Om mindre end et år er Lasse Schönes tid som fodboldspiller ovre.
Meget tyder på, at den tidligere danske landsholdsspiller afslutter karrieren på bænken i sin hollandske klub, NEC Nijmegen. I slutningen af sidste sæson mistede han sin plads på den centrale midtbane, og han har heller ikke været en del af den foretrukne midtbanekonstellation i optakten til den nye sæson.
Det vil dog ikke gøre Schöne noget at lægge støvlerne på hylden som reservespiller, om end han heller ikke har opgivet at spille sig tilbage på holdet. Det fortæller han i et stort interview med de Gelderlander.
– Det vil ikke være en skamplet på min karriere, hvis jeg bruger meget tid på bænken i min sidste sæson. Hvis man stadig kan spille på dette niveau i en alder af 38 år, kan man ikke tale om det. Selvfølgelig er jeg realistisk, og jeg kommer ikke til at spille hele tiden, men jeg ved, at jeg stadig kan have stor værdi for dette hold. Det beviste jeg også i sidste sæson.
– Jeg har haft masser af tilbageslag i min karriere. Jeg var for eksempel også på bænken i Ajax i en periode. Men hver gang kæmpede jeg mig tilbage, og jeg vil gøre mit ypperste for at gøre det igen. Holdet kan gøre brug af min erfaring, mit blik for spillet og mine standardsituationer. Heldigivs kigger træneren ikke på alderen, men han spiller med de bedste elleve.
"Fodboldens udvikling går ikke i den rigtige retning"
Lasse Schöne har tidligere givet udtryk for, at han har stor interesse for modeverden og overvejer at gå i den retning, når han stopper som fodboldspiller.
Under sommerens EM-slutrunde fik Schöne ellers mulighed for at prøve kræfter med TV, da han på hollandske NOS var ekspert til Danmarks opgør mod Serbien. Men det var ikke nogen succes.
– Redaktionen spurgte mig, om jeg havde et godt klip at vise i udsendelsen. Jeg sagde "men gutter, der skete ikke noget." Det var dejligt at være med i sådan et studie, men det var en virkelig forfærdelig kamp – ligesom mange andre kampe ved EM.
– Jeg kommer 100 procent til at savne kampene, men efter min romantiske opfattelse går fodboldens udvikling ikke i den rigtige retning. Den har mistet lidt af sin charme. At løbe hurtigt og hoppe højt er blevet vigtigere end at spille bolden til den rigtige farve. Det, synes jeg, er en skam.
Schöne kan af den grund heller ikke se sig selv gå trænervejen.
– Efter sæsonen vil jeg gerne væk fra fodbold i et stykke tid. Måske kommer jeg til at savne det på et tidspunkt. Jeg kan i hvert fald ikke se mig selv blive træner. Jeg har aldrig haft den ambition.
– Når jeg ser, hvor meget tid vores træner lægger i det, begynder jeg at få åndenød. Lige nu ser jeg næsten ikke nogen kampe, og så skal jeg til at se fodbold syv dage om ugen. Det vil være godt for mig ikke at være involveret i fodbold i et stykke tid.
Lasse Schöne har i løbet af sin karriere været forbi Heerenveen, De Graafschap, NEC Nijmegen, Ajax og Genoa.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
OPTAKT
Sønderjyske – OB
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Bayern München besejrer Dortmund i drama
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT