Jonas Bager og Casper Nielsen er gået igennem tykt og tyndt sammen de sidste tre år i Royal Union SG.
De startede i landets næstbedste række og sluttede med sølvmedaljer om halsen, inden de gik hver til sit denne sommer. Jonas Bager skiftede til Charleroi, mens Casper Nielsen fik drømmen om en topklub og Champions League-fodbold opfyldt i Club Brugge.
– Jeg under ham virkelig det skifte. Det er en fantastisk klub, han kommer til. De er det bedste hold i Belgien, så det giver ham forhåbentligt rigtig gode muligheder for at komme på landsholdet, når nu han skal spille Champions League i en belgisk topklub, siger Jonas Bager til Tipsbladet.
Casper Nielsen forlod Superligaen og OB i 2019 for et skifte til Royal Union SG. Det var et godt valg, da han siden er kommet ind omkring det danske landshold, og så er han vokset til en af de bedste midtbanespillere i Belgien.
– Casper har været igennem en fantastisk rejse. Det er meget bekræftende, for nogen gange så handler det om, at man skal ud af Danmark, før man kan vise sig frem. Jeg tror, at mange spillere kan gøre det rigtig godt i udlandet, men det handler om at tage chancen, siger forsvarsspilleren, som mener, at han selv og Casper Nielsen er gode eksempler på netop at tage chancen.
En ny chance venter så i henholdsvis Charleroi og Club Brugge, men skiftet til de belgiske mestre gik ikke gnidningsfrit for Casper Nielsen.
Grus i maskineriet
Efter en fantomsæson i Royal Union SG var Casper Nielsen blevet stillet en transfer i udsigt denne sommer. Interessen var enorm, men han ønskede et skifte til Club Brugge.
Men da de første meldte sig på banen, så faldt buddet ikke i Royal Union SG’s smag, og derfor braste handlen sammen. Danskeren blev i belgiske medier beskrevet som sur, og af den årsag deltog han heller ikke i en træningskamp.
Holdets træner neddroslede senere spekulationerne omkring en konflikt. Tålmodigt afviste danskeren et skifte til KAA Gent, inden Club Brugge igen meldte sig på banen, hvilket endte i drømmeskiftet.
– Det er gjort til en større konflikt, end det egentlig har været. Det er min fornemmelse, at Casper har gjort det tydeligt overfor klubben, at det var hans tid til at komme videre. Så har der været modstridende interesser, som selvfølgelig har gjort, at Union ville have mest muligt, mens Club Brugge gerne ville betale mindst muligt. Så det tror jeg, er et naturligt tovtrækkeri, siger Jonas Bager om konflikten.
Hvordan havde han det med at blive fremstillet som ‘skurken’?
– Når jeg har snakket med Casper, så hører jeg, at det ikke har været nogen sjov situation at stå i. Så jeg kan virkelig godt forstå, at han var glad, da kontrakten blev underskrevet og alle de her ting udenom forsvandt.
– Min forståelse er, at alle er glade for den måde det er sluttet på. Casper har fået en fantastisk kontrakt i Club Brugge, og Union har fået mange flere penge for ham, end det de gav i tidernes morgen, så jeg har en fornemmelse af, at han vil blive taget rigtig godt imod, når han vender tilbage til Union. Det har været det her tovtrækkeri frem og tilbage mellem klubberne, som selvfølgelig aldrig er sjovt at sidde i som spiller.
Casper Nielsen har allerede været i aktion for Club Brugge, da han fik sin debut mod KRC Genk i første spillerunde.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
