Dansker i stort skifte: God chance for landsholdet

Den danske midtbanespiller fik efter en eventyrlig sæson i Belgien sin drøm opfyldt om at skifte til Club Brugge.



Jonas Bager og Casper Nielsen er gået igennem tykt og tyndt sammen de sidste tre år i Royal Union SG.

De startede i landets næstbedste række og sluttede med sølvmedaljer om halsen, inden de gik hver til sit denne sommer. Jonas Bager skiftede til Charleroi, mens Casper Nielsen fik drømmen om en topklub og Champions League-fodbold opfyldt i Club Brugge.

– Jeg under ham virkelig det skifte. Det er en fantastisk klub, han kommer til. De er det bedste hold i Belgien, så det giver ham forhåbentligt rigtig gode muligheder for at komme på landsholdet, når nu han skal spille Champions League i en belgisk topklub, siger Jonas Bager til Tipsbladet.

Casper Nielsen forlod Superligaen og OB i 2019 for et skifte til Royal Union SG. Det var et godt valg, da han siden er kommet ind omkring det danske landshold, og så er han vokset til en af de bedste midtbanespillere i Belgien.

– Casper har været igennem en fantastisk rejse. Det er meget bekræftende, for nogen gange så handler det om, at man skal ud af Danmark, før man kan vise sig frem. Jeg tror, at mange spillere kan gøre det rigtig godt i udlandet, men det handler om at tage chancen, siger forsvarsspilleren, som mener, at han selv og Casper Nielsen er gode eksempler på netop at tage chancen.

En ny chance venter så i henholdsvis Charleroi og Club Brugge, men skiftet til de belgiske mestre gik ikke gnidningsfrit for Casper Nielsen.

Grus i maskineriet
Efter en fantomsæson i Royal Union SG var Casper Nielsen blevet stillet en transfer i udsigt denne sommer. Interessen var enorm, men han ønskede et skifte til Club Brugge.

Men da de første meldte sig på banen, så faldt buddet ikke i Royal Union SG’s smag, og derfor braste handlen sammen. Danskeren blev i belgiske medier beskrevet som sur, og af den årsag deltog han heller ikke i en træningskamp.

Holdets træner neddroslede senere spekulationerne omkring en konflikt. Tålmodigt afviste danskeren et skifte til KAA Gent, inden Club Brugge igen meldte sig på banen, hvilket endte i drømmeskiftet.

– Det er gjort til en større konflikt, end det egentlig har været. Det er min fornemmelse, at Casper har gjort det tydeligt overfor klubben, at det var hans tid til at komme videre. Så har der været modstridende interesser, som selvfølgelig har gjort, at Union ville have mest muligt, mens Club Brugge gerne ville betale mindst muligt. Så det tror jeg, er et naturligt tovtrækkeri, siger Jonas Bager om konflikten.

Hvordan havde han det med at blive fremstillet som ‘skurken’?

– Når jeg har snakket med Casper, så hører jeg, at det ikke har været nogen sjov situation at stå i. Så jeg kan virkelig godt forstå, at han var glad, da kontrakten blev underskrevet og alle de her ting udenom forsvandt.

– Min forståelse er, at alle er glade for den måde det er sluttet på. Casper har fået en fantastisk kontrakt i Club Brugge, og Union har fået mange flere penge for ham, end det de gav i tidernes morgen, så jeg har en fornemmelse af, at han vil blive taget rigtig godt imod, når han vender tilbage til Union. Det har været det her tovtrækkeri frem og tilbage mellem klubberne, som selvfølgelig aldrig er sjovt at sidde i som spiller.

Casper Nielsen har allerede været i aktion for Club Brugge, da han fik sin debut mod KRC Genk i første spillerunde.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fortryder Chido Obi-beslutning

Voldsomt transferønske til FCK

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Lerager taler ud om FCK-brud

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Lars Friis får ikke stort job

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City