Dansk profil ude i kulden: Jeg tror, han er færdig

Peter Vindahl er på en lang nedadgående kurve i AZ Alkmaar, hvor han er tvunget ud på et lejeophold i jagten på spilletid. Med indkøbet af Mathew Ryan ser fremtiden for danskeren sort ud i den hollandske topklub, lyder vurderingen.



Peter Vindahls drømmeskifte har udviklet sig til et sandt mareridt.

AZ Alkmaar hentede i sommeren 2021 den danske keeper i FC Nordsjælland for angiveligt tæt på 14 millioner kroner. Det er mange penge for AZ Alkmaar, der stod med et akut behov for en ny keeper, da man sendte Marco Bizot til fransk fodbold.

Opholdet i Holland startede også godt for Peter Vindahl, der stod fast for AZ Alkmaar i sin første sæson, hvor han også var inde omkring det danske landshold. Danskeren formåede dog ikke altid at imponere.

Sådan lyder vurderingen fra Jeroen Haarsma, der dække AZ Alkmaar tæt for Noordhollands Dagblad, til Tipsbladet.

– Han havde ikke den bedste sæson i fjor. Han blev købt ind til at være førstemålmand, da AZ's tidligere målmand [Marco Bizot, red.] forlod klubben. Han var angiveligt et stort talent, men han overbeviste bare ikke i sidste sæson.

– Han fik sine chancer og spillede hele sæsonen, men han lukkede bare mange nemme mål ind. Han droppede ikke hver uge, men han vandt heller ikke klubben nogen ekstra point.
Simon Piesinger passerer Peter Vindahl i Randers FC's Conference League-møde mod AZ Alkmaar i sidste sæson.

I sommer valgte cheftræner Pascal Jansen så at tage konsekvensen af Vindahls sløje sæson, da han blev vraget til fordel for den lokale helt Hobie Verhulst. Sæsonen forinden havde han ageret reservekeeper bag danskeren, men nu blev rollerne byttet om.

– Den beslutning var ligesom enden for Vindahl, som ikke kom til at spille overhovedet [i efteråret, red.]. Verhulst begyndte mod slutningen af efteråret at lave nogle fejl, så der besluttede AZ sig for at hente en ny målmand. AZ håber på at gøre sig gældende i toppen af Eredivisie, og derfor har de købt en ny, for de har manglet en rigtig god målmand.

I sidste uge præsenterede AZ Alkmaar Mathew Ryan få uger efter, at man sendte Peter Vindahl afsted på en lejeaftale til FC Nürnberg i den tyske 2. Bundesliga.

Til sommer vender danskeren retur til AZ, som han fortsat er på kontrakt hos frem til 2025, men Jeroen Haarsma levner ikke Vindahl nogen fremtid i den hollandske topklub.

– Lige nu ligner det ikke, at han kommer tilbage. Han har fået sin chance, så jeg tror, at det er bedst for ham, hvis han skifter andetsteds. Måske har AZ en helt anden plan med ham. AZ har købt Ryan nu, og hvis han gør det, som han skal, så vil han være førstemålmand, Verhulst bliver reservekeeper, og så er der ikke rigtig behov for Vindahl.

– Der er det bedre at have en ung og talentfuld målmand som den sidste mulighed, så han også kan udvikle sig. Så jeg tror ikke, at der findes en fremtid for ham (Vindahl) i AZ.

Peter Vindahl har spillet halvandet år i AZ Alkmaar. I sin første sæson blev det til 48 kampe for klubben, hvor han formåede at holde buret rent ti gange. I øjeblikket er Peter Vindahl og den øvrige Nürnberg-trup igang med forberedelserne til forårssæsonen, som starter på søndag mod St. Pauli.



58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

En kæmpe sejr

I dialog med Brøndby

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Opløftende melding for ‘AC’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…