Dansk profil ude i kulden: Jeg tror, han er færdig

Peter Vindahl er på en lang nedadgående kurve i AZ Alkmaar, hvor han er tvunget ud på et lejeophold i jagten på spilletid. Med indkøbet af Mathew Ryan ser fremtiden for danskeren sort ud i den hollandske topklub, lyder vurderingen.



Peter Vindahls drømmeskifte har udviklet sig til et sandt mareridt.

AZ Alkmaar hentede i sommeren 2021 den danske keeper i FC Nordsjælland for angiveligt tæt på 14 millioner kroner. Det er mange penge for AZ Alkmaar, der stod med et akut behov for en ny keeper, da man sendte Marco Bizot til fransk fodbold.

Opholdet i Holland startede også godt for Peter Vindahl, der stod fast for AZ Alkmaar i sin første sæson, hvor han også var inde omkring det danske landshold. Danskeren formåede dog ikke altid at imponere.

Sådan lyder vurderingen fra Jeroen Haarsma, der dække AZ Alkmaar tæt for Noordhollands Dagblad, til Tipsbladet.

– Han havde ikke den bedste sæson i fjor. Han blev købt ind til at være førstemålmand, da AZ's tidligere målmand [Marco Bizot, red.] forlod klubben. Han var angiveligt et stort talent, men han overbeviste bare ikke i sidste sæson.

– Han fik sine chancer og spillede hele sæsonen, men han lukkede bare mange nemme mål ind. Han droppede ikke hver uge, men han vandt heller ikke klubben nogen ekstra point.
Simon Piesinger passerer Peter Vindahl i Randers FC's Conference League-møde mod AZ Alkmaar i sidste sæson.

I sommer valgte cheftræner Pascal Jansen så at tage konsekvensen af Vindahls sløje sæson, da han blev vraget til fordel for den lokale helt Hobie Verhulst. Sæsonen forinden havde han ageret reservekeeper bag danskeren, men nu blev rollerne byttet om.

– Den beslutning var ligesom enden for Vindahl, som ikke kom til at spille overhovedet [i efteråret, red.]. Verhulst begyndte mod slutningen af efteråret at lave nogle fejl, så der besluttede AZ sig for at hente en ny målmand. AZ håber på at gøre sig gældende i toppen af Eredivisie, og derfor har de købt en ny, for de har manglet en rigtig god målmand.

I sidste uge præsenterede AZ Alkmaar Mathew Ryan få uger efter, at man sendte Peter Vindahl afsted på en lejeaftale til FC Nürnberg i den tyske 2. Bundesliga.

Til sommer vender danskeren retur til AZ, som han fortsat er på kontrakt hos frem til 2025, men Jeroen Haarsma levner ikke Vindahl nogen fremtid i den hollandske topklub.

– Lige nu ligner det ikke, at han kommer tilbage. Han har fået sin chance, så jeg tror, at det er bedst for ham, hvis han skifter andetsteds. Måske har AZ en helt anden plan med ham. AZ har købt Ryan nu, og hvis han gør det, som han skal, så vil han være førstemålmand, Verhulst bliver reservekeeper, og så er der ikke rigtig behov for Vindahl.

– Der er det bedre at have en ung og talentfuld målmand som den sidste mulighed, så han også kan udvikle sig. Så jeg tror ikke, at der findes en fremtid for ham (Vindahl) i AZ.

Peter Vindahl har spillet halvandet år i AZ Alkmaar. I sin første sæson blev det til 48 kampe for klubben, hvor han formåede at holde buret rent ti gange. I øjeblikket er Peter Vindahl og den øvrige Nürnberg-trup igang med forberedelserne til forårssæsonen, som starter på søndag mod St. Pauli.





Supercomputer: Gyser venter i Superligaen




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Farzam: En gave for FC København

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

FC Fredericia – Randers FC

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Brøndby i transfer-kovending?

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Tæt på at sende millioner til FC København

Supercomputer spår FCM-nedtur

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland