Peter Vindahls drømmeskifte har udviklet sig til et sandt mareridt.
AZ Alkmaar hentede i sommeren 2021 den danske keeper i FC Nordsjælland for angiveligt tæt på 14 millioner kroner. Det er mange penge for AZ Alkmaar, der stod med et akut behov for en ny keeper, da man sendte Marco Bizot til fransk fodbold.
Opholdet i Holland startede også godt for Peter Vindahl, der stod fast for AZ Alkmaar i sin første sæson, hvor han også var inde omkring det danske landshold. Danskeren formåede dog ikke altid at imponere.
Sådan lyder vurderingen fra Jeroen Haarsma, der dække AZ Alkmaar tæt for Noordhollands Dagblad, til Tipsbladet.
– Han havde ikke den bedste sæson i fjor. Han blev købt ind til at være førstemålmand, da AZ's tidligere målmand [Marco Bizot, red.] forlod klubben. Han var angiveligt et stort talent, men han overbeviste bare ikke i sidste sæson.
– Han fik sine chancer og spillede hele sæsonen, men han lukkede bare mange nemme mål ind. Han droppede ikke hver uge, men han vandt heller ikke klubben nogen ekstra point.
Simon Piesinger passerer Peter Vindahl i Randers FC's Conference League-møde mod AZ Alkmaar i sidste sæson.
I sommer valgte cheftræner Pascal Jansen så at tage konsekvensen af Vindahls sløje sæson, da han blev vraget til fordel for den lokale helt Hobie Verhulst. Sæsonen forinden havde han ageret reservekeeper bag danskeren, men nu blev rollerne byttet om.
– Den beslutning var ligesom enden for Vindahl, som ikke kom til at spille overhovedet [i efteråret, red.]. Verhulst begyndte mod slutningen af efteråret at lave nogle fejl, så der besluttede AZ sig for at hente en ny målmand. AZ håber på at gøre sig gældende i toppen af Eredivisie, og derfor har de købt en ny, for de har manglet en rigtig god målmand.
I sidste uge præsenterede AZ Alkmaar Mathew Ryan få uger efter, at man sendte Peter Vindahl afsted på en lejeaftale til FC Nürnberg i den tyske 2. Bundesliga.
Til sommer vender danskeren retur til AZ, som han fortsat er på kontrakt hos frem til 2025, men Jeroen Haarsma levner ikke Vindahl nogen fremtid i den hollandske topklub.
– Lige nu ligner det ikke, at han kommer tilbage. Han har fået sin chance, så jeg tror, at det er bedst for ham, hvis han skifter andetsteds. Måske har AZ en helt anden plan med ham. AZ har købt Ryan nu, og hvis han gør det, som han skal, så vil han være førstemålmand, Verhulst bliver reservekeeper, og så er der ikke rigtig behov for Vindahl.
– Der er det bedre at have en ung og talentfuld målmand som den sidste mulighed, så han også kan udvikle sig. Så jeg tror ikke, at der findes en fremtid for ham (Vindahl) i AZ.
Peter Vindahl har spillet halvandet år i AZ Alkmaar. I sin første sæson blev det til 48 kampe for klubben, hvor han formåede at holde buret rent ti gange. I øjeblikket er Peter Vindahl og den øvrige Nürnberg-trup igang med forberedelserne til forårssæsonen, som starter på søndag mod St. Pauli.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
Stjernetransfer på plads alligevel
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER