Peter Vindahls drømmeskifte har udviklet sig til et sandt mareridt.
AZ Alkmaar hentede i sommeren 2021 den danske keeper i FC Nordsjælland for angiveligt tæt på 14 millioner kroner. Det er mange penge for AZ Alkmaar, der stod med et akut behov for en ny keeper, da man sendte Marco Bizot til fransk fodbold.
Opholdet i Holland startede også godt for Peter Vindahl, der stod fast for AZ Alkmaar i sin første sæson, hvor han også var inde omkring det danske landshold. Danskeren formåede dog ikke altid at imponere.
Sådan lyder vurderingen fra Jeroen Haarsma, der dække AZ Alkmaar tæt for Noordhollands Dagblad, til Tipsbladet.
– Han havde ikke den bedste sæson i fjor. Han blev købt ind til at være førstemålmand, da AZ's tidligere målmand [Marco Bizot, red.] forlod klubben. Han var angiveligt et stort talent, men han overbeviste bare ikke i sidste sæson.
– Han fik sine chancer og spillede hele sæsonen, men han lukkede bare mange nemme mål ind. Han droppede ikke hver uge, men han vandt heller ikke klubben nogen ekstra point.
Simon Piesinger passerer Peter Vindahl i Randers FC's Conference League-møde mod AZ Alkmaar i sidste sæson.
I sommer valgte cheftræner Pascal Jansen så at tage konsekvensen af Vindahls sløje sæson, da han blev vraget til fordel for den lokale helt Hobie Verhulst. Sæsonen forinden havde han ageret reservekeeper bag danskeren, men nu blev rollerne byttet om.
– Den beslutning var ligesom enden for Vindahl, som ikke kom til at spille overhovedet [i efteråret, red.]. Verhulst begyndte mod slutningen af efteråret at lave nogle fejl, så der besluttede AZ sig for at hente en ny målmand. AZ håber på at gøre sig gældende i toppen af Eredivisie, og derfor har de købt en ny, for de har manglet en rigtig god målmand.
I sidste uge præsenterede AZ Alkmaar Mathew Ryan få uger efter, at man sendte Peter Vindahl afsted på en lejeaftale til FC Nürnberg i den tyske 2. Bundesliga.
Til sommer vender danskeren retur til AZ, som han fortsat er på kontrakt hos frem til 2025, men Jeroen Haarsma levner ikke Vindahl nogen fremtid i den hollandske topklub.
– Lige nu ligner det ikke, at han kommer tilbage. Han har fået sin chance, så jeg tror, at det er bedst for ham, hvis han skifter andetsteds. Måske har AZ en helt anden plan med ham. AZ har købt Ryan nu, og hvis han gør det, som han skal, så vil han være førstemålmand, Verhulst bliver reservekeeper, og så er der ikke rigtig behov for Vindahl.
– Der er det bedre at have en ung og talentfuld målmand som den sidste mulighed, så han også kan udvikle sig. Så jeg tror ikke, at der findes en fremtid for ham (Vindahl) i AZ.
Peter Vindahl har spillet halvandet år i AZ Alkmaar. I sin første sæson blev det til 48 kampe for klubben, hvor han formåede at holde buret rent ti gange. I øjeblikket er Peter Vindahl og den øvrige Nürnberg-trup igang med forberedelserne til forårssæsonen, som starter på søndag mod St. Pauli.
LIVE
LIVE: Legende tror, Manchester City vinder
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
OB – Randers FC
Her spiller Lasse Schöne i dag
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
OB siger farvel til seks spillere
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW