Casper Nielsen spillede sandsynligvis sin sidste kamp for Union SG søndag.
Det endte med et 1-0-nederlag til Brian Priskes Royal Antwerp, men efter kampen fik den danske midtbanespiller en stående ovation af klubbens fans. 28-årige Nielsen har mange bejlere efter en forrygende sæson og regner selv med at skulle videre i karrieren.
Det siger han til Le Soir.
– Det var et meget følelsladet øjeblik, fordi jeg ved, at der er mulighed for, at jeg ikke er her i næste sæson. Der er altid en chance for, at jeg bliver, men jeg har været her i tre år. Jeg har givet alt for klubben. Jeg er 28 år, og jeg synes, det er et passende tidspunkt at kigge på de forskellige tilbud, jeg har. Men vi får at se. Jeg har ikke besluttet noget endnu.
Casper Nielsen skiftede til Union SG for tre år siden, da klubben lå i den næstbedste belgiske række. Nu har klubben spillet med om mesterskabet, og Nielsen selv er blevet rygtet til Lazio, Club Brügge og Premier League. Det er en vild udvikling, siger den tidligere OB’er.
– Union har givet mig meget. Jeg kom her, fordi jeg kunne lide projektet. Og jeg skal være ærlig og sige, at jeg er blevet forelsket i klubben. Den har givet mig så meget. Det er derfor, jeg har givet mit liv for den. Jeg har brugt så mange timer på at træne hver dag. Jeg kom tidligt om morgen og tog afsted sent om aften. Denne klub betyder alt for mig.
– I løbet af disse tre sæsoner har vi været igennem skøre perioder. Da jeg ankom, vidste jeg, det var et nyt projekt, og at jeg havde mulighed for at ændre kulturen i klubben. Jeg fik en masse ansvar, og det er vildt at se, hvor langt jeg er nået. Det er det, der er smukt ved fodbold. Det kan gå meget hurtigt. Det har i hvert fald været et utroligt eventyr.
Casper Nielsen har lavet 7 mål og 6 assists i 41 kampe for Union SG i denne sæson.
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
OPTAKT
Liverpool – Brentford
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
INTERVIEW
