Peter Vindahls drømmeskifte har udviklet sig til et sandt mareridt.
AZ Alkmaar hentede i sommeren 2021 den danske keeper i FC Nordsjælland for angiveligt tæt på 14 millioner kroner. Det er mange penge for AZ Alkmaar, der stod med et akut behov for en ny keeper, da man sendte Marco Bizot til fransk fodbold.
Opholdet i Holland startede også godt for Peter Vindahl, der stod fast for AZ Alkmaar i sin første sæson, hvor han også var inde omkring det danske landshold. Danskeren formåede dog ikke altid at imponere.
Sådan lyder vurderingen fra Jeroen Haarsma, der dække AZ Alkmaar tæt for Noordhollands Dagblad, til Tipsbladet.
– Han havde ikke den bedste sæson i fjor. Han blev købt ind til at være førstemålmand, da AZ's tidligere målmand [Marco Bizot, red.] forlod klubben. Han var angiveligt et stort talent, men han overbeviste bare ikke i sidste sæson.
– Han fik sine chancer og spillede hele sæsonen, men han lukkede bare mange nemme mål ind. Han droppede ikke hver uge, men han vandt heller ikke klubben nogen ekstra point.
Simon Piesinger passerer Peter Vindahl i Randers FC's Conference League-møde mod AZ Alkmaar i sidste sæson.
I sommer valgte cheftræner Pascal Jansen så at tage konsekvensen af Vindahls sløje sæson, da han blev vraget til fordel for den lokale helt Hobie Verhulst. Sæsonen forinden havde han ageret reservekeeper bag danskeren, men nu blev rollerne byttet om.
– Den beslutning var ligesom enden for Vindahl, som ikke kom til at spille overhovedet [i efteråret, red.]. Verhulst begyndte mod slutningen af efteråret at lave nogle fejl, så der besluttede AZ sig for at hente en ny målmand. AZ håber på at gøre sig gældende i toppen af Eredivisie, og derfor har de købt en ny, for de har manglet en rigtig god målmand.
I sidste uge præsenterede AZ Alkmaar Mathew Ryan få uger efter, at man sendte Peter Vindahl afsted på en lejeaftale til FC Nürnberg i den tyske 2. Bundesliga.
Til sommer vender danskeren retur til AZ, som han fortsat er på kontrakt hos frem til 2025, men Jeroen Haarsma levner ikke Vindahl nogen fremtid i den hollandske topklub.
– Lige nu ligner det ikke, at han kommer tilbage. Han har fået sin chance, så jeg tror, at det er bedst for ham, hvis han skifter andetsteds. Måske har AZ en helt anden plan med ham. AZ har købt Ryan nu, og hvis han gør det, som han skal, så vil han være førstemålmand, Verhulst bliver reservekeeper, og så er der ikke rigtig behov for Vindahl.
– Der er det bedre at have en ung og talentfuld målmand som den sidste mulighed, så han også kan udvikle sig. Så jeg tror ikke, at der findes en fremtid for ham (Vindahl) i AZ.
Peter Vindahl har spillet halvandet år i AZ Alkmaar. I sin første sæson blev det til 48 kampe for klubben, hvor han formåede at holde buret rent ti gange. I øjeblikket er Peter Vindahl og den øvrige Nürnberg-trup igang med forberedelserne til forårssæsonen, som starter på søndag mod St. Pauli.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Her kan du se Viborg FF mod FC København
Højlund står til at slå personlige rekorder
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
FCM ansætter ny topboss
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER
Osula slår alle andre
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Nu svarer David Nielsen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Bayern tromler sig videre
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
INTERVIEW