Jonas Bager og Casper Nielsen er gået igennem tykt og tyndt sammen de sidste tre år i Royal Union SG.
De startede i landets næstbedste række og sluttede med sølvmedaljer om halsen, inden de gik hver til sit denne sommer. Jonas Bager skiftede til Charleroi, mens Casper Nielsen fik drømmen om en topklub og Champions League-fodbold opfyldt i Club Brugge.
– Jeg under ham virkelig det skifte. Det er en fantastisk klub, han kommer til. De er det bedste hold i Belgien, så det giver ham forhåbentligt rigtig gode muligheder for at komme på landsholdet, når nu han skal spille Champions League i en belgisk topklub, siger Jonas Bager til Tipsbladet.
Casper Nielsen forlod Superligaen og OB i 2019 for et skifte til Royal Union SG. Det var et godt valg, da han siden er kommet ind omkring det danske landshold, og så er han vokset til en af de bedste midtbanespillere i Belgien.
– Casper har været igennem en fantastisk rejse. Det er meget bekræftende, for nogen gange så handler det om, at man skal ud af Danmark, før man kan vise sig frem. Jeg tror, at mange spillere kan gøre det rigtig godt i udlandet, men det handler om at tage chancen, siger forsvarsspilleren, som mener, at han selv og Casper Nielsen er gode eksempler på netop at tage chancen.
En ny chance venter så i henholdsvis Charleroi og Club Brugge, men skiftet til de belgiske mestre gik ikke gnidningsfrit for Casper Nielsen.
Grus i maskineriet
Efter en fantomsæson i Royal Union SG var Casper Nielsen blevet stillet en transfer i udsigt denne sommer. Interessen var enorm, men han ønskede et skifte til Club Brugge.
Men da de første meldte sig på banen, så faldt buddet ikke i Royal Union SG’s smag, og derfor braste handlen sammen. Danskeren blev i belgiske medier beskrevet som sur, og af den årsag deltog han heller ikke i en træningskamp.
Holdets træner neddroslede senere spekulationerne omkring en konflikt. Tålmodigt afviste danskeren et skifte til KAA Gent, inden Club Brugge igen meldte sig på banen, hvilket endte i drømmeskiftet.
– Det er gjort til en større konflikt, end det egentlig har været. Det er min fornemmelse, at Casper har gjort det tydeligt overfor klubben, at det var hans tid til at komme videre. Så har der været modstridende interesser, som selvfølgelig har gjort, at Union ville have mest muligt, mens Club Brugge gerne ville betale mindst muligt. Så det tror jeg, er et naturligt tovtrækkeri, siger Jonas Bager om konflikten.
Hvordan havde han det med at blive fremstillet som ‘skurken’?
– Når jeg har snakket med Casper, så hører jeg, at det ikke har været nogen sjov situation at stå i. Så jeg kan virkelig godt forstå, at han var glad, da kontrakten blev underskrevet og alle de her ting udenom forsvandt.
– Min forståelse er, at alle er glade for den måde det er sluttet på. Casper har fået en fantastisk kontrakt i Club Brugge, og Union har fået mange flere penge for ham, end det de gav i tidernes morgen, så jeg har en fornemmelse af, at han vil blive taget rigtig godt imod, når han vender tilbage til Union. Det har været det her tovtrækkeri frem og tilbage mellem klubberne, som selvfølgelig aldrig er sjovt at sidde i som spiller.
Casper Nielsen har allerede været i aktion for Club Brugge, da han fik sin debut mod KRC Genk i første spillerunde.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Pinligt! Danmark brænder på stribe
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Kæmpe stjerne besøger København
Tottenham præsenterer ny træner
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Sverige skal til VM
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Dybt bekymret over VM i USA
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
INTERVIEW
