Casper Nielsen spillede sandsynligvis sin sidste kamp for Union SG søndag.
Det endte med et 1-0-nederlag til Brian Priskes Royal Antwerp, men efter kampen fik den danske midtbanespiller en stående ovation af klubbens fans. 28-årige Nielsen har mange bejlere efter en forrygende sæson og regner selv med at skulle videre i karrieren.
Det siger han til Le Soir.
– Det var et meget følelsladet øjeblik, fordi jeg ved, at der er mulighed for, at jeg ikke er her i næste sæson. Der er altid en chance for, at jeg bliver, men jeg har været her i tre år. Jeg har givet alt for klubben. Jeg er 28 år, og jeg synes, det er et passende tidspunkt at kigge på de forskellige tilbud, jeg har. Men vi får at se. Jeg har ikke besluttet noget endnu.
Casper Nielsen skiftede til Union SG for tre år siden, da klubben lå i den næstbedste belgiske række. Nu har klubben spillet med om mesterskabet, og Nielsen selv er blevet rygtet til Lazio, Club Brügge og Premier League. Det er en vild udvikling, siger den tidligere OB’er.
– Union har givet mig meget. Jeg kom her, fordi jeg kunne lide projektet. Og jeg skal være ærlig og sige, at jeg er blevet forelsket i klubben. Den har givet mig så meget. Det er derfor, jeg har givet mit liv for den. Jeg har brugt så mange timer på at træne hver dag. Jeg kom tidligt om morgen og tog afsted sent om aften. Denne klub betyder alt for mig.
– I løbet af disse tre sæsoner har vi været igennem skøre perioder. Da jeg ankom, vidste jeg, det var et nyt projekt, og at jeg havde mulighed for at ændre kulturen i klubben. Jeg fik en masse ansvar, og det er vildt at se, hvor langt jeg er nået. Det er det, der er smukt ved fodbold. Det kan gå meget hurtigt. Det har i hvert fald været et utroligt eventyr.
Casper Nielsen har lavet 7 mål og 6 assists i 41 kampe for Union SG i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Tuchel forsvarer sin taktik
Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
Messi sætter ord på vildt drama
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
INTERVIEW
