Peter Vindahls drømmeskifte har udviklet sig til et sandt mareridt.
AZ Alkmaar hentede i sommeren 2021 den danske keeper i FC Nordsjælland for angiveligt tæt på 14 millioner kroner. Det er mange penge for AZ Alkmaar, der stod med et akut behov for en ny keeper, da man sendte Marco Bizot til fransk fodbold.
Opholdet i Holland startede også godt for Peter Vindahl, der stod fast for AZ Alkmaar i sin første sæson, hvor han også var inde omkring det danske landshold. Danskeren formåede dog ikke altid at imponere.
Sådan lyder vurderingen fra Jeroen Haarsma, der dække AZ Alkmaar tæt for Noordhollands Dagblad, til Tipsbladet.
– Han havde ikke den bedste sæson i fjor. Han blev købt ind til at være førstemålmand, da AZ's tidligere målmand [Marco Bizot, red.] forlod klubben. Han var angiveligt et stort talent, men han overbeviste bare ikke i sidste sæson.
– Han fik sine chancer og spillede hele sæsonen, men han lukkede bare mange nemme mål ind. Han droppede ikke hver uge, men han vandt heller ikke klubben nogen ekstra point.
Simon Piesinger passerer Peter Vindahl i Randers FC's Conference League-møde mod AZ Alkmaar i sidste sæson.
I sommer valgte cheftræner Pascal Jansen så at tage konsekvensen af Vindahls sløje sæson, da han blev vraget til fordel for den lokale helt Hobie Verhulst. Sæsonen forinden havde han ageret reservekeeper bag danskeren, men nu blev rollerne byttet om.
– Den beslutning var ligesom enden for Vindahl, som ikke kom til at spille overhovedet [i efteråret, red.]. Verhulst begyndte mod slutningen af efteråret at lave nogle fejl, så der besluttede AZ sig for at hente en ny målmand. AZ håber på at gøre sig gældende i toppen af Eredivisie, og derfor har de købt en ny, for de har manglet en rigtig god målmand.
I sidste uge præsenterede AZ Alkmaar Mathew Ryan få uger efter, at man sendte Peter Vindahl afsted på en lejeaftale til FC Nürnberg i den tyske 2. Bundesliga.
Til sommer vender danskeren retur til AZ, som han fortsat er på kontrakt hos frem til 2025, men Jeroen Haarsma levner ikke Vindahl nogen fremtid i den hollandske topklub.
– Lige nu ligner det ikke, at han kommer tilbage. Han har fået sin chance, så jeg tror, at det er bedst for ham, hvis han skifter andetsteds. Måske har AZ en helt anden plan med ham. AZ har købt Ryan nu, og hvis han gør det, som han skal, så vil han være førstemålmand, Verhulst bliver reservekeeper, og så er der ikke rigtig behov for Vindahl.
– Der er det bedre at have en ung og talentfuld målmand som den sidste mulighed, så han også kan udvikle sig. Så jeg tror ikke, at der findes en fremtid for ham (Vindahl) i AZ.
Peter Vindahl har spillet halvandet år i AZ Alkmaar. I sin første sæson blev det til 48 kampe for klubben, hvor han formåede at holde buret rent ti gange. I øjeblikket er Peter Vindahl og den øvrige Nürnberg-trup igang med forberedelserne til forårssæsonen, som starter på søndag mod St. Pauli.
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
HELT VILDT