Dansker i stort skifte: God chance for landsholdet

Den danske midtbanespiller fik efter en eventyrlig sæson i Belgien sin drøm opfyldt om at skifte til Club Brugge.



Jonas Bager og Casper Nielsen er gået igennem tykt og tyndt sammen de sidste tre år i Royal Union SG.

De startede i landets næstbedste række og sluttede med sølvmedaljer om halsen, inden de gik hver til sit denne sommer. Jonas Bager skiftede til Charleroi, mens Casper Nielsen fik drømmen om en topklub og Champions League-fodbold opfyldt i Club Brugge.

– Jeg under ham virkelig det skifte. Det er en fantastisk klub, han kommer til. De er det bedste hold i Belgien, så det giver ham forhåbentligt rigtig gode muligheder for at komme på landsholdet, når nu han skal spille Champions League i en belgisk topklub, siger Jonas Bager til Tipsbladet.

Casper Nielsen forlod Superligaen og OB i 2019 for et skifte til Royal Union SG. Det var et godt valg, da han siden er kommet ind omkring det danske landshold, og så er han vokset til en af de bedste midtbanespillere i Belgien.

– Casper har været igennem en fantastisk rejse. Det er meget bekræftende, for nogen gange så handler det om, at man skal ud af Danmark, før man kan vise sig frem. Jeg tror, at mange spillere kan gøre det rigtig godt i udlandet, men det handler om at tage chancen, siger forsvarsspilleren, som mener, at han selv og Casper Nielsen er gode eksempler på netop at tage chancen.

En ny chance venter så i henholdsvis Charleroi og Club Brugge, men skiftet til de belgiske mestre gik ikke gnidningsfrit for Casper Nielsen.

Grus i maskineriet
Efter en fantomsæson i Royal Union SG var Casper Nielsen blevet stillet en transfer i udsigt denne sommer. Interessen var enorm, men han ønskede et skifte til Club Brugge.

Men da de første meldte sig på banen, så faldt buddet ikke i Royal Union SG’s smag, og derfor braste handlen sammen. Danskeren blev i belgiske medier beskrevet som sur, og af den årsag deltog han heller ikke i en træningskamp.

Holdets træner neddroslede senere spekulationerne omkring en konflikt. Tålmodigt afviste danskeren et skifte til KAA Gent, inden Club Brugge igen meldte sig på banen, hvilket endte i drømmeskiftet.

– Det er gjort til en større konflikt, end det egentlig har været. Det er min fornemmelse, at Casper har gjort det tydeligt overfor klubben, at det var hans tid til at komme videre. Så har der været modstridende interesser, som selvfølgelig har gjort, at Union ville have mest muligt, mens Club Brugge gerne ville betale mindst muligt. Så det tror jeg, er et naturligt tovtrækkeri, siger Jonas Bager om konflikten.

Hvordan havde han det med at blive fremstillet som ‘skurken’?

– Når jeg har snakket med Casper, så hører jeg, at det ikke har været nogen sjov situation at stå i. Så jeg kan virkelig godt forstå, at han var glad, da kontrakten blev underskrevet og alle de her ting udenom forsvandt.

– Min forståelse er, at alle er glade for den måde det er sluttet på. Casper har fået en fantastisk kontrakt i Club Brugge, og Union har fået mange flere penge for ham, end det de gav i tidernes morgen, så jeg har en fornemmelse af, at han vil blive taget rigtig godt imod, når han vender tilbage til Union. Det har været det her tovtrækkeri frem og tilbage mellem klubberne, som selvfølgelig aldrig er sjovt at sidde i som spiller.

Casper Nielsen har allerede været i aktion for Club Brugge, da han fik sin debut mod KRC Genk i første spillerunde.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.



Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

AGF nærmer sig angriber

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

FC København scorer 16 millioner kroner

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Bekræftet: Færdig

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Belønnes af FC København

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Spørger på Jonas Wind

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Stor ros til FC Midtjylland

– Det her gør ondt for at være ærlig