

"Fodboldens udvikling går ikke i den rigtige retning"
Lasse Schöne har tidligere givet udtryk for, at han har stor interesse for modeverden og overvejer at gå i den retning, når han stopper som fodboldspiller.

Under sommerens EM-slutrunde fik Schöne ellers mulighed for at prøve kræfter med TV, da han på hollandske NOS var ekspert til Danmarks opgør mod Serbien. Men det var ikke nogen succes.

– Redaktionen spurgte mig, om jeg havde et godt klip at vise i udsendelsen. Jeg sagde "men gutter, der skete ikke noget." Det var dejligt at være med i sådan et studie, men det var en virkelig forfærdelig kamp – ligesom mange andre kampe ved EM.

– Jeg kommer 100 procent til at savne kampene, men efter min romantiske opfattelse går fodboldens udvikling ikke i den rigtige retning. Den har mistet lidt af sin charme. At løbe hurtigt og hoppe højt er blevet vigtigere end at spille bolden til den rigtige farve. Det, synes jeg, er en skam.

Schöne kan af den grund heller ikke se sig selv gå trænervejen.

– Efter sæsonen vil jeg gerne væk fra fodbold i et stykke tid. Måske kommer jeg til at savne det på et tidspunkt. Jeg kan i hvert fald ikke se mig selv blive træner. Jeg har aldrig haft den ambition.

– Når jeg ser, hvor meget tid vores træner lægger i det, begynder jeg at få åndenød. Lige nu ser jeg næsten ikke nogen kampe, og så skal jeg til at se fodbold syv dage om ugen. Det vil være godt for mig ikke at være involveret i fodbold i et stykke tid.

Lasse Schöne har i løbet af sin karriere været forbi Heerenveen, De Graafschap, NEC Nijmegen, Ajax og Genoa.





LIVE

TransferLIVE: Real henter ombejlet angriber

Franco Baresi er død

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Er de også færdige i OB?

Her er FC Københavns vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘En trøstepræmie af en turnering’

Tottenham-flop i stor transfer

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

AGF i Europa: De venter i næste runde

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

De vil have Jelert

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vildt Superliga-rygte afvises

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland