Jonas Bager og Casper Nielsen er gået igennem tykt og tyndt sammen de sidste tre år i Royal Union SG.
De startede i landets næstbedste række og sluttede med sølvmedaljer om halsen, inden de gik hver til sit denne sommer. Jonas Bager skiftede til Charleroi, mens Casper Nielsen fik drømmen om en topklub og Champions League-fodbold opfyldt i Club Brugge.
– Jeg under ham virkelig det skifte. Det er en fantastisk klub, han kommer til. De er det bedste hold i Belgien, så det giver ham forhåbentligt rigtig gode muligheder for at komme på landsholdet, når nu han skal spille Champions League i en belgisk topklub, siger Jonas Bager til Tipsbladet.
Casper Nielsen forlod Superligaen og OB i 2019 for et skifte til Royal Union SG. Det var et godt valg, da han siden er kommet ind omkring det danske landshold, og så er han vokset til en af de bedste midtbanespillere i Belgien.
– Casper har været igennem en fantastisk rejse. Det er meget bekræftende, for nogen gange så handler det om, at man skal ud af Danmark, før man kan vise sig frem. Jeg tror, at mange spillere kan gøre det rigtig godt i udlandet, men det handler om at tage chancen, siger forsvarsspilleren, som mener, at han selv og Casper Nielsen er gode eksempler på netop at tage chancen.
En ny chance venter så i henholdsvis Charleroi og Club Brugge, men skiftet til de belgiske mestre gik ikke gnidningsfrit for Casper Nielsen.
Grus i maskineriet
Efter en fantomsæson i Royal Union SG var Casper Nielsen blevet stillet en transfer i udsigt denne sommer. Interessen var enorm, men han ønskede et skifte til Club Brugge.
Men da de første meldte sig på banen, så faldt buddet ikke i Royal Union SG’s smag, og derfor braste handlen sammen. Danskeren blev i belgiske medier beskrevet som sur, og af den årsag deltog han heller ikke i en træningskamp.
Holdets træner neddroslede senere spekulationerne omkring en konflikt. Tålmodigt afviste danskeren et skifte til KAA Gent, inden Club Brugge igen meldte sig på banen, hvilket endte i drømmeskiftet.
– Det er gjort til en større konflikt, end det egentlig har været. Det er min fornemmelse, at Casper har gjort det tydeligt overfor klubben, at det var hans tid til at komme videre. Så har der været modstridende interesser, som selvfølgelig har gjort, at Union ville have mest muligt, mens Club Brugge gerne ville betale mindst muligt. Så det tror jeg, er et naturligt tovtrækkeri, siger Jonas Bager om konflikten.
Hvordan havde han det med at blive fremstillet som ‘skurken’?
– Når jeg har snakket med Casper, så hører jeg, at det ikke har været nogen sjov situation at stå i. Så jeg kan virkelig godt forstå, at han var glad, da kontrakten blev underskrevet og alle de her ting udenom forsvandt.
– Min forståelse er, at alle er glade for den måde det er sluttet på. Casper har fået en fantastisk kontrakt i Club Brugge, og Union har fået mange flere penge for ham, end det de gav i tidernes morgen, så jeg har en fornemmelse af, at han vil blive taget rigtig godt imod, når han vender tilbage til Union. Det har været det her tovtrækkeri frem og tilbage mellem klubberne, som selvfølgelig aldrig er sjovt at sidde i som spiller.
Casper Nielsen har allerede været i aktion for Club Brugge, da han fik sin debut mod KRC Genk i første spillerunde.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
LIVE: Superliga-klub straffet økonomisk
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
Dansk træner storroses
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Langer ud efter trænerlegende
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Arne Slot dybt frustreret
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
