Dansk profil regner med skifte: Det er vildt

Han er overrasket over, hvor langt han er kommet.



Casper Nielsen spillede sandsynligvis sin sidste kamp for Union SG søndag.

Det endte med et 1-0-nederlag til Brian Priskes Royal Antwerp, men efter kampen fik den danske midtbanespiller en stående ovation af klubbens fans. 28-årige Nielsen har mange bejlere efter en forrygende sæson og regner selv med at skulle videre i karrieren.

Det siger han til Le Soir.

– Det var et meget følelsladet øjeblik, fordi jeg ved, at der er mulighed for, at jeg ikke er her i næste sæson. Der er altid en chance for, at jeg bliver, men jeg har været her i tre år. Jeg har givet alt for klubben. Jeg er 28 år, og jeg synes, det er et passende tidspunkt at kigge på de forskellige tilbud, jeg har. Men vi får at se. Jeg har ikke besluttet noget endnu.

Casper Nielsen skiftede til Union SG for tre år siden, da klubben lå i den næstbedste belgiske række. Nu har klubben spillet med om mesterskabet, og Nielsen selv er blevet rygtet til Lazio, Club Brügge og Premier League. Det er en vild udvikling, siger den tidligere OB’er.

– Union har givet mig meget. Jeg kom her, fordi jeg kunne lide projektet. Og jeg skal være ærlig og sige, at jeg er blevet forelsket i klubben. Den har givet mig så meget. Det er derfor, jeg har givet mit liv for den. Jeg har brugt så mange timer på at træne hver dag. Jeg kom tidligt om morgen og tog afsted sent om aften. Denne klub betyder alt for mig.

– I løbet af disse tre sæsoner har vi været igennem skøre perioder. Da jeg ankom, vidste jeg, det var et nyt projekt, og at jeg havde mulighed for at ændre kulturen i klubben. Jeg fik en masse ansvar, og det er vildt at se, hvor langt jeg er nået. Det er det, der er smukt ved fodbold. Det kan gå meget hurtigt. Det har i hvert fald været et utroligt eventyr.

Casper Nielsen har lavet 7 mål og 6 assists i 41 kampe for Union SG i denne sæson.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Sætter klar målsætning

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Superliga-retur?

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Diant Ramaj skal videre

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Rundens hold i Superligaen – 1. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK misser landsholdsspiller

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’