Dansk landsholdsspiller tilbyder Anton Gaaei hjælp

Mohamed Daramy har tilbudt Anton Gaaei hjælp efter katastrofekampen mod Feyenoord.



Tipsbladet i Helsingør.

Hvis nogen ved, hvordan det er at spille i AFC Ajax, når tingene ikke kører, så er det Mohamed Daramy.

Derfor har han også sørget for at tage hånd om sin landsmand Anton Gaaei, der for nyligt blev gjort til syndebuk i opgøret mod Feyenoord. Han lavede to kostelige fejl, blev flået ud efter en halv time, inden kampen blev afblæst på grund af fanuroligheder ved stillingen 0-3.

Den danske fodboldekspert Kenneth Perez kørte Anton Gaaei midtover på hollandsk tv efter opgøret. Det var bestemt ikke kønt, og derfor følte Mohamed Daramy også et ekstra behov for at støtte Anton Gaaei i dagene efter Feyenoord-kampen.

Det fortæller Stade Reims-angriberen til Tipsbladet og resten af pressen i landsholdslejren.

– Jeg kunne godt se, at han var nede. Jeg ved selv, hvordan det er. Jeg har selv været i hans situation, hvor tingene ikke går, som de skal, så jeg kunne se det på ham og på den måde, han gik direkte i omklædningen på, siger Mohamed Daramy og tilføjer:

– Jeg har ikke lige haft sådan en kamp, men jeg kan relatere til det i forhold til, når noget ikke går godt i sådan en klub. Så vi fik snakket, og jeg sagde også, at han bare kunne skrive eller ringe, hvis der skulle være noget.

Artiklen fortsætter efter billedet…
fb8d42c0dfb2b44ee9625901a9c7bee9
Anton Gaaei har underskrevet en kontrakt med Ajax frem til sommeren 2028 (Foto: AFC Ajax).

I Ajax er man vant til at vinde. Sidste sæson sluttede man som nummer tre efter fire år med tre mesterskaber. Tredjepladsen i fjord var allerede en skuffelse hos klubbens fans, og nu har elendigheden nået nye højder med en placering under nedrykningsstregen.

– Presset er anderledes. Der er store forventninger, og nu går tingene slet ikke, og de er inde i en skidt periode. De vandt heller ikke i sidste sæson, og allerede der var fornemmelsen, at det ikke var godt nok. Nu går det slet ikke godt. Det er selvfølgelig ærgerligt. Det kan ske, sådan er fodbold. Jeg håber selvfølgelig, at det kan vende, og at det kan vende for ham.

Er presset større i sådan en klub end i eksempelvis FC København?

– Ja, det er det. FCK er også en stor klub, og der er også pres på, hvis ikke de vinder. Ajax er lidt større og har en lang historie, så det er større end i FCK, og presset fra fansene er større der. Forventningerne i klubben er større, og lige nu tror jeg mest, fansene er vrede. Mod Feyenoord kastede de ting på banen, så jeg tror også, at spillerne bliver ramt af det. De har det svært i øjeblikket.

Mohamed Daramy skiftede selv til Ajax i sommeren 2021 og oplevede hurtigt, at tingene ikke gik. For ham handlede det dog om manglen på spilletid på førsteholdet. Derfor blev han udlejet til FC København i sidste sæson, inden Stade Reims købte ham denne sommer.

I samme periode, som Mohamed Daramy blev rygtet væk, blev Anton Gaaei meldt til Ajax. Her benyttede Mohamed Daramy lejligheden til at klæde sin landsmand på til livet i Hollands hovedstad.

– Jeg snakkede med ham, da jeg selv var der, og rygterne omkring et skifte for ham begyndte. Så skrev jeg lidt frem og tilbage med ham. Selvfølgelig håbede jeg, at det ville ske for ham, da det ville være et stort skifte for ham. Vi snakkede lidt om klubben, og så skiftede han dertil, men der var jeg smuttet.

20-årige Anton Gaaei ser dog ud til at have rystet skuffelsen i Feyenoord-kampen af sig. I weekenden spillede han 45 minutter, i hvad der dog blev en ny skuffelse, da Ajax tabte 1-2 til AZ Alkmaar.



– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-puljerne

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

De er klar til at købe Mohamed Salah

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er Danmarks VM-gruppe

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Saver United-stjerne over

Her er alle VM-grupperne

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Dybt skuffet og trist

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Rigmand vild med FC København-aftale

Patrick Da Silva idømt fængsel

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Jonas Wind er i København

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

FC Fredericia – OB

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Her kan du se VM-lodtrækningen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham