Dansker i stort skifte: God chance for landsholdet

Den danske midtbanespiller fik efter en eventyrlig sæson i Belgien sin drøm opfyldt om at skifte til Club Brugge.



Jonas Bager og Casper Nielsen er gået igennem tykt og tyndt sammen de sidste tre år i Royal Union SG.

De startede i landets næstbedste række og sluttede med sølvmedaljer om halsen, inden de gik hver til sit denne sommer. Jonas Bager skiftede til Charleroi, mens Casper Nielsen fik drømmen om en topklub og Champions League-fodbold opfyldt i Club Brugge.

– Jeg under ham virkelig det skifte. Det er en fantastisk klub, han kommer til. De er det bedste hold i Belgien, så det giver ham forhåbentligt rigtig gode muligheder for at komme på landsholdet, når nu han skal spille Champions League i en belgisk topklub, siger Jonas Bager til Tipsbladet.

Casper Nielsen forlod Superligaen og OB i 2019 for et skifte til Royal Union SG. Det var et godt valg, da han siden er kommet ind omkring det danske landshold, og så er han vokset til en af de bedste midtbanespillere i Belgien.

– Casper har været igennem en fantastisk rejse. Det er meget bekræftende, for nogen gange så handler det om, at man skal ud af Danmark, før man kan vise sig frem. Jeg tror, at mange spillere kan gøre det rigtig godt i udlandet, men det handler om at tage chancen, siger forsvarsspilleren, som mener, at han selv og Casper Nielsen er gode eksempler på netop at tage chancen.

En ny chance venter så i henholdsvis Charleroi og Club Brugge, men skiftet til de belgiske mestre gik ikke gnidningsfrit for Casper Nielsen.

Grus i maskineriet
Efter en fantomsæson i Royal Union SG var Casper Nielsen blevet stillet en transfer i udsigt denne sommer. Interessen var enorm, men han ønskede et skifte til Club Brugge.

Men da de første meldte sig på banen, så faldt buddet ikke i Royal Union SG’s smag, og derfor braste handlen sammen. Danskeren blev i belgiske medier beskrevet som sur, og af den årsag deltog han heller ikke i en træningskamp.

Holdets træner neddroslede senere spekulationerne omkring en konflikt. Tålmodigt afviste danskeren et skifte til KAA Gent, inden Club Brugge igen meldte sig på banen, hvilket endte i drømmeskiftet.

– Det er gjort til en større konflikt, end det egentlig har været. Det er min fornemmelse, at Casper har gjort det tydeligt overfor klubben, at det var hans tid til at komme videre. Så har der været modstridende interesser, som selvfølgelig har gjort, at Union ville have mest muligt, mens Club Brugge gerne ville betale mindst muligt. Så det tror jeg, er et naturligt tovtrækkeri, siger Jonas Bager om konflikten.

Hvordan havde han det med at blive fremstillet som ‘skurken’?

– Når jeg har snakket med Casper, så hører jeg, at det ikke har været nogen sjov situation at stå i. Så jeg kan virkelig godt forstå, at han var glad, da kontrakten blev underskrevet og alle de her ting udenom forsvandt.

– Min forståelse er, at alle er glade for den måde det er sluttet på. Casper har fået en fantastisk kontrakt i Club Brugge, og Union har fået mange flere penge for ham, end det de gav i tidernes morgen, så jeg har en fornemmelse af, at han vil blive taget rigtig godt imod, når han vender tilbage til Union. Det har været det her tovtrækkeri frem og tilbage mellem klubberne, som selvfølgelig aldrig er sjovt at sidde i som spiller.

Casper Nielsen har allerede været i aktion for Club Brugge, da han fik sin debut mod KRC Genk i første spillerunde.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Silkeborg IF – FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Magiske Messi slår til igen

Atletico Madrid interesseret i dansker

Iran kommer med krav før VM

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Klubboss raser efter skandalescener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl